Ucuz Dolar Satan Halkbank Kararı Açıklandı

Ucuza döviz satan Halkbank için takipsizlik kararı verildi.

Ucuz Dolar Satan Halkbank Kararı Açıklandı

Ucuza döviz satan Halkbank için takipsizlik kararı verildi.

Ucuz Dolar Satan Halkbank Kararı Açıklandı
14 Mart 2019 - 13:12

31 ağustos 2018'de internet sitesi üzerinden ucuz Dolar ve Euro satışı yapan Halkbank için karar verildi. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı dolar kuru 6.55 iken 3.72 seviyesinden dolar, kur 7.62 iken 4.32’den Avro satan Halk Bankası yöneticileri hakkında kararını açıkladı. Açılan bankayı zarara uğratmak suçundan yürüttüğü soruşturmada takipsizlik kararı çıktı.

Halkbank yapmış olduğu açıklamada yaşanan bu olayın sistemsel bir hatadan kaynaklandığını ve söz konusu satışların iptal edildiğini söyledi. Halkın Kurtuluş Partisi ve Halkevleri Genel Başkanı Dilşat Aktaş, Halk Bankası yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunulmuştu.

Takipsizlik kararının verilmesinin ardından Halk Bankası Teftiş Kurulu 28 Eylül 2018 tarihinde değerlendirme raporu hazırladı. Düşük Kurlar üzerinden toplamda 1647 banka müşterisi 2561 adet işlem yaptı veri sağlayıcılarından elde edilen bilgilere göre banka sistemine verilerin aktarılması konusunda hata oluştu. Bu hata fark edilerek ters muhasebe yönetimi sayesinde bankanın zarara uğraması engellendi.

Açıklanan rapora göre aynı ip üzerinden yapılan işlemlerin olmadığı ve olayda herhangi bir suiistimalin bulunmadığına dair rapor verildi. Böylelikle haklarında bankayı zarara uğratmak suçundan dava açılan banka çalışanları da feragat etmiş oldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum