Türk Kültür Balıkçılığında Hedef Büyüyor! İhracat 800 Milyon Doları Aştı

Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Merkez Birliği (SUYMERBİR) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İhsan Bozan, Türkiye'nin kültür balıkçılığı ihracatının 800 milyon doları aştığını ifade etti.

Türk Kültür Balıkçılığında Hedef Büyüyor! İhracat 800 Milyon Doları Aştı

Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Merkez Birliği (SUYMERBİR) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İhsan Bozan, Türkiye'nin kültür balıkçılığı ihracatının 800 milyon doları aştığını ifade etti.

Türk Kültür Balıkçılığında Hedef Büyüyor! İhracat 800 Milyon Doları Aştı
19 Kasım 2017 - 18:12

Türkiye'de kültür balıkçılığının temelleri, 1987 yılında Bodrum'un Güllük Körfezi'nde atıldı. Üzerinden geçen 30 yıllık zaman zarfında Türkiye'de yıllık balık üretiminin yarısına kadar olan bölümünü gerçekleştirdi ve hem istihdam hem ihracat rekoru kırdı.

Hız Kesmeden Büyümeye Devam Ediyor

SUYMERBİR Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İhsan Bozan tarafından yapılan açıklamada, Türkiye'nin AB ülkelerine, hayvansal gıda ürünü kaleminde tek ihracatının kültür balıkları olduğunu ifade etti ve yıllık satış miktarlarında 800 milyar dolarlık bir artış görüldüğünü söyledi.

Türkiye'de Bir İlk !

Başkan Yardımcısı Bozan, 59 farklı ülkeye balık ihracatı gerçekleştirdiklerini ve kültür balığı üretiminin yüzde 65'inin Muğla'da gerçekleştiğini belirtti. İhsan Bozan açıklamasında, “Üretim ve ihracat konusunda 2015 yılında Yunanistan’ı geride bıraktık. 2023 hedefimiz; 1 milyar dolardı. Ancak, sektör bu hedefini 1.5 milyar dolara çıkardı. Sektör olarak Türkiye’de ilk kez ‘Devlet desteğine ihtiyacımız yok’ diyerek, gıda alanında başka üretim sahalarına destek verilmesini isteyerek, devletin verdiği teşvik desteklerini durdurmasını sivil toplum kuruluşları olarak kendimiz talep ettik. Sanırım bu talep Türkiye’de bir ilk oldu” ifadelerini kullandı.

Üretim Alanları İçin Çalışmalar Yapılıyor

Türkiye'de kültür balıkçılığının hız kesmeden büyümeye devam ettiğini ve ağırlıklı olarak planlama yapılamadan turizm bölgeleri olarak nitelendirilen koylarda yapıldığını ifade eden İhsan Bozan açıklamalarına, “Altını çizerek ifade etmekte fayda var, kültür balıkçılığı sektörü hiçbir zaman illegal olmadı, kaçak olmadı, her daim devlet tarafından ilgili mevzuatlar çerçevesinde lisanslandırıldı, devlet tarafından kiralanmış deniz sahalarında üretim yapıldı.

Tabii zaman içerisinde sektörün ileri görüşlü önderleri tarafından, bu durumun koylarda ilerleyemeyeceği ön görüldü ve 2000 yılından itibaren çiftlikler koylardan çıkarak daha açık denizlere çıktı. 2008 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığının çıkardığı mevzuatlarda koy ve körfezlerdeki çiftlik sahaları için bir takım yeni kriterler belirlendi. Balık çiftlikleri bugün kıyıdan en az 0.6 deniz mili uzakta ve 30 metreden daha deniz alanlarda, akıntısı olan alanlarda kurulmak zorunda. Bugün üretimin yüzde 65’i Muğla’nın Bodrum ve Milas ilçelerinde yapılıyor. Muğla, Aydın İzmir Mersin’de planlanan üretim alanlarının yanı sıra Karadeniz’de Ordu ve Samsun’da üretim alanları için çalışmalar yapılıyor.” şeklinde devam etti.

Hayal Değil !

SUYMERBİR Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İhsan Bozan, kültür balıkçılığının büyük kısmı neredeyse tamamının Muğla ve Aydın'da gerçekleştirildiğini ve balık üretimi için ayrılan bu alanlarında artık tamamen dolduğunu ifade ettiği açıklamasında, “Yıllık ihracatımız 800 milyon dolar. 2023 hedefimiz 1 milyar dolardı ancak sektör bu 2023 hedefini 1.5 milyar dolara çıkardı. Bugün deniz kültür balıkçılığının toplam kapasitesi 180 bin ton civarında, hedefin en az 350 bin tona çıkarılması planlanıyor. Suudi Arabistan iki yıl önce kültür balıkçılığı üretimi için harekete geçti. 2020 hedefini 600 bin ton olarak ortaya koymuş tabi fantastik bir rakam. Çin tek başına 25 milyon ton su ürünleri üretebiliyorsa, 3 tarafı denizlerle çevrili Türkiye’nin bunu başarması hayal değil. Muğla’da 135 bin dönüm alanda yılda 90 bin ton üretim yapılıyor.

Mersin’de 4 bölgenin tamamı 179 bin dönüm ve planlanan üretim miktarı 45 bin ton, aslında bu da o bölgeler için çok az, o bölgelerde daha yüksek üretim yapılabilir. Türk aqua kültür sektörü 2002 yılında en yakın rakibi Yunanistan’ın 5’te biri kadardı. Yunanlı üreticiler AB desteğiyle cebinden beş kuruş harcamadan tesislerini kurdu, üretime geçti. Aradan geçen zaman zarfında, mevcut hükümetimizin hayvancılığı destekleme kapsamında aqua kültür sektörü de doğrudan devlet desteği aldı. Bu destek sektörün önünü açıp, büyüme yönünde ivme kazanmasını sağlaması açısından bizler için önemli bir kilometre taşıdır. O yıllarda almış olduğumuz bu destek, bugün bizi dünya piyasalarıyla rekabet edebilir hale getirdi. 2015 yılına geldiğimizde ise sektör kendi talebiyle rekabet edebilir güce ulaştı. Devlet desteğine ihtiyacımız yok, devlet başka gıda alanlarını, destek bekleyen sektörleri desteklesin düşüncesiyle desteğin kaldırılmasını talep etti. Bu da herhalde dünyada ilktir.” ifadelerine yer verdi.

Finans365 Android Uygulamamız İçin > TIKLAYIN

Finans365 İOS Uygulamamız İçin > TIKLAYIN

Finans365.com - ANKARA

YORUMLAR

  • 0 Yorum