Google’a AB Yeni Cezalar Kesebilir

AB Google'a ihlal ettiği nedenler dolayısıyla son 2 yıl içerisinde 3 defa ceza kesti.

Google’a AB Yeni Cezalar Kesebilir

AB Google'a ihlal ettiği nedenler dolayısıyla son 2 yıl içerisinde 3 defa ceza kesti.

Google’a AB Yeni Cezalar Kesebilir
23 Mart 2019 - 22:36

Google'ın Avrupa birliği ile bir türlü yıldızı barışmıyor. En son olarak Avrupa Birliği'nden reklam cezası yiyen Google Avrupa Birliği tarafından ekonomik düzeni bozduğu gerekçesiyle inceleme altında dünyanın en büyük Amerikalı teknoloji şirketleri arasında yer alan Google Avrupa birliği ile çok iyi anlaşamıyor.

 Ekonomi düzeni korumaya çalışan Avrupa Birliği Komisyonu genellikle Google gibi büyük şirketlerin haksız rekabet yapmasından dolayı son derece tepkili yaklaşık 1 hafta önce Avrupa Birliği Komisyonu tarafından bir buçuk milyar Euro ödemeye mahkum edilmişti.

Google son 2 yıl içerisinde 3 kez ceza ödemek zorunda kalacak. AB anti yasaları sayesinde birliğin rekabetin düzenlenen önemli yasa olduğunu ve Google gibi şirketlerin ceza almasına en çok neden olan yasa olduğu açıklandı.

Avrupa Birliği Komisyonu’nun oluşturduğu iddiaya göre Google kendi Arama çubuğunda haksız rekabete yol açıyor. Avrupa Birliği sadece Google için değil benzer şirketlere de aynı cezaları getirebiliyor. Facebook ve diğer Amerika şirketleri de yoğun kontrol altında daha önce de Avrupa Komisyonu defalarca Facebook hakkında soruşturma başlatılması gerektiğini söylemişti. Avrupa Birliği Google'ın büyük teknoloji şirketleri mercek altına almakla son derece doğru bir iş yapıyor. Google'ın arama çubuğunda haksız rekabete yol açması nedeniyle son 2 yıl içerisinde 3 kez ceza ödemeye mahkum edilmiş oldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum