Tapunuz Varsa E-Devlet Üzerinden Mutlaka Kontrol Edin (Mülkünüzü Kaybedebilirsiniz)

Sahip olunan tapuları nasıl kontrol edebiliriz? E-Devlet üzerinden sahip olunan tapular görülebilir mi? Varlıkları korumak için ne yapmak gerekir? Tapu üzerinde ne gibi oyunlar oynanıyor? İşin uzmanından uyarı ve tavsiyeler.

Tapunuz Varsa E-Devlet Üzerinden Mutlaka Kontrol Edin (Mülkünüzü Kaybedebilirsiniz)

Sahip olunan tapuları nasıl kontrol edebiliriz? E-Devlet üzerinden sahip olunan tapular görülebilir mi? Varlıkları korumak için ne yapmak gerekir? Tapu üzerinde ne gibi oyunlar oynanıyor? İşin uzmanından uyarı ve tavsiyeler.

Tapunuz Varsa E-Devlet Üzerinden Mutlaka Kontrol Edin (Mülkünüzü Kaybedebilirsiniz)
08 Şubat 2020 - 23:37 - Güncelleme: 08 Şubat 2020 - 23:37

Sahibi olduğunuz gayrimenkulleri (ev, arsa, dükkan vb.) E-Devlet üzerinden mutlaka takip edin. Yapılan düzenlemeler, imar değişiklikleri vb. durumlar hak kaybına sebebiyet verebiliyor. Mağdur olmamak için bu tavsiyelere mutlaka uyun.

İşte Yapılması Gerekenler

Şehir plancısı Hüseyin Oflaz, mülk sahiplerinin tapularını takip etmeleri için 10 ayrı neden olduğunu belirtti. İmpo İmar Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Oflaz, mülk sahiplerinin tapusunu takip etmeleri için 10 ayrı neden olduğunu belirterek, mülkün son durumunun öğrenmenin de tek başına yeterli olmayacağına dikkat çekti. Hüseyin Oflaz, 'Ortaya çıkan bir sorunun ya da kaosun çözümü konusunda profesyonel destek gerekebilir' dedi. 


Oflaz, tapuların takip edilmesinin 10 gerekçesini şöyle sıraladı: " Türkiye'de imar durumları sık revize ediliyor, güncelleniyor. Bu, sizin mülkünüzün bulunduğu bölgenin, dolayısıyla mülkünüzün kaderini değiştirebiliyor. İmar değişikliği mülk sahibinin avantajına olabildiği gibi, hak kaybına da yol açacak düzenlemeler içerebiliyor. Mülkün sahip olduğu yapılaşma koşulları değiştirilmiş olabiliyor. Mülk sahibinin böylesi bir durumda zamanında değişiklikten haberdar olup yasal süresi içinde itirazını gerçekleştirebilmesi gerekiyor.

Mülkünüzün üzerine sizin bilginiz ve haberiniz olmadan ipotek, şerh ve haciz konulmuş olabilir. Örneğin bölgedeki bir kamulaştırma işleminden dolayı belediye tarafından mülkünüz üzerine ipotek ve şerh konulmuş olabilir.

Emlak beyanını her yıl düzenli olarak yapıyor olsanız da, bölgenizin değişen emlak rayiç değerleri gibi farklı nedenlerden dolayı bilginiz dışında emlak vergisi borcunuz olabilir ya da ihmal etmiş olabilirsiniz. Tapunuzun düzenli takibini yaptığınızda buna da tespit edersiniz.

Yakın dönemde mülkünüzü elden çıkarmak niyetindeyseniz, mülkünüzün en yakın tarihli güncel bilgilerinin olduğu raporlar sizin satışta işinizi kolaylaştırır.

Mülkünüz üzerinde işgal benzeri yapılaşmaları erken tespit etmenizi, dolayısıyla erken müdahale etmenizi sağlar.

Gayrimenkulünüzün güncel bilgi ve raporlarının bulunması, gayrimenkul geliştirme ve proje gerçekleştirmede size zaman kazandırır.

Mülkünüzü çevresiyle birlikte takip edeceğiniz için, bölgedeki yapılaşmaların farkına varmanız, yakın gelecekteki karlı yatırımlarınıza zemin hazırlar.

Gayrimenkulünüzün yerinde ziyaret edilerek fotoğraflanması, hakkınızı korumak için atacağınız yasal adımlarda sizlere kanıt teşkil eder.

Mülkünüzün değeri konusunda güncel bilgilere erişmeniz, satmak ya da elinizde tutmak konusunda daha doğru kararlar almanızı sağlar.

Komşu parsellerdeki kötü niyetli olmasa da gerçekleşen sınır ihlallerine karşılık önceden müdahale etmenize imkan verir".

Kontrol güvene mani değildir. Sahibi olduğunuz varlıkları belirli aralıklarla mutlaka kontrol ediniz.

YORUMLAR

 • 15 Yorum
 • Selim aydogdu
  1 hafta önce
  Bu kadar vergiyle zamla vatandaşı soydunuz şimdi sıra tapularına mı geldi
 • Nihat aslan
  1 hafta önce
  Yok artık AMK. Donumuz kaldı bırakın bari o kalsin
 • Kimse
  3 ay önce
  Biz bosunami çalısıyız ozaman çalışmasında emeklilik varmış
 • Resul akyazıcı
  3 ay önce
  İnsanları bir şey almaktan ikra ettirmeyin. Yau dalgamı geçiyorsunuz,ne demek eviniz varsa yok tapunuz varsa yok şuyunuz varsa dikkat edin diye!!!!! Yau bırakmıyorsunuz ağız tadıyla insanlar bir şey alsın, otuz sene çalış bir ev al ondanda sonra onlan uğraş.!!!! Yani şimdi işi gücü bırakır tapuları takip ederim..!!! Ulan ağzımdan kötü bir şey çıkacak diye kendimi zor tutuyorum..?? Tövbe tövbe.!!!!!!
 • Yusuf eke
  3 ay önce
  Üsküdar a bağlı çengelköyde bi tarla tapum var şuan e devlette pay ve payda birbirini tutmuyor yazıyor bu konuyla ilgili ne yapmalıyım
 • e-devlet var.Gir kontrol et
  3 ay önce
  Her okuduğunuz 2 satırlık haberden sonra devlete giydirmeye ne kadarda meraklı bu millet. Kardeşim imar barışını silah zoruylamı barş yaptırdı sana devlet. Kaçak yapı yapmışsın imara çevirip paçayı kurtarmaya çalışıyon. Biz kerizmiyiz yapıya dünyanın parasını veriyoruz. Ne güzel e devlet sistemi de yapmış. Müthiş bir sistem. 1 dak ayır ve kontrol et. Çokmu zor.Millet alışmış Devlete yüklemeye ama babasının,dedesinin zamanındaki devlet ve hizmetlerle kıyaslamayı kimse yapamıyor.
 • Ert
  3 ay önce
  Eee biz kime güveneceğiz
 • Kamulaştırma maduru
  3 ay önce
  Türkiye Cumhuriyeti nin imar tapusuna bile güven kalmadı artık
 • ????
  3 ay önce
  Devletimiz sağolsun, şimdi birde mülk kontrolüne gircez olmadı mahkemelik olacağız. Oda olmadı birbirimize girecegiz. Güzel metot zengini zengin yapmak, elinde mülkü olanı alıp diğerine vermek neyDi büyük balık küçük balığı yutar...... :((((((
 • Özer
  3 ay önce
  Hırsızın hiç mi günahı yok? Hak, hukuk, adalet kimin için var?
 • Osman derman
  5 ay önce
  Devletimiz sağ olsun imar dedi barış dedi en son bizim eski tapuda gidebilir dedi.helal sana devletim işine ne gelirse öyle yap.cunku sen d.zenginin mal.mal. kat.
 • Hakan Murat
  3 ay önce
  Sayın devran devlet demek bi parça da siz demek. İhtiyaç halinde devlet bazı kararlar alır
 • Adnan
  5 ay önce
  Meli e-devletten bakarsın
 • Meli
  5 ay önce
  Ben nasıl bakıcam benım üzerimdeki olanlara. Yurt dışındayım bunun için mutlaka türkıyeye mi gelmem lazım?
 • Mete
  3 ay önce
  Uzaya cık tepe asagı bak.. La havle beyne bak