Türkiye 126 Ülkeden İthal Ürün Alıyor

Türkiye, tarımda kendi kendine yetebilen ülke durumunu kaybederek, dışarıdan ürün ithal etmeye başladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre Türkiye 126 ülkeden farklı sebze ve meyve alıyor.

Türkiye 126 Ülkeden İthal Ürün Alıyor

Türkiye, tarımda kendi kendine yetebilen ülke durumunu kaybederek, dışarıdan ürün ithal etmeye başladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre Türkiye 126 ülkeden farklı sebze ve meyve alıyor.

30 Aralık 2017 Cumartesi 12:30
Türkiye 126 Ülkeden İthal Ürün Alıyor

Türkiye yanlış politikalar nedeni ile tarımda kendine yeten ülke durumunu kaybetti. Bu kapsamda Türkiye, 126 ülkeden 133 değişik meyve ve sebze ithal edildiği kaydedildi.

Türkiye'nin tarım ülkesi olmasına rağmen, ülkede çok fazla ithal ürün bulunuyor. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Tunus ziyareti dönüşünde yapmış olduğu açıklamada, Tunus'dan zeytinyağı ithal edileceğini kaydetmişti. Bu açıklamanın ardından, Türkiye'nin ithal kalemlerine bir yenisini daha eklenmiş oldu. 

Zeytinyağı İthal Edilecek

Türkiye, İspanya ve Yunanistan gibi dünyanın önemli zeytinyağı üreticisi konumunda bulunmasına rağmen ithalat yapacak.

Türkiye; Sırbistan'dan et, ABD'den gübre, Moldova'dan dondurulmuş domuz eti, İngiltere'den yumurta, Çin'den sarımsak ithal eden, mercimek nohut gibi baklagilleri de ithal ediyor. Bunun yanı sıra tarımda da kendi kendine yeten ülke sıfatında olan Türkiye, yanlış politikalar nedeni ile bu pozisyonunu da kaybetti.

126 Ülke 133 Farklı Meyve

Türkiye birçok ülkeden meyve ve sebze ithal ediyor. 126 ülkeden 133 farklı meyve ve sebze ithal eden Türkiye, elma, turunçgiller, üzüm, armut, domates, ayva, eriğin dışında, Kosta Rika'dan kavun, İspanya'dan marul, İtalya'dan ıspanak, İran'dan karpuz alıyor.

500 Ton Dondurulmuş Domuz Eti

Et ve Süt Kurumunun Moldova'dan 500 ton soğutulmuş veya dondurulmuş domuz eti ithal etme kararı aldığını ifade eden CHP İçel Milletvekili Fikri Sağlar, Gümrük Vergisinin de sıfır olarak uygulanacağını vurguladı. Domuz eti ithalatının bu iktidar döneminde yapılması da manidar olduğunu belirten Fikri Sağlar; "İsrail'e ‘Siyonist katil' derler, bir günde barışırlar. ‘Domuz eti günah' derler, tonlarca ithal ederler" sözlerine yer verdi.


Yumurta İthal Ediliyor

41,4 milyon dolarlık yumurta ithal edildi.

Sözcü’nün haberine göre, 1 Ocak 2016 ile 30 Eylül 2017 tarihleri arasında, 41,4 milyon dolarlık yumurta ithal edilirken, yumurta ithalatında yüzde 54 oranında ile İngiltere ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi Almanya ve Irak takip ediyor.

Tarım ülkesi olmasına rağmen Türkiye, 5 yıldır saman ithal ediyor.

13,2 Milyon Dolar Pamuk İthalatı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, son 12 yılda tarım sektörünün büyüme hızı yüzde 2 oranında kaldığı kaydedildi. Türkiye, AK Parti döneminde; ithal edilen mısıra 2.6 milyar dolar, pamuğa 13.2 milyar dolar, buğdaya 1.5 milyar dolar ödeme gerçekleştirdi.

9 Milyar Buğday İthalatı

2012 yılında ilk kez saman ithal eden Türkiye, 2002 yılında sadece 150 milyon dolar olan Türkiye'nin buğday ithalatı için ödediği para 2014 yılında 1.5 milyar doları geçti. Buğday ithalatına ise 9 milyar 772 milyon dolar ödeme gerçekleştirildi.

Açıklanan verilere bakıldığında, Türkiye tarım ülkesi olmasına karşın dışarıdan çok fazla tarım ürünü ithal ediyor. 126 ülkeden 133 farklı meyve ve sebze ithal ediyor.

Finans365.com

Son Güncelleme: 30.12.2017 11:11
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol