Sri Lanka'da neler oldu?

Sri Lanka bugün dünyanın konuştuğu ülke oldu. Terör örgütleri ülkeyi kana bularken dünyanın son yıllarda gördüğü en büyük terör saldırıları Sri Lanka'da yaşandı..

Sri Lanka'da neler oldu?

Sri Lanka bugün dünyanın konuştuğu ülke oldu. Terör örgütleri ülkeyi kana bularken dünyanın son yıllarda gördüğü en büyük terör saldırıları Sri Lanka'da yaşandı..

Sri Lanka'da neler oldu?
21 Nisan 2019 - 16:25

Okyanus ortasında bir inci olarak bilinen ve 25 milyon kadar nüfusa sahip Sri Lanka'da bugün 7 farklı noktada terör saldırısı düzenlendi.

Sri Lanka'da saldırıların düzenlendiği yerler, ''Katuwapitiya Kilisesi Shangri-La Otel, Kolombo Tarçın Grand otel Batticaloa Kilisesi Kingsbury Hotel, Kolombo Dehiwala Dematagoda'' oldu.

Ölü sayısı 205'i, yaralı sayısı 450'leri geçti.

Toplam ölüm: 290 | Yaralananlar: 500 (21 Nisan)
Ulusal Hastane: 73 ölü , 260 yaralı
Kalu bowila Hastanesi:  2 ölü , 6 yaralı
Negombo Hos pital: 104 Ölü , 100 yaralı
Rag ama Hastanesi: 7 Ölü , 32 yaralı
Batticaloa: 28 ölü , 51 yaralı


Yabancı Uyruklu: 35 ölü (ABD, Danimarka, Çin, Japonya, Pakistan, Fas, Hindistan ve Bangladeş vatandaşları)
Sokağa çıkma yasağı ilan edildi, bir sonraki duyuruya kadar askeri yetkililer ve güvenlik güçleri, hastalık sorunu olanlar dışında kimsenin sokağa çıkmaması konsey kararında alındı.

Colombo Başpiskoposu Kardinal Ranjith, Colombo Bölgesi'ndeki tüm Paskalya etkinliklerinin olası terör saldırısı tehditleri ve güvenlik nedeniyle iptal edildiğini açıkladı.

Eğitim Bakanı Akila Viraj, tatillerin 22 Nisan Pazartesi ve 23 Nisan Salı günü tüm devlet okullarının tatil ilan edildiğini açıkladı.

Hükümet Enformasyon Bakanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında, hükümetin “Colombo'da ve ülkenin diğer bazı bölgelerinde bildirilen bomba patlamalarından kaynaklanan ölümler ve zararlar üzerindeki en derin üzüntüyü derinden hissediyor oldukları”  ifade edildi.

ABD'den açıklama

Dışişleri Bakanı Michael R. Pompeo, ABD'nin 21 Nisan Paskalya salı günü Sri Lanka'da terör saldırısını en güçlü şekilde kınadığını belirtti.

Birleşik Devletler ailelere ve başlarına gelenleri en derin başsağlığı dilekleri sundular ve yaralanan herkese hızlı bir iyileşme dilediler. ABD Dışişleri Bakanlığı, terörizm nedeniyle Sri Lanka'da daha fazla ihtiyatlı davranmaları için tüm ABD Vatandaşlarına Seyahat Uyarısı yaptı.

Danışmada, teröristlerin turistik yerleri, ulaşım merkezlerini, pazarları / alışveriş merkezlerini, yerel devlet tesislerini, otelleri, kulüpleri, restoranları, ibadet yerlerini, parkları, büyük spor ve kültürel etkinlikleri, eğitim kurumlarını hedef alan, çok az veya hiç uyarı olmadan saldırabilecekleri belirtildi. havaalanları ve diğer ortak kullanım alanları konusunda ABD vatandaşları uyarıldı ve dikkatli olmaları önerildi.

Devlet hızlı hareket etmek istiyor

Adalet ve Cezaevi Reformları, cesetlerin serbest bırakılmasını kolaylaştırmak amacıyla dünün (21 Nisan) terör saldırısında öldürülenler üzerinde otopsi yapılmamasını istedi.

Şu anki ölüm: 290 
Yaralı sayısı: 500

8 ayrı yerde patlama:

Katuwapitiya Kilisesi
Kochikade Kilisesi
Batticaloa Kilisesi
Shangri-La Otel, Kolombo
Tarçın Grand otel
Kingsbury Hotel, Kolombo
Dehiwala
Dematagoda


YORUMLAR

  • 0 Yorum