2020 Emekli Aylıkları Ne Kadar Oldu? 1500 Üstü Maaş Alan Emeklilere Zam Gelecek mi?

2020 Emekli maaşlarına uygulanan zamlar. En düşük emekli maaşı 1500 tl oldu. Peki diğer emeklilerin maaşına zam gelecek mi? 1500 TL üzeri maaşı olan emeklinin maaşlarına zam yapılacak mı? işte detaylar...

2020 Emekli Aylıkları Ne Kadar Oldu? 1500 Üstü Maaş Alan Emeklilere Zam Gelecek mi?

2020 Emekli maaşlarına uygulanan zamlar. En düşük emekli maaşı 1500 tl oldu. Peki diğer emeklilerin maaşına zam gelecek mi? 1500 TL üzeri maaşı olan emeklinin maaşlarına zam yapılacak mı? işte detaylar...

2020 Emekli Aylıkları Ne Kadar Oldu? 1500 Üstü Maaş Alan Emeklilere Zam Gelecek mi?
01 Nisan 2020 - 12:38

2020 yılı için belirlenen emekli aylıkları asgari ücretin artması ile beraber gündeme gelmiştir. Emekli aylıkları çalışma süresini doldurmuş emekliliğe hak kazanmış vatandaşların geçimini sağlaması için emekli vatandaşlara ödenen ücret 2020 yılı için 1.258 TL olarak belirlenmişti. Son çıkan karar ile en düşük emekli maaşı 1500 TL'ye çıkarıldı. Emekli maaşları ile beraber emekli vatandaşların kira, gıda gibi temel giderlerini karşılamasında yardımcı olmaktadır. Emekli vatandaşlar için artan kira fiyatları ve gıda gibi ürünlere uygulanan zamlarla beraber emekli aylıklarında da artış beklemektedir. Uygulanan zamlardan sonra devlet emekli vatandaşlarına maaşlarında zam uygulama kararı almıştır. Asgari ücrete gelen zam ile beraber emekli maaşlarına da zam uygulamıştır.

Emekli Maaşı Sorgulama

Emekli maaşı sorgulama işlemi ile emekli olan vatandaşların aylık maaş tutarlarını öğrenmelerini sağlamaktadır. Emeklilik hakkını yeni kazanmış vatandaşların internet üzerinden veya SGK’ya başvurmaları halinde aylık emeklilik maaşları hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanmaktadır. SGK birimlerine başvurarak kimliğiniz ile beraber emeklilik durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz. SGK birimlerine başvurmak yerine SGK’nın resmi internet sitesine girerek emekli durumunuzu sorgulayabilirsiniz. SGK’nın resmi internet sitesi üzerinden kimlik numaranız, SSK sicil numarası, kimlik belgeniz de yer alan aile sıra numarası, doğum tarihi ve il bilgilerini girerek emekli aylığınız ile alakalı bilgilere ulaşabilirsiniz. Emeklilik durumunuz ile internet sitesi üzerinden öğrenebileceğiniz bilgiler şunlardır:

 • Emekli maaşınızın tutarını,

 • Emeklilik gününüzü,

 • Emekli olma tarihinizi,

 • Emekli maaşı ödeme günlerini öğrenebilirsiniz.

2020 Emekli Maaşlarına Uygulanan Zam

2020 yılında emekli maaşlarına uygulanan zam emekli olan vatandaşların yaşam giderlerini karşılaması için %6,5 oranında belirlenmiştir. Belirlenen zam oranı ile emeklilerin maaşlarında 76 TL ile 382 TL arasında artış görülmektedir. Emekli maaşlarına yapılan zam doğrultunda kişinin aldığı emekli maaşı ile orantılı olarak en düşük emekli maaşı alan kişilerin maaşlarında 76 TL, en yüksek emekli maaşı alan kişilerin maaşlarında 382 TL artış görülmektedir. Emekli maaşlarının tutarlarına göre en 76 TL ile 382 TL arasında emekli maaşlarında artış olmaktadır.

1500 TL Üzeri Emekli Maaşı Olanlara Zam Yapılacak mı?

En düşük emekli maaşı 1500 TL yapılınca, 1500 TL üzeri maaş alan emekliler kendi maaşlarına da zam yapılıp yapılmayacağını merak ediyorlar. Hali hazırda bir düzenleme mevcut değil ama ekonomik şartların daha da kötüye gitmesi durumunda tüm emeklilere zam yapılması tekrar gündeme gelebilir.

Emekli Maaşı Promosyonları

Emekli maaşları promosyonları emekli vatandaşların maaşlarının yatırılması konusunda anlaşılan bankalar tarafından emeklilere verilen ücrettir. Bankalar emekli vatandaşların bankalarını seçmeleri için çeşitli kampanyalar sunmaktadır. Bankalar emekli vatandaşların bankalarını seçmeleri durumunda promosyon imkanı ile beraber çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Promosyon almaya hak kazanmanız için bankalar ile belirli yıl boyunca emekli maaşınızı banka tarafından sağlayacağınız beyan etmeniz gerekmektedir.

Ziraat Bankası Emekli Promosyonları

Ziraat Bankası emekli promosyonları için emekli vatandaşlarının bankalarını seçmesi durumunda 1.500 TL ye kadar olan emekli maaşları için 500 TL, 1.500 TL ile 2.500 TL arası emekli maaşı alan emekli banka müşterileri için 625 TL, 2.500 TL üzeri emekli maaşı alan banka müşterileri için 750 TL tutarında promosyon ücreti vermektedir. Banka ile emekli vatandaşın anlaşması durumunda promosyon tutarı tek seferde nakit olarak verilmektedir.

Halkbank Emekli Promosyonları

Halk Bankası emekli promosyonları için yeni emekli vatandaşlara veya emekli maaşını bankalarına taşıyanlara promosyon fırsatı sunmaktadır. Sunmuş olduğu promosyon tutarları şu şekildedir:

 • 1.500 TL ve daha düşük tutarlarda emekli maaşı alan vatandaşların bankları ile anlaşması durumunda 500 TL tutarında promosyon ödemesi sağlamaktadır.

 • 1.500 TL ile 2.500 TL tutarında emekli maaşı alan vatandaşların bankaları ile anlaşması durumunda 625 TL tutarında promosyon ödemesi sağlamaktadır.

 • 2.500 TL ve daha fazla tutarlarda emekli maaşı alan vatandaşların bankları ile anlaşması durumunda 750 TL tutarında promosyon ödemesi sağlamaktadır.

Halk Bankası belirtilen promosyon ödemelerini emekli vatandaşların emekli aylıklarını 3 yıl boyunca bankalarından sağlayacağını beyan etmesi durumunda verilmektedir.


Finans365.com / Özel İçerik


YORUMLAR

 • 7 Yorum
 • Kibar ayçiçek
  1 yıl önce
  Emekli maaşı 1500den az olmayacak diyorlar annem babam rahmetlik oldu onun maaşını alıyor halen 900tl maaş alıyor nasıl oluyor sgk na gittim onlara yok diyorlar olsunmu bunlar
 • Fatma bakır
  1 yıl önce
  Yetım maaşı alanlarada zam varmı acaba
 • Ahmed Bilal
  1 yıl önce
  Emekli maaşı çok düşük olana çok düşük zam, çok yüksek olana da çok yüksek zam yapılması adalet değildir. Bir orta yolun bulunması lazımdır.
 • Ahmed Bilal
  1 yıl önce
  Eğer adalet gözetilirse emekli maaşı çok düşük olana çok düşük, çok yüksek zam yapılması yanlıştır. Emekli maaşı çok yüksek olana hiç zam yapılmasın. Orta olana az veya normal zam yapılması ve maaşı düşük olana da yüksek zam yapılması halinde adaletli bir taksim olur. Yoksa zengini daha zengin etmek, fakiri de daha fakir halde bırakmak adalet değildir.
 • Akhisarlı
  1 yıl önce
  Babam esnaf bağkurun dan emekli çiftçi bağkuru 305 tl öderken babam esnaf bağkurunu 585 tl ödüyordu şimdi babamın aldığı maaş ise 1850 tl emekli olalıda dört sene oldu bedavadan çiftçilikden yeni emekli olanlar 1100 tl alıyordu aniden 1500 tl oldu 400 tl zam olmuş oldu ama babamın ödemiş olduğu primlere göre 3000 tl maaş alması gerektiği yerde 1850 tl maaş alıyor bu memlekette çok haksızlık var bütün emeklilerin maaşları hakkınca verilsin
 • Hüseyin uzun
  1 yıl önce
  Emeklilere zam yapacaksanız tamamına yapmaliydiniz birine öz evlat. Diğerine üvey evlat muamelesi yapmamalısınız biri. Yer biri bakar kıyamet. Ondan kopar olmasin
 • Vatandaş
  1 yıl önce
  Binbesyüzün üzerindeki maaş alan emeklilerede zam yapılsın emrkli zor durumda perısan bir kila sarsagın kilosi 80 olursa gerisini söyleyin bizlere zam yapın maasımiza