Dolar ve Altın Yatırımı veya Borcu Olanlar Dikkat! Bu Hafta Dananın Kuyruğu Kopuyor

Altın ve dolar grafik olarak kritik seviyelere geldiler. Yatırımcıları tedirgin. Bu seviyelerden alım yapmak mantıklı mı? Ya da bu seviyelerden satmak mı gerek? Teknik analiz ne diyor? Grafiklerde destek ve direnç noktaları nereler? Merak edilen sorularını yanıtlarını Yatırım Finansman uzmanları yorumladı.

Dolar ve Altın Yatırımı veya Borcu Olanlar Dikkat! Bu Hafta Dananın Kuyruğu Kopuyor

Altın ve dolar grafik olarak kritik seviyelere geldiler. Yatırımcıları tedirgin. Bu seviyelerden alım yapmak mantıklı mı? Ya da bu seviyelerden satmak mı gerek? Teknik analiz ne diyor? Grafiklerde destek ve direnç noktaları nereler? Merak edilen sorularını yanıtlarını Yatırım Finansman uzmanları yorumladı.

Dolar ve Altın Yatırımı veya Borcu Olanlar Dikkat! Bu Hafta Dananın Kuyruğu Kopuyor
11 Mayıs 2020 - 11:10 - Güncelleme: 11 Mayıs 2020 - 11:21

Altın veya dolara yatırım yapmış olanlar yapmış oldukları yatırımın değer kazanıp kazanmayacağını merak ediyorlar. Bu hafta bir çok gelişme fiyatlardaki oynaklığı arttırabilir. Önemli haber akışı var. Dolar veya altına yatırım yapmış olanlar haber detayındaki haber akışını dikkatli takip etsinler.

Geçtiğimiz hafta gündemi meşgul eden iki önemli gelişme vardı. Piyasalarda önem derecesi ile dikkatleri üzerine çeken bu gelişmelerden birisi yurt içi diğeri ise yurt dışı kaynaklıydı. Öncelikle yurt içi kaynaklı gelişme ile özet analizimize başlayalım:

BDDK, almış olduğu karar ile TL yükümlülüklerini yerine getirmeyen 3 yabancı bankaya TL paritelerde işlem yapma yasağı getirdi. Bu hamle ile birlikte Dolar/TL paritesi 7.27 seviyelerine yakın bölgelerden 20 kuruş düşüş kaydederek 7.07 seviyelerini test etti. Bu hamle kısa vadede volatiliteyi ciddi ölçüde artırması eşliğinde kur tarafında düşüş yaşanmasına neden olsa da orta vadede TL lehine hareketlerin devamını sağlama noktasında zayıf kalabilir. Gözler hala uluslararası arenada TL ile swap kanalının açılıp açılmayacağı noktasında…


Yurtdışı tarafta ise en dikkat çekici veri ABD’de açıklanan TDİ ve işsizlik oranıydı. TDİ verisi Nisan ayında 20.5 milyon kişinin işini kaybettiğini gösterdi. İşsizlik oranı ise %14.7 seviyesine yükselerek 1929 Büyük Buhrandan sonra en yüksek seviyesine ulaştı. ABD’de istihdam piyasası korona virüsü salgınının ekonomiye verdiği zararı göstermesi açısından önemliydi. Ekonomiler yavaşça açılmaya başlanacak olsa da tam kapasiteye dönüş uzun bir zaman alacak gibi duruyor. Dolayısıyla işsizlik oranının %25 seviyelerine ulaşılabileceği beklentisi bulunuyor.

Geçtiğimiz hafta yaşanan bu gelişmelerin etkisiyle yeni haftaya başlıyoruz. Yeni gelişmeleri ve fiyatlamalara olan etkilerini yatirimim.com/makale-liste.php sayfasında paylaşmaya devam edeceğiz.
 
Gram Altın
 
Geçtiğimiz hafta 395 direnç seviyesinin üzerine yükseliş hamleleri görsek de özellikle Dolar/TL’de yaşanan sert geri çekilmeye paralel olarak gram altın fiyatlarında düşüş yaşandı. Yalnız bu gerilemenin keskin olmadığını not edelim. Yeni haftaya başlarken 388 desteği üzerinde tutunma çabalarını görmekteyiz. Bu seviyenin aşağı yönde geçilebilmesi durumunda 380 ve 377 desteklerine doğru aşağı yönde hareket devam edebilir. Bunun yanında 388 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanabilirse bir kere daha 395 direncine doğru atakların oluşma ihtimali canlı kalacaktır. Şayet 395 direnç seviyesi üzerinde 400 seviyesini aşarak 406 direncine doğru hareketlerin oluşma ihtimalini göz ardı etmeyeceğiz.
 
Ons Altın
 
Ons altın fiyatlarında sıkışma devam ediyor. Kırılımın yaşanması adına 1725 direnç seviyesinin aşılması gerektiği yalnız bu seviyenin aşılamayarak 1702 ara desteğine gevşemenin yaşandığını görmekteyiz.  Yeni haftaya başlarken 1702 desteğinin kırıldığını görebilirse 1677 seviyesine doğru gevşeme devam edebilir. Özellikle bu seviyenin kırılabilmesi durumunda 1660 ara desteği ile birlikte 1634 desteğine doğru düşüşler hız kazanabilir. Yükseliş hareketleri adına 1725 direncini takip etmeyi sürdürmekteyiz. Bu direnç seviyensin kırılması durumunda ise 1747 majör seviye ve arasından 1770 direnci izlenmeye başlanacaktır.
 
Dolar/TL
 
Geçtiğimiz hafta 7.27 seviyelerine yakın işlemler oluşurken BDDK’nın kararları sonucu 7.07 seviyelerine kadar sert gerileme yaşandı. Bu kararlarla birlikte volatilitede artış eşliğinde yeni haftaya da 7.07 seviyelerinde başlıyoruz. Bu destek seviyesinin altında kapanışların oluşması durumunda 7.00 ve 6.98 seviyelerini önemli görüyoruz. Geri çekilmenin hız kazanması adına özellikle 6.98 desteğinin önemli olduğunu ve bu seviyenin aşağı yönde geçilebilmesi durumunda 6.94 ara desteği ile birlikte 6.87 ve 6.80 destekleri hedef olarak takip edilecektir. Bunun yanında 7.07 üzerinde kalıcılığın sağlanabilmesi yeni atakların oluşmasına neden olabilir. Bu durumda 7.17 ve 7.27 dirençleri izlenecektir. Özellikle 7.27 üzerinde 7.32 – 7.38 dirençlerinin bulunduğunu not edelim.

Gram Gümüş
 
3.61 direncine yaklaşmasına karşılık hala yatay bant hareketine devam ettiğini söyleyebilir. Bu bandından kırılabilmesi için 3.61 bandının üzerinde fiyatlamaların oluşması ve 3.75 direnç seviyesinin kırılması gerekiyor. Bu yönde bir hareketlenme ile gram gümüş fiyatlarında yükseliş hız kazanabilir. Böylelikle 4.05 seviyesine doğru yukarı hareketin hız kazanması beklenebilir. Fiyatların 3.61 direncini aşamaması durumunda ise kar satışlarının yaşanması muhtemel olacaktır. Bu durumunda 3.4660 desteğinin aşağı yönde geçilmesi sonucu 3.2430 ve 3.07 desteklerine gevşeme oluşabilir.
 
Paladyum
 
1777 desteğine geri çekilmenin yaşanmasının ardından yukarı yönde tepki mahiyetinde oluşan hareketler izliyoruz. Bu yükselişin devam etmesi adına alçalan trend direnci olarak izlediğimiz 1948 seviyesinin aşılması gerekiyor. Yeni haftaya başlarken bu seviyeye ulaşıldığını görsek de henüz kırılım gerçekleşebilmiş değil. Eğer bu seviye aşılabilir ve üzerinde kalıcılık sağlanırsa 2158 seviyesine doğru hareket hız kazanabilir. Buna karşılık 1777 desteği geri çekilmelerde izlenmeye devam edilecek. Bu seviyenin altında fiyatlamalar oluşur ise 1582 ve 1436 destekleri potaya girecektir.

Yatırım Finansman

YORUMLAR

  • 0 Yorum