2018 Yılında Arabuluculukta Uygulanacak Ücret Tarifesi...

2018 Yılında Arabuluculukta Uygulanacak Ücret Tarifesi Açıklandı

2018 yılında arabuluculuk faaliyetlerini yürütenlere yönelik yapılacak ödemeye ilişkin asgari ücret tarifesi Resmi Gazete'de yayımlandı. '2018 Yılı Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesi' 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacak. Peki arabuluculuk asgari ücret tarifesi ne kadar oldu? Haberimizde...

30 Aralık 2017 - 16:30

2018 yılında arabuluculuk faaliyetlerini yürütenlerin ücret tarifesi belli oldu.

2018 yılında arabuluculuk faaliyetlerini yürütenlere yönelik yapılacak ödemeye ilişkin asgari ücret tarifesi Resmi Gazete'de yayımlandı. Peki tarife ne kadar oldu?

Resmi Gazete'de yayımlanan '2018 Yılı Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesi' 1 Ocak 2018 tarihi itibari ile uygulanmaya başlayacak.

Tarifenin Hükümleri Uygulanacak

Belirlenen asgari ücret tarifesine göre, özel hukuk uyuşmazlıklarının arabuluculuk yoluyla çözümlenmesinde, arabulucu ile uyuşmazlığın tarafları arasında geçerli bir ücret sözleşmesi yapılmadığında veya ücret miktarı konusunda arabulucu ile taraflar arasında ihtilaf bulunan durumlarda 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu, Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliği ve belirlenen ücret tarifesinin hükümleri uygulanacağı belirtildi.Tarifenin Altında Ücret Belirlenemeyecek

Resmi Gazete'de yayımlanan ve 1 Ocak 2018 tarihinde uygulanmaya başlayacak 2018 Yılı Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesinde yer alan ücretlerin altında arabuluculuk ücreti belirlenemeyecek.

Sözcü’nün haberine göre, bunun dışında yapılan sözleşmelerin ücrete ilişkin hükümleri geçersiz sayılıp tarife hükümlerince ücret belirlenecek Aile hukuku, işçi-işveren ve tüketici uyuşmazlıklarında arabulucuya taraf başına saatlik (ilk üç saate kadar) 140 lira, takip eden her saat için 100 lira ödeme gerçekleştirilecek.

Söz konusu ücret ticari uyuşmazlıklarda saatlik (ilk üç saate kadar) 270, takip eden her saat için 210, ticari uyuşmazlığın taraflarının tümü sermaye şirketiyse saatlik (ilk üç saate kadar) 330, takip eden her saat için 250, diğer tüm uyuşmazlıklarda saatlik (ilk üç saate kadar) 170, takip eden her saat için 130 lira olarak belirlendi.

Resmi Gazete’de yayımlanan '2018 Yılı Arabuluculuk Asgari Ücret Tarifesi' 1 Ocak 2018 tarihi itibari ile uygulanmaya başlayacak.

Finans365.com


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bankalar Emeklilere 600 Lira Promosyon Sunuyor
Bankalar Emeklilere 600 Lira Promosyon Sunuyor
Kripto Para Piyasası Çöküşte
Kripto Para Piyasası Çöküşte