Döviz hesabı farkı neden olur?

Döviz hesabında dolar alım ve satımı arasında makas farkı diye bilinen fark neden olur?

Döviz hesabı farkı neden olur?

Döviz hesabında dolar alım ve satımı arasında makas farkı diye bilinen fark neden olur?

Döviz hesabı farkı neden olur?
18 Nisan 2019 - 23:59

Döviz hesaplarında yaşanan problemler arasında en büyükleri olan makas farkı ilk kez döviz hesabı açtıran tüketicilerin bilemedikleri konuların başında bulunmakta.

Döviz hesabı açtırdıktan hemen sonra 1.000 doları 5.95 TL seviyesinden aldığınızda bunu aynı dakika geri satmak istediğinizde 5.55 TL seviyesinden geri alındığını görmek mümkün.

Buna makas farkı deniyor ve aradaki farkın tamamı banka tarafından alınıyor. Geçmişte dolar kurunun rekorlar kırdığı 7 TL'yi aşarak 7.82 TL'yi gördüğü bir dönemde makas farkı 1.5 TL'yi aşmıştı ve milyonlarca vatandaş kar etmesin diye bankalar makas farkını çok açık tutmuştu.

Sabah banka açıldığında fark genelde daha düşük olurken, banka kapalı iken fark çok daha büyük olabiliyordu.

Bankaların bu konuda makas farkını kaldırmaya niyetleri olmadığı için tüketicilerde farklı çözümler bulmaya başladı. Döviz hesapları sürekli olarak artarken vatandaşlar makas farkı nedeniyle döviz bürosundan dolar almaya veya bankadan aldıkları doları hemen satmamaya karar veriyorlar.

Bankaların makas farkının Türkiye dışında yabancı ülkelerde bu kadar çok olmadığı, çok az makas farkı olduğu bilinirken, Türk bankalarının bu tür bir uygulama yapması kendi insiyatiflerine kalmış olan bir konu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum