Anne Olana Çocuk Başına Devletten 7 Bin 675 TL (Başvuru ve Şartlar)

Devletin çocuklar ile ilgili verdiği birçok destekten kimi vatandaşlarımızın haberi yok. Çocuk başı verilen paradan tutunda doğum parasına kadar birçok destek var. Verilen destekleri sizler için derledik.

Anne Olana Çocuk Başına Devletten 7 Bin 675 TL (Başvuru ve Şartlar)

Devletin çocuklar ile ilgili verdiği birçok destekten kimi vatandaşlarımızın haberi yok. Çocuk başı verilen paradan tutunda doğum parasına kadar birçok destek var. Verilen destekleri sizler için derledik.

Anne Olana Çocuk Başına Devletten 7 Bin 675 TL (Başvuru ve Şartlar)
21 Ocak 2020 - 13:26 - Güncelleme: 21 Ocak 2020 - 13:26

Birçok kişi devletin kendilerine tanıdığı hak ve desteklerden habersiz. Doğum ve çocuk desteği ile ilgili en çok sorulan sorulara cevap aradık.

Doğum Parası Hangi Süreleri Kapsıyor?

Doğumdan önce 8 hafta (çoğul gebelikte 10 hafta), doğum sonrasında 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta veya 112 gün izin veriliyor. Doğum yardımı ve süt parası için '144' ve '183' no'lu telefon numaralarını ücretsiz arayabilirsiniz.


Biz de sizin için bu önemli konunun detaylarını derledik ve kimin ne kadar para alabileceğini hesapladık. Rapor parasının amacı, kadının çalışmasına engel bir hastalık, kaza veya hamilelik gibi bir durumda bu süre için belirli oranda gelir güvencesi sağlamak aileyi ekonomik açıdan epey rahatlatıyor. Bu ödemeye, 'rapor parası', 'iş göremezlik ödeneği' veya 'doğum parası' da deniyor. Çoğu anne bu ödemenin farkında değil. Farkında olanlar da paranın nereden ne zaman alınacağından habersiz.

İZNE GÖRE HESAPLANIYOR

Kadın, doktor raporuyla doğuma 3 hafta kalana kadar çalışabilir. Bu durumda 5 haftalık izni, doğum sonrası iznine eklenir. Doğum sonrasında 13 hafta izin kullanır. Bu durumdaki kadınlar, izin süresi için geçici iş göremezlik ödeneği alır.

Asgari ücretle çalışırken hamilelik ve doğum nedeniyle bu yıl 16 hafta izin kullanan sigortalı kadın  7675 lira iş göremezlik ödeneği alacak. Ödeme son üç ayda alman 'brüt ücret'e (  ‎2.558,40 TL ) göre yapılıyor.

Tabloda bordroda yazan brüt ücrete göre alınabilecek rapor paralarına yer verilmiştir. Ödemeler PTT ve Ziraat Bankası aracılığıyla yapılıyor. Doğum izni bitenler TC kimlik numarasıyla 'turkiye.gov.tr'ye girerek SSK doğum parası sorgulaması yapabilir.

Ödemeleri PTT ve Ziraat Bankası ilgili şubelerden alabiliyorsunuz.

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • Ayçiçek
  3 hafta önce
  Çalışanlar bizde çalıştık ama 8 saat çalıştın gidiş geliş 1 saat köy eve git ay yoruldum önüne bekle çok nadir hem ev hem çalış kusura bakmasın kimse ev kadının saati belli değil kaçta yatıp kaçta kalkıyor Muş en son yatağa girer ilk önce kalkar kahvaltı üst baş belki ayarlıyor kundakta vardır okula giden çocuk vardır okula götürür aaaaa yeter
 • Ayşegül ş
  5 ay önce
  Anne olamayana da iş versinler o zaman. Madem kadınlık yada annelik güdüsü doğurmaya bakıyor. Tıbbi nedenlerden yada diğer nedenlerden ötürü çok istesek de biz anne olamayanlara iş verin.
 • Mualla alp
  5 ay önce
  Yahu biz anne degilmiyiz yeni dogrudan annede eski dogrudan anne degilmi hem ne biçim başlı atışınız anne olamayan hiç hak sahibi degil dogrudan doguramayan her kadına verseniz bu parayı neyiniz eksilir eski primleri ödeyemeyenleri bikerereye mahsus affedildin de emekli olsunlar ne olur sanki bir
 • Zeynep
  5 ay önce
  Ev hanımlarına niçin destek yok,biz de anneyiz,bu ülkenin vatandaşıyız.cok büyük haksızlık yapılıyor.butun ayrıcalıklar,destekler çalışan bayanlara.halbuki biz de evde çalışıyoruz.
 • Defne hamel
  5 ay önce
  Kusura bakmayin sizin eviniz de çocuğunuzun her anını görüp kafaniza gore istediğiniz saatte uyanirken biz butun gunu cocuklarimizdan ayri calismak zorunda kaliyoruz bırakın okadar ayricaligimiz da olsun
 • Melek gürek
  5 ay önce
  BIRAKIN İNSANLARI SİZ SOKAK CANLARINA SAHİB CIKIN ONLARDA BİR ANA KUZUSU ONLARDA İNSAN GİBİ SANCI CEKİB DOGURUYOLAR SOKAKLAR KARINLARI SIRTLARINA YABIŞMIŞ CANLARLA DOLU SİZ ÖNCE SESİZ DİLSİZ SAWUNMASIZ CANLAR SÜREKLİ SOKAKLARDA TEHLİKE İCİNDELER ONLARA YARDIM EDİN İNSAN OGLU DOGURUB CÖPE ATIYOR CANLI CANLI GÖMÜYOR AMA HAYWAN BUNLARI YABMIYOR