4. Faz Başvuruları Başladı mı? Yeni 1000 TL Maddi Yardımları Kimler Alacak?

4. Faz dan sonra 5. faz bile gelebilir. Korona virüsü ile ekonomik anlamda mücadele için Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında 2 milyon 111 bin haneye ilk 1000'er liralar dağıtılmıştı. 2.3 milyon haneye de 2. faz yardımlarda dağıtıldı. 3. faz da dağıtıldı, dağıtılıyor. 6.5 milyon kişiye 1000 tl nakit yardımı yapılmış oldu. Şimdi tüm bu 3 fazdan yararlanamamış olanlar 4. faz olacak mı diye soruyorlar.

4. Faz Başvuruları Başladı mı? Yeni 1000 TL Maddi Yardımları Kimler Alacak?

4. Faz dan sonra 5. faz bile gelebilir. Korona virüsü ile ekonomik anlamda mücadele için Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında 2 milyon 111 bin haneye ilk 1000'er liralar dağıtılmıştı. 2.3 milyon haneye de 2. faz yardımlarda dağıtıldı. 3. faz da dağıtıldı, dağıtılıyor. 6.5 milyon kişiye 1000 tl nakit yardımı yapılmış oldu. Şimdi tüm bu 3 fazdan yararlanamamış olanlar 4. faz olacak mı diye soruyorlar.

4. Faz Başvuruları Başladı mı? Yeni 1000 TL Maddi Yardımları Kimler Alacak?
21 Haziran 2020 - 00:09 - Güncelleme: 21 Haziran 2020 - 00:09

Bakan ihtyaç sahiplerini sevindiren açıklamayı yaptı. 4.4 milyon haneye maddi yardımlar yapıldı, yapılıyor. 3. faz geliyor. 3. Faz ile birlikte destek verilen hane sayısı 6.5 milyonu buldu.

3. Faz ödemeleri yapılıyor. İlk 3 fazdan yararlanamayanlar 4. fazın gelip gelmeyeceğini merak ediyorlar. İşte bakanın son açıklaması ve detaylar.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk;


Form sonunda değerlendirme yapıyoruz. 6 milyon üzerinde başvuru aldık. Belli kategorilerin değerlendirmeye alınmayacağını belirttik. Faz 1 ve faz 2'ye başvuranlar, kamu işçisi olanlar, memur olanlar, işsizlik ödeneği alanlar ve memur olanlar diye belirtmiştik. 6 milyon başvurunun yüzde 60'ı değerlendirme dışı kaldı bu şekilde.

Vakıflarımız başvuruları değerlendiriyor. SGK açısından, kriterler açısından baktığımızda hanelerimiz değerlendiriyor. Ödemelere başladık. 600 bin haneye faz 3'te yardım yaptık. Ödemeler yapılırken başvurular da devam ediyor. Mayıs 5'te 2.5 milyon kişiye ödeme yaptık.

SOSYAL YARDIM PARASI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

E-Devlet’te Pandemi Sosyal Destek Program modülü üzerinden başvurular alınıyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, Sosyal Destek Programına T.C. kimlik numarasının son hanesi "0" olanların pazartesi, "2" olanların salı, "4" olanların çarşamba, "6" olanların perşembe ve "8" olanların cuma günü başvuru yapabileceğini belirtti. Bakan Selçuk yaptığı açıklamada cumartesi ve pazar günleri ise sınırlama olmaksızın herkesin başvurabileceğini aktardı.
Değerlendirmeler kişi bazlı değil, hane bazlı yapılacak. Yani bir haneden sadece bir kişi başvurup 1000 lirayı alabilecek. Aynı haneden birden çok başvuru olursa sadece biri dikkate alınacak.

Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 liralık nakdi destekten faydalanmamış olanlar alabilecek.

4. Faz Yardım Başvuruları Başlayacak mı? Ne Zaman?

Henüz 4. faz ile ilgili yapılmış resmi bir açıklama yok. Dolayısı ile tarihte bilinmiyor. Ama kulislerde yardım edilecek insan sayısının 10 milyona çıkarılabileceği söyleniyor. Fazlarda yardım yapılan kişi sayılarına bakacak olursak 5. faz bile gelebilir gibi görünüyor.

FAZ 3 BÖYLE DUYURULMUŞTU

İŞTE BAKANIN AÇIKLAMASI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında 2 milyon 300 bin haneye yapılacak 1.000’er TL nakdi destek ödemelerinin bugün başladığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında, ilk desteğin, düzenli sosyal yardım alan 2 milyon 111 bin haneye 1-5 Nisan 2020 tarihleri arasında yapıldığını anımsatan Bakan Selçuk; “Koronavirüsle mücadele kapsamında vatandaşlarımızı desteklemek için oluşturduğumuz Sosyal Destek Programımız 3 fazdan oluşuyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımızla sahada ihtiyaç sahibi olarak belirlediğimiz 2.3 milyon haneye faz 2 kapsamında 1.000 TL nakdi yardım yapıyoruz.” diye konuştu.

İlk destekte olduğu gibi, bu hanelerin halihazırda Sosyal Yardımlar sisteminde kayıtlı olduğundan herhangi bir başvuruda bulunmasına gerek olmadığını vurgulayan Selçuk; “1.000 TL nakdi destek ödemesi bugün, bu hanelerimizin PTT hesaplarına yatırılmaya başlandı. Bu yardımlar da yine bir önceki yardımda olduğu gibi, bulaş riskini azaltmak için evlere götürülerek, elden teslim ediliyor.” dedi.

3. Faz Ödemeleri İçin Başvuru Alınacak

3. faz 1000’er TL ödemeleri için başvuruların e-Devlet üzerinden alınmaya başlanacağını da belirten Bakan Selçuk: “Faz 3 kapsamındaki ödemeler kişi bazlı değil; hane bazlı yapılacak. Aynı haneden birden çok başvuru yapılırsa, bunu tek başvuru olarak değerlendireceğiz.” ifadesinde bulundu.

Bakan Selçuk, 3. faz kapsamındaki ödemelere ilişkin tarihleri ayrıca açıklayacaklarını da sözlerine ekledi.

Kaynak: ailevecalisma.gov.tr

Vatandaşa yapılan desteklerin devam edeceği bildiriliyor.

YORUMLAR

 • 12 Yorum
 • Ayse iyidogan
  9 ay önce
  Bensadece 1farz aldim başka almadim
 • Solmaz Şahiner
  9 ay önce
  İyi günler adım Solmaz Şahiner Elazığ merkezde oturuyorum deprem depremde evimi yıkıldı 3 tane çocuğum dayım Kocamdan ayrıyım çalışmak istiyorum çalışamıyorum kanser hastasıyım 2 yaşında bir oğlum var 10 yaşında bir kızım var 16 yaşında bir kızım daha var Şu an bir hayırseverin yanında kalıyorum ama ev yıkılacağı için burada da çıkmak zorundayım konseyde kalacağım kendimi rahatsızım zaten yıkıyorum temizlik yapıyorum ama şu an maddi ve manevi çok zorluklar çekiyorum nereye başvuru yaptım bekleyin diyorlar duruyorlar ama ben tükendim çok yoruldum madde olarak yoruldum manevi olarak yoruldum sizden Allah rızası için bana yardım etmenizi istiyorum Eğer bu mesajlardan biri size ulaşırsak Elazığ merkezde oturuyorum telefon numaramla ulaşabilirsiniz sizde Allah rızası için kendim içindir 3 tane çocuğum için yardım istiyorum çocuğuma süt ve mama alamıyorum fazla çalışamıyorum yoruldunuz zaman ağzımdan kan geldi için çalışamıyorum 0541 644 59 62 Solmaz Şahiner Allah rızası için bu mesajıma
 • sevtap girgin
  10 ay önce
  kizimla yasiyorum 9 yasinda kizim evimde hiç birseyim yok komsum yemek grtiriyor cocumu düzgun besliyemiyorum kirami düzgun veremiyorum nereye baş vursam yanit yok çok caresizim yardim efin lütfen
 • 05340398115
  10 ay önce
  cüneyt imrak engeliyim ityahcım war
 • MOHAMED KHALAF OBAID ALJANABİ
  1 yıl önce
  3 çocuk babasıyım faturaları kirayı ödeyeme dim dün sular kesildi borç alıp ödedim sizden yardım bekliyorum lütfen
 • hakanöngör
  1 yıl önce
  maddi yardım bekliyorum 3cocuk evim kira binlira kira veriyorum yardımınızı bekliyorum faturalarimi ödeyemedim
 • 05533649554
  1 yıl önce
  Slm benim evim kira işsizim bir kizim var mamasini bezini alamiyorum çok zor durumdayim
 • Ersin soydaş
  1 yıl önce
  E devlete ne yazılar başvuru yapacağız bilen varmi
 • Ü t
  1 yıl önce
  Yardim için başvuruyorum ama geri ceviriyorlar
 • Nuray Özcan
  1 yıl önce
  Bizede yardim edin benim iki çocuk var ve hiç bir gelirim yok evde calisanim yok kiralarım faturalarım birikti 05347749570
 • Halime dogan
  1 yıl önce
  Benim e devletim yok başvuru yapamiyorum nasil bilgi alirix
 • Zeynep
  1 yıl önce
  Zor durumdayım eşim işsiz 3 çocuk ev kira neden bizede bı yardım eli uzatilmiyor Allah rızası için duyun sesimizi