Dolar Yatırımı Olanlar Dikkat! Şelale Şeklinde Düşüşler Geliyor

Dolar yatırımı olanlar dikkat. Uzmanlar dolara yatırım yapmış olanları uyarıyorlar. Eğer bunlar gerçekleşirse dolar uzun soluklu düşüş trendine girebilir ve yatırım yapanları büyük zarara uğratabilir. Uzmanların doların neden sert düşebileceğine dair görüşleri ve detaylar.

Dolar Yatırımı Olanlar Dikkat! Şelale Şeklinde Düşüşler Geliyor

Dolar yatırımı olanlar dikkat. Uzmanlar dolara yatırım yapmış olanları uyarıyorlar. Eğer bunlar gerçekleşirse dolar uzun soluklu düşüş trendine girebilir ve yatırım yapanları büyük zarara uğratabilir. Uzmanların doların neden sert düşebileceğine dair görüşleri ve detaylar.

Dolar Yatırımı Olanlar Dikkat! Şelale Şeklinde Düşüşler Geliyor
27 Ocak 2020 - 09:37 - Güncelleme: 27 Ocak 2020 - 09:37

ABD-İran gerilimi ile 6 lira sınırını zorlayan dolar ABD tarafından gelen ılımlı açıklamalar ile gerilemeye başlamıştı. Şimdilerde ise küresel tehlike Corona virüsü dolayısıyla dolar beklentili. Peki doların düşüşü daha devam eder mi? Dolarda destek ve direnç noktaları nereler? Doların temel ve teknik analizi

Fitch, Türkiye Ekonomisi Hakkında Bu Açıklamaları Yapmıştı

Türkiye ekonomisinin dengelenme konusunda ilerleme kaydettiği belirtilen açıklamada, temmuz ayından beri aşağı yönlü risklerde bir rahatlama olduğu kaydedildi.


Açıklamada, bu rahatlamalara gerekçe olarak, cari işlemler dengesinin iyileşmesi, döviz rezervlerinin artması, ekonomik büyümenin devam etmesi, enflasyonun düşmesi, faiz oranlarının aşağı çekilmesine rağmen Türk lirasının değer kazanması, daha destekleyici küresel finansman koşullarının oluşması ve ABD'nin Suriye ile ilgili Türkiye'ye yönelik aldığı yaptırım kararının kaldırılması gösterildi.

Türk lirasının, Merkez Bankası'nın 1000 baz puan faiz indirim yapmasına rağmen temmuz ayından beri ABD dolarına karşı 5,48-5,92 arasında işlem görerek istikrarlı kaldığına vurgu yapılan açıklamada, ülkenin dış finansman ihtiyacının hala yüksek ve bir kırılganlık kaynağı olmaya devam ettiği savunuldu.

Jeopolitik risklerin, Türkiye'nin notu üzerindeki etkisinin devam ettiğine yer verilen açıklamada, Türkiye'nin Suriye'deki askeri operasyonunun, daha geniş kapsamlı bir çatışma olmazsa, ülkenin kredi notu üzerinde önemli bir etkisinin olmasının beklenmediği ifade edildi.

Türkiye'nin 2019 yılı büyüme beklentisini yukarı yönlü revize ederek, yüzde 0,3 küçülmeden yüzde 0,8'e yükseltti. Fitch, ülkenin gelecek yıl için büyüme tahmini ise yüzde 3,1 ve 2021 için de yüzde 3,6 olarak açıkladı.

Fitch, Türkiye'de enflasyonun gelecek yılın sonunda yüzde 12, 2021 sonunda ise yüzde 10 olacağını tahmininde bulunurken, yıllıklandırılmış bütçe açığının GSYİH'ye oranının bu yıl yüzde 2,4'den yüzde 3,3 yükselmesini beklediğini bildirdi.

Ekonomik görünümünün "negatif"ten "durağan"a revize edilmesi, Fitch'in 7 yıl aradan sonra Türkiye ekonomisi değerlendirmesinde attığı ilk olumlu yönde adım olarak dikkati çekti.

DOLAR

USDTRY - Geri Çekilme Sonrası Trend Desteğinde Tutunuyor...Kademeli olarak 6.00 seviyesine yaklaşmaya çalışmış olan USDTRY paritesi, özellikle dört saatlik grafikteki RSI(14) indikatörünün buna eşlik etmemesinin sonucu olarak hızlı bir kırılma yaşadı ve 5.8575 seviyesine kadar geri çekildi. Bu geri çekilme, yükselişi takip eden uptrend çizgisinde frenledi ve trend destek hattı olarak çalışıyor. Bu trendin kırılması halinde paritedeki düşüşler derinleşebilir ve 5.81 seviyesi gündeme gelebilir.

Olası tepkilerde ise 5.9020/5.9090 direnç hattı ilk durak olarak takip edilebilir. Eğer tepkiler sonucunda birbiriyle temas etmiş olan 34 ve 89 birimlik ortalamalar yukarı yönde kırılırsa dolar lehine eğilim tekrardan güç kazanabilir.

Önümüzdeki hafta 16 Ocak tarihinde TCMB’nin para politikası toplantısı gerçekleşecek. Eğer gündemde ekstra bir gelişme olmazsa, USDTRY paritesi hafta boyu TCMB kararına odaklanabilir.

Destekler: 5.8700 – 5.8570 – 5.8360 – 5.8100

Dirençler: 5.8830 – 5.9020/5.9090 – 5.9400 – 5.9580

TÜM BU VERİ VE GÖSTERGELER IŞIĞINDA DOLAR EĞER O SEVİYEYİ AŞAĞI KIRARSA DÜŞÜŞ HIZLANACAK

Dolar yatırımcılarının dikkatli olması gerektiğini belirten uzmanlar, 5.75 seviyesinin önemli destek olduğunu belirtiyorlar. 5.75 'in kırılımı ile birlikte dolarda uzun vadeli bir düşüş trendine girilebileceğini, ABD parasal genişleme politikasını devam ettirme kararı alırsa da şok düşüşlerin üst üste yaşanabileceğini yine uzmanlar sözlerine ilave ediyorlar.

YORUMLAR

 • 15 Yorum
 • Aylin alpaslan
  3 ay önce
  Zaten bu finans365 in bir defa da dolar yükselecek dediğini görmedim. Boyuna düşecek diye haber yapıyo
 • Dollar babası
  3 ay önce
  Bizim ortak 12 milyar nakir $var.inanmayan wara gitsin 2 ortağız
 • Samet ÖZTÜRK
  3 ay önce
  İnşaallah öyledir size güveniyorum
 • Neco
  3 ay önce
  Çok komik
 • A. Aka
  3 ay önce
  Yalanınıza tüküreyim, mevcut piyasada faizin düşmesiyle dolar mı düşermiş, faiz artırılsaydı dediğiniz parametrelerle birlikte bi ihtimal olabilirdi lakin şuan ki durumda mümkün değil düşmesi.
 • levent unsal
  3 ay önce
  anlat anlat cok heycanlı oluyorr.
 • Remzi çolak
  3 ay önce
  Ne derseniz tsm tersini yapacam, yarın dolar alacam
 • G gorun
  3 ay önce
  5 kurus yukari 5 kurus asagi cakildi oluyor dalgami geciyonuz bu insanlar yemez bunu kimsede zararina bozmaz isiniz zor beyefendiler gecmis olsun
 • Ahmet Laron
  3 ay önce
  Rüya, bu ekonomik durumla dolar düşmez. Dolar 6 nın üzerine çıkar. İnsanları yanıltmayın.
 • Şadiye meygik
  3 ay önce
  İnşaallah düşer
 • Cam
  3 ay önce
  Milleti panikletip sattırmak dertleri kanmayin
 • Mesut
  3 ay önce
  450 milyar dolar borcu olan bir ülkede çıkıp dolar düşecek diyorsunuz.Finans işinden anladığınızdan eminmisiniz
 • Bırakın
  3 ay önce
  Dolar haberi yapmayın artık. Çıkacak diye fırlayacak diye çok haber yaptınız. Milli paramız tl. Tl de kalın.
 • Ali y.
  3 ay önce
  Sen kimin adamisin milleti korkutuyorsun 1 kg tereyağ 45tl ile 60 tl olmuş et 60 ve70 tl olmuş elektirik gaz 1 tl den 1.5 tl yükselmiş bizim para pul olmuş her şey üçmuş gitmiş paramız değer kazanıyorsa.mazot benzin 10 tl yaklaşmış madem dolar duşuyoda bunlar neden yükseliyor izah et bakalım düşer bir gecede 10 lira olursa hiç şaşır ma.....
 • Hadi len
  3 ay önce
  Abaabavaha