Dolar Modası Bitiyor! Dev Banka Tüm Yatırımcıları Uyardı

Dolar dönemi bitiyor. ABD'nin ünlü bankalarından olan JP Morgan kendi para birimleri olan dolar konusunda global çapta uyarılarda bulundu. Dolar popülerliğini yitirecek ve değersizleşecek. Dünya ticareti dolar üzerinden dönerken seyir değişecek. İşte bankanın dolar ile ilgili yaptığı açıklama ve tespitlerin tamamı.

Dolar Modası Bitiyor! Dev Banka Tüm Yatırımcıları Uyardı

Dolar dönemi bitiyor. ABD'nin ünlü bankalarından olan JP Morgan kendi para birimleri olan dolar konusunda global çapta uyarılarda bulundu. Dolar popülerliğini yitirecek ve değersizleşecek. Dünya ticareti dolar üzerinden dönerken seyir değişecek. İşte bankanın dolar ile ilgili yaptığı açıklama ve tespitlerin tamamı.

Dolar Modası Bitiyor! Dev Banka Tüm Yatırımcıları Uyardı
22 Şubat 2020 - 09:18 - Güncelleme: 22 Şubat 2020 - 09:18

ABD'nin kendi çıkarları için ekonomik şantaj aracı olarak kullandığı dolarla ilgili kendi bankası olan JP Morgan'dan ilginç tespitler. Eğer bu olursa ülkeleri dolar üzerinden tehdit edemeyecekler.

JP Morgan doların çok yakın zamanda küresel rezerv para statüsünü kaybedebileceği aktarılırken, müşterilerini buna göre pozisyon almaları gerektiği konusunda uyardı.

Bankanın döviz, emtia ve faiz stratejisti Craig Cohen, privatebank.jpmorgan.com sitesinde yayınlanan "Dolar aşırıya kaçan ayrıcalığının sonuna mı geliyor?" başlıklı makalesinde; Amerikan parasının yaklaşık 100 yıldır küresel rezerv para olduğunu ve sadece Amerikalıların değil dünyanın her yerinde bir çok yatırımcının portföylerinde dolar ağırlığı oluşturarak rahat ettiğini vurguladı ve ekledi:


"Ancak doların dünyanın hakim parası olma özelliğini kaybedebileceğine inanıyoruz. Yapısal nedenler ve dönemsel engeller nedeniyle (orta vadede değerini yitirebilir)."

Doların rezerv para statüsünü genelde düşünüldüğü gibi 1944 Bretton Woods antlaşması ile değil daha çok 1913'te ABD Merkez Bankası'nın (Fed) kuruluşu ile elde ettiğini ileri süren Cohen; ilerleyen yıllarda Amerika'nın sürekli hale gelen dış açıklarını dünya çapında geçerli para olan doları basarak ve sürekli borçlanarak ithalat yapıp kapattığını anlattı.

YÜKSELEN ASYA

Cohen, doların hakim rolünü sürekli olacağına dair bir işaret olmadığının altını çizdi ve ekledi:
"Aksine binlerce yıl geriye baktığımızda, dünyada 'ekonomik merkez' değiştikçe uluslararası hakim para birimlerinin de değiştiğini görüyoruz. İkinci Dünya Savaşı sonrasında ABD küresel üretimin (GSYİH) yüzde 25'inden fazlasını gerçekleştiriyordu. Batı Avrupalı güçleri de eklediğimizde bu oran yüzde 40'a çıkıyordu. Oysa o dönemden sonra ekonomik büyümenin itici gücü ABD ve Batı aleyhine Asya'ya doğru kaydı. Yüksek büyüme ve kararlı reformlar ile Çin bu ekonomik değişimin merkezinde yer alıyor. Son 70 yılda Çin dünya üretimi içindeki payını yaklaşık dört kat arttırarak yüzde 20'ler seviyesine (yani ABD ile aynı düzeye) ulaştırdı ve bu alanda genişlemeye devam etmesi bekleniyor. Çin artık sadece düşük maliyetli ürünler üreten bir imalatçı değil. Son dönemde şirket kararlarının giderek artan bir bölümü teknoloji gibi yüksek katma değerli sektörlerden geliyor."

Çin dışında, Hindistan dahil Güney Asya ülkelerinin de genç nüfusları ve sürekli artan teknolojik know-how birikimleri ile yüksek büyüme performansları gösterdiğini aktaran Cohen; Batıda Türkiye ve Arap Yarımadası ile başlayıp Doğuda Japonya ve Yeni Zelanda'ya uzanan ve Kuzeyde Rusya'dan Güneyde Avustralya'ya ulaşan 'Asya Ekonomik Bölgesinin' şimdilerde küresel üretimin yüzde 50'sini gerçekleştirdiğini vurguladı ve ekledi:

"2015-2030 döneminde oluşacağı tahmin edilen 30 trilyon dolarlık orta sınıf tüketimi büyümesinin sadece 1 trilyon dolarının Batı ülkelerinden gelmesi bekleniyor... Gelecek on yıllarda dünya ekonomisinin ABD merkezli ve dolar hakimiyetinde olan bir sistemden Asya'nın daha fazla güç sahibi olduğu yeni bir sisteme geçeceğini düşünüyoruz. Para alanında bu, muhtemelen doların diğer para birimleri ve altın gibi emtialardan oluşan bir döviz sepetine karşı değer kaybedeceği anlamına geliyor."

DOLAR KÜRESEL HAKİMİYETİNİ ÇOKTAN KAYBETMEYE BAŞLADI

Küresel merkez bankalarının rezervlerinde tuttukları dolar miktarına bakıldığında değişimin çoktan başladığının görülebileceğini belirten Cohen, özellikle 2008 Krizi sonrasında dünya merkez bankalarının rezervlerindeki dolar miktarının yüzde 64'lerden yüzde 55'lere gerilediğini belirtti.
Ayrıca Euro'nun tedavüle girdiği 1999 yılından bu yana ilk defa dünya merkez bankalarının aynı anda dolar satıp euro aldıklarına dikkat çeken Cohen küresel merkez bankalarının altın alımlarının da rekor seviyeye yükseldiğini vurguladı.

Stratejist Cohen, "2018 yılında altın, merkez bankalarından 1971'den bu yana en yüksek talebi gördü. Arka arkaya dört çeyrek dönem yaşanan altın alımları ise kayıtlarda yer alan en yüksek rekor seviyeye ulaştı. Bizce bu mantıklı: Kendisini destekleyen insanlar arasında sürdürdüğü binlerce yıllık güven ile altın istikrarlı bir değer kaynağı." dedi.

"Ticaret Savaşları" gibi politikaların dünyada dolar kullanımını daha da azaltabileceğini ve her geçen gün farklı ülkelerin doları dışlayan yeni ödeme sistemleri geliştirdiğini anlatan Cohen, bankanın müşterilerini de şöyle uyardı:

"Müşteri portföylerini tanıdığımızda bir çoğunun bizim 'tedbirli' olarak düşüneceğimizden daha fazla dolar pozisyonu tuttuklarını görüyoruz. Ekonomik döngünün bu noktasında portföylerin bu alanının daha çeşitlendirilmiş olması gerektiğine inanıyoruz. Bir çok durumda muhtemelen bizim tavsiyemiz diğer G10 Para birimlerine, Asya para birimlerine ve altına daha fazla ağırlık vermek olacaktır."

Dolara yatırım yapan vatandaşlar dikkatli olmalı.

YORUMLAR

 • 49 Yorum
 • Ali
  2 hafta önce
  Dolar gözlerim Ciğerim sızar...
 • İzmirli
  2 hafta önce
  Erdogan bile belki maasinu dolarla aliyor
 • Kayar
  2 hafta önce
  Haber 17 saat önce diyor yorumlar 3 ay birdaha bildirim atma bana belanı düzerim
 • Murtaza
  2 hafta önce
  Mantık la $ olanlar ketenperye gelmeyin ha ha ha
 • Adı bende saklı
  2 hafta önce
  Bitcoin geliyor ondan bu böyle konuşuyor. Bütün milli paralar bitecek tek dolar değil.
 • Deli miyiz bozduralim
  2 hafta önce
  Kaynak ne hükümet mi?
 • Kemalettin
  2 hafta önce
  Dolara tapanları yorumlarda işaretleyiniz
 • Bir garip
  2 hafta önce
  Bakın burası çok önemli
 • Bülent gül
  2 hafta önce
  Bırakın bu işleri. Yahudi . baskan kenedy yı dolar amerıkan devletının parası olsun dedi diye öldürüldü .bunu yahudi planladıysa altında başka büyük bir iş vardır.yahudi planlamadı ise kimse doları rezerv para olmaktan kaldıramaz.adamlar kendi başkanlarını öldürdüler
 • Ali Kadir
  2 hafta önce
  Prof. Dr. Haydar Baş diye bir adam var. Milli ekonomi modeli ile Brics ülkeleri ve Shangai 5 lisinin kalkınmasını sağladı. Defalarca seslendi. Bunu ülkem de uygulasın. Dışarıdan artık vazgeçin ve Ehli beyt modeli olan Milli ekonomi modelini uygulayın. Benim değerli milletim internette dedikodu ünlü haberleri ve safsata haberleri araştıracağına biraz olsun bunu araştırsın ve öğrensin artık. Hazinenin üzerinde oturan dilenci muamelesinden de kurtulsunlar. Doların artık hükmünün bittiğini de ne zaman söylemiş bir baksınlar ve artık kandırılmasınlar
 • Serhad can
  2 hafta önce
  Bizdeki akla bak anasını satayım millet Mars'a seyahat ediyor biz de doları bu aklımızda düşürmeye çalışıyoruz Tev lo lo
 • Mustafa Mert
  2 hafta önce
  Ya nerenizden atıyorsunuz ABD batar mı hiç tek rakibi ÇİN Di o da virüsler uğraşıyor ÇİN in ekonomisi çöküyor inanmayın bu haberlere
 • Kenan
  2 hafta önce
  Al bunu alamaz mısın beeeratt
 • AH. MUS. SAV
  2 hafta önce
  Kedi bir cigere bakmış birde ete düşünmüş. Ben yıllarımı çöplükte. Geçirdim. En iyisi. Et. Sert. Gelir. Cigeri biliyorum o yumuşak ben ciger yemeye devam edeyim demiş VESSELAM
 • Bulanıksu
  2 hafta önce
  Yüklenin dolara yalan haber bu dolar patlayacak
 • İlkin
  2 hafta önce
  Yalan inanmayın millete dolar bozdurup kar edecekler bu tuzaga düşmeyin
 • Faruk öztaş
  2 hafta önce
  Ülkede % olan enflasyonu gösterip banka faizlerini vatandaşa %9 gibi kullandırirsan,dövize olan talepte artar,hükümet böyle haberlerle insanlarda panik havası yaratıp dövizni bozdursun istiyor,fakat millet uyandı bu haberlere inanıpta parasını bozdurmaz.
 • Alperen
  2 hafta önce
  Dolar çoktan bitti yuan dönemi başladı corona virüsü en çok abdyi etkiler
 • Metin sökmen
  2 hafta önce
  Dolarin hakimiyetini kaybedeceği yalan haber arkadaşlar bu bir tuzak kalkınan ülkelerin ekonomisine zarar vermek için kurulan bir tuzak birileri bunu bahane edip dolar toplayacak dikkatli olun elinizdeki paralarınıza dolarlarınıza mukayyet olun bozdurup çar çürük etmeyin bu bir emperyalist ve siyonist bir tuzak
 • Ömer
  2 hafta önce
  Yeni para birimi AMERO olacak.... Yazın bir yere...
 • TALAT CORLAK
  2 hafta önce
  Dahaiyi olacak.EMEKLININ ELINI KOLUNU BAGLIYARAK .HAREKETSIZ BIRAKARAK
 • Mehmet gonulal
  2 hafta önce
  Doların degeri artsın diye haber yaptırıyorlar basit işler
 • İk
  2 hafta önce
  Sizi çakallar sizi, dövizi öcü gibi gösteren haberleri neden sizden başka veren haber kanalı yok?
 • Arif
  2 hafta önce
  He ya o dediğinden bunuda yiyelim bari ...
 • Konohişt
  2 hafta önce
  Adam dolarınızı bozdurun berat albayrak kazansın demiyor uzun vadeli analizlerde asya para birimlerinin üretim yaparak güçlendiğini abd ve avrupa gibi bölgelerin üretim yerine ithalata dayalı ekonomi oluşturduğu için de uzun vadede güçlerinin azaldığını belirtmiş ve böyle giderse de 30 sene sonra çin gelip fed'in aq demiş.
 • salih mutlu
  2 hafta önce
  kesin öyledir. biz de inandık
 • Zrf
  2 hafta önce
  Belliki yine türkiyenin dolar rezervi sifırlamış insanları ikna çalıßmaları başlamış
 • ömer
  2 hafta önce
  altın şedit biçimde çıkacak
 • astarabista
  3 ay önce
  A haber söyleseydi inanmaz güler geçerdim ama reuters ve jp morgan söylüyorsa dikkate almak gerek.
 • Havva söğüt
  3 ay önce
  Ha bir bu eksikti biz türkiyenin parasından bir hayır goremiyoz yurt dışına gidip çalışıyoruz ancak borularımız bitiyor birde çıkmışlar dolar yok diyorlar ALLAH RIZASI IÇIN YAPMAYIN YA
 • Musayev
  3 ay önce
  Lann milleti oyalamayinnn gerizekalilar uzerinden hep kazandiniz
 • Ahmet birzahmet
  3 ay önce
  Yapma ya bende tüm paraları dolar yaptım
 • hayda
  3 ay önce
  yaw he he
 • Rıza
  4 ay önce
  USD biterse başka bir ülkenin para birimi değerlenir. Amerika da gider oraya çöker, aynı şey yani sorun yok
 • Akepesavar
  4 ay önce
  Taam taam hemen bozduruyoruz. Malız çünkü:)))
 • Aykut sahin
  4 ay önce
  Dolarları bozdurdum vebali uzerinize
 • Hoppa
  4 ay önce
  Heaynen tum ulkelerdeki rezevrelerimi bozdurim
 • Rte
  4 ay önce
  Bu haberin hazırlanışına yardımcı olan hazine bakanımız berat albayraka teşekkürleri borç biliriz.
 • Dövizyohki Baba
  2 hafta önce
  Burası Çokkömmelli mi deyorsunuz?
 • Sadık.demir.
  4 ay önce
  Evet.oye.insallah.yerlerde.surunur.dolar
 • Sadık.demir
  4 ay önce
  10.kurusa.duser.insallah.Batsin.
 • Halil turker
  4 ay önce
  Milli paalar devreye girecek bunu yıkan bir türk haydar hoca olacak .
 • Okuyucu
  4 ay önce
  Madem bitti neden altın dolarla alınıp satılıyor.
 • Fibonacci
  4 ay önce
  Bu hayal dünyasından ne zaman çıkacaksınız ? İnsanlar artık yutmuyorm
 • osman acar
  4 ay önce
  yav he he bitiyo
 • hatmi
  2 hafta önce
  inşallah yerdelede sürünür bizim paramız yokmuda amarikanin parasını yüksetiyoruz bizim ülkemizin parası değerlensin elin gavurlarının deyil
 • Ersin Ersin
  2 hafta önce
  Doları bozdurtmaya çalışıyor lar yalan dolanla peynir gemisi yurumez gemi su aldi Titanik gibi dibi boylayacak ama Turkiye zarar gorecek
 • Euro
  4 ay önce
  He bitiyo 1 milyon dolarım var hemen bozdurayım bari
 • Nedimbiceryen
  4 ay önce
  David rocafeeller öldü Amerika bitti