BBDK'tan Vatandaşlara Sahte Fatura Noktası Uyarısı

Son dönemlerde artış gösteren yeni dolandırıcılık yönetimi olan sahte fatura noktası konusunda BDDK'dan vatandaşlara uyarı geldi.

BBDK'tan Vatandaşlara Sahte Fatura Noktası Uyarısı

Son dönemlerde artış gösteren yeni dolandırıcılık yönetimi olan sahte fatura noktası konusunda BDDK'dan vatandaşlara uyarı geldi.

BBDK'tan Vatandaşlara Sahte Fatura Noktası Uyarısı
Editor: Serhat KARAMAN
16 Şubat 2019 - 21:00

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) faturalarını bayi veya fatura merkezlerinden yatıran vatandaşlara yönelik bir uyarı geldi. BDDK tarafından yapılan uyarıda vatandaşların sahte fatura noktalarına dikkat etmeleri gerektiği bildirilirken bu konuda yaşanan mağduriyetler hatırlatıldı.

BDDK'DAN SAHTE FATURA NOKTASI UYARISI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) son dönemlerde sıkça rastlanan bir dolandırıcılık yönetimine dair vatandaşları uyardı. Kurum tarafından yapılan açıklamada son dönemlerde dolandırıcıların yeni yöntemlerinin sahte fatura noktası açmak ve fatura işlemi yaparak vatandaşları dolandırmak olduğu ifade edildi. 


Bu noktada vatandaşların faturalarını yatırdıkları yerlere çok dikkat etmesi gerektiğini bildiren BDDK bu konuda şu açıklama ve uyarı mesajını yayınladı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Yapılan Uyarı Açıklaması

"Kurumumuz internet sayfasında yayımlanan yetkili kuruluş listelerinde ve söz konusu yetkili kuruluşların kendi internet sayfalarında yayımlanan temsilci listelerinde yer alıp almadığının kontrol edilmesine dikkat edilmeli. İş yerlerinin dış cephesinde; kurumumuz logosunun, ödeme kuruluşunun logosunun, 10 haneli temsilci kodunun ve kare kodun yer verildiği etiketlerin bulunup bulunmadığının kontrol edilmeli. İş yerlerinde; '… şirketi … ödeme/elektronik para kuruluşu tarafından …tarihinden itibaren ödeme/elektronik para hizmeti sunmak üzere temsilci olarak yetkilendirilmiştir.' ifadesinin yer aldığı ödeme veya elektronik para kuruluşunca düzenlenen 'yetkili temsilci sertifikasının' asılıp asılmadığının kontrolüne azami dikkat gösterilmeli. Kurumumuzdan faaliyet izni almamış şirketlere, kişilere ve yetkisiz şirket ve/veya kişilerin temsilcilerine itibar edilmemesine ve konuya ilişkin olarak kurumumuza ihbar veya şikayette bulunulmasına azami dikkat ve özen gösterilmesi önem arz etmektedir."

Finans365.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum