BP Akdeniz’de Gaz Aramayacak

BP yetkilisi yaptığı açıklamada devletten habersiz hiç bir bölgede gaz araması yapmayacaklarını söyledi.

BP Akdeniz’de Gaz Aramayacak

BP yetkilisi yaptığı açıklamada devletten habersiz hiç bir bölgede gaz araması yapmayacaklarını söyledi.

BP Akdeniz’de Gaz Aramayacak
Editor: Serhat KARAMAN
11 Mart 2019 - 13:51

Son zamanlarda Doğu Akdeniz havzası doğal gaz bakımından zengin olduğu haberleriyle gündeme gelmeyi başarıyor. BP Kürese Rafinaj ve Pazarlama Grubu CEO’su olan Tufan Erginbilgiç, BP’nin Akdeniz’de herhangi bir arayışına girecek olması durumunda bunu Türkiye ile yapacağını belirtti.

İki toplumlu olan Kıbrıs, yaşanmakta olan sorunları çözmemesi durumunda bu durum ilerleyemeyebilir. Güney Kıbrıslı Rumlar, adada diğer yarıda yani KKTC’de yaşayan Türkleri yok sayarak bazı komşu ülkeler ve enerji şirketleriyle beraber anlaşmalar yapıyor. Akdeniz’de sular ise Türkiye’nin yapılmakta olan bu anlaşmaları tanımaması, sürekli müdahale etmesi ve itirazlarıyla beraber sular durulmamaktadır.

Ülkemizde yoğun bir işbirliği arasında olan Londra merkezli olarak kurulmuş British Pertoleum (BP) Küresel Rafinaj ve Pazarlama Grubu CEO’su olan Tufan Erginbilgiç ise BP’nin Akdeniz’de bir şey yapması durumunda bunu ancak Türkiye ile yapacağını belirtirken şuanda Akdeniz’de bir gaz veya petrol arama gibi planlarının olmadığını belirtti. Bunun açıklanacak duruma gelmemiş olacağını da belirtti.

BP daha önceden çalışmalarını yaptığı sırada ilk olarak Karadeniz’de Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ile beraber petrol arama noktasında çalışmalar yapmıştı. Benzer bir durum ise Akdeniz’de ortaya çıkmış olan enerji rezervleriyle beraber BP’nin Mısır’da sahip olduğu tecrübesinden gündeme gelmiştir. Erginbilgiç bu noktada BP-SOCAR ortaklığı ile beraber İzmir’e dünyadaki en yeni petrokimya teknolojisi getireceğini de duyurdu ve aktif olarak en büyük tesisin Belçika’da olduğunu söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum