ABD Türkiye’ye Rest Çekmeye Devam Ediyor

ABD ülkemize rest çekti. Türkiye'ye karşı ekonomik yaptırımların önünü kesmeye devam ediyor.

ABD Türkiye’ye Rest Çekmeye Devam Ediyor

ABD ülkemize rest çekti. Türkiye'ye karşı ekonomik yaptırımların önünü kesmeye devam ediyor.

ABD Türkiye’ye Rest Çekmeye Devam Ediyor
10 Mart 2019 - 16:58

Amerika Birleşik Devletleri, ülkemize rest çekmeye devam ediyor. ABD, 3.5 milyar dolar değerinde olan Patriot hava ve füze savunma sistemlerine karşılık olarak ülkemizin GTS programı kapsamında yer alan 1.6 milyar dolarlık ithalatının önünü kesmek için çalışmalar yapıyor.

 Ülkemizin ABD’ye yaptığı ihracatlar sırasında programda en fazla yararlanmış olduğu ürünler taş, zincir, altın kolye, mermer, şekerleme, av tüfeği, oto yedek parça, ferrokrom, dizel motorlu minibüs, zeytinyapı, mermer plaka, tüp, radyal lastik, oto yeden parçaları, kaldırım taşı, su tesisatı borusu, meyve suları, bayrak, sızma zeytinyağı , gümüş takı, iletken ve sebzedir.

Dün ABD bakanı olan Donald Trump’ın yapmış olduğu ticaret hamlesiyle beraber ülkemizle ABD arasında süregelen S-400 gerilimi net bir şekilde su yüzüne çıkmıştır. Trump yapmış olduğu açıklamasında ülkemizin gelişen ekonomisinden dolayı Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi olan GTS Programı’ndan çıkarmak istediğini duyurdu. Bu kararın Türkiye’nin, ABD’den gelen S-400 füzelerini satın almaması kararına karşılık olarak önermiş olduğu Patriot teklifinin reddedilmesinden hemen sonra gelmiş olması ise dikkatleri çekti.

 Amerika Birleşik Devletleri bu noktada 3.5 milyar dolar değerinde olan Patriot hava ve füze savunma sitemlerine karşılık olarak ülkemizin GTS programı kapsamında bulunan 1.6 milyar dolar değerindeki ithalatının önünü kesmek için çalışıyor. Ülkemizin GTS’ye uygunlarını gözden geçirme kararı ilk olarak Ağustos’da rahip Brunson kararından sonra belirtilmişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum