Dolardaki Çöküş Devam Ediyor (Faiz Kararı Sonrası Dolar Düşüyor)

Dolar aniden çakıldı. Az önce açıklanan merkezin faiz kararı sonrası düşüşe geçen dolar destek bulamayınca düşüş hızlandı.

Dolardaki Çöküş Devam Ediyor (Faiz Kararı Sonrası Dolar Düşüyor)

Dolar aniden çakıldı. Az önce açıklanan merkezin faiz kararı sonrası düşüşe geçen dolar destek bulamayınca düşüş hızlandı.

Dolardaki Çöküş Devam Ediyor (Faiz Kararı Sonrası Dolar Düşüyor)
12 Eylül 2019 - 14:20 - Güncelleme: 12 Eylül 2019 - 14:22

Az önce açıklanan 325 baz puan faiz indirimi sonrası dolar hızla düştü. 

Dün TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verileri sonrası düşüşe geçen dolar, geceyi yatay hareketlerle geçirdi. Yeni güne 5.73 fiyatından başlayan dolar 09:00 saatinden sonra gelen satışlarla 5.66 seviyesini gördü.

Dolardaki düşüşü tetikleyen sebepler sadece TÜİK'in açıklamış olduğu veriler değil. Donald Trump'ın FED üzerinde faiz indirimi konusunda sürekli baskı yapması ve FED'in bu baskılara dayanamayarak faiz indirimine gideceği beklentisi de doları zayıflatıyor.


Donald Trump Değerli Dolar İstemiyor

Çin ile ticaret savaşı veren ABD parasının değerli olmasını istemiyor. Peki neden? Amerikan Doları değerli olursa rakiplerine oranlarla birim maliyetleri yüksek kalacağı için ihracat rakamlarında büyük düşüşler yaşayacağını bilen ABD yönetimi paralarının değerlenmesini istemiyor.

Çin Yuan'da Sürekli Değer Düşürücü Hamleler Yapıyor

Sürekli dış ticaret fazlası veren Çin ihracattaki konumunu kaybetmemek için para birimi olan Yuan'da sürekli değer düşürücü hamleler yapıyor. Bu da ABD'yi çok kızdırıyor. Bu hamlelere karşı Çin uyarılsa da geri adım atılmıyor. Çin'e geri adım attıramayan ABD doları değersizleştirme adına hamleler yapabilir.

Piyasalar bu riskleri görüyor, dolar her yükselişinde bu sebeple satış yiyor.

Youtube kanallarında yayın yapan, uçuk kaçık tahminlerde bulunan ekonomistlerin dediği gibi dolar da 12-13 liraların görülmesi bu konjonktür de hayal görünüyor.

Dolarda güncel fiyatlar:

Alış      5,6640
Satış    5,6665

Dolara yatırım yapanları ya da yapmış olanları uzmanlar dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Eğer ABD parasını değersizleştirmek isterse çok hızlı bir düşüş trendi başlayabilir.

YORUMLAR

 • 12 Yorum
 • a.ö.h
  1 yıl önce
  kotu bi yorum yapmadim hakaretde etmedim yayınlayın
 • a.ö.h
  1 yıl önce
  ya siz paranin ne oldugunu bilmiyosunuz yada milleti *** zannediyorsunuz dolar 2.90dı bir zamanlar ne zaman orya gelirse o zamaman cokdu dersiniz dolarmı cokdu liramı bundan 3 bucuk yıl önce 1 lira 22 somdu simdi bir lira 10 som yani bir tek dolarla olmuyor bu isler tl bitik dolar yukselmedi yani insanlari uyutmayın dolar dolar diye tlnin deyeri dusdu itiraf edin artik bitirdiniz milleti
 • Bayram baddd
  1 yıl önce
  Dolar her zaman dolardır yukselecek
 • Serpil akcan
  1 yıl önce
  DOLARIN DÜŞÜŞÜ NEYE YANSIDI HALKA NE GİBİ BİR FAYDASI OLACAK ......
 • Caner
  1 yıl önce
  Dolar çakıldığı dediğiniz bu mu
 • Wolfram
  1 yıl önce
  Bu başlığı atarken utanır biraz insan bumu çöküş be bu siyonist hükümet geldiğinde kur ne kadar di şimdi ne kadar ona göre bir çöküş e bak dolar mı çökmüş TL mi
 • Wolfram
  1 yıl önce
  Bülent Yıldırım volfram ın siyonizm ile ne alakası varmış diğer adı tigsenon olan element kendileri kimya mühendisi olarak severim kendisini ve rumuz olarak kullanırım bu cahillik başına bela olur dikkat et
 • Bülent yıldırım
  1 yıl önce
  Bu hükümete siyonist diyenin adı wolfram ne günlere kaldık
 • Meliksah genç
  1 yıl önce
  Doları abd biranda düşürecek bizim saftiriklerin elinde patlayacak :))
 • Mantık
  1 yıl önce
  Doları biraz düşür tekrar yükselt sonra zam Çok komik herşey 7.20 yi fiyatladi 1 yıl oldu
 • Kenan Kahraman
  1 yıl önce
  Dolar yükseldi herşeye zam geldi, dolar düştü hiçbir şeyin fiyatı düşmedi.. Devletimizin zabıtaları veya daha üst yetkilileri her ay 7000/8000 mağazamız oldu reklamı yapan milyonlarca insanın alışveriş yaptığı süper marketleri niçin denetlemiyor... En basiti 25 kuruşluk küçük tekli halley 75 kuruşa nasıl çıkıyor, domates patates soğan onları dememe gerek yok ama pazarda domates 2,5 TL markette 6,90 TL.Bu seçilmiş milletin vekilleri ne iş yapar.milletinin derdini çözmek geçimini kolaytırmak için görev yapmak değil mi vazifeleri.. Milletvekilleri niye var zaten ki, ihaleye fesat karıştırma eşe dosta peşkeş çekmek için Devletin parasıyla sefa sürmek için, insanların aklında milletvekillerinin açılımı bu.. Devletimizin önemli mercilerine bakanlar atanıyor zaten.. İllerin valisi kaymakamı var, muhtarı var,milletvekillerine gerek yok yani.. Teşekkür ederim
 • Oğuz yılmaz
  1 yıl önce
  O zaman zamlarda geri alınır