Altını Olanlar Dikkat! (Düşüş Ne Kadar Sürecek)

Altın fiyatlarındaki düşüş nereye kadar sürecek? Altın birikimi olanlar dikkat. Altında düzeltme ne kadar sürecek? Altın düzeltme dönemine mi giriyor? Altın fiyatları düşecek mi? Altın ile ilgili son yorum.

Altını Olanlar Dikkat! (Düşüş Ne Kadar Sürecek)

Altın fiyatlarındaki düşüş nereye kadar sürecek? Altın birikimi olanlar dikkat. Altında düzeltme ne kadar sürecek? Altın düzeltme dönemine mi giriyor? Altın fiyatları düşecek mi? Altın ile ilgili son yorum.

Altını Olanlar Dikkat! (Düşüş Ne Kadar Sürecek)
27 Eylül 2019 - 15:46 - Güncelleme: 27 Eylül 2019 - 15:49

Piyasalar, ABD-Çin ticaret tartışmalarının inişli-çıkışlı seyri ile yön aramaya devam ediyorlar. D.Trump'ın beklenmedik çıkışları küresel ekonomi ve piyasalarda belirsizliğe neden olduğundan ABD dahil küresel durgunluk endişelerini körüklüyor ve risk'den kaçınma eğilimi ile birçok endeks ve emtia fiyatları bu gelişmelerden nasibini alırken güven aracı olarak altın, Japon Yen'i ve hazine kağıtlarına talep artıyor.

Trump'ın belirsiz ve sürpriz "tweet"lerine karşı Çin de sessiz kalmıyor ve ABD'nin tarım ve otomotif gibi en sıkıntılı sektörlerine benzer uygulama ve gümrük vergileri uyguluyor. Şu an itibarı ile bu gelişmeler çerçevesinde talep ve durgunluk endişelerinin fiyatlara yansıdığını düşünüyorum.

Ancak, hafta sonuna doğru D.Trump ve Çin yetkililerinden gelen açıklamalar ve her iki partinin, özellikle ABD'nin bir uzlaşma ihtiyacı olduğuna işaret ediyor. Bu konu 1.5 yılı aşkın bir süredir küresel ekonomi ve piyasalar olumsuz etkiliyor ve doğal olarak uzlaşma zamanını kestirmek son derece zor. Önümüzdeki günlerde gümrük vergisi tartışmalarında yumuşama ve uzlaşma işaretleri piyasalarda ani ve sert bir dönüşle risk alma eğilimini öne çıkarabilir ve güven araçları değer kaybederken emtia ve endeks fiyatlarında yükselme başlıyabilir. Hafta içinde ABD-Çin uzlaşma diyaloğunda yumuşaması ile endeksler dört haftanın zirvesine yükselirken petrol ve emtialarda da yükselme eğilimi gözlendi ama altın fiyatında ciddi bir düzeltme süreci başladı.


Ekim vadeli WTI petrol fiyatı Cuma günü hariç haftanın her işlem günü gümrük tartışmalarında yumuşama ve uzlaşma isteği yanında kendi temel verileri çerçevesinde değerlendi. ABD kaya petrolü üretimi azalıyor. Bu yıl 26 şirket iflas ederek üretimden çekildiler. Hafta içinde ABD petrol stoklarının dramatik ölçüde azaldığı açıklandı. Piyasa analistleri 2.133 milyon varil azalma beklerken API 11.1 milyon varil azaldığını açıkladı. 

Herhalde OPEC'in başı çektiği üretim kısıtlaması ABD'nin ihracatını destekliyor ve stoklarını azaltıyor. Ancak, Cuma günü Florida eyaletinin doğusuna yönelen Dorian kasırgasının bölgede talebi azaltacağı endişesi ile  WTI petrol fiyatı 56.72 dolar varilden satış baskısı ile geriledi ve 55.16 dolar üzerinden kapattı. Hafta içindeki fiyat hareketlerine bakıldığında, ABD-Çin diyaloğunda yumuşama ve destekleyici analitik verilere rağmen petrol fiyatları küresel durgunluk ve talep endişesi ile kırılgan olmaya devam ediyor. Sanırım, petrol fiyatında karar noktasındayız. Bir yanda ABD-Çin diyaloğunda yumuşamanın devam etmesi risk alma eğilimini artıracak ve petrol fiyatı yükselmeye devam edecektir, diğer yanda ABD-Çin gümrük vergileri uzlaşısı ile arka plana itilse bile küresel ekonomide durgunluk beklentisi petrol fiyatını (talep eksikliği ile) düşürecektir. Öyleyse; kısa vadeli yaklaşım olarak risk yönetimi çerçevesinde teknik yaklaşım en akılcı yaklaşım olmalıdır.

Petrol piyasalarında analitik veriler; Commodity Futures Trading Commission (CFTC) raporuna göre, fonların ve rapor edilmeyen küçük spekülatörlerin net uzun pozisyonları geçen hafta 21199 kontrat azalarak 406359 kontrat'a geriledi. Uzun pozisyonlar kapatılmaya devam ediliyor.

Teknik olarak, Ekim vadeli WTI petrolü hafta başında 53.00 dolar cıvarından yükselmeye başladı. Geçen hafta "Ekim vadeli WTI petrolü 55.00 dolar seviyesini kolayca kırıp Haziran ayındaki 53.00 (fair value) destek seviyesinde stabilize oldu. Sanırım, bu seviyeden mini ralli'ler yada toparlanma çabaları satış fırsatı olarak görülecektir" demiştim. Hafta boyu yükselen petrol fiyatı yine %61.8 seviyesinden (15 temmuz tepesi ve 08 ağustos dibi) döndü, boğalar durduruldu ve ayı'lar kontrolü ele geçirdiler.

Kısa dönem teknik gösergeler henüz aşırı düşük seviyeye ulaşmadılar. RSI, 48.28 rakamı ile daha düşük seviyelere, satış baskısına yol verir. MACD ise aşağı yönde kırılma sinyali henüz vermemekle birlikte zayıf, yükselme momentumu azalıyor.

NOOR Capital

YORUMLAR

  • 0 Yorum