CHP’li Aykut Erdoğdu Asgari Ücreti Eleştirdi

CHP'li Aykut Erdoğdu Asgari Ücreti Eleştirdi

Dün Asgari ücret Komisyonunun gerçekleştirdiği son toplantı ile 2018 yılında asgari ücretin ne kadar olacağı belli oldu. Açıklanan asgari ücretin ardından eleştiriler gelmeye başladı. CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu da asgari ücrete ilişkin açıklamada bulundu.

30 Aralık 2017 - 11:06

CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, asgari ücretin belirlenmesinin ardından açıklamada bulundu.

Dün gerçekleşen Asgari Ücret Tespit Komisyonunun dördüncü toplantısının ardından asgari ücretin 2018 yılında ne kadar olacağı netleşti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’nun asgari ücreti açıklamasının ardından tepkiler gelmeye başladı. 

Çalışma Bakanı Sarıeroğlu asgari ücretin 1 Ocak 2018 itibari ile bin 603 lira olacağını açıkladı. Bunun ardından asgari ücrete ilişkin eleştiriler gelmeye başladı.

Asgari Ücretliler İçin Zulüm

CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, asgari ücrete ilişkin yapmış olduğu açıklamasında, asgari ücretin Türkiye'de ücretler genel seviyesini belirleyen temel bir ücret olduğunu vurguladı.

Aykut Erdoğdu, asgari ücret yükseldiğinde bütün ücretlerin de beraberinde yükseleceğini belirterek, çalışanı açlığa mahkum eden bin 603 TL asgari ücretin zulüm olduğunu kaydetti. Erdoğdu bu zulümü kabul etmediklerini belirtti.

Bütün Yük Çalışanların Omuzlarında


Açıklanan asgari ücrete ilişkin açıklamada bulunan Aykut Erdoğdu, asgari ücretin temel bir ücret olmasından dolayı emekliler dahil maaşla geçinen milyonlarca insanı ilgilendirdiğini ifade etti. Erdoğdu, AK Parti'nin bir sermaye partisinin olduğunu belirterek, özellikle yabancı sermaye partisi olduğunu vurguladı. 

AK Partinin iktidara geldiği günden beri ücretler genel seviyesini baskılamış ekonominin bütün yükünü çalışanların sırtına yüklendiğini belirten Erdoğdu, bununla da kalınmayıp, temel kamu hizmetlerini özelleştirerek hayatı çalışanlar için daha pahalı ve kalitesiz hale getirildiğini aktardı.

Servet Yüzde 1’in Borç Yüzde 99’un

Bununla birlikte gelir ve servet dağılımının bozulduğunu belirten Aykut Erdoğdu; "Servet yüzde 1’in elinde yığılırken borç yüzde 99’un yani ücretli çalışanların, esnafın ve çiftçinin üzerine yıkılmıştır. Serveti eline geçiren yüzde 1, yüksek teknolojili yeni yatırım yapacağına devleti soyan, ücretli çalışanları sömüren ve çevreyi kirleten ilkel sanayiye Türkiyeyi mahkum etmiştir" açıklamasında bulundu.

Ticarethaneye Dönüştü

CHP Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu açıklamasında, AK Partinin emrine girdiği yüzde 1’in elde ettiği fahiş karlarla yeni yatırım yapacağına bu karların vergisini ödememek için servetlerini vergi cennetlerine kaçırdığını ifade etti.

Erdoğdu, en temel kamu hizmetleri yani elektik, doğalgaz, eğitim, sağlık ve hatta adalet alınıp satılan ticari hizmetler olduğunu belirterek, adliyeler de dahil olmak üzere ticarethaneye dönüştüğünü kaydetti.

Finans365.com


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bankalar Emeklilere 600 Lira Promosyon Sunuyor
Bankalar Emeklilere 600 Lira Promosyon Sunuyor
Kripto Para Piyasası Çöküşte
Kripto Para Piyasası Çöküşte