A-101 Kimin? Marketlerin Kime Ait Olduğu, Sahibi ve Anlamı Şaşırtıyor!

A 101 marketlerinin sahibi bakın meğerse kimmiş. Türkiye'de en yaygın şube ağı olan market zinciri A-101'in açılımı nedir? Hangi anlama gelir? A-101 marketlerinin sahibi kim? A101 marketler zinciri kaç ortaklı bir şirket? Sahibi olduğu başka şirketler var mı? En çok şubesi bulunan marketler zinciri hangisi? Tüm bu soruların cevabını sizler için derledik.

A-101 Kimin? Marketlerin Kime Ait Olduğu, Sahibi ve Anlamı Şaşırtıyor!

A 101 marketlerinin sahibi bakın meğerse kimmiş. Türkiye'de en yaygın şube ağı olan market zinciri A-101'in açılımı nedir? Hangi anlama gelir? A-101 marketlerinin sahibi kim? A101 marketler zinciri kaç ortaklı bir şirket? Sahibi olduğu başka şirketler var mı? En çok şubesi bulunan marketler zinciri hangisi? Tüm bu soruların cevabını sizler için derledik.

A-101 Kimin? Marketlerin Kime Ait Olduğu, Sahibi ve Anlamı Şaşırtıyor!
07 Mayıs 2020 - 02:19 - Güncelleme: 07 Mayıs 2020 - 02:19

Halk arasında birçok farklı açılımlar yapılsa da gerçek bilinen ve duyulanlardan çok farklı. Peki gerçek anlamı ne? Bir anlamı var mı? A-101'in sahipleri kimler? İşte cevaplar.

A101 anlamı nedir?

A101 marketler zinciri hissedarı Aziz Zapsu ismin nereden geldiğini şöyle anlatmış:


"A. 101 hiçbir anlama gelmiyor. Ali Taran'a sürekli, 'Bize isim, logo, slogan bul diyoruz' diyoruz, üç-beş gün sonra bir bakıyoruz o İsimleri başkası kullanıyor. Bir gün bana e-posta atmış, Z747, A447 gibi bir şeyler yazıyor. 'Ne diyorsun sen kardeşim' dedim. 'Al sana marka, seç seç beğen, beğenmiyorsan kendin yap. Ama bunların alınmış olma ihtimali yok' dedi. Sonra şirket çalışanlarına sorduk, biri A.101 olsun' dedi, öyle kaldı."

Kamuoyunda yer bulan bir iddia ise şöyle:

"A101 marketler zincirinin adı, Kur'an-ı Kerim'deki ticarette doğruluk ve dürüstlük hakkındaki 101. ayetten gelir."

A101 marketler zincirinin sahibi Turgut Aydın hakkında merak edilenler.

1991 yılında Sarıgazi’de Aydın Örme San. Tic. A.Ş.’yi kuran Turgut Aydın'ın oğlu Ahmet Yaşar Aydın İTÜ Tekstil Mühendisliği Bölümünü bitirdi fabrikanın yönetimine dahil oldu. Entegrasyon tek lokasyonda topladığı tesislerini İstanbul’dan Sakarya Akyazı’ya 2002 – 2003 yıllarında taşımıştır. 80.000 m2 kapalı alanı olan Akyazı’daki fabrikada 540 kişi çalışmaktadır. 2000 yılında hizmete giren Memorial Sağlık Grubunun çoğunluk hissesi, Turgut Aydın ve ailesinin olup, kalan hisseler eşit biçimde, İngiliz ve Katar fonlarına aittir. Memorial Hastanesi’nin tüm hisselerini Turgut Aydın ve ailesi 2006 yılında devraldı. A101'in sahipleri olan firmalar ve ortaklık yapısı ise şöyledir : Aydın ailesi (Turgut Aydın) %79,21, İrfan Hacıosmanoğlu %10,08, Sayın Grup %6,71, Murat Sungurlu %4

OĞLU AHMET YAŞAR AYDIN FABRİKANIN BAŞINA GEÇTİ

1991 yılında Sarıgazi’de Aydın Örme San. Tic. A.Ş.’yi kuran Turgut Aydın'ın oğlu Ahmet Yaşar Aydın İTÜ Tekstil Mühendisliği Bölümünü bitirdi fabrikanın yönetimine dahil oldu. Entegrasyon tek lokasyonda topladığı tesislerini İstanbul’dan Sakarya Akyazı’ya 2002 – 2003 yıllarında taşımıştır. 80.000 m2 kapalı alanı olan Akyazı’daki fabrikada 540 kişi çalışmaktadır.

