Vatandaş 5 aydır Dolar Alıyor

Son 5 aylık verilere göre vatandaş en fazla dolar yatırımı yaptı.

Vatandaş 5 aydır Dolar Alıyor

Son 5 aylık verilere göre vatandaş en fazla dolar yatırımı yaptı.

Vatandaş 5 aydır Dolar Alıyor
12 Mart 2019 - 12:17

Elde edilen verilere göre 5 aydır dolar alımı sürüyor. Vatandaşların 5 aylık dönemde yatırım olarak doları tercih ettiği açıklandı. Kıymetli madeni dahil yabancı para mevduat fonları 5 aydır her hafta aralıksız olarak artış gösterdi.

 Toplam 103,56 milyar dolara ulaşarak neredeyse rekor kırmak üzere 1 Mart itibari ile birlikte yabancı para cinsinden mevduat hep onların yaklaşık olarak 700 milyon dolar artış gösterdiği açıklandı. Yüzde 103,56 milyar dolar olarak 29 Nisan 2016 dan dan bu yana en gözde dönemini yaşıyor.

Vatandaşın neden doları tercih ettiği konusunda ise geçen Ağustos ayında yaşanan kur şokunda bireysel yatırımcıların 8 milyar doları yerine koyma eğilimi olduğu düşünülüyor. Bir diğer beklentilerin nedeni ise birikimini döviz cinsinden tutma alışkanlığına sahip olan kişilerin sıklıkla dolar ve Euro satın alması kurumsal firmalar da dahil olmak üzere yurt içinde kıymetli maden dahil yabancı para mevduat fonları 1 Mart tarihi ile birlikte yaklaşık olarak 1 milyar dolar artışla 170 nokta 97 milyar dolara yükseldi.

Vatandaşın dolara akın etmesindeki ana nedenlerin başında da sürekli olarak yükselmesi ve ilerleyen dönemde değer kaybetmeden yatırımcının yüzünü güldürmesi olarak düşünülüyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum