Kredi Kartları Online Alışverişe Kapatılıyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından alınan karar ile 31 Aralık 2017 tarihinden itibaren banka ve kredi kartları ile internet üzerinden yapılan alışverişlere kısıtlama getiriliyor. Onay vermeyen kullanıcılar internet üzerinden alışveriş yapamayacak.

Kredi Kartları Online Alışverişe Kapatılıyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından alınan karar ile 31 Aralık 2017 tarihinden itibaren banka ve kredi kartları ile internet üzerinden yapılan alışverişlere kısıtlama getiriliyor. Onay vermeyen kullanıcılar internet üzerinden alışveriş yapamayacak.

26 Aralık 2017 Salı 15:58
Kredi Kartları Online Alışverişe Kapatılıyor

Kredi kartı ile internet alışverişi yapanlar için son günler. BDDK tarafından alınan karar ile internet onayı vermeyen kredi kartı ve banka kartı sahiplerinin internet üzerinden yapılan alışverişleri otomatik olarak kapatılacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından alınan karar göre, 31 Aralık 2017 tarihine kadar onay verilmeyen kredi, kartları internet alışverişine kapatılacak. Bu karar 17 Ağustos 2017 tarihi son başvuru olarak belirlenmişti. Fakat, alınan başka bir kararla bu tarih 31 Aralık 2017 tarihine kadar uzatılmıştı. 

Sektörün Yazar Kasasına Kilit Vurulur

Söz konusu uruma ilişkin açıklamada bulunan Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği Başkanı Emre Ekmekçi, tüketicinin tamamen bilinçlendirilmeden yapılacak geçişin, e-ticaret sektörünün yazar kasasına kilit vurmak olarak değerlendirdi.

Süre Uzatıldı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), daha önce 17 Ağustos 2017 tarihinde internette kullanımına onay verilmemiş banka ve kredi kartlarını internet üzerinden yapılacak alışverişlere kapatma kararı almıştı. Bu tarihe bir kaç gün kala sürenin 31 Aralık 2017 tarihine kadar uzatılmasına karar verildi.

BDDK tarafından alınan karar ile artık kart sahipleri talep etmediği müddetçe kredi kartları internet alışverişi için otomatik olarak kapatılacak. BDDK tarafından alınan karar ile artık kart sahipleri talep etmediği müddetçe kredi kartları internet alışverişi için otomatik olarak kapatılacak. Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği Başkanı Emre Ekmekçi, BDDK tarafından alınan bu kararın e- ticaret sektörünü etkileyeceğini vurguladı. 


Yüze 80’i Kredi Kartı ile Ödeniyor

ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, dünya genelinde dijital ödemelerdeki artış trendinin hızla devam ettiğini belirterek, ülkemizde ise online siparişlerde ödemeler yüzde 80'ninden fazlasının kredi kartı ile ödendiğini aktardı.

Emre Emekçi yapmış olduğu açıklamasında; "Tüketiciyi yeterince bilinçlendirmeden yapılacak bir geçiş, e-ticaret sektörünün yazar kasalarına kilit vurmak anlamına gelir” açıklamasında bulundu.

Bankalara da büyük Görev Düşüyor

ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, açıklamasında, e-ticareti yalnızca alışveriş siteleri olarak düşünmemek gerektiğini vurgulayarak, turizm, havacılık ve ulaşım, vergi ödemelerinin de bu düzenlemeden büyük ölçüde etkilendiğini kaydetti. Bankalara da önemli görev düştüğünü vurgulayan Ekmekçi, bankaların müşterilerini bilgilendirip kredi kartından alışverişe devam edecekleri pratik çözümler sunmaları gerektiğini belirtti.

Ekmekçi, internet alışverişine devam etmek isteyenlerin bankaları ile irtibata geçerek onay verdiklerinde eskisi gibi alışverişlerine devam edebileceğini aktardı.

Ayrıca Ekmekçi, 31 Aralık 2017 tarihine kadar, kartlarını alışverişe açtırmak için bankalara talimat verilmesi gerektiğini de belirtti.

Finans365.com

Son Güncelleme: 26.12.2017 15:58
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol