Sudan'da göstericiler 7 madde talep etti

Sudan'da göstericiler7 maddelik taleplerini Askeri Geçiş Konseyi'ne iletti.

Sudan'da göstericiler 7 madde talep etti

Sudan'da göstericiler7 maddelik taleplerini Askeri Geçiş Konseyi'ne iletti.

Sudan'da göstericiler 7 madde talep etti
14 Nisan 2019 - 23:35

Sudan hükümetinin istifa etmemesi üzerine harekete geçen ordu gücü sayesinde hükümet düşürüldü ve halkın talebi yerine geldi. 30 yıl önce darbeyle gelen insan haklarını ihlal etmesi ve adaletsiz suçlar ile binlerce Sudanlıyı haksız yere yargılayan, kurum ve kuruluşlara kendisine yakın isimleri atayan Ömer El-Beşir ev hapsinde tutulurken, ülkede vatandaşların talebi ise ekonomik olarak daha iyi duruma gelmek ve El-Beşir'in yaptığı ve diğer kurum yöneticilerinin yaptığı tüm yolsuzlukları ortaya çıkarmak için 4 yıllığına şartsız ve koşulsuz bir sivil güçlerden oluşan hükümet kurulması talebi var.

- Kötülükleriyle bilinen ve 30 yıldır, zor kullanarak emirler veren güvenlik ve istihbarat kurumlarının yönetici kadrolarının görevden alınıp tutuklanmaları.

- Güvenlik ve istihbarat kurumlarının görevlerini yerine getirecek şekilde yeniden oluşturulması.

- Gölge birlikler, halk savunması ve halk polisi gibi rejimin silahlı milis güçlerinin dağıtılması.

- Silahlı çatışmaların olduğu Darfur, Nuba Dağları ve Güney Mavi Nil bölgelerinde vatandaşlara karşı suç işlediği bilinen nizami kuvvetlerdeki ve kurumlardaki yöneticilerin görevden alınarak tutuklanması ve haksızlığa uğrayanları razı edecek şekilde adalete teslim edilmeleri.

- Rejimin tüm kurum ve organlarının halli, adam öldürme ve mali yolsuzluklara adı karışmış tüm kadrolarının görevden alınıp tutuklanması ve ardından anayasaya uygun bir şekilde yargılanması.

- Siyasi tutukluların ve devrimin yanında yer alan askeri tüm tutukluların serbest bırakılması.

- Sudan Anayasası'ndaki insan hakları belgesi ve uluslararası sözleşmelerdeki uluslararası insan hakları beyannamelerine aykırı, özgürlükleri kısıtlayan tüm kanunların kaldırıldığının ilan edilmesi.

Bu talepleri yerine getirilmeden 4 aydır devam eden eylemlere son vermeyeceğini açıklayan halk ise eylemlerin durmaksızın devam edecek olduğunu ve kimseye bu eylemleri önleme hakkı tanımayacaklarını, kendi haklarını savunamayan devlet kurumu ve adalete karşı haklarını ortak olarak savunacaklarını Askeri Geçiş Konseyi yetkilisi kişilere iletti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum