Boşanmış ve Dul Kadına Devletten Maddi Yardım ve Maaş

Dul aylığı için nereye başvurulur, şartları nelerdir? Dul maaşı bağlanması için gereken evraklar neler? Boşanmış ve dul kadın için maddi yardım var mı? İşte detaylar.

Boşanmış ve Dul Kadına Devletten Maddi Yardım ve Maaş

Dul aylığı için nereye başvurulur, şartları nelerdir? Dul maaşı bağlanması için gereken evraklar neler? Boşanmış ve dul kadın için maddi yardım var mı? İşte detaylar.

Boşanmış ve Dul Kadına Devletten Maddi Yardım ve Maaş
03 Nisan 2020 - 00:16 - Güncelleme: 03 Nisan 2020 - 00:16

Eşi vefat etmiş kimselerin aldıkları ücret olan dul maaşı kadın ya da erkek fark etmeksizin belediye ve vakıfların desteğiyle alınabilmektedir. Emekli ya da çalışan olarak 5 yılını doldurmuş ölen kişinin, eş ve çocuklarına bağlanan dul ve yetim aylığı belirli şartlarla verilmektedir.

Halk arasında yanlış bir inanış olarak sadece dul kadınlara tanınan bir hak olmayan dul aylığını eşi vefat eden erkekler de alabiliyor.

Eşlerden birinin vefat etmesi halinde vefat eden eşin SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı gibi sosyal güvencelere yatırmış olduğu primler mevcutsa dul maaşı talebinde bulunulabiliyor.

5510 sayılı SGK kanununun 32.maddesine göre sigortalı olarak çalışan eşin 1.10.2008 tarihinden önce vefatı halinde en az 900 gün prim ödenmiş ise emekli olunmamış olması durumunda dahi hak kazanılmakta ve dul aylığı bağlanabilmektedir. 1.10.2008 sonrası dul aylığı alabilmek için en az 1800 gün prim ödenmiş olması gerekiyor.

Dul aylığı alan birisinin aldığı maaşın sonlandırılması yeniden evlendiği takdirde gerçekleşmektedir. Nafaka alan kadın dul maaşı alabilir mi gibi sorular bazı kadınlar tarafından yöneltilmektedir. Mevcut kanunlara göre dul aylığı alabilmek için eşin vefat etmiş olması ve yeniden evlenmiş olmamak gerekiyor.

Dul Maaşı Bağlanması İçin Gereken Evraklar?

Dul maaşı bağlanmasında SGK’ da yapılan işlemlerde evlenme, boşanma, doğum ve ölüm gibi bilgilerin bulunduğu vukuatlı nüfus kayıt örneği, eşinin öldüğüne dair ölüm belgesi, kimlik araştırma belgesi ve dilekçe örneği gerekmektedir.

Dul maaşı başvurusunda gerekecek olan veraset ilamının Sulh Hukuk Mahkemesinden alınabilmesi için vukuatlı nüfus kayıt örneğiyle beraber dilekçe yazılması gerekiyor.

OYAK üyeleri için dilekçe ile birlikte veraset ilamının aslı ve noter tasdikli fotokopisi, OYAK’ın emekli maaş sistemi üye eşi katılım formu, çocuklardan noter onaylı feragat yazısı, eşin T.C. nüfus cüzdanı fotokopisi ve eşe ait vesikalık 2 fotoğraf gerekiyor.

Dul Maaşını Ne Kadar Alabilirim?

Eşini kaybeden kişi yeniden evlenene veya ölene kadar dul aylığı alabilir. Sigortalı bir işte çalışırsa bu aylığın yarısını alabilmektedir.

Dul maaşı ne kadar alınabileceği ölen eşin ölmeden önce aldığı maaş, yetim maaşı almaya uygun şartları taşıyan erkek ve kız evlatlar ile ölüm aylığından yararlanabilecek olan anne ve babanın olma durumlarına göre değişiyor.

Boşanan Kadına Maddi Yardım Var mı?

Devlet, boşanan kadınlara boşanma ile ilgili direk olarak herhangi bir maaş vermemektedir. Ancak Vakıflar ve dernekler ile kaymakamlıklar boşanan ve yardıma ihtiyacı olan kadınlara maddi yardımda bulunmaktadır.

Finans365.com Özel İçerik

YORUMLAR

 • 22 Yorum
 • Seher atasoy
  1 yıl önce
  Eşim bagkurlu babam SSK li eşim 2008 ölmediği için babamdan alamıyorum babamdan iki ablam analık alıyor da peki bende eşref kaymak babamdan alamıyorum ne yapmalıyım yardımcı olun Allah rızası için yardım seher Atasoy eşimden 1.300 alıyorum sadece kirama yetiyor ve bende o babanın evladı olan yardıma ihtiyacı olan ben alamiyorum ihtiyacı olmayan ablam alıyor Nursel kaplan yardımlarınızı bekliyorum
 • fatma çalı
  1 yıl önce
  eşimden boşandık ve eşim vefat etmiş lütfen yardım edermisiniz
 • Emine çetin
  1 yıl önce
  Bende eşimden ayrıyım evim kira iki tane kızım var çok zor durumdayım Allah rızası için elimden tutun
 • Gülten kazkurt
  1 yıl önce
  Ben de boşandım 3 yıldır hiçbir şekilde maddi destek alamıyorum Lütfen bir el atın
 • Gülten
  1 yıl önce
  3 yıldır boşandım hiçbir maddi yardım alamıyorum yardım destek bekliyorum
 • Aynur bilanik
  1 yıl önce
  Bosanma davam suruyor bir çocuğumlan ailemde kaliyorum herhangi bir gelirim madi durumum yoktur benim mevcut durumum budur
 • Ph.a
  1 yıl önce
  Benim annemde bosndi dedemin emkli maasani aliyo ve kridiye kesiliyo eline gecn para 400 tl yetmiyo ev kira sobali odnunkomuru yok annmde alabilirmi dul maasi
 • Nurşen kılkışlı
  1 yıl önce
  İki çoçumna ortdayım boşandım kımsem yok başımda bana yardım etcek Bı evım bıle yok çok zor durumdayım iki çoçumna ortdayım iç Bı yerden yardım almadım almadım ev adrsım yok dıye erkez aldı bu parayı ben almadım benımde çok ityacım var bende ala bılırmıyım
 • Şinasi
  1 yıl önce
  Erkeklerin ne zor şartlarda ev gecindirdiklerni anlıyormusunuz şimdi mal mülk için kocalarını bırakanlar hayat ne zor değilmi
 • Mb
  1 yıl önce
  Kocasından ayrı yasayan bosanmak ısteyıpte kocası bosamayan kadın ne yapsın pekı onların neden hakkı yok
 • Gülten kazkurt
  1 yıl önce
  3 yıldır boşandım hiçbir maddi yardım alamıyorum yardım destek bekliyorum
 • Fatma bakır
  1 yıl önce
  Ben asla ınanmıyorum artık kac yere basvurdm maddı yardım için malesef sonuc 0 ımkanı olanlar nakdı yardım aldı 1000 tl benım basvurmadgm bırım kalmadı ama alamadm cok zor durumdaym ıkı cocugumda ışsız vırusden dolayı dısarı cıkamıyorlar cıksalar bıle iş yok evım kıra yetım maası alıyorum oda kredıye kesıliyor vırusden degıl aclıkdan olecegız
 • fatma kolbilge
  1 yıl önce
  peki imam nikahlı boşanmışlar alabilirmi
 • Demet sarıer
  1 yıl önce
  Bosanmıs iki cocugu bir emekli maasımla bakmaya calısıyor um evim kıra ama devletten bir kurus yardım alamadım
 • Arzu
  1 yıl önce
  Eşi olmesede bir yardım aliyomu ihtiyaç sahibi çocukları var bir ve üç yaşlarında bilgi alabilirmiyim
 • Nebahat etoğlu
  1 yıl önce
  Kendim emekliyim babamdan yetim aylığı alabilirmiyim
 • Muammer Toprak
  1 yıl önce
  Dulara maaş vere vere milet hep bekar kaldı
 • Serap meshur
  1 yıl önce
  Eşimden ayrıyım 10 yıl oldu babadan yetim maaşı alıyorum dul maaşıda alabılırmıyım
 • Murat
  1 yıl önce
  Alabilirsin durumun iyi değilse vakıflar kaymakamındaki sosyal dayanışma ya basvur
 • Gülnur gök
  1 yıl önce
  Bende eşimden ayrıldım kaç yıl oldu bilmiyorum ama bende bu dul maaşından nasıl alabilirim yardımcı olurmusunuz
 • Murat
  1 yıl önce
  Durumun iyi değilse sigortalı bi işte çalışmıyorsan kaymakamlıkta sosyal hizmetler var oraya başvur
 • Halil duman
  1 yıl önce
  Ölmüş babasının emekli maaşını alabilmek için, eski eşinden nafaka alabilmek için imam nikahıyla yaşayanlar yada bu paraları alabilmek için dost hayatı yaşayıp bu paraları haksız yere alan insanları devlet neden araştırmıyor,yazık günah değilmi bunlara ödenen paralar