ATM (Bankamatik) Para Yuttu, Ne Yapmalıyım? (Paranın Sıkışması veya Yutulması)

ATM'ye paranızın sıkışması ya da paranızın bankamatik tarafından yutulması durumunda yapmanız gerekenler nelerdir?

ATM (Bankamatik) Para Yuttu, Ne Yapmalıyım? (Paranın Sıkışması veya Yutulması)

ATM'ye paranızın sıkışması ya da paranızın bankamatik tarafından yutulması durumunda yapmanız gerekenler nelerdir?

ATM (Bankamatik) Para Yuttu, Ne Yapmalıyım? (Paranın Sıkışması veya Yutulması)
07 Aralık 2018 - 23:22

ATM’de para sıkışınca ne yapılmalı? Bankamatik ATM’lerinde işlem gerçekleştirirken para sıkışması ve bu nedenle ATM’nin parayı geri yutması gibi durumlar ara sıra karşılaşılan ve herkesin başına gelecek türden olaylardır.

Bankanın çalışma saatlerinde bu türden bir olay başa geldiğinde banka görevlileriyle hemen irtibata geçilerek problem kolayca çözülebiliyorken, çalışma saatleri dışında ve özellikle uzun tatil günlerinde bu türden olay yaşanması insanları endişelendiriyor.

Bankalara yapılan binlerce şikâyet, genellikle kartsız işlem yapan kişiler ile hesaplara para yatırma işlemi yapanlardan gelmektedir. Kartla işlem yaparken para kaptıran müşteriler, bazen banka kartlarını da kaptırıyor.

Bankamatiklerde Yaşanılan Para Yutma Nedenleri Nelerdir?

ATM para yutması sorunu eskiden beri karşılaşılan bir durumdur. Sadece kartla para çekildiğinde değil, kartsız işlemler yaparken veya hesaba para yatırma, fatura ödeme gibi durumlarda da başa gelebiliyor. Bankamatiklerde yaşanan başlıca sorunlar ise şunlardır:

 • Bankamatiklerin donanımsal arızaları (sıcaklık veya soğukluk vb. dış etkilerden etkilenmesi veya eskimesi nedeniyle),
 • ATM bilgisayarlarının yazılımıyla ilgili hatalar,
 • Yatırılırken kullanılan yıpranmış veya yırtık paralar,
 • Banka müşterilerinin para yatırma işlemi yaparken fazla gecikmesi gibi nedenlerdir.

Bankamatik Kartı Yutunca Ne Yapılmalı?

ATM’lerde para sıkışınca ya da ATM parayı yutunca mağdur olmamak için öncelikli olarak bankamatiğin başından ayrılmamalı ve bankanın müşteri hizmetleri aranmalıdır. Müşteri hizmetlerine hangi bankamatikten ne işlemi yapıldığını, olay saatini bir bir izah ettikten sonra görevli tarafından kayıt oluşturulur.

Oluşturulan kayıt problem yaşanan ATM’nin banka şubesine bildirilir. Ardından gerekli işlemler yapıldıktan sonra banka şubesi dönüş yapar. Müşteri hizmetleriyle yapılan görüşmelerin kayıt altına alındığını ve herhangi bir olumsuz durumda bu kayıtların kullanılabileceğini unutmamak gerekir.

Bazen de ATM’ye para yatırıldığı halde banka hesabına aktarılmıyor. Yapılan işlemin bir müddet sonra gerçekleşmemesi durumunda ise bankamatik başında bekleyerek müşteri hizmetleri aranmalıdır. Ayrıca ATM’de kalan para için dilekçe verilebilir. Dilekçede hangi ATM’de ne gibi işlem yapıldığı, saat kaçta yapıldığı gibi bilgiler ile birlikte kamera kayıtlarının da incelenmesi talebinde bulunulabilir.

Bankaların Para Grup Merkezleri ATM’lere para sayımı ve yükleme yapmak için geldiklerinde yaşanan problemi gidereceklerdir. Bu durumda yaşanan sıkıntı yaklaşık bir hafta içerisinde giderilecektir.

Finans365.com Özel İçerikYORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Ercan Kangal
  6 ay önce
  215.06.1018 günü yapı kıredi atm sinden işlem yaptım paranın bir kısmı hs. geçmedi mahkemelik olduk sorun cözülmedi banka kabuletmiyor isbat için kamera kayıtları incelendi yatırılan para hareketleri görülüyor bu seferde banknotlar görünmüyor ne bilelim ne yatırdığını diyor banka.muşteri hiz.bildirdim anında bundan sonra banka ne yapmalı idi bunu bilen varmı mahkemelik olan varmı yardımcı olurmu bana
 • Abdüsselam yüzük
  7 ay önce
  09 02 2020 tarihinde ziraat ATM'den Vakıfbank yatırırken paramı yuttu iişsizim faiz ödeyecem lütfen Vakıfbank kredi kartına yatırın en erken zamanda rica ediyorum çok bekletiyorsunuz mağdur oldum
 • Reşit Vural
  1 yıl önce
  Ben İNG atm sine 2000 lira yatırdım hesabıma. İşlem hatalı diyip paranızı geri çekiniz dedi, ama para vermedi. 2000 lira ise hesabımda gözükmüyor yardım edermisiniz ?
 • mağdurum da mağdurum
  1 yıl önce
  18/07/2019 günü ziraat atm den vakıfbank kartımla para çekerken bankamatik parayı geri aldı. her iki bankaya da başvuru yapmama rağmen 18 gündür tık yok. aksilikler hep zor zamanlarda başıma geliyor malesef. umarım bu süreci daha uzatmadan yatırırlar.
 • özkan ak
  1 yıl önce
  Merhabalar; Son zamanların popüler sorunlarından biride ATM'lerin Sürekli işlem sırasında yatırılan paralara el koyması. Bu sorun 17 Nisan 2019 tarihinde benim başıma geldi ortak atm yolu ile Ziraat Bankası atm'sinden Halk bankası hesabıma 700 TL yatırmak istedim fakat bir anda atm paramı yuttu. Bugün paramı yutma tarihi üzerinden 55 günlük bir süreç geçti (bu süreç içinde ramazan bayramı bulunuyor) ve bugün 16 haziran çarşamba günü halk bank paramı iade etti. Bu durum herkesin başına gelebilir bende mağdur oldum. Şikayet var platformu üzerinden bu teşekkür metnimi okuyan mağdurlara öncelikle sakin olmaları gerekmelerini söylemek isterim. yapmaları gereken işlemler sırası ile; 1*Paranın yuttuğu atm nin atm numarasını edinmek (atm sağ üst veya sol üst köşede yazıyor) 2*Hafta sonu ise bankalara bu durumu telefon üzerinden anlatmak imkansız.Hafta içini bekleyip kart ile işlem yaptığınız bankanın şubesine gidip durumu belirten bir dilekçe yazmanız gerekli bankanın müdürlüğüne ve dilekçey