2018 Yılında Trafik Cezalarına Zam Geliyor! İşte Zam Oranları

2018 yılının gelmesi ile birlikte birçok şeye de zam geliyor. Zam uygulanacak konulardan biri de trafik cezaları. 2018 yılında trafik cezaları ne kadar olacak Mali Bakanlığı tarafından belirlendi. Peki 2018 yılına trafik cezaları ne kadar olacak? Haberimizde...

2018 Yılında Trafik Cezalarına Zam Geliyor! İşte Zam Oranları

2018 yılının gelmesi ile birlikte birçok şeye de zam geliyor. Zam uygulanacak konulardan biri de trafik cezaları. 2018 yılında trafik cezaları ne kadar olacak Mali Bakanlığı tarafından belirlendi. Peki 2018 yılına trafik cezaları ne kadar olacak? Haberimizde...

29 Aralık 2017 Cuma 12:12
2018 Yılında Trafik Cezalarına Zam Geliyor! İşte Zam Oranları

2018 yılında yapılacak zam uygulanacak konulardan biri de trafik cezaları. Yeni yılın gelmesi le birlikte birçok şeye zam geliyor. Bunların arasında bulunan trafik cezalarına yeni yılda yüzde 14,47 oranında bir zam uygulanacak. 

Bu kapsamda uygulanacak en düşük ceza 85 lira iken, en yüksek ceza ise 17 bin 65 lira olarak hesaplandı.

Yüzde 14,47 Zam 

Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen yeni düzenlemeye göre 2018 yılında trafik cezalarına yüzde 14,47 oranında zam uygulanacak. 11 Kasım 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan "Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği"nde, Maliye Bakanlığınca yeniden değerleme oranının yüzde 14,47 olarak belirlenmesinin ardından 1 Ocak 2018'den itibaren uygulanacak trafik ceza miktarlarında da yeniden düzenleme yapıldı.

En Düşük Ceza 85 Lira

Maliye Bakanlığınca yapılan düzenlemeye göre yapılan zammın ardından en düşük ceza, "taşıma sınırı üstünde yolcu alan" sürücülere 85 lira olarak uygulanacak. Bu kapsamda yine en yüksek ceza ise 17 bin 65 lira ile "geçici tescil belgesini basmak ve araç sahibine vermek üzere yetkilendirilen gerçek veya özel hukuk tüzel kişilerinden belirlenen usul ve esaslara aykırı hareket edenler" için kesilecek.

Bunun dışında, yetkisi olmadığı halde tescil plakası basanlar ve dağıtanlara da 11 bin 885 lira ceza uygulanacak.


Trafik İşaretlerine Zarar Verenlere 488 Lira Ceza

2018 yılının ilk gününde itibaren uygulanmaya başlayacak yeni düzenlemeye göre, "Karayoluna, trafiği tehlikeye sokacak ve trafik işaretlerinin görülmelerini engelleyecek şekilde bir şey atan, döken, bırakan, karayolunun yapısına, güvenlik tesisleri ile trafik işaretlerine zarar verenlere, bunların yerlerini değiştirenlere veya ortadan kaldıranlara" 488 lira para cezası uygulanacak.

Sahte Plaka Kullanımına 5 Bin Lira Ceza

Maliye Bakanlığınca düzenlenen yeni düzenleme ile tescil edilen araçları trafik belgesi ve tescil plakası almadan karayoluna çıkaranlar, bin iki lira ceza ödemekle yükümlü olacak. Ayrıca, ruhsatsız araç kullananlar ile tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takanlara 108 lira, yönetmeliğe aykırı plaka takanlara 488 lira ceza uygulanacak. 

Muayene Sürelerini Geçirenlere 108 Lira Ceza

Aracına sahte plaka takan veya kullanan kişiler 5 bin 942 lira ceza ödeyecek.

Yapılan düzenlemede ehliyetsiz araç kullananlara ise 2 bin 18 lira ceza kesilecek. 

Araçların muayene sürelerini geçirenlere ise 108 lira para cezası uygulanacak. Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yeni düzenlemede trafik işaret ve levhalara uymayanlar 108 lira ceza ödemek zorunda kalacak.

Söz konusu yönetmelikte ayrıca, aracını tescil ettirmeden trafiğe çıkaranlar, karayolunda geçici kullanacağı aracı için geçici trafik belgesi ve geçici tescil plakası almayanlar veya bunları başka araçta ve süresi bittiği halde kullananlar 235 lira para cezasına çarptırılacak.

Hız Sınırını Aşanlara 3 Bin Lira Ceza

Söz konusu yönetmelikte belirtilen hız sınırlarını yüzde 10'dan yüzde 30'a kadar aşanlara 235 lira yüzde 30'dan fazla aşanlara 488 lira, radarların yerini belirleyen ve sürücüyü uyaran cihazları araçlarında kullananlara 2 bin 18 liradan 3 bin 42 liraya kadar ceza uygulanacak. 

Uyuşturucu Madde Kullanarak Araç Kullananlara 5 Bin Lira Ceza

Uyuşturucu madde alarak araç kullananlara ise 5 bin 167 lira para cezası uygulanacak.

Düzenlenen yönetmeliğe göre, kavşaklarda yavaşlamayanlar ve kavşak geçiş önceliği kuralına uymayanlar, otobüs, tramvay ve taksi duraklarında bekleyenler ve yasak alana park edenlere ise 108 lira ceza uygulanacak. 

Engelli Park Yerini İşgal Edenlere 2016 Lira Ceza

2018 yılında trafik cezalarına ilişkin yapılan yeni düzenlemede engelli park yerlerine park edenler 216 lira para cezası uygulanırken, gerekli mercilerden izin almadan yarış ve koşu düzenleyen kişilere 488 lira ceza uygulanacak.

Maliye Bakanlığınca hazırlanan yeni yönetmelikte uygulanacak para cezalarını 15 gün içerisinde ödeyenlere yüzde 25 oranında indirim uygulanacağı belirtildi.

Finans365.com

Son Güncelleme: 29.12.2017 12:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.