Dolar Bu Gece Gelecek Haberle Bir Anda Çökebilir (Tam Saat 21:00'de)

Dolar neden düşüyor? Bugün açıklanacak FED faiz kararı sonrası ne yönde tepki verecek? Doların destek ve direnç seviyeleri nereler? Hangi noktayı görürse düşüş trendine girer? Tüm bu soruların cevaplarını teknik seviye rakamları ile birlikte uzman yorumlarını sizler için derledik.

Dolar Bu Gece Gelecek Haberle Bir Anda Çökebilir (Tam Saat 21:00'de)

Dolar neden düşüyor? Bugün açıklanacak FED faiz kararı sonrası ne yönde tepki verecek? Doların destek ve direnç seviyeleri nereler? Hangi noktayı görürse düşüş trendine girer? Tüm bu soruların cevaplarını teknik seviye rakamları ile birlikte uzman yorumlarını sizler için derledik.

Dolar Bu Gece Gelecek Haberle Bir Anda Çökebilir (Tam Saat 21:00'de)
30 Ekim 2019 - 13:47 - Güncelleme: 30 Ekim 2019 - 13:48

Doların yön tayininde büyük öneme sahip olan FED faiz kararı bugün açıklanıyor. Beklenti 25 baz puan düşüş yönünde, daha yüksek bir indirim söz konusu olursa dolarda düşüş hızlanır. Faiz kararı bugün saat 21.00'da dünya kamuoyuna duyurulacak.

Güncel gelişmeler ışığında ekonomi yorumu:

Geçtiğimiz gün günün kahramanı yine petroldü. Ancak riskin çok yüksek olması dolayısı ile, bu hareketler ciddi bir fırsat doğurmadı. Suudi Arabistan ın 2-3 hafta içinde, yeniden petrol üretimine başlayacağına ilişkin gelen duyumlar, bu hareketi tetikledi. Ancak bu konuda resmi bir açıklama gelmediğini de belirtelim. Bu nedenle bu hafta içinde sert hareketler hazır olunmalı. Risk hala oldukça yüksek.


Artık piyasa oyuncuları FED kararına odaklanmaya başladı. Gün içinde açılan pozisyonların da FED kararı öncesi minimum risk düzeyinde kalması, risk yönetimi açısından mantıklı olacaktır.

Gelelim FED kararına. Bir taraftan Trump faiz indirimi konusunda baskı yapıyor, diğer taraftan Powell ın faiz indirim sürecine girilmediğine dair mesajlar akıllara geliyor. Yine de bu toplantı sonrasında faiz indirim ihtimalinin daha yüksek olduğunu, piyasa oyuncularının indirim beklediğini belirtelim. Bu nedenle faiz indirimi gelmez ve oran sabit tutulursa,  faiz indirimi ile karşılaştığımız senaryodan daha hızlı hareketler izleyebiliriz. Piyasa sürpriz kararlara daha sert tepki verdiği için faiz oranlarının sabit tutulmasının etkisi daha yüksek olması bekleniyor.

Elbette bu geceki tek konu faiz oranı değil. Powell ın yapacağı konuşma ve belki de soru cevap kısmında, soru soran muhabirlerin baskısı ile azından kaçıracağı bir cümle daha da kritik olacak. Özellikle geleceğe yönelik para politikası mesajları merakla beklenirken, faiz kararı ne olursa olsun bir sonraki toplantıda faiz indirim sinyali vermesi, tüm senaryonun yeniden yazılmasını sağlayabilir.

Parite bazında incelersek;

USDTRY  Analizi

Kurda Fed Öncesi Yatay Hareket Devam Ediyor
 
Dün yurtiçi piyasaların kapalı olması fiyat hareketlerinde de sınırlı hareketlerin gerçekleşmesine neden oldu. Bugün piyasaların açılması ile özellikle ABD verilerinin global piyasalara etkilerinin takip edileceği günde Dolarda ABD’den açıklanacak büyüme ve özel sektör istihdam verisinde beklentinin karşılanmaması ile değer kayıpları görebiliriz. Bu beklenti de tekrar kurda 5,72 seviyelerine doğru geri çekilmeler olabilir, bu hareketler kısa vadeli alış ve 2-3 kuruş yukarı yönlü hareketler için piyasada fırsat olarak değerlendirilebilir. Fed’in 25 baz puan bu akşam faiz indirme olasılığı şimdilik yüzde 90 civarında bekleniyor. Bu şekilde bir faiz indirimi ve Fed Başkanı Powell’ın olası faiz indirimine devam söylemleri kurda yukarı hareketleri sınırlaması muhtemel gözüküyor.
 
Destekler: 5,7400 / 5,7250 / 5,7000
 
Dirençler: 5,7500/ 5,7735 / 5,8045

Siyasi gelişmeler ile ekonomik gelişmeleri çok yakından takip edilmesi gerekiyor.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Admin
  1 ay önce
  Gaz alma güçlü görünme egosu bu zengine fırsat tanıma zamanı dolar alsın diye herşey dolarla bağlıydı hadi uçuzlasın neden düşmüyor fiyatlar bende bütün paramla dolar alaçam nasıl olsa çıkaçak
 • kaan adnan
  2 ay önce
  Bu ülkede bakkalda markette pazarda vergide sigarada petrolde her bir şeyde gerçek enflasyon 0 lar seviyesindeyken kimse dolarda euroda aşağı fiyat beklemesin dengeler her an değişebilir 50 kuruş düşerse 750 kuruş çıkar yaz bitti gurbetci tatilci trizimci gitti imar barışı mtv ötv bedelli emlak vergisinden gelen sıcak parada bitti bunca ödenecek iç ve dış borç borç var bir de ertelenmiş abd ambargosu