Erken Emekli Olmaya Sebep Olan Hastalıklar (Varsa Siz de Olabilirsiniz)

Hangi durumda erken emekli olunabilir? Hastalığı olan kişiler erken emekli olabilirler mi? Erken emeklilik imkanı olan hastalıklar hangileri? Bunlara benzer sorulara sosyal güvenlik uzmanından cevap geldi.

Erken Emekli Olmaya Sebep Olan Hastalıklar (Varsa Siz de Olabilirsiniz)

Hangi durumda erken emekli olunabilir? Hastalığı olan kişiler erken emekli olabilirler mi? Erken emeklilik imkanı olan hastalıklar hangileri? Bunlara benzer sorulara sosyal güvenlik uzmanından cevap geldi.

Erken Emekli Olmaya Sebep Olan Hastalıklar (Varsa Siz de Olabilirsiniz)
19 Eylül 2019 - 07:49 - Güncelleme: 19 Eylül 2019 - 07:50

Bazı hastalıklarda ve çalışma gücünün yüzde 60'ının kaybedilmiş olması durumunda erken emekli olunabiliyor. Sosyal güvenlik uzmanından bu durumlarda nasıl erken emekli olunabileceği hakkında bilgilendirme geldi.

Sosyal güvenlik mevzuatımız çalışma gücünü belli oranda kaybeden sigortalılara erken emeklilik hakkı tanıyor. Eğer doğuştan bir engel varsa, yaş şartına bakılmadan daha az sürede emeklilik imkanına kavuşuluyor. Yine sonradan çıkan rahatsızlıklarda da malulen emeklilik ya da iş göremezlik ödeneği gibi kolaylıklar sunuluyor. Özellikle diyabet (şeker) hastalarından malulen emeklilik ile ilgili çok fazla soru geliyor. O yüzden bugün bu konudaki bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

1800 GÜN GEREKİYOR


Son yıllarda diyabet hastalığının yaygınlaşması ve çalışmayı engelleyici boyutlara ulaşması, malulen emeklilik taleplerini de artırdı. Bu konuda bazı şartlar bulunuyor. Öncelikle malulen emeklilikte rahatsızlığın sigorta olduktan sonra, yani çalışırken ortaya çıkması ve çalışma gücünün en az yüzde 60 oranında kaybedilmiş olması gerekiyor. Bunun yanında en az 10 yıl yani 1800 gün prim ödenmiş olması da isteniyor..

RAPOR İSTENİYOR

Tabii ortaya çıkan çalışma gücü kaybının sevk edilen hastane raporuyla belirlenmesi ve bu raporun Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından onaylanması şartı da aranıyor. Eğer diyabet hastalığınız sizin çalışma gücünüzün yüzde 60 oranında kaybına yol açmışsa, malulen emekli olabilirsiniz..

YÖNETMELİK NE DİYOR?

Sosyal Güvenlik Kurumu Maluliyet Tespiti İşlemleri Yönetmeliği'nde şeker hastalarının malulen emekli olabilmeleri için rahatsızlığın insan vücudunda en az 3 organı bozması gerektiği de belirtiliyor. Tabii bu durumu yine doktor raporları belirleyecek. Söz konusu yönetmeliğin eklerinde hangi hastalıkların malulen emeklilik için geçerli olacağı da sıralanıyor. SGK'nın yönetmeliğini inceleyip kendi rahatsızlığınız ile ilgili kurallara bakarak malulen emekli olup olamayacağınızı kontrol edebilirsiniz..

BU ŞARTLARA DİKKAT!

Çalışma gücünün yüzde 60'ının kaybedilmiş olması.

Durumun hastane raporuyla tespit edilmesi.

En az 10 yıl sigortalı olunması..

En az 1800 gün emeklilik sigortası için prim ödenmiş olması.

Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olunduğuna karar verilmişse, sigortalılık süresi şartı aranmıyor ancak 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması gerekiyor.

Bu şartların bulunduğu her Türk vatandaşı erken emekli olabiliyor.

YORUMLAR

 • 12 Yorum
 • Serpil Arslantas
  23 saat önce
  Peki.tansiyon hastalarına hak sunulucakmi
 • filiz çetın
  1 gün önce
  'merheba ben1970 doğumluyum 89ssk girişim 450gun ssk var 4yılldır. parkinson hastası yıım emeklı alabilirmiyim ne yapmalıyımlı
 • Ayşearslan
  2 hafta önce
  Emekli maaşı neye göre ne kadar.Herkes kafasına göre hesap yapıyor.Hesap yapanlar neye göre hesap yapıyor kendilerinde bilmiyor.herkes kafasına göre.
 • Atalay akyaz
  3 hafta önce
  Selamun aleyküm sol baş parmagimi 2 ay once makinede calisirken makineye kaptirdim bundan dolayida kopma oldu ameliyatla diktiler fakat hareket etmiyor bununla alakali fizik tedavide gordum fakat hala ayni buda is gucu kaybima sebep oluyor bu konuyla alakali bir bilgi varmidir tesekkurler
 • Erğün Demirbaş
  3 hafta önce
  Erğün Demirbaş 1800 baykurumvar.180 Agır engeli. raporumvaremekliolmaşansım
 • Taner ataklı
  3 hafta önce
  İyi günler bende boyunda düzleşme kireçlenme ve iki tane fıtık var kulaklardada sağdaU soldada E işitme kaybı gözdede 2,75 ileri derecede astigmat var 5875gün var 19yıl da sigortalıyım
 • SELAMI P.
  3 hafta önce
  Oğlum doğuştan işitme engelli yüzde 52 Raporlu aktif çalışıyor erken emekli yada emekli yaş kriterleri nelerdir teşekkür ederim
 • Uğur özdemir
  3 hafta önce
  Ben doğuştan tek böbrekligim askerede almadılar beni elimde raporum var ama başka hastane bana yüzde 2 oran verdi ondan dolayı erken emeklilik olurmu
 • Feyyaz
  3 hafta önce
  20 yıl ve 4400 iş günü olanlarda @ olmalı
 • Selma maruf
  3 hafta önce
  35 yaşında bir bayan ım 2400 iş günüm var iki yıl önce malulen emekli olmak için başvuruda bulundum ankaradan gelen yazıda ` daha çalışabilirlik raporu verdiler ağır astım hastasıyım nefes ölçümüm çok düşük yinede başvurum onaylanmadı hiç bir yerde çalışamıyorum sanırım yaşla alakalı bilmiyorum beni aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler.
 • Ahmet bilir
  3 hafta önce
  Eşim Tıp 1 diabet hastası işe girmeden önce hastaydı. 3700 sigortası var yaşı 49 rapor alıp emekli olamaz mı?
 • A.Dilek sanci
  3 hafta önce
  SAGLAM RAPORU VERIYOR DOKTORLAR Benin esim yolunu yuruyemiyor ayakta duramiyor basis birinin yardimi olmadan toplu tasima araclarina into binemiyor yuksek tansiyon obozito romotait artrit omirilik manual daralmasindan Amelita old standards uyusma var akcigerde pihti fix kapaklarinda division eksilmesi mall rahatsizligi var arastirma hastahanesinde heyete girdi sonuc SAGLAM Raporu geldi