Çalışamayan, İşsiz Kalan Herkese Müjdeli Haber! Yıl Sonuna Kadar Ücretsiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzaladı. Yıl sonuna kadar vatandaş ücretsiz yararlanacak. 2020 yıl sonuna kadar uzatıldı. Toplumun önemli derecede kısmını ilgilendiren bu karar sevinçle karşılandı.

Çalışamayan, İşsiz Kalan Herkese Müjdeli Haber! Yıl Sonuna Kadar Ücretsiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzaladı. Yıl sonuna kadar vatandaş ücretsiz yararlanacak. 2020 yıl sonuna kadar uzatıldı. Toplumun önemli derecede kısmını ilgilendiren bu karar sevinçle karşılandı.

Çalışamayan, İşsiz Kalan Herkese Müjdeli Haber! Yıl Sonuna Kadar Ücretsiz
05 Mayıs 2020 - 11:25 - Güncelleme: 05 Mayıs 2020 - 11:25

Ekonominin zorlu bir dönemeçten geçtiği şu günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan vatandaşlara nefes aldıracak bir karar geldi. Prim borcu olanlar bile 2020 sene sonuna kadar sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilecekler.

O KARARIN DETAYLARI

SOSYAL Güvenlik Kurumuna 60 günden fazla borcu olan Bağ-Kur'lular ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerini ödemeyen ya da borcu biriken vatandaşlar, hastanelerden sağlık hizmeti alamıyor. Sabah'tan Faruk Erdem'in yazısına göre ancak bu vatandaşların mağduriyetlerini giderebilmek için Başkan Recep Tayyip Erdoğan imzalı bir karar yayımlandı.


Karara göre, Genel Sağlık Sigortası ve 4/B (Bağ-Kur) sigortalısı olup sağlık hizmetlerinden yararlanamayan Türk vatandaşları ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait sağlık tesisleri ile üniversite hastanelerinde sunulan sağlık hizmetlerinden 31 Aralık 2019 tarihine kadar ücretsiz olarak yararlanma fırsatı 2020 yılı sonuna kadar uzatıldı. 

GSS uygulamasına göre emekli olmayan, herhangi bir işte çalışmayan, işsizlik maaşı almayan ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerden olmayan vatandaşların prim ödemesi gerekiyor. Hiçbir güvencesi olmayan muhtaç kimselerin primi ise devlet tarafından karşılanıyor. Bu primler de yapılan değişiklikle tek ödemeye düşürülürek, brüt asgari ücretin yüzde 3'ü yapıldı. 2019 için bu tutar 76 lira 75 kuruş olarak belirlenmişti.

İLAÇLARINI ALABİLECEKLER

Bu tutarı ödemediği için borcu birikenler ise sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Çoğunluğu esnaflardan oluşan Bağ-Kur'lular çeşitli nedenlerle prim ödemelerini 60 gün geciktirdiklerinde hastane hizmeti alamıyorlar. Dolayısıyla çocuk ve eşleri de bu mağduriyeti yaşıyor. Cumhurbaşkanlığı kararı hem GSS hem de Bağ-Kur borçlularını rahatlatmış oldu. Böylece bu kapsamda olan vatandaşlar, yıl sonuna kadar hastanelerden yararlanacaklar tedavilerini yaptırıp ilaçlarını alabilecekler.

TESTE GİR PARA ÖDEME

Genel Sağlık Sigortası primi genel olarak çalışmayan ya da emekli olmayan vatandaşlara çıkıyor. Bu vatandaşların gelirleri düşük ise devlet devreye giriyor ve primleri karşılıyor. Kaymakamlıklara giderek gelir testi yaptıranların evlerine giren gelir, kişi başına brüt asgari ücretin üçte birinden az ise prim ödenmiyor.

HERKESE ÇALIŞMA ŞARTI BULUNMUYOR

Vatandaşların bir yakını sigortalı ise çalışma şartı olmadan onun haklarından yararlanma imkânı bulunuyor. Sigortalının haklarından şu kişiler yararlanabiliyor:

- Sigortalının eşi.
- 18 yaşını doldurmamış çocukları.
- Yaş sınırı lisede okuyorsa 20, üniversitede okuyorsa 25'e kadar çıkıyor. Eğer çocuk malûl ise yaş şartı bulunmuyor.
- Sigortalının bakmakla yükümlü olduğu anne ve babası.

Karar sonrası vatandaşlar sosyal medya hesapları aracılığıyla kararı çok yerinde bulduklarını belirten mesajlar yayınladılar.

YORUMLAR

 • 17 Yorum
 • S. Ç
  5 ay önce
  En son 117 ₺ bebeğimin eczane ye borcum vardı bu da kapanırmı yoksa ondan hariç son borcumuzu kapatıp'mı bu kapsama geçecem acaba ben bir kaç gün önce'si down sendromu'dur diye sık, sık kontrollere götürüyorum korkudan ihmal gelmeyin diyorlar diye.
 • IBRAHIM sevik
  8 ay önce
  ESKI BORLAR SILINSIN VETER ARTIK
 • Halk
  8 ay önce
  Elektriğe suya doğalgaza yaptığınız zam bile fazla gelir bu bütçeye. İnsanları tüketim makinesi olarak görüyorsunuz... Sömürüp sömürüp Bi iğne ucu kadar ferahlık bahşediyorsunuz. Çok yaşayın demokrasinin liderleri...
 • Aksaraylı
  8 ay önce
  çok iyi bi uygulama durumu olmayanlar rında tedavi olmaya hakkı var
 • Aişe
  8 ay önce
  İsteğe bağlı sgk li lara ne geriye dönük borçlanma var ne de bu yasadan faydalanma var sgk öncesi dogum borçlanması yok ne yapacağımızı bilmiyoruz
 • EUS
  8 ay önce
  İlaç farkı almaması lazım işsiz sigortası olunca ilaç parasını nasıl ödeyecek eczane ilaç farkı çıkarıyor??
 • Edasu
  8 ay önce
  Yok yere herkes borclanmış sosyal güvenlik kurumu na Allah yardım etsin
 • Orhan tekiroğlu
  8 ay önce
  Bütün borçları silmesi gerek
 • Selçuk örnekli
  9 ay önce
  136 raporum var çalışamıyorum ne yapmalıyım
 • Eyt ersin
  9 ay önce
  Eyt nolacak bide ona el at
 • Ali Osman kaya
  10 ay önce
  2021 yılına kadar uzatilmali Koca reis devletin malından azıcık da biz yararlanalim. Ben52 yaşındayım
 • Vatandas
  11 ay önce
  Secim yatirimi
 • Hüseyin Kartal
  11 ay önce
  2020 sonuna kadar uzatılmalıdır
 • Savaş Kozan
  1 yıl önce
  Sosyal Devlet budur işte
 • Vatandaş
  8 ay önce
  Çok yazık gss primlerini milletin sirtina bu iktidar yukledi hacisi hoca si gırtlaklarina kadar faize harama girmiş sahi ya faiz haram degmis ya unuttum ya bagkur primi 913 tl olmuş emekli olsa alacagi para 1000tl ulan böyle soygun hırsız düzen hiçbir yerde yok gün gelecek bu millet tepedeki kravatlı milletin sirtina suluk gibi yapışan bu kişilerin maaşlarını odemek için evlerine ekmek goturemeyecek dünyada böyle bir lider yok gariban vatandaş 600tl 800tl 1000tl ile gecinmeye mahkum edilecek ama saraydainin maaşı 80bintl ohhh harika birsey ohhh ver mehteri ver ümmet costu Akkoyun larda amma bol Sütlüymus haa haaa
 • Eco
  1 yıl önce
  Allah reisten çook razı olsun tayyip erdoğan baba babasın sayende ferahladık reis ❤❤
 • Engin
  1 yıl önce
  Waallhi bravooo