Elma Üretiminde Türkiye Zirvede

Türkiye elma üretiminde Çin ve ABD'nin ardından 3. sırada yer alıyor.

Elma Üretiminde Türkiye Zirvede

Türkiye elma üretiminde Çin ve ABD'nin ardından 3. sırada yer alıyor.

Elma Üretiminde Türkiye Zirvede
Editor: Serhat KARAMAN
16 Mart 2019 - 16:02

Konya Ovası projesi bölge Kalkınma İdaresi Başkanı İhsan Bostancı Türkiye’nin elma üretiminde dünyada 3. sırada yer aldığını duyurdu. Dünya elma üretiminin %49 ABD %5 paya sahip iken Türkiye yaklaşık olarak 3,2 milyon üretimi ile toplam üretimi yüzde 4'ünü kapsıyor ve bu alanda tüm dünyada 3 sıraya yerleştik açıklamalarında bulundu.

 KOP Bölge Kalkınma İdaresi ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) iş birliğiyle, KMÜ Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonu'nda "Elma Çalıştayı" düzenlendi. Burada yapılan açