Taşerona Kadro Düzenlemesinde Kimler Kadro Dışı Bırakıldı?

Merakla beklenen taşerona kadro düzenlemesine ilişkin haber geldi. Gelen eleştirilerin ardından hükümet, taşeron işçilerine kadro düzenlemesi kapsamını genişletti. Fakat, kadroya dahil edilmeyen işçiler hala var. Yeni düzenlemeye ilişkin gelişmeler haberimizde...

Taşerona Kadro Düzenlemesinde Kimler Kadro Dışı Bırakıldı?

Merakla beklenen taşerona kadro düzenlemesine ilişkin haber geldi. Gelen eleştirilerin ardından hükümet, taşeron işçilerine kadro düzenlemesi kapsamını genişletti. Fakat, kadroya dahil edilmeyen işçiler hala var. Yeni düzenlemeye ilişkin gelişmeler haberimizde...

25 Aralık 2017 Pazartesi 11:21
Taşerona Kadro Düzenlemesinde Kimler Kadro Dışı Bırakıldı?

Gündemden düşmeyen taşerona kadro ile ilgili yeni gelişmeler söz konusu. Hükümet, vatandaştan gelen eleştiriler üzerine taşerona kadro ile ilgili düzenleme kapsamını genişletti.

Gelen eleştirilerin ardından hükümet, çıkardığı 696 sayılı kanun hükmünde kararnameyle (KHK) kamuda çalışan taşeron işçilerin kadroya alınmasını sağlayacak düzenlemeyi yasalaştırdı. Vatandaşlardan gelen tepki ve eleştirilerin ardından, kadroya alınacak işçilerin kapsamı genişletilip belediyelerde çöp toplayan işçilere de kadro hakkı verildi. 

Çağrı Merkezi Çalışanları Kadro Dışı

Fakat, taşerona kadro düzenlemesine ilişkin soruların yanıtlanması için kurulan ALO 170 hattı personeli kadro dışı bırakıldı. KHK düzenlemesine göre, taşeron işçilerin kadroya alınmasında 4 Aralık 2017 tarihi esas alındı.

10 Gün İçerisinde Başvuru Yapılabilecek

Söz konusu tarihte taşeron işçilerine kadro verileceği açıklandı. Yapılan son düzenlemeye göre, işçiler bu tarihten sonra işten atılmış olsalar da kadro hakkından yararlanabilecek. Fakat, kadro alınabilmesi için her bir işçinin kendi adına ayrı ayrı başvuruda bulunması gerekiyor. Başvuruların ise en geç 10 gün içerisinde yapılabileceği belirtildi.

Emekli Aylığı Alanlar Kadro Dışı Bırakılacak

Başvuruda bulunan işçilerin, yazılı, sözlü ya da uygulamalı sınavları yapılacak. Söz konusu sınavı geçenlerin de 90 gün içerisinde kadroya geçebilecekleri belirtildi. Bununla birlikte yapılan yeni düzenlemede, asker ve doğum izninde olanlar da kadroya geçebilecek. Fakat emekli aylığı alanlar kadro dışı bırakılacak ve işini kaybetmiş olacak.

Davasından Vazgeçmeyene Kadro Yok

Yeni düzenleme ile kadroya geçmek isteyen taşeron işçilerinin bugüne kadar taşeron işçilikle ilgili açtıkları tüm davalardan vazgeçtiklerini, icra takiplerinden feragat edeceklerini yazılı olarak beyan etmeleri isteniyor. Bu kapsamda davasından vazgeçmeyenlere, icra takibini sürdürenlere kadro verilmeyeceği belirtildi.

Kurallara Göre Karar Verilecek

Özel güvenlik görevlileri ise çalıştıkları kurumlar neresi olursa olsun 5188 ayılı Özel Güvenlik Hizmetleri Kanunu'na tabi olmaya devam edeceği aktarıldı. Kadroya alınmasında, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımları esas alınırken, en az yüzde 70'i işçiliğe dayalı olan, personeli çalışma saatlerinin tamamını idare için kullandığı ve süreklilik arz eden işlerin bu kapsamda değerlendirileceği belirtildi. 

Fakat, hizmet alımı değerlendirmesi başta KİT'ler ve belediyeler olmak üzere kurumlara göre farklı olabileceği belirtilirken, tartışmalı durumlarda a işçilerin kadroya alınıp alınmayacağını belirlemek için, oluşturulan kurullara göre karar verilecek.

Kadroya Alınmayan Çalışanlar

KHK ile yapılan taşeron işçilerine kadro düzenlemesinde, kamuda kadro verilmeyecek taşeron işler net biçimde belirtildi. Bu kapsamda KHK'da danışmanlık hizmetleri, hastane bilgi yönetim sistemi hizmetleri, çağrı merkezi hizmetlerine ilişkin alımlar personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı olarak kabul edilmedi. Bu demek oluyor ki ALO 170 başta olmak üzere çağrı merkezlerinde çalışanlar, ile bilgi işlem ve benzeri iş yapan personel taşeron şirketlerde çalışmaya devam edecek.

Finans365.com

Son Güncelleme: 25.12.2017 11:37
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol