Baronlar Altın Stokluyor! (Tam 2 Bin 733 Ton) Altın Fiyatları Neden Yükseliyor

Altın fiyatlarının yükselmesinin sebebi küresel baronlar. Altın neden yükseliyor? Altın daha da yükselir mi? Sorularının cevaplarını bilebilmek için bu küresel baronları takip etmek gerek. İşte tüm detayları ile altın gerçekleri.

Baronlar Altın Stokluyor! (Tam 2 Bin 733 Ton) Altın Fiyatları Neden Yükseliyor

Altın fiyatlarının yükselmesinin sebebi küresel baronlar. Altın neden yükseliyor? Altın daha da yükselir mi? Sorularının cevaplarını bilebilmek için bu küresel baronları takip etmek gerek. İşte tüm detayları ile altın gerçekleri.

Baronlar Altın Stokluyor! (Tam 2 Bin 733 Ton) Altın Fiyatları Neden Yükseliyor
07 Eylül 2019 - 15:52

Altın fiyatları 2019 yılı zirvesini kırmaya hazırlanıyor. Bu güçlü yükselişin ardında hangi nedenler var? Küresel resesyon beklentisi para baronlarını altın yatırımına mı yöneltti?

İşte Küresel Altın Gerçeği

Dünya Altın Konseyi'nin yayımladığı rapora göre ağustosta küresel bazda altın fonlarına yaklaşık 6 milyar dolarlık para akışı gerçekleşti. Fonların tuttuğu altın miktarı ağustosta bir önceki aya göre 122,3 tonluk artışla 2 bin 733 tona yükseldi.


Ağustos ayında artan jeopolitik ve siyasi riskler yatırımcıların risk iştahında düşüşe sebep olurken, bu durum güvenli liman olarak görülen altına talebi artırdı.

Altın fonlarının portföylerindeki altın miktarı son üç ayda kesintisiz şekilde artış kaydederken, altın miktarı sene başından bu yana yüzde 10,4 yükseldi.

Altın talebindeki artışta küresel faiz oranlarındaki düşüş ve ABD'de getiri eğrisinin terse dönmesi etkili oldu. Çin ve ABD arasında yaşanan gerilimin jeopolitik riskleri artırması da önemli rol oynadı.

Altın fonlarının tuttuğu altın miktarı ağustosta 2 bin 733 tonla 2012'deki 2 bin 791 tonluk tarihi zirveye yaklaştı.

Analistler, küresel ekonomide yaşanan parasal genişlemenin ve süregelen belirsizliklerin desteğiyle 2012'deki bu seviyenin yakın zamanda aşılacağını tahmin ediyor.

 - ABD'li fonlar ağustosta 76,3 ton altın aldı

Ağustos ayında altın fonlarına gerçekleşen para akışında ilk sırayı yaklaşık 3,7 milyar dolarla ABD alırken, ülke fonlarının topladığı altın miktarı 76,3 ton oldu. Böylece ABD'de altın fonlarına, yıl başından bu yana toplam 7,4 milyar dolarlık para akışı oldu.

Aynı dönemde İngiltere altın fonları varlıklarını 21,7 ton artırırken, Çin 9,7 ton, Almanya 6,2 ton ve İsviçre 3,1 ton yükseltti.

Fon bazında ağustosta en çok alımını 54,9 tonla ABD'li SPDR Gold Shares yatırım fonu yaparken, bu fonu 18,4 tonla ABD'li iShares Gold Trust ve 9,3'er tonla İngiliz iShares Physical Gold ETC ve Invesco Physical Gold ETC fonları takip etti.

- Altın varlıklarında Kuzey Amerika lider

Rapora göre, Kuzey Amerika fonları ağustosta 78 tonla altın alımında başı çekerken, bu fonlara 3,8 milyar dolar seviyesinde para girişi gerçekleşti.

Avrupa fonları ise ağustosta 33 ton altın alırken, bu fonları 9,3 tonla Asya ve 1,6 tonla diğer bölgelerin fonları takip etti. Global anlamda altın fonlarından ağustosta 5,2 tonluk çıkış yaşandı.

2019 Ocak-Ağustos döneminde altın fonlarının elinde tuttuğu altın miktarı 292,2 ton artış gösterirken, bu artışın büyük kısmı son üç ayda gerçekleşti.

Sekiz aylık dönemde Kuzey Amerika fonları yaklaşık 152 tonluk alım gerçekleştirirken, Avrupa fonları yaklaşık 139 ton alım yaptı. Global anlamda fonlardan bu dönemde 24,4 tonluk çıkış olurken, global fonlara toplamda 316,5 tonluk giriş yapıldığı görüldü.

- Altının onsu yaklaşık 6,5 yılın zirvesini gördü

Altının ons fiyatı sene başından bu yana yüzde 18'in üzerinde değer kazanırken, ağustosta aylık bazda yüzde 7,7 yükseldi. 4 Eylül'de 1.557 dolarla yaklaşık 6,5 yılın zirvesini gören altının ons fiyatı, bu haftanın son işlem gününde 1.500 dolar sınırına gerilemesinin ardından 1.520 dolar seviyelerinde dengelendi.

Şimdilerde herkes şu soruyu soruyor. Altının ons fiyatı 2 bin dolar seviyesini aşacak mı?

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • n.g
  4 ay önce
  demekki kağıt dolar almaktansa altın biriktirmek daha iyi olduğunu birileri anlamaya başlamış.
 • Murat ÖZ
  4 ay önce
  Altının gramı bu eylül ayında 350 tl yi kesinlikle geçer.Tüm dünya ülkeleri altın rezervlerini 3÷1 oranda artırdı.Faiz indirimleri,Ticari savaşlar ve ülkelerin içindeki siyasi gerginlikler bunu net bir şekilde belirledi.
 • A.Doğru
  4 ay önce
  Aklıma takribi olarak 88_ 89 yılları geliyor. Doldurr, boşalt. Bence doldu . Dikkat