Dolar Sakin Hisseler Düştü

Uluslararası piyasalarda, dolar ABD istihdam verileri öncesi sakin seyrederken, hisseler düştü ve ABD tahvil faizleri tekrar yükselişe geçti. 

Dolar Sakin Hisseler Düştü

Uluslararası piyasalarda, dolar ABD istihdam verileri öncesi sakin seyrederken, hisseler düştü ve ABD tahvil faizleri tekrar yükselişe geçti. 

Dolar Sakin Hisseler Düştü
05 Ekim 2018 - 15:38

Hisse senetleri Avrupa'da düşerken ve ABD endeks vadeli kontratları karışık bir açılış işaret etti. ABD Hazine tahvil faizleri yukarı hareketini başlatırken teknoloji hisselerine gelen satış dalgasıyla Asya hisse senetelerinde değer kaybı yaşandı. Dolar, ABD istihdam verileri öncesi sakin seyretti.

Madencilik hisseleri, metal fiyatlarındaki düşüşle birlikte, Stoxx Europe 600 Endeksi'ndeki düşüşlere öncülük ederken, teknoloji grubu ve kara para aklamaya yönelik cezalara ilişkin endişelerin artması ile dört yılın en düşük seviyesine yönelen Danske Bank A/S ile bankacılık hisseleri de aşağı yönde hareket etti. 

PC üreticisi Lenovo Group Ltd. Hong Kong'da değer kaybına uğrayarak yüzde 15 düştü. Teknoloji hisseleri, Bloomberg'in Çin'in ABD'li şirketlere bilgisayarlara chip takarak sızdığı yolundaki haberinin ardından Asya'daki düşüşlere öncülük etti. Nasdaq vadeli kontratları düşerken, Dow Jones ve Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları fazla değişmedi. Tesla Inc., şirket CEO'su Elon Musk'ın sermaye piyasaları düzenleyici kuruluşu SEC ile ilgili alaycı tweet mesajları göndermesinin ardından, açılış öncesi işlemlerde düştüğü gözlemlendi.  

ABD hazine tahvillerindeki satış dalgası Avrupa'ya da sıçradı ve Almanya'nın 30 yıl vadeli tahvillerinin faizi Nisan'dan bu yana en büyük haftalık yükselişine yöneldi. İtalyan tahvilleri de, GSYH tahminlerinin yatırımcıları ülkenin mali hedeflerine ulaşabileceği konusunda ikna edememesinin ardından değer kaybetti. 

Teknoloji hisselerine gelen sert satışlar, ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvilinin faizinin yedi yılın zirvesine yükselmesi ve bunun soncunu riskli varlıklara yönelik iştahın azalmasının ardından bu haftanın diğer bir olumsuz gelişmesi oldu. Fed başkanı Jerome Powell, ekonomik verilerin ABD ekonomisinin gücünü işaret etmesinin ardından yaptığı açıklamada, merkez bankasının faizi er ya da geç nötr seviyeye çıkarabileceğini söylemesi faizlerdeki artışın desteklenmesine neden oldu. 

Öte yandan, Hindistan rupisi, ülke merkez bankasının politika faizini beklenmedik bir şekilde sabit tutmasının ardından zayıfladı ve tahviller ralli yaptı. Hidistan hisselerinin gösterge endeksi ise düştü. Batı Teksas petrolü (WTI), tekrar varil başına 75 dolar seviyesine doğru yükseldi. bakır sanayi metallerinin fiyatlarındaki düşüşlere öncülük ederken, ham maddelerdeki ralli durdu.

Hisse Senetleri
*Stoxx Europe 600 Endeksi New York saati ile 06:51'de yüzde 0.4 aşağıda seyrediyordu ve üç haftanın en düşük seviyesine indi.
*S&P 500 endeks vadeli kontratları yüzde 0.05'ten az düştü.
*MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi yüzde 0.3 gerileyerek üç haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesine geriledi.
*İngiltere'de FTSE 100 Endeksi yüzde 0.5 düştü.
*Almanya'da DAX Endeksi yüzde 0.6 geriledi. 


*MSCI Gelişen Piyasa Endeksi yüzde 0.8 kayıpla yaklaşık 17 haftaın en düşüğüne indi.
Para Birimleri
*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.05'ten az yükseldi.
*Euro dolar karşısında yüzde 0.1 düşerek 1.1502 seviyesine indi.
*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.1 yükselerek 1.3039 seviyesine çıktı.
*Japon yeni dolar karşısında yüzde 0.05'ten az yükselerek 113.90 seviyesine ulaştı.
Tahviller
*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi iki baz puan yükselerek yüzde 3.20 ile yedi yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı.
*Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi iki baz puan tırmanarak yüzde 0.55 ile 19 haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine ulaştı.
*İngiltere'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puan yükselerek yüzde 1.679 ile yaklaşık üç yılın zirvesine çıktı.
*Japonya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi bir baz puandan az düşerek yüzde 0.155'e indi.
*İtalya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi dokuz baz puan yükselerek yüzde 3.421 seviyesine çıktı.
Emtia
*Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 0.4 değer kazanarak varil başına 74.64 seviyesine yükseldi.
*Altın yüzde 0.2 yükselerek ons başına 1,202.54 dolara çıktı.
*Bakır yüzde 0.4 düşüşle pound başına 2.77 dolara inerek iki haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesine geriledi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum