Dev Banka Tüm Yatırımcılarını Uyardı! Dolar Devri Bitiyor!

Dolar dönemi bitiyor. ABD'nin ünlü bankalarından olan JP Morgan kendi para birimleri olan dolar konusunda global çapta uyarılarda bulundu. Dolar popülerliğini yitirecek ve değersizleşecek. Dünya ticareti dolar üzerinden dönerken seyir değişecek. İşte bankanın dolar ile ilgili yaptığı açıklama ve tespitlerin tamamı.

Dev Banka Tüm Yatırımcılarını Uyardı! Dolar Devri Bitiyor!

Dolar dönemi bitiyor. ABD'nin ünlü bankalarından olan JP Morgan kendi para birimleri olan dolar konusunda global çapta uyarılarda bulundu. Dolar popülerliğini yitirecek ve değersizleşecek. Dünya ticareti dolar üzerinden dönerken seyir değişecek. İşte bankanın dolar ile ilgili yaptığı açıklama ve tespitlerin tamamı.

Dev Banka Tüm Yatırımcılarını Uyardı! Dolar Devri Bitiyor!
23 Eylül 2020 - 00:30 - Güncelleme: 23 Eylül 2020 - 00:30

ABD'nin kendi çıkarları için ekonomik şantaj aracı olarak kullandığı dolarla ilgili kendi bankası olan JP Morgan'dan ilginç tespitler. Eğer bu olursa ülkeleri dolar üzerinden tehdit edemeyecekler.

JP Morgan doların çok yakın zamanda küresel rezerv para statüsünü kaybedebileceği aktarılırken, müşterilerini buna göre pozisyon almaları gerektiği konusunda uyardı.

Bankanın döviz, emtia ve faiz stratejisti Craig Cohen, privatebank.jpmorgan.com sitesinde yayınlanan "Dolar aşırıya kaçan ayrıcalığının sonuna mı geliyor?" başlıklı makalesinde; Amerikan parasının yaklaşık 100 yıldır küresel rezerv para olduğunu ve sadece Amerikalıların değil dünyanın her yerinde bir çok yatırımcının portföylerinde dolar ağırlığı oluşturarak rahat ettiğini vurguladı ve ekledi:


"Ancak doların dünyanın hakim parası olma özelliğini kaybedebileceğine inanıyoruz. Yapısal nedenler ve dönemsel engeller nedeniyle (orta vadede değerini yitirebilir)."

Doların rezerv para statüsünü genelde düşünüldüğü gibi 1944 Bretton Woods antlaşması ile değil daha çok 1913'te ABD Merkez Bankası'nın (Fed) kuruluşu ile elde ettiğini ileri süren Cohen; ilerleyen yıllarda Amerika'nın sürekli hale gelen dış açıklarını dünya çapında geçerli para olan doları basarak ve sürekli borçlanarak ithalat yapıp kapattığını anlattı.

YÜKSELEN ASYA

Cohen, doların hakim rolünü sürekli olacağına dair bir işaret olmadığının altını çizdi ve ekledi:
"Aksine binlerce yıl geriye baktığımızda, dünyada 'ekonomik merkez' değiştikçe uluslararası hakim para birimlerinin de değiştiğini görüyoruz. İkinci Dünya Savaşı sonrasında ABD küresel üretimin (GSYİH) yüzde 25'inden fazlasını gerçekleştiriyordu. Batı Avrupalı güçleri de eklediğimizde bu oran yüzde 40'a çıkıyordu. Oysa o dönemden sonra ekonomik büyümenin itici gücü ABD ve Batı aleyhine Asya'ya doğru kaydı. Yüksek büyüme ve kararlı reformlar ile Çin bu ekonomik değişimin merkezinde yer alıyor. Son 70 yılda Çin dünya üretimi içindeki payını yaklaşık dört kat arttırarak yüzde 20'ler seviyesine (yani ABD ile aynı düzeye) ulaştırdı ve bu alanda genişlemeye devam etmesi bekleniyor. Çin artık sadece düşük maliyetli ürünler üreten bir imalatçı değil. Son dönemde şirket kararlarının giderek artan bir bölümü teknoloji gibi yüksek katma değerli sektörlerden geliyor."

Çin dışında, Hindistan dahil Güney Asya ülkelerinin de genç nüfusları ve sürekli artan teknolojik know-how birikimleri ile yüksek büyüme performansları gösterdiğini aktaran Cohen; Batıda Türkiye ve Arap Yarımadası ile başlayıp Doğuda Japonya ve Yeni Zelanda'ya uzanan ve Kuzeyde Rusya'dan Güneyde Avustralya'ya ulaşan 'Asya Ekonomik Bölgesinin' şimdilerde küresel üretimin yüzde 50'sini gerçekleştirdiğini vurguladı ve ekledi:

"2015-2030 döneminde oluşacağı tahmin edilen 30 trilyon dolarlık orta sınıf tüketimi büyümesinin sadece 1 trilyon dolarının Batı ülkelerinden gelmesi bekleniyor... Gelecek on yıllarda dünya ekonomisinin ABD merkezli ve dolar hakimiyetinde olan bir sistemden Asya'nın daha fazla güç sahibi olduğu yeni bir sisteme geçeceğini düşünüyoruz. Para alanında bu, muhtemelen doların diğer para birimleri ve altın gibi emtialardan oluşan bir döviz sepetine karşı değer kaybedeceği anlamına geliyor."

DOLAR KÜRESEL HAKİMİYETİNİ ÇOKTAN KAYBETMEYE BAŞLADI

Küresel merkez bankalarının rezervlerinde tuttukları dolar miktarına bakıldığında değişimin çoktan başladığının görülebileceğini belirten Cohen, özellikle 2008 Krizi sonrasında dünya merkez bankalarının rezervlerindeki dolar miktarının yüzde 64'lerden yüzde 55'lere gerilediğini belirtti.
Ayrıca Euro'nun tedavüle girdiği 1999 yılından bu yana ilk defa dünya merkez bankalarının aynı anda dolar satıp euro aldıklarına dikkat çeken Cohen küresel merkez bankalarının altın alımlarının da rekor seviyeye yükseldiğini vurguladı.

Stratejist Cohen, "2018 yılında altın, merkez bankalarından 1971'den bu yana en yüksek talebi gördü. Arka arkaya dört çeyrek dönem yaşanan altın alımları ise kayıtlarda yer alan en yüksek rekor seviyeye ulaştı. Bizce bu mantıklı: Kendisini destekleyen insanlar arasında sürdürdüğü binlerce yıllık güven ile altın istikrarlı bir değer kaynağı." dedi.

"Ticaret Savaşları" gibi politikaların dünyada dolar kullanımını daha da azaltabileceğini ve her geçen gün farklı ülkelerin doları dışlayan yeni ödeme sistemleri geliştirdiğini anlatan Cohen, bankanın müşterilerini de şöyle uyardı:

"Müşteri portföylerini tanıdığımızda bir çoğunun bizim 'tedbirli' olarak düşüneceğimizden daha fazla dolar pozisyonu tuttuklarını görüyoruz. Ekonomik döngünün bu noktasında portföylerin bu alanının daha çeşitlendirilmiş olması gerektiğine inanıyoruz. Bir çok durumda muhtemelen bizim tavsiyemiz diğer G10 Para birimlerine, Asya para birimlerine ve altına daha fazla ağırlık vermek olacaktır."

Dolara yatırım yapan vatandaşlar dikkatli olmalı.

YORUMLAR

 • 90 Yorum
 • kazım
  7 ay önce
  he he bende yedim siz dolarla mı maaş alıyorsunuz size ne dolardan
 • Ali
  1 yıl önce
  Dolar gözlerim Ciğerim sızar...
 • İzmirli
  1 yıl önce
  Erdogan bile belki maasinu dolarla aliyor
 • Kayar
  1 yıl önce
  Haber 17 saat önce diyor yorumlar 3 ay birdaha bildirim atma bana belanı düzerim
 • Murtaza
  1 yıl önce
  Mantık la $ olanlar ketenperye gelmeyin ha ha ha
 • Adı bende saklı
  1 yıl önce
  Bitcoin geliyor ondan bu böyle konuşuyor. Bütün milli paralar bitecek tek dolar değil.
 • Deli miyiz bozduralim
  1 yıl önce
  Kaynak ne hükümet mi?
 • Kemalettin
  1 yıl önce
  Dolara tapanları yorumlarda işaretleyiniz
 • Bir garip
  1 yıl önce
  Bakın burası çok önemli
 • Bülent gül
  1 yıl önce
  Bırakın bu işleri. Yahudi . baskan kenedy yı dolar amerıkan devletının parası olsun dedi diye öldürüldü .bunu yahudi planladıysa altında başka büyük bir iş vardır.yahudi planlamadı ise kimse doları rezerv para olmaktan kaldıramaz.adamlar kendi başkanlarını öldürdüler
 • Ali Kadir
  1 yıl önce
  Prof. Dr. Haydar Baş diye bir adam var. Milli ekonomi modeli ile Brics ülkeleri ve Shangai 5 lisinin kalkınmasını sağladı. Defalarca seslendi. Bunu ülkem de uygulasın. Dışarıdan artık vazgeçin ve Ehli beyt modeli olan Milli ekonomi modelini uygulayın. Benim değerli milletim internette dedikodu ünlü haberleri ve safsata haberleri araştıracağına biraz olsun bunu araştırsın ve öğrensin artık. Hazinenin üzerinde oturan dilenci muamelesinden de kurtulsunlar. Doların artık hükmünün bittiğini de ne zaman söylemiş bir baksınlar ve artık kandırılmasınlar
 • Serhad can
  1 yıl önce
  Bizdeki akla bak anasını satayım millet Mars'a seyahat ediyor biz de doları bu aklımızda düşürmeye çalışıyoruz Tev lo lo
 • Mustafa Mert
  1 yıl önce
  Ya nerenizden atıyorsunuz ABD batar mı hiç tek rakibi ÇİN Di o da virüsler uğraşıyor ÇİN in ekonomisi çöküyor inanmayın bu haberlere
 • Kenan
  1 yıl önce
  Al bunu alamaz mısın beeeratt
 • AH. MUS. SAV
  1 yıl önce
  Kedi bir cigere bakmış birde ete düşünmüş. Ben yıllarımı çöplükte. Geçirdim. En iyisi. Et. Sert. Gelir. Cigeri biliyorum o yumuşak ben ciger yemeye devam edeyim demiş VESSELAM
 • Bulanıksu
  1 yıl önce
  Yüklenin dolara yalan haber bu dolar patlayacak
 • İlkin
  1 yıl önce
  Yalan inanmayın millete dolar bozdurup kar edecekler bu tuzaga düşmeyin
 • Faruk öztaş
  1 yıl önce
  Ülkede % olan enflasyonu gösterip banka faizlerini vatandaşa %9 gibi kullandırirsan,dövize olan talepte artar,hükümet böyle haberlerle insanlarda panik havası yaratıp dövizni bozdursun istiyor,fakat millet uyandı bu haberlere inanıpta parasını bozdurmaz.
 • Alperen
  1 yıl önce
  Dolar çoktan bitti yuan dönemi başladı corona virüsü en çok abdyi etkiler
 • Metin sökmen
  1 yıl önce
  Dolarin hakimiyetini kaybedeceği yalan haber arkadaşlar bu bir tuzak kalkınan ülkelerin ekonomisine zarar vermek için kurulan bir tuzak birileri bunu bahane edip dolar toplayacak dikkatli olun elinizdeki paralarınıza dolarlarınıza mukayyet olun bozdurup çar çürük etmeyin bu bir emperyalist ve siyonist bir tuzak
 • Ömer
  1 yıl önce
  Yeni para birimi AMERO olacak.... Yazın bir yere...
 • TALAT CORLAK
  1 yıl önce
  Dahaiyi olacak.EMEKLININ ELINI KOLUNU BAGLIYARAK .HAREKETSIZ BIRAKARAK
 • Mehmet gonulal
  1 yıl önce
  Doların degeri artsın diye haber yaptırıyorlar basit işler
 • İk
  1 yıl önce
  Sizi çakallar sizi, dövizi öcü gibi gösteren haberleri neden sizden başka veren haber kanalı yok?
 • Arif
  1 yıl önce
  He ya o dediğinden bunuda yiyelim bari ...
 • Konohişt
  1 yıl önce
  Adam dolarınızı bozdurun berat albayrak kazansın demiyor uzun vadeli analizlerde asya para birimlerinin üretim yaparak güçlendiğini abd ve avrupa gibi bölgelerin üretim yerine ithalata dayalı ekonomi oluşturduğu için de uzun vadede güçlerinin azaldığını belirtmiş ve böyle giderse de 30 sene sonra çin gelip fed'in aq demiş.
 • salih mutlu
  1 yıl önce
  kesin öyledir. biz de inandık
 • Zrf
  1 yıl önce
  Belliki yine türkiyenin dolar rezervi sifırlamış insanları ikna çalıßmaları başlamış
 • ömer
  1 yıl önce
  altın şedit biçimde çıkacak
 • İrfan
  1 yıl önce
  Bence yalan çünkü Amerika kendini asla yenik düşürmemek için doları güçlendirmeye devam edecek ve bu da dünyadaki bu zaman a kadar dolar alış veriş merkezi haline gelmiştir ve şimdi bu haberler sacma sapan yapan bizim yorumcular bunlardaki para peşinde bence görelim bakalım ne olacak keşke batsa amerika ama onlar zaten kendini herşeye hazrırlamişlar bunun için önce kendi ürettigi savaş ekipmanlar ını her ülkenin para birimine göre verirse o zaman farklı şeyler olabilir
 • Deliceli
  1 yıl önce
  He he bırakin bu isleri
 • Bir dost
  1 yıl önce
  ABD böyle bir şeye müsaade etmez. Ortalığı savaş olanına çevirir. Bütün petrol ve değerli madenlere çöker zararını karşılar.
 • Yolcu erdem
  1 yıl önce
  Layyyyn yurt dışına geldim daha yenile, maaşımız dolar olarak veriliyo, desenize boku yedükkk
 • Özkan durgun @
  1 yıl önce
  Vay be dolar dusecekmis ekonomi uçuyor tabikide sanki herşey kazzik gibi zamlar kur 5,50 bu haber manipülasyon haberle kur 6*20 fırladı şimdide dolarda 6,80 gorecez bu saatten sonra satılmaz alınır ..milletin dolarına çökmek başka bise değil
 • Özkan durgun
  1 yıl önce
  Amaçları milletin dolarına çökmek 5,50 böyle haber açıklamaları verilmişti kur 6,20cikti şimdide dolarda 6,80 hazırlık maçında manipülasyon yaparak millet dolarına çökmek bu saatten sonra satılmaz alınır ...
 • Akın
  1 yıl önce
  Memleketin 1 trilyon dolar borcu var herşey dolarla garanti edilmiş durumda siz ***mısınız doların devri biticek miş siz mi davarsınız milletimi davar yerine koyuyosunuz
 • Onur Dinçer
  1 yıl önce
  Burada böyle haber varsa dolar alın demekki uçaçak
 • Ersin
  1 yıl önce
  10 yıllar diyor anlayan anladı.
 • Adf. Jjllşşgv
  1 yıl önce
  TL yi bulduktan dolar kaldı
 • Aksekili
  1 yıl önce
  He he tabi tabi kesin biter dolar bide yedik
 • Damat
  1 yıl önce
  Yav he he
 • EYT
  1 yıl önce
  Ha siktir çoban sen koyun lara bak daraya doğru yarışıyorlar...!!!
 • Mitat
  1 yıl önce
  Reis bozdurun dediğinde 3 TL idi simitçi bõrekçi hurdacı bozdurdu dolar 7tl oldu akp Berat Bilal parayı Avrupa Amerika ya kaçırdı Türkiye'den paraları sıfırladı şimdi dolar duşecekmiş õnce 600 milyar dolar borcu õdeyelim
 • Behçet
  1 yıl önce
  Yahu manipülasyon yapılıyor burada nerede bunlardan hesap soracak olanlar??
 • dipten dönüş
  1 yıl önce
  yalancıyı ekenomi bakanı düdük kesin mi.....
 • Nerde o günler.
  1 yıl önce
  abd bir yere saldırsa yada gaz yapsa dolar çıkıyor.Dünyada dolar kullanmayan yani ticari hakimiyetini dolara endeksli olmayan ülke varmı? Yok. Peki buradaki hakimiyeti hangi para virimi alacakmış! O banka dolarları şimdiki fiyattan toplayıp aonra dolar krizi yaratma derdinde.Sen adamın generalini öldürmüşsün adamlar abd yi tehdit ederken bile generalinin cenazesini abd arabasıyla taşıyor.Abd dünyayı böyle ele geçirmişken kalkmış abd bankası dolar batacak diyor.keşke sadece dolar değil abd batsa ama iş işten geçmiş.dolar bütün dünyayı kanser gibi sarmış.Abd bankasına böyle açıklamayı kolay kolay yaptırmazlar.
 • Abdullah
  1 yıl önce
  Bu beklenti 2 yıldır mevcut Trump fed'e doları develüe et yani değersizleştir çok değerli ihracat yapamıyoruz diye baskı yapıyor araştırın bu haberleri bulursunuz, ister inanın ister inanmayın haber doğru ve dünyada para olmayan dijital para ve petrolün etkisini azalttığı, ve bu nisbette Amerika nın yok olmaya gittiği aşikar bunu Trump bile görmüşken, bursa saçma yorumlar yersiz bizce hiç değilse dolardan çok fazla yükselen ve güvenli ve dünyanın her yerinde geçen altına yatırım ve anlık para kullanımı için eu ya yatırım yapılabilir, para birim ağırlığını dolardan euroya değiştiren finans sektörünün büyük aktörleri bizim berat albayraktan para yönetimi hakkında ders alıyorlar anlaşılan, ya arkadaş bu nasıl Bi yorum jp Morgan amerikanın kendi milli Bankası bu banka vatandaşına uyarı yazısı yazıyor bizim süper gezi zekalılatımız berat albayrak haber yaptırdı diyorlar Allah akıl fikir versin ne diyim, doları trum develüe ettiğinde ki eninde sonunda edecekorta vadede sizi göreceğiz
 • Anıl Ertürk
  1 yıl önce
  Bu bir aldatma düşünün ki torbacı bile bok malına her zaman süper der dolar alıp bizden çoook uzaklara gidecek ve biz sürekli izlemeye devam edeceğiz bla bla bla
 • Hasan çakmak
  1 yıl önce
  Milleti enayi yerine koyan bir ekonami yöneticileri.maniple ediyor.inanmayın böyle haberlere.
 • Okuyucu
  1 yıl önce
  Dolar bitecek diyorsun da tahminide 30 katrilyon dolar diyorsun
 • Okuyucu
  1 yıl önce
  Dolar bitecek diyorsun da tahminide 30 katrilyon dolar diyorsun
 • Okuyucu
  1 yıl önce
  Dolar bitecek diyorsun da tahminide 30 katrilyon dolar diyorsun
 • Okuyucu
  1 yıl önce
  Dolar bitecek diyorsun da tahminide 30 katrilyon dolar diyorsun
 • Okuyucu
  1 yıl önce
  Dolar bitecek diyorsun da tahminide 30 katrilyon dolar diyorsun
 • Okuyucu
  1 yıl önce
  Dolar bitecek diyorsun da tahminide 30 katrilyon dolar diyorsun
 • Ekonomist
  1 yıl önce
  Dolar olmasa kim bize kredi verecek mal alınıp satılacak
 • Papatya
  1 yıl önce
  Ne alırsak dolara endeksli nasıl bitiyormuş
 • Ziver demir ekonomisyen
  1 yıl önce
  çok şükür böyle bir haberle bizi mutlu ettiniz Allah CC den tek dileğimiz ve elimizden geldiğince 1 doları bizim TL paramızla 50 kuruşa düşürecegiz
 • Turak
  1 yıl önce
  Efendim neymiş; doların değeri düşerken altın yükseliyormuş. Dünya da en fazla altın rezervine hangi banka sahip? Tabiki de FED yani ABD merkez bankası. Hem de en yakın rezervi olan Almanya dan 4 kat fazla. O zaman güç yine kimin elinde? Yine ABD nin. Peki böyle bir ülke elindeki güçlerden birinin değerini pula çevirir mi? Allah ın bahşettiği zekayı doğru mantıkla kullanan zaten bilgi sahibi olup ona göre hareket eder. Asparagas, sadece ***ların işidir.
 • astarabista
  1 yıl önce
  A haber söyleseydi inanmaz güler geçerdim ama reuters ve jp morgan söylüyorsa dikkate almak gerek.
 • Havva söğüt
  1 yıl önce
  Ha bir bu eksikti biz türkiyenin parasından bir hayır goremiyoz yurt dışına gidip çalışıyoruz ancak borularımız bitiyor birde çıkmışlar dolar yok diyorlar ALLAH RIZASI IÇIN YAPMAYIN YA
 • Musayev
  1 yıl önce
  Lann milleti oyalamayinnn gerizekalilar uzerinden hep kazandiniz
 • Ahmet birzahmet
  1 yıl önce
  Yapma ya bende tüm paraları dolar yaptım
 • hayda
  1 yıl önce
  yaw he he
 • Rıza
  1 yıl önce
  USD biterse başka bir ülkenin para birimi değerlenir. Amerika da gider oraya çöker, aynı şey yani sorun yok
 • Akepesavar
  1 yıl önce
  Taam taam hemen bozduruyoruz. Malız çünkü:)))
 • Aykut sahin
  1 yıl önce
  Dolarları bozdurdum vebali uzerinize
 • Hoppa
  1 yıl önce
  Heaynen tum ulkelerdeki rezevrelerimi bozdurim
 • Rte
  1 yıl önce
  Bu haberin hazırlanışına yardımcı olan hazine bakanımız berat albayraka teşekkürleri borç biliriz.
 • Dövizyohki Baba
  1 yıl önce
  Burası Çokkömmelli mi deyorsunuz?
 • Sadık.demir.
  1 yıl önce
  Evet.oye.insallah.yerlerde.surunur.dolar
 • Sadık.demir
  1 yıl önce
  10.kurusa.duser.insallah.Batsin.
 • Alo alo
  1 yıl önce
  Öyle bişey olamaz keşkw olsa ama tl sadece tr de geçerli usd tüm dünyada ayık olun mevzuya
 • Halil turker
  1 yıl önce
  Milli paalar devreye girecek bunu yıkan bir türk haydar hoca olacak .
 • Şadi sadi
  1 yıl önce
  Haydar hoca önce kendini kurtarsın
 • Okuyucu
  1 yıl önce
  Madem bitti neden altın dolarla alınıp satılıyor.
 • Yavuz
  1 yıl önce
  Neden altın dolar bazında değerleniyor?
 • Fibonacci
  1 yıl önce
  Bu hayal dünyasından ne zaman çıkacaksınız ? İnsanlar artık yutmuyorm
 • osman acar
  1 yıl önce
  yav he he bitiyo
 • hatmi
  1 yıl önce
  inşallah yerdelede sürünür bizim paramız yokmuda amarikanin parasını yüksetiyoruz bizim ülkemizin parası değerlensin elin gavurlarının deyil
 • Ersin Ersin
  1 yıl önce
  Doları bozdurtmaya çalışıyor lar yalan dolanla peynir gemisi yurumez gemi su aldi Titanik gibi dibi boylayacak ama Turkiye zarar gorecek
 • Euro
  1 yıl önce
  He bitiyo 1 milyon dolarım var hemen bozdurayım bari
 • Nedimbiceryen
  1 yıl önce
  David rocafeeller öldü Amerika bitti
 • Ali Kaya
  1 yıl önce
  İyi sallıyorsunuz her gün
 • Ahmet uyanık
  1 yıl önce
  Ne karakter yersiz adamlarımız.
 • ABDULLAH YÜKSEL
  1 yıl önce
  Spekülatif haber
 • Hayati
  1 yıl önce
  Yaaaaaaaaaa
 • Zafer Başaran
  1 yıl önce
  Reklamlarınızda Hristiyanlık propagandası yapmayi içinize nasıl sindiriyorsunuz. Allah sizleri KAHHAR İSMİNLE KAHREYLESİN İNŞALLAH.ALLAH.
 • Beytullah kılıç
  1 yıl önce
  Yav he he.
 • Murat
  1 yıl önce
  Petrolün altının değerleri bile dolarla ölçülüyor siz neyin kafasını yaşıyorsunuz