TURGUT AYDIN'IN ŞİRKETLERİ

2008 yılında Turgut Aydın Holdingleşen firmasının çatısı altında şu şirketleri bulunduruyor : Aydın Örme San. Tic. A.Ş. ve Dömeks A.Ş., tekstil, Memorial Sağlık Grubu, A101, Adapark (inşaat firması), English Home (ev tekstili mağazalar zinciri ), Pizza Lazza (11 adet)

MEMORIAL HASTANESİNİN SAHİBİ

2000 yılında hizmete giren Memorial Sağlık Grubunun çoğunluk hissesi, Turgut Aydın ve ailesinin olup, kalan hisseler eşit biçimde, İngiliz ve Katar fonlarına aittir. Memorial Hastanesi’nin tüm hisselerini Turgut Aydın ve ailesi 2006 yılında devraldı. A101'in sahipleri olan firmalar ve ortaklık yapısı ise şöyledir : Aydın ailesi (Turgut Aydın) %79,21, İrfan Hacıosmanoğlu %10,08, Sayın Grup %6,71, Murat Sungurlu %4
A101'in sahipleri olan firmalar ve ortaklık yapısı şöyledir :

Aydın ailesi (Turgut Aydın) %79,21
İrfan Hacıosmanoğlu %10,08 
Sayın Grup %6,71
Murat Sungurlu %4

TURGUT AYDIN HOLDİNG TARİHÇESİ

1958: Turgut Aydın İstanbul’a gelerek 15 yaşında iş hayatına atılır. Sultanhamam’da atölyelerde havlu asacağı, kapı kolu gibi farklı ürünlerle ünlenir.

1976: Turgut Aydın Dömeks şirketiyle faaliyetlerini kurumsallaştırır.

1991: Dünyaca ünlü pek çok markaya elastik kumaş ve dantel temin eden, Türkiye pazarında ilk olan ürünler imal eden Aydın Örme kurulur.

1996: Memorial Hastanesi kurucu ortakları arasında yer alarak sağlık sektörüne adım atma kararı alınır.

2000: Memorial Hastanesi hasta kabulüne başlar. 2006: Memorial Sağlık Grubu’nun tüm hisseleri Aydın Ailesi tarafından alınır.

2008: Henüz 3 mağazalı bir marka olan English Home grup tarafından satın alınır.

2009: 2008 yılında kurulmuş olan A101 indirim marketleri zincirinde, 2009 yılında yönetim çoğunluğu grup tarafından alınır.

2010: İngiliz özel yatırım fonu Argus Capital ve Katarlı özel yatırım fonu QFB, Memorial Sağlık Grubu’nun %20’şer oranda hisselerini alarak ortak olurlar. Daha sonra Ayships adı da eklenen Aydın Deniz İşletmeciliği A.Ş. 2010 yılında kurulup M/V Soldoy, M/V Great 61 ve işletmesine aldığı diğer gemiler ile kuru yük taşımacılığı yapmaya devam etmektedir.

2012: Katar kaynaklı fon QFB bir sonraki Türkiye yatırımını English Home’un %40’ını alarak gerçekleştirir. Turgut Aydın Grubu Memorial ve English Home’da %60 ile çoğunluk hissedarı olarak yönetime devam etmektedir.

2014: Turgut Aydın Holding, A101 şirketindeki payını yaklaşık olarak %78’e yükseltir. Grup yaklaşık 7000 A101 marketi, 200’den fazla English Home mağazası, 11 hastane ile Türkiye’nin 81 ilinde hizmet sunmaya devam etmektedir.

KAÇ FABRİKASI VAR:

1976 yılında 4 Yahudi ve 1 Ermeni ortakları ile beraber DÖMEKS DÖŞEME MEFRUŞAT KADİFE SAN.A.Ş. şirketini kurdu. 1980’lerde döşemelik kadife fabrikası kurdular. 1983’te bir fabrika daha aldılar. Turgut Aydın, Dömeks adını kendi bünyesinde tutarak 80’li yılların sonunda ortaklarından da birer birer ayrıldı. 1993 yılında son ortağından da ayrıldı.

1991 yılında Sarıgazi’de Aydın Örme San. Tic. A.Ş.’yi kurdu. Oğlu Ahmet Yaşar Aydın İTÜ Tekstil Mühendisliği Bölümünü bitirdi ve işin başında fabrikasının yönetimindedir.

Bim tarzı uygun fiyatlı satışlar yapan A-101 en fazla şubesi bulunan market zinciri ünvanına sahip.

YORUMLAR

 • 42 Yorum
 • Haci ökkeş
  1 yıl önce
  Magazanin ismi beni niye ilgilendirsin. Beyinsiz habercilerin ilgi alanı orası. Ve telefonuma google amca bunu haber diye gösteriyo ya. Duramadim yorum yazayim dedim
 • Atam izindeyiz
  1 yıl önce
  Yazık !!! O çalışanların hali içler acısı... Emekçinin hakkı, yüzünde siperlik bile olmadan 50 cm mesafe ile dip dibe koca marketlerde tek bir pencere havalanırma yokken çifter çifter kapalı kapılarda hapisane gibi içerdeki yüzlerce müşterinin nefesini mikrobunu soluyarak köle gibi çalıştırmak insanlık mıdır ??? Ülkenin tüm sektörleri kan ağlarken bu marketlere para yağıyor ne bir bağış ne bir temel ihtiyac urunlerinde indirim gorduk mu ? Asla !!! Fırsatçı leş kargaları işçilerinizi bari koruyun!
 • Kocaeli
  1 yıl önce
  Çalışanlarında ismi gibi doğruluk ve dürüstlük yapsa.urunleri gelmedi diyip kendileri almasa
 • boran can
  1 yıl önce
  bukadar zengin bir şirket ama işçilerin haklarını gasp ediyor
 • M. Kocaman
  1 yıl önce
  YILLARCA AYDIN ÖRMEDE ÇALIŞTIM. EMEĞİMİN KARŞILIĞINI HEP VERDİLER. ALLAH RAZI OLSUN. HALA ÖYLE BİR ÇALIŞMA ORTAMI GÖRMEDİM
 • Kadir kadir
  1 yıl önce
  Allah sizlere vijdan merhamet nasip etsin o calisanlarin hakkını nasıl ödeyeceksiniz bilmiyorum enaz çalışan 12 saat çalışıyor ama ne mesai veriyorsunuz nede yerine izin kül hakkı yiyorsunuz sizi vicdanınızla muhabesini yapin
 • Osman kaya
  1 yıl önce
  Kamu işdidadi teşekkürleri kitler kadro almamıştır bazı kurumları ayırmıştır çay kur ve DHMİ gibi alt işverene bağlı olduğu için her kurum kendisi kadro verecekti malesef bazı kurumlar patron ve işçi sınıfı olarak adlandırıldığı için 657 tabi olan işçilerin haklarının kazanılması işçi ve işveren arasındaki ortadan farkının kaldırılması en büyük güzel yanı devlet ve işveren arasındaki ilişki aynı olmalıdır.allaha emanet olun.
 • Naz baydar
  1 yıl önce
  Nasil haber veriyorsunuz nasil haber yazıyorsunuz anlamıyorum...aynı ifadeleri tekrar takrar yazıyorsunuz.altı-üstü 2 satırlık ifade 10 kere yazdınız...biraz sadelestirin şu ifadelerinizi...keyifle okuyalım artık.o keyfimizide elimizden aldınız.
 • Ömer yorulmaz
  1 yıl önce
  Bırakın oğlumun yakasını ayıp koskoca a101 neyle uğraşıyor bumu sizin büyüklüğünüz
 • beyhür erdogan
  1 yıl önce
  ankara ilinde ikamet etmekteyim a 101 lojistik nakliye işini yapmakta olan marnakfirmasinda sözleşmeli çalışan gecimini sağlayan kamyoncunun ankara akıncı depo müdürü tarafından mahza içerisinde bir metre kilitli televizyonu yerde çektim diye çalıştığım firmaya biz bu kamyoncuile çalışmak istememiyorum diye işten çıkarılsın diye beni işten çıkardılar a 101yetkililerinden yardımlarını bekliyorum aracımla beraber işsizim ise dönmemde yardımcı olmalarını istiyorum beyhür erdogan 05325842135 nolu telefona bilgi verilirse sevinirim
 • Gozde
  1 yıl önce
  A 101in. .neresi uygun fiyat anlamadim. Aklı olan ucuz diye ordan almaz.Migros tum markalari indirime sokuyor zaten. Markasiz sacma sapan urunler almak isteyen gitsin. A101 e giden baya zengindir bence ucuz mal.alacak kadar..
 • CEVDET
  1 yıl önce
  Tavuk etini boyayıp millete satın deme
 • Ekin çepni
  1 yıl önce
  Fetö den nasıl sıyrıldıklarını da yazsanızya
 • Hasan sabbah
  1 yıl önce
  Bildiğin Fetö A 101 anlamı da Allah bir o bir dır.
 • Murat Kaya
  1 yıl önce
  İşin özeti Allah yürü ya kulum dediyse, olay bitiyor.
 • Orhan
  1 yıl önce
  Madem kur anı kerimde 101 ayet ten bahsediyorsunuz yılbaşında neden hindi sattınız ve ben şu 'an alışveriş yapmıyorum teşekürler
 • Elvan Ertan
  1 yıl önce
  Taş gibi haşhaşilerin marketi değil mi?(!) Bizde yedik....
 • Turgut Uyar
  1 yıl önce
  Çok saçma sapan şeyler için Yormayın kendinizi
 • Busezon
  1 yıl önce
  Bir ara fetö,den tutuklandı ve daha sonra serbest bırakıldı,ayrıca sıkışan nakite ihtiyaci olwn inşaat firmalarına faizle para versiģi veya ćok düşük fiyattan nakit yüksek miktarlarda daireler aldığı söyleniyor bunlarada bir açıklık getirilse iyi olur.
 • Gıcık
  1 yıl önce
  Nakadar aadi ürün ler VARSA hepsi A101 DE gerçekten zeytin ..peynir ....gibi .
 • Dilek kaya
  1 yıl önce
  Güçlü bir isiimsiniz Evet... Çok istedim sizinle calışmayı maglesef kabul edilmedi hiçbir form
 • Adem
  1 yıl önce
  Kim olduğunu bilmem amma 40 senelik bim beş altı bin marketten öte gidemezken birkaç senede dokuzbin market açtığına göre hazineye iyi hortum bağlamış epeyce becerikli mahir biri olmali
 • İskender
  1 yıl önce
  Lan banane sahibi kim miş
 • Sadece biri
  1 yıl önce
  Neden se 101 ayetten geliyor diyorlar hiç kaliteli ürün yok hemde çok pahalı ve kalitesiz ürünler
 • Ayrms
  1 yıl önce
  Herşeye sahip olsalar n olur ki, çalışanı çok olsa n olur ki, sahip çıkmadıktan sonra haklarını vwrmedikten sonra uzun saatler çalıştırıp mesai síni vermedikten sonra, işten çıkartıp tazminatlarını vermezler, aksine iftira atar bu şirket, isterse 8000 degill 1000 mağazası olsunn bütün dalavere a101 de insanlk yok ayıptır, şu mağazası var şu plazası varr ama ciğeri 5 para etmezlerrr
 • CemSultan
  1 yıl önce
  Trabzonluuuuuu
 • Eski calışan
  1 yıl önce
  Ticaretlerinde hic bir şekilde dürüstlük yok
 • Aslı ipek
  1 yıl önce
  Çok dürüst oldukları için çalışanlarının emeklerini harcaya harcaya bitiremiyorlar
 • sıradan vatandaş
  1 yıl önce
  Küçük esnafı bitirdiler, Zapsu ailesi bu tür işlerde marifetli zaten, Cüneyt Zapsu da BIM'i kurmuştu.. yaşasın akçeli işlerin müslüman kardeşliği..
 • Seniha gökçe
  1 yıl önce
  Engliş home satış danışmanı çalışan olarak başarılar diilyorum bu ülke şartlarında ayakta durmak o kadar zor ki tebrikler
 • Yavuz Turan
  1 yıl önce
  Yahudilik veya ermenilik olmasa bu kadar olmaz dı zaten.
 • Milliyetçi vatandaş
  1 yıl önce
  Kısaca ülke olarak yahudi ve ermenileri zengin ediyoruz.
 • Fikret Çayir
  1 yıl önce
  Zenginin malı, züğürtun çenesini yorar....
 • Hayal
  1 yıl önce
  Sigara satmaya başladı a 101 ,sigara satmıyordu, sigara uyuşturucu gibidir, ve haramdır.ingilizlerin herhalde market.
 • Fatih
  1 yıl önce
  Ticarette çok dürüstler. Doğadan altın filiz çayında 19.95 liradan 10 liralık alış veriş yapana 9.95 diye indirim yapan A101 öyle dürüst ki zaten kğ fiyatı 20 lira olan çayı 500 gamını 19.95 çıkarıp sonra indirim yapıp 9.95 satıyor. Ne kadar dürüstler. Tabi ki bende aldım. Ama çayın gerçek fiyatını öğrendikten sonra bir daha A101 in kapısı dan girmemeye karar verdim.
 • Vedat TINTIN
  1 yıl önce
  Böyle girişimci insanlara ihtiyacımız var
 • Halit polat
  1 yıl önce
  101 ayetden geliyormuş tamam ya işcilerinize yaptıgınız zulümü neyle açıklayacaksınız. 8 kişinin çalışması gereken magazaya 4 yada 5 kişi koyup bütün işleri yaptırıyorlar sonra ayetden bahsediyorlar
 • Haber izlerim
  1 yıl önce
  Ben fetö cülerin biliyorum. Sahibini önce gözaltına alıp sonra serbest bırakmışlardı
 • Naci Altun
  1 yıl önce
  İyiki varsın A101. Kaliteli ve ucuz ürünler sunuyorsunuz.
 • Erol Şahin
  1 yıl önce
  Gurur duydum teşekkürler sayın Turgut aydın bey ve ailesi soldoylu Erol
 • Aykut
  1 yıl önce
  Yav sizin bu kanalı bı kapattirabilsek turkiye bir mikroptan kurtulur burun haberleriniz yalan ve gereksiz
 • Selçuk
  1 yıl önce
  (A) kalite ürünler, bir günde (101) mağaza açılışı demek