Dolar 65 Lira Bile Olur Diyenlerin Oyununu İfşa Ettiler

Dolar fiyatları hakkında hemen hemen her gün iddialı videolar çekip takipçileri tarafından izlenen youtube ekonomistleri fena afalladı. Global anlamda ekonominin sıkıntılı olduğu şu günlerde ülkemizde de ekonomistler tarafından birçok ekonomi ile ilgili youtube kanalı açılıyor. Dolar ile ilgili birbirinden iddialı yorumlamalarda bulunanlar için a haber "ne oldu?" diye sordu.

Dolar 65 Lira Bile Olur Diyenlerin Oyununu İfşa Ettiler

Dolar fiyatları hakkında hemen hemen her gün iddialı videolar çekip takipçileri tarafından izlenen youtube ekonomistleri fena afalladı. Global anlamda ekonominin sıkıntılı olduğu şu günlerde ülkemizde de ekonomistler tarafından birçok ekonomi ile ilgili youtube kanalı açılıyor. Dolar ile ilgili birbirinden iddialı yorumlamalarda bulunanlar için a haber "ne oldu?" diye sordu.

Dolar 65 Lira Bile Olur Diyenlerin Oyununu İfşa Ettiler
10 Aralık 2019 - 19:43 - Güncelleme: 10 Aralık 2019 - 19:43

A Haber yapmış olduğu videolu haberde dolara yönelik uçuk tahminlerde bulunan ekonomistleri yerden yere vurdu. Her birinin ismini ve fotoğrafını vererek ifşa ettiği haberinde bu kişileri spekülasyon yapmakla suçladı. Herhangi bir yorum yapmadan A Haber'in yapmış olduğu haberi sizlere aktarıyoruz.

İşte A Haber'in yapmış olduğu haberin detayları

A Haber de yapılan haberde şu ifadelere yer verildi:


Türkiye ekonomisine dışarıdan yapılan saldırılara çanak tutan ve felaket tellallığı yapan ekonomistlerin karamsar tablosu gerçekleşmedi. Dolar 10 Liraya kadar çıkacak diyen ekonomistlerin bu zamana kadar hiçbir tahmini tutmadı. Yaklaşık bir yıldır dolar konusunda spekülasyonlara imza atan ekonomistler seçimlerden sonra doların 10 liraya çıkacağını söylediler tutmadı. S-400’lerin alınması sonrası ekonominin çökeceğini söylediler o da tutmadı. Merkez Bankası üzerinden spekülasyon yaptılar, ama bu temennileri de gerçekleşmedi. Yani bir yıldır her ekonomik ve siyasi gelişmede apar topar kur tahmininde bulunan sözde gazeteci ve kendilerine ekonomist diyen akademisyenlerin manipülatif söylemleri boşa çıktı.

Dış güçlerin içerideki maşası haline gelen ekonomistlerin başında şu isimler geliyor:

ATİLLA YEŞİLADA

Geçen yıl 17 Kasım'da yayınladığı videoda, yerel seçime kadar doların 7 TL olacağını iddia etti. Videoyu çektiği tarihte dolar 5.33 TL seviyesindeydi. Seçimler, S-400, F-35 yaptırımı, Doğu Akdeniz gerginliğine rağmen kur hiç o seviyeye çıkmadı. Yerel seçimlerin ardından bu kez 6.5 TL tahmininde bulundu. O dönemde dolar/TL 5.80'di. Şu anda 5.65 TL'ye inmiş durumda... Yani yüzde 3 düştü.

ÖZGÜR DEMİRTAŞ

Kendisinin Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli ekonomist olduğu iddia ediliyor. Ama ne yazık ki, Demirtaş'ın piyasa öngörülerinin hiçbiri tutmuyor. Dolar kuruyla ilgili rakam vermese de yerel seçimlerden önce her platformda TL'yle ilgili karamsar tablolar sundu. 27 Mart'ta konuştuğunda dolar kuru 5.32 TL'ydi, o günden sonra sadece 33 kuruş arttı.

REFET GÜRKAYNAK

Bir üniversitede profesör olan Gürkaynak, Merkez Bankası Başkanı görevden alındığı günün ertesinde apar topar otel odasında çektiği videoda piyasalarda adeta kara pazartesi yaşanacağı iddiasında bulundu. 7 Temmuz'da videoyu çekerken dolar 5.62 TL'ydi. Ondan sonra S-400'ler geldi, AB yaptırımları oldu, F-35 programından çıktık. Kur sadece 3 kuruş yükseldi.

CÜNEYT AKMAN

12 Mayıs'ta dolar 6 TL'ye çıktığında yaptığı yayınlarda kurun durdurulamayacağı iddiasında bulundu. S-400 krizinin maliyetinin altından kalkılamayacağına dair yorumlar yaptı. Analizlerinin hiçbiri tutmadı. Kur onun çizdiği felaket senaryosu gibi yükselmedi. Bilakis o tarihten sonra yüzde 6 düştü.

NASRULLAH AYAN

Geçmişin hızlı borsa manipülatörü olan Ayan, en son 1 Temmuz'da YouTube kanalından bir video yayınladı. Ne enflasyonun ne faizin düşeceğini öngörüp doların 11-12 TL'lere kadar çıkacağını iddia etti. Konuştuğunda dolar 5.65 TL seviyesindeydi. 20 gün geçti kur aynı duruyor.

MUSTAFA SÖNMEZ

Siyasi bakış açısını analizlerine yansıtan Sönmez, seçimlerin ardından vatandaşı korkutacak birçok açıklama yaptı. 27 Mart'ta fırtına çıkacağını söyledi. O tarihte kur 5.33'tü. Sadece 32 kuruş arttı.

SELÇUK GEÇER

Çektiği videolar 'tık'landıkça coştu. Seçimlerden önce "Dolar 10 TL olacak" diyerek felaket senaryoları çizdi. 16 Mart tarihinde çektiği video sırasında kur 5.45 TL seviyesindeydi. 4 ay geçti, hiçbir dediği olmadı.

Kanal sahipleri dolar ile ilgili iddialarını günden güne arttırmaya devam ediyor.


YORUMLAR

 • 18 Yorum
 • Hrd
  1 yıl önce
  Hepsini tıkın gitsin milleti bunalıma soktular you tube zenginleri sizi millette *** gibi dinliyor sizi
 • Ekopaket
  1 yıl önce
  Danışmanlık yaparak geçimini sağlayamayan bazı ekonomistlerin you tube dan komisyon elde etmek amacıyla yaptıkları gecime yönelik faaliyetler. Çok da ciddiye almamak lazım.
 • mahir coban abi
  1 yıl önce
  ...a haber ne diyorsa dogrudur abi..adamlar dunyanin en muthis habercileriyle calisiyorlar. ...hiiihooohaaaa..
 • Murtaza
  1 yıl önce
  $ 3.5 TL OLACAK HA HA HA
 • Cem Erol
  1 yıl önce
  Ahaber yorum yapıp ekonomistlerin yerden yere vurduysa ve dolar düşecek dediyse kesin dolar 12 tl leri görecek. Çünkü ahaberin bir tane doğru haberi yok. Uyduruk yalan haberlerle dolu.
 • Cemo
  1 yıl önce
  Aynen doğru. Adamlar. Paranoyak şekilde dolar zipliyacak dediler. İyiki tavsiyelerini dikkate almayan bir kişi oldum.
 • Burcu Karabaş
  1 yıl önce
  Dolar yükselirse, haklı çıktılar diyecek misiniz. Herkesin beklentisini dillendirdiler sadece
 • hakangmkaya
  1 yıl önce
  iyi yapmış neye istinaden bu yorumları yapıyorlar bilerek ortalığı karıştırmaya çalışıyorlar bunlar hakkında suç duyurusunda bulunulmalı
 • R.yılmaz
  1 yıl önce
  Yandaş medya doların devlet eli ile baskılanarak milyarlarca devleti zarara ugratıldıgınıds yazsana doları düşük tutarak ekonominin iyi oldugunu izlenimi verilmeye çalışılıyor yersen geçen seneden buyana herşey zam olarak ikiye katladı ama dolar aynı ekonomimiz çok iyi dolarda düşüyor buzamlar neden onuda yazın
 • Halk
  1 yıl önce
  Kamu bankaları halkın dolarını zararına satmasaydı acaba kaç olurdu serbest piyasa işleyişi içinde
 • Samet Aydın
  1 yıl önce
  Dolar çıkarım düşerim son durum ne olur
 • Tt
  1 yıl önce
  Dolar 5.70 sanki düşük mü. Yine yüksek. Cebimizdeki paranın değeri mi var.
 • Erkan AYDIN
  1 yıl önce
  tamam dolar yükselmedi fakat herşeye 0 ile @ arasında zam geldi. peki bu zamlar neden yapıldı?
 • Ahmet mihter
  1 yıl önce
  Ama tarihin en yüksek rakamını yakalamadi
 • ergün köroğlu
  1 yıl önce
  amerika nın. tasmalı köpekleri. it ekmek yediği kapıda havlar bunlarda. öyle yapıyor. her canlı fıtratına. uygun yaşar
 • Mitat erçetin
  1 yıl önce
  Demek sizce ne ekonomistlerin dediği yanlış demek ekonomi çok iyi emekli asgari ücretli iyi durumda üretim tarım sanayi iyi dış borc yok mu diyorsunuz yeni emekli katsayısına göre hesap yaptım 5 sene sonra emekli olan 750 TL maaş alacak çok yüksek ödeyen 3500 yerine 1750 alacak
 • TL
  1 yıl önce
  Burada da sürekli dolar fırlayacak, yok o tarihe dikkat şu olaya dikkat haberlerini okuduk. Şimdi bu haberi okuyoruz. Bu da ilginç değilmi? Çok canlar yandı ama aç gözlük yapıp inanıp hareket edenler,vatanından önce cebini düşünenler haketti batmayı.Alım zamanı sat dediler,satış zamanı al dediler aç gözlülerin nefsiyle oynayıp silkelediler.Bir ülkemiz var. Ne dolar ne euro bize vatan lazım vatan.
 • Aslan hakan
  1 yıl önce
  Ulan a haber size göre ülke kanada dolar 3lira olsa ne olur köpekler insan lar aç