Dolar Kuru Düştü! Son İki Haftanın En Düşük Seviyesi

FED kararı sonrası dolar düştü. Bu düşüşün sebepleri ne? Dolar, euro fiyatları ile güncel döviz bilgilerinin detayları haberimizde...

Dolar Kuru Düştü! Son İki Haftanın En Düşük Seviyesi

FED kararı sonrası dolar düştü. Bu düşüşün sebepleri ne? Dolar, euro fiyatları ile güncel döviz bilgilerinin detayları haberimizde...

Dolar Kuru Düştü! Son İki Haftanın En Düşük Seviyesi
22 Mart 2019 - 09:46

Dolar/TL, sabah saatleri itibariyle yükselişle başlamasının ardından dün saat 9.45'den sonra  5,4440 seviyesinden alıcı buldu.

Dün 5,4836'ya kadar yükselen dolar/TL, Merkez Bankasının (FED) piyasa beklentilerini de aşan şekilde "güvercin" bir tavır ortaya koyması sonrası doların diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesine paralel geriledi.

Son İki Haftanın En Düşük Seviyesi!

FED kararının ardından dün son iki haftanın en düşük seviyesi olan 5,4079'a kadar gerileyen dolar/TL, günü önceki kapanışa göre yüzde 1 değer kaybıyla 5,4219'dan tamamladı. 

FED Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarının "güvercin" bulunmasıyla ABD 10 yıllık tahvil faizleri de 2,5240 ile son 14 ayın en düşük seviyesine geriledi. analizler, bugün yurt içinde mart ayı tüketici güven endeksi, yurt dışında Amerika Birleşik Devletlerin'de haftalık işsizlik başvuruları ve Avro Bölgesi mart ayı tüketici güven endeksi verilerinin ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) faiz kararının takip edileceğini belirtti.

Teknik açıdan dolar/TL'de 5,4050'nin destek konumunda bulunduğunu, bu miktarın altında kapanışlar olması durumunda 5,3500'in gündeme geleceğini belirten analistler, 5,50'nin önemli direnç olarak izleneceğini kaydetti. FED, dün bitmiş olan toplantısında beklentiler ışığında politika faiz oranını yüzde 2,25-2,50 aralığında sabit tuttu.

FED üyelerinin faiz beklentilerini gösteren grafiğinde 2019'da faiz artırımı öngörülmemesi ve 2020 sonuna kadar da bir kez faiz artışı tahminine yer verilmesi, doların diğer para birimleri ve emtialar karşısında değer kaybetmesine neden olurken, dolar endeksi yüzde 0,51 azalışla 95,9'a indi.

22 Mart 2019 Dolar Ne Kadar?

FED yıl sonuna kadar faiz artışı öngörmemesini açıklaması sonrasında 5,40'lara kadar inen ancak daha sonra yeniden yukarı çıkan dolar/TL 5,46 civarında hareket ediyor.

Bankalararası piyasada dolar/TL Türkiye-ABD ilişkilerini yakından takip ediyor. 

Euro/TL 6,22 civarında işlem görüyor.

En güncel haberlerden anında haberdar olmak için.

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Finans365.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum