Deri Üreticiliğinden Yatırım Holding'e Uzanan Başarı Hikayesi Derlüks Deri DERAS

2019 senesinde halka arz olan DERAS Derlüks Deri kısa sürede sergilediği şirket faaliyetleri ve hisse performansı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Deri üreticisi olarak başladığı borsa serüvenini şimdilerde yatırımcılardan aldığı katılım ve güçle yatırım holdinge dönüşerek taçlandırıyor. İşte Deras Derlüks Deri firması ile ilgili merak edilenler ve cevapları.

Deri Üreticiliğinden Yatırım Holding'e Uzanan Başarı Hikayesi Derlüks Deri DERAS

2019 senesinde halka arz olan DERAS Derlüks Deri kısa sürede sergilediği şirket faaliyetleri ve hisse performansı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Deri üreticisi olarak başladığı borsa serüvenini şimdilerde yatırımcılardan aldığı katılım ve güçle yatırım holdinge dönüşerek taçlandırıyor. İşte Deras Derlüks Deri firması ile ilgili merak edilenler ve cevapları.

Deri Üreticiliğinden Yatırım Holding'e Uzanan Başarı Hikayesi Derlüks Deri DERAS
04 Ocak 2021 - 00:29 - Güncelleme: 02 Mart 2021 - 13:45

KAP'a yaptığı yüksek miktardaki bildirimler ile yatırımcıların dikkatlerini üzerine çeken DERAS Derlüks Deri borsada bilinirliliği günden güne artan bir firma konumunda. Şirket hakkında araştırma yapan yatırımcılar ise şirketle ilgili doyurucu bilgiye pek ulaşamıyor. KAP'a yapılan bildirimler eşliğinde DERAS'la ilgili merak edilenleri derledik.

ŞİRKET HAKKINDA GENEL BİLGİ

Şirket ünvanı: Derlüks Deri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi
Ticari markası: Emılıano Zapata


Şirketin ana iş konusu: Her türlü doğal deriden bay, bayan ve çocuk giyim eşyaları, giyim aksesuarları ve kullanım ürünlerinin imalatı, alım satımı, ithalat ve ihracatını yapmak.

Şirketin ödenmiş sermayesi: 27.750.000₺
Kayıtlı sermaye tavanı: 75.000.000₺
Ortaklı yapısı: Cemal Güzelci %10.81 Halka Açık kısım %89.19
Şirket genel müdürü: Cemal Güzelci

Şirket 2002 yılında Derlüks Deri Konfeksiyon ve Dış Ticaret Şirketi olarak kuruldu. 2014 yılında %100 bağlı ortaklık konumundaki Boran Meşrubatı bünyesine kattı. 2016 yılında kendi markası olan Emiliano Zapata’ya ek olarak AB ve Amerikanın’ dünyaca tanınmış markalarına fason üretim yapmaya başladı. Şirket 2018 yılında anonim şirkete dönüşerek halka açılmaya karar verdi. Şubat 2019 da anonim şirketi oldu. 4 temmuz 2019 da Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı.

Şirket üretimini 3100 metrekare kapalı alanda 107 personel ile entegre bir şekilde gerçekleştirmektedir. 2017 ve 2018 yılında deri ve giyim sektöründe en çok ihracat yapan 10. şirket olma başarısı göstermiştir.

2020 senesinde karını ortaklarla paylaşma kararı alarak temettü dağıtan şirket pandemi döneminde karını paydaşları ile paylaşmayan birçok şirkete nazaran yatırımcıdan olumlu yönde not almıştır.

Şirket iştiraklerini detaylı inceleyelim;

BORAN MEŞRUBAT

Boran meşrubat senelere göre sermaye yapısı aşağıdaki gibidir şirketin %100 bağlı ortaklığıdır.


HAVANA MOTOR

Şirket 28.08.2020 tarihinde aldığı kararla elektirikli araç sektöründen faliyet göstermek için Havana Motor adında bir firma kurmuştur. Havana Motor %51 oranında Deras bağlı ortaklığı %49 oranında Cemal Güzelci adındadır. 20.000.000 TL ödenmiş sermayeyle kurulmuştur.


TOPRAK YENİLENEBİLİR ENERJİ

Şirket geleceğe dönük yatırımlarına devam ederek. Yenilenebilir enerji sektöründe faliyet göstericek Toprak Yenilenebilir Enerji şirketini kurmuş ve şirketin kuruluşu ticaret sicil gazetesinden yayınlanmıştır. Şirketin ödenmiş sermayesi 10.000.000 TL dir.

KAP'ta Yer Alan BildirimYATIRIM HOLDİNG KARARI

Şirket 09.10.2020 tarihinde aldığı kararla şirket içindeki bağlı ortaklıların satış,aktif ve özsermaye vb. önemli derecede yer kaplamasından dolayı YATIRIM HOLDİNG olarak faliyetlerine devam etmek için karar almıştır.
Şirket yatırım holdinge dönüştüğünde mevcut iştirak yapısı aşağıdaki gibi olacaktır.

1. Derlüks Deri
2. Boran Meşrubat
3. Havana Motor
4. Toprak Yenilebilir Enerji

Şirket ile ilgili beklentiler:

- İngiltere ile yapılan ticaret anlaşması sonrası özellikle ihracata çalışan deri sektörünün olumlu etkileneceği.

- İştiraki olan Boran Meşrubat'ın yeni yapmış olduğu bölge distribütörlük sözleşmelerinin şirket karlılığını pozitif etkileyeceği.

- Havana motor bakanlık tarafından yetki belgesini almış, ilk şubesini ve deposunu açarak faaliyetlerine başlamış olması taze bir sektör olan elektrikli araç sektörüne yatırım yaparak ciro ve karlılık kapasitesi çok yüksek sektöre girmiş olmanın yaratacağı pozitif etki. Zira yerli otomotiv tedarikçisi ve satış sonrası destek konularında aktif rol alabileceği borsa kulislerinde konuşuluyor.

- Toprak Yenilebilir Enerji şirketini kurarak büyüme kapasitesi çok yüksek olan enerji sektörüne girmiş olması şirket üzerinde yine pozitif yönde etki oluşturuyor.

- Yatırım Holding'e dönüşüm sonrası ünvan değişikliği olasılığı hisseyi yine pozitif etkiliyor.

- Yapılan akıllı sektör yatırımları sonrası büyümek ve sermaye ihtiyacını karşılamak için bedelli sermaye artırımı beklentisi (son zamanlarda bedelli sermaye artırımları hisseleri yukarı yönlü hareket ettiriyor) hisseyi pozitif olarak etkileyen beklentiler arasında.

- Bilançolarında kısa ve uzun vadeli borçlarının büyük oranda azalmış olması, kasasındaki nakit, özkaynaklarında yaşanan artış, pandemiye rağmen şirketin iyi yönetildiği kanısının oluşması.


Finans365.com’da yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Burada yer alan bilgiler, güvenilir olduğuna inanılan halka açık kaynaklardan elde edilmiş olup bu kaynaklardaki bilgilerin hata ve eksikliğinden ve ticari amaçlı işlemlerde kullanılmasından doğabilecek zararlardan www.finans365.com ve yöneticileri hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir. Burada yer alan görüş ve düşüncelerin www.finans365.com ve yönetimi için hiçbir bağlayıcılığı yoktur.YORUMLAR

  • 0 Yorum