Altın Almış Olanlar Aman Dikkat! O Seviye Sıkıntılı Pozisyonda Yakalanmayın

Altın fiyatlarında son yaşanan ABD-İran gerilimi büyük hareketlilik yaşattı. Altın fiyatlarında gel-git ler yaşanıyor. Altın birikimi olanlar aman dikkat. Altında düzeltme mi olacak? Altın fiyatları düşecek mi? Bu seviyelerden altın alınır mı? Altın ile ilgili son yorumlar.

Altın Almış Olanlar Aman Dikkat! O Seviye Sıkıntılı Pozisyonda Yakalanmayın

Altın fiyatlarında son yaşanan ABD-İran gerilimi büyük hareketlilik yaşattı. Altın fiyatlarında gel-git ler yaşanıyor. Altın birikimi olanlar aman dikkat. Altında düzeltme mi olacak? Altın fiyatları düşecek mi? Bu seviyelerden altın alınır mı? Altın ile ilgili son yorumlar.

Altın Almış Olanlar Aman Dikkat! O Seviye Sıkıntılı Pozisyonda Yakalanmayın
09 Ocak 2020 - 00:00 - Güncelleme: 09 Ocak 2020 - 00:00

Trump merakla beklenen açıklamasını yaptı ve piyasanın beklediği şekilde gerilimi yumuşatacak tonda bir açıklama geldi. Açıklama sonrası altın fiyatlarında hızlı bir gevşeme yaşandı. Olası bir kriz ve savaş beklentisiyle hızla yükselişe geçen altın Trump’ın son açıklaması ile geri vites yaptı.

Uzmanlar gerilimin yatışması ve ortamın yumuşamaya devam etmesi ile birlikte altın fiyatlarında aşağı yönlü hareketin devam edeceğini belirtiyorlar. Olası aksi gelişmeler durumunda aşağıda belirtilen destek ve direnç noktalarına dikkat edilmesi konusunda yatırımcıları uyarıyorlar.

İran Misillemesi ve Trump'ın Açıklaması Sonrası Piyasalarda Son Durum


İran’ın, Kasım Süleymani’nin öldürülmesine karşılık ABD’nin Irak üslerine gerçekleştirdiği saldırı sonrası artan gerilim günün ilerleyen saatlerinde şimdilik azalmış gözüküyor. Saldırı haberiyle %5 sıçrayan ve  65$ seviyesine kadar yükselen ham petrol fiyatı 51$ seviyelerine gerilemiş durumda. 1595 seviyelerini gören Ons Altın ise 1568 seviyelerine kadar gerileme kaydetti. ABD vadeli endekslerine baktığımızda ise, 3181 seviyelerine kadar gerileyen  S&P500 vadeli endeksi gün içerisinde kayıplarını silerek 3240 bölgesine yükseldi.
*USDTRY paritesi ise gece saatlerine 5.98 seviyelerini gördükten sonra gün içerisinde 5.93 bandına kadar geriledi.

ABD ADP Tarım Dışı İstihdam Beklentinin Üzerinde Arttı. 

ABD ADP Tarım Dışı İstihdam aralık ayında 202bin ile 160bin beklentisini üzerinde artış gösterdi.

Almanya Fabrika Siparişleri Düştü. 

Almanya Fabrika Siparişleri (Aylık) (Kas) Açıklanan: -1,3% Beklenti: 0,2% Önceki: 0,2%

EURUSD

EURUSD – 55 Haftalık Ortalamanın Altında ve 1.1111 Desteğine Dokundu…EURUSD paritesinin 55 haftalık üssel ortalamanın üzerine çıkamaması, aşağı yönlü baskıyı sürdürüyor. Bu durum sebebiyle bugün itibariyle 1.1111 desteğine kadar geri çekilme gerçekleşti. Bu desteğin aşağısına geri çekilme yaşanması, grafikte görülen alçalan takoz yapısının da içine tekrar girmesi sonucunu doğurabilir. Bu durumda dolar lehine hareketler güçlenerek devam edebilir.

Yukarı tarafta ise 1.1175 seviyesi ilk direnç iken, 1.1206 direncine denk gelen 55 haftalık ortalama haftalık bazda ana direnç bölgesi olarak kalmaya devam ediyor.

Bunun yanında, ABD – İran arasındaki gerginlik ve karşılıklı atışma devam ediyor. İran’ın ABD’ye beklenen misillemesi dün gece gerçekleşti. Saldırının sert olmaması ve ABD’nin şu saate kadar sakin kalması piyasaları bir miktar yatıştırmışa benziyor. ABD Başkanı Trump, TSİ 19:00’da konu hakkında açıklama yapacağını duyurdu. Trump, İran’ın misillemesini sakin karşılamış olsa da git gelli halleri piyasayı açıklama saatine kadar tedirgin edebilir.

Destekler: 1.1111 – 1.1062 – 1.0995

Dirençler: 1.1175 – 1.1206 – 1.1240

ALTIN

İran’ın Sürpriz Olmayan Misillemesi Altın’daki Heyecanı Kısa Tuttu…Sarı metalin 2019’un son günlerinden bu yana gündemi ABD – İran arasındaki yüksek gerilim. İran’ın ABD’ye misilleme yapması bekleniyordu ve yas süresi bittikten sonra bu misillemeyi beklendiği üzere gece saatlerinde gerçekleştirdi. Ons Altın tarafı Asya seansında olunması ve hacimsiz piyasa sebebiyle bu saldırıyı, 1611 seviyelerine kadar fiyatladı. Ancak, İran saldırmasında bir sürpriz olmaması, ABD güçlerine pek bir zarar vermemesi ve Trump’ın bu durumu sakin karşılaması üzerine alımlar satışla karşılandı ve tekrar 1576 seviyelerine gerileme gerçekleşti.

Bu akşam TSİ 19:00’da Trump’ın konu hakkında açıklama yapacağı duyuruldu. Trump’dan gerilimi arttırıcı bir şey şimdilik beklenmese de, gelgitli halleri piyasayı açıklamaya kadar tedirgin edebilir.

Aşağıda 1551 desteğini haftalık ana bölge olarak izlemeye devam ederken, 1588’in üzerindeki olası mum kapanışları da pozitif görünümü güçlendirerek devam ettirebilir. Genel olarak 1588 ile 1551 arasındaki bölge ise nötr olarak görülebilir.

Destekler: 1569 – 1551 – 1533

Dirençler: 1578 – 1588 – 1602,

USDTRY
USDTRY – İlk Destek Bölgesi Kırıldı ve 5.94 Test Edildi…USDTRY geçtiğimiz günlere oranla bugün oynaklığı bir miktar fazla bir gün geçirdi. Gece saatlerinde İran’ın ABD’ye beklenen misillemeyi gerçekleştirmesi, riskten kaçış sebebiyle paritede mini bir yükselişe sebebiyet verdi ve grafikteki 5.9860 direncimiz test edildi. Ancak, bu durumun beklentiler dahilinde kalması ve Trump’ın durum hakkında ilk açıklamalarının sakin kalması sebebiyle gerginliğin bir miktar rahatladığını gördük.

USDTRY paritesi ise kendi içindeki ilk destek trendlerini bugün kırdı. Dört saatlik grafikteki 34 birimlik üssel ortalama ve uptrend çizgisi dört saatlik mum ile kırıldı. Sonrasındaki toparlanma da cılız kaldı. Bu kırılma esnasında 5.94 desteği test edildi. Bundan sonraki süreçte, tekrar 34 birimlik ortalama üzerine çıkış olmazsa TRY lehine hareketler kademeli olarak devam edebilir. 34 birimlik ortalama üzerinde tutunma yeniden gerçekleşse dahi 5.9780 direnci üzerinde dört saatlik mum kapanışı görmeden yukarı yönlü hareketin devam etmesi teknik olarak zor gözüküyor.

Olası aşağı yönlü hareketlerde ilk destek tekrar 5.94 ve/veya 89 birimlik üssel ortalama olacaktır. 5.94’ün kırılması, 5.9090 desteğine gerilemeyi kolaylaştırabilir.

Destekler: 5.95 – 5.94 – 5.9090

Dirençler: 5.9580 – 5.9780 – 5.9860YORUMLAR

 • 19 Yorum
 • Ş.c
  8 ay önce
  Düsmez bence
 • Adnan colak
  8 ay önce
  ESKIYE RAĞBET OLSAYIDI BU MILLETUN BASINA SAP DUSERDI
 • Sinan SELEFİ
  8 ay önce
  Fiyatları Allah Azze ve Celle koyar ve dilediğini yapar.
 • Sedat
  8 ay önce
  parayı artık garibanın tek kazanç kaynagından yapıyorlar garibanda altın dolar hiç bişey olmasın bürokratlar kazansın yesin içsin biraz da memura. kıyak ki yanlarında dursun işçi diğerleri ölsün köle
 • Hmz
  8 ay önce
  15 ocakta 270 olur
 • Burak Bey
  8 ay önce
  ABD ve İran geriliminin dışında yükseliş beklentisi var. 1600 doların üstüne yönelik
 • Harun yukat
  10 ay önce
  Arkadaşlar sonuç beli değil yüksek fiyattan aldım şuan sıkıntı bozamiyoruzda bekliyorum sizce önerimi çıkarmı
 • Bilal ck
  11 ay önce
  Altın düşmez. Burası türkiye millet elindekini satsın altın graö 300 tl olacak inadına daha elime geçtikçe alacam
 • Darkman
  11 ay önce
  Düşmez bencede yüzdelik dilimlerde bu korkuyla bozduran olur her zamanki gibi kazanan kesim belli olduğu için onlar kazanır
 • Maho
  11 ay önce
  Kur'an iKerim varken hiç hristiyan olunur mu?
 • İ, yaman
  1 yıl önce
  Mademki altın fiyatlarını düişürcektiniz neden yükseldi bu millet kerizmi
 • Mehmet Ali Karateker
  1 yıl önce
  Kesinlikle altın düşmez düşerse en fazla 250 civarı olur
 • Dr
  8 ay önce
  293 den 250 nasil bir tahmin bu ruyami
 • E mine
  8 ay önce
  250 az mi ya millet dun307 den altina hucum etti. O adamalr in zararini hesaplasana
 • Ali akber
  1 yıl önce
  Altın 180 lere düşecek kısa sürede
 • Rali
  8 ay önce
 • Emine
  8 ay önce
  Insanlari yaniltmaya calisiyrsun. Mumkun mu be. 290 barajini asmis bunun altina dusmez ama 307 den alan adam zarar etri simdilik. . Siyasi ortam belli. Ortam gulluk hulistanlik mi da 180 e duscek die sacmaliyrsun.bu sene altin yili 330 lar on goruluyor ama sabrednler icin
 • Şehzade
  1 yıl önce
  229 dan 80 gr bozdum 229 a razıyım
 • Hakan ARAVi
  1 yıl önce
  Döviz yine yukarı yönlü hareketi devam eder Ekim sonu 6 TL kesin