Dolar Uzun Soluklu Düşüş Kanalına Girdi! Şelale Düşüşlerine Dikkat

Dolar yatırımı olanlar dikkat. Uzmanlar dolara yatırım yapmış olanları uyarıyorlar. Eğer bunlar gerçekleşirse dolar uzun soluklu düşüş trendine girebilir ve yatırım yapanları büyük zarara uğratabilir. Uzmanların doların neden sert düşebileceğine dair görüşleri ve detaylar.

Dolar Uzun Soluklu Düşüş Kanalına Girdi! Şelale Düşüşlerine Dikkat

Dolar yatırımı olanlar dikkat. Uzmanlar dolara yatırım yapmış olanları uyarıyorlar. Eğer bunlar gerçekleşirse dolar uzun soluklu düşüş trendine girebilir ve yatırım yapanları büyük zarara uğratabilir. Uzmanların doların neden sert düşebileceğine dair görüşleri ve detaylar.

Dolar Uzun Soluklu Düşüş Kanalına Girdi! Şelale Düşüşlerine Dikkat
03 Aralık 2019 - 15:35 - Güncelleme: 03 Aralık 2019 - 15:35

Suriye gerilimi sonrası tüm dünyadan özellikle ABD ve Avrupa ülkelerinden gelen tehdit dolu açıklamalarla birlikte 6 lira seviyelerini tekrardan zorlayan dolar, Türkiye'nin yürüttüğü başarılı askeri operasyon ve diplomasi trafiği sonrası hızlı bir şekilde düşmeye başladı. Önce ABD ile varılan mutabakat sonrasında Rusya ile yapılan anlaşma, güvensizlik ve belirsizlik ortamını dağıttı. Piyasalara güven geldi. Parayı en çok endişelendiren olay güven ortamının olmayışı ve belirsizliklerdir. Bu belirsizliklerin çoğu Türk ekonomisi üzerinden şu an için kalkmış durumda.

TRUMP EN SON NE DEDİ?

Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da teşekkür ederek, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile çok iyi bir ilişkimiz var. Ülkesini çok seven bir lider. Ülkesi için doğru olan şeyi yaptı. Çok yakın zamanda kendisiyle görüşeceğiz" dedi.


GEÇTİĞİMİZ HAFTA NELER YAŞANDI?

- FED faiz indirimine gitti. ABD Merkez Bankası FED beklendiği gibi 25 baz puan faiz indirimine giderek faiz oranını %2,00’dan %1,75 seviyesine düşürdü. 

- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu "BB-" olarak teyit ederek görünümünü "negatif"ten "durağan"a revize etti.

FİTCH, AYRICA BU AÇIKLAMALARI YAPTI

Türkiye ekonomisinin dengelenme konusunda ilerleme kaydettiği belirtilen açıklamada, temmuz ayından beri aşağı yönlü risklerde bir rahatlama olduğu kaydedildi.

Açıklamada, bu rahatlamalara gerekçe olarak, cari işlemler dengesinin iyileşmesi, Döviz rezervlerinin artması, ekonomik büyümenin devam etmesi, enflasyonun düşmesi, faiz oranlarının aşağı çekilmesine rağmen Türk lirasının değer kazanması, daha destekleyici küresel finansman koşullarının oluşması ve ABD'nin Suriye ile ilgili Türkiye'ye yönelik aldığı yaptırım kararının kaldırılması gösterildi.

Türk lirasının, Merkez Bankası'nın 1000 baz puan faiz indirim yapmasına rağmen temmuz ayından beri ABD dolarına karşı 5,48-5,92 arasında işlem görerek istikrarlı kaldığına vurgu yapılan açıklamada, ülkenin dış finansman ihtiyacının hala yüksek ve bir kırılganlık kaynağı olmaya devam ettiği savunuldu.

Jeopolitik risklerin, Türkiye'nin notu üzerindeki etkisinin devam ettiğine yer verilen açıklamada, Türkiye'nin Suriye'deki askeri operasyonunun, daha geniş kapsamlı bir çatışma olmazsa, ülkenin kredi notu üzerinde önemli bir etkisinin olmasının beklenmediği ifade edildi.

Türkiye'nin 2019 yılı büyüme beklentisini yukarı yönlü revize ederek, yüzde 0,3 küçülmeden yüzde 0,8'e yükseltti. Fitch, ülkenin gelecek yıl için büyüme tahmini ise yüzde 3,1 ve 2021 için de yüzde 3,6 olarak açıkladı.

Fitch, Türkiye'de enflasyonun gelecek yılın sonunda yüzde 12, 2021 sonunda ise yüzde 10 olacağını tahmininde bulunurken, yıllıklandırılmış bütçe açığının GSYİH'ye oranının bu yıl yüzde 2,4'den yüzde 3,3 yükselmesini beklediğini bildirdi.

Ekonomik görünümünün "negatif"ten "durağan"a revize edilmesi, Fitch'in 7 yıl aradan sonra Türkiye ekonomisi değerlendirmesinde attığı ilk olumlu yönde adım olarak dikkati çekti.

Dolar Düşüş Kanalında

USDTRY paritesi yatay hareket etmeye devam ederken dün bir kez daha 5.6950 desteğini test etti. Ancak tekrar bu desteğin altında günlük mum kapanışı gerçekleşmedi. Her ne kadar 200 günlük üssel ortalamaya denk gelen 5.6450 seviyesini TRY lehine hareketlerin güçlenerek devam etmesi için ana destek olarak görsek de, uzun sayılabilecek bir süredir 5.6950 ile 5.7730 hattı çalışmaya devam ediyor ve 5.6950 desteğini yakından izlemeye devam edeceğiz.

Destekler: 5.6950 – 5.6450 - 5.5800/5.5570

Dirençler: 5.7300 – 5.7730 – 5.8100

TÜM BU VERİ VE GÖSTERGELER IŞIĞINDA DOLAR EĞER O SEVİYEYİ AŞAĞI KIRARSA DÜŞÜŞ HIZLANACAK

Dolar yatırımcılarının dikkatli olması gerektiğini belirten uzmanlar, 5.48 seviyesinin önemli destek olduğunu belirtiyorlar. 5.48 'in kırılımı ile birlikte dolarda uzun vadeli bir düşüş trendine girilebileceğini, ABD parasal genişleme politikasını devam ettirme kararı alırsa da şok düşüşlerin üst üste yaşanabileceğini yine uzmanlar sözlerine ilave ediyorlar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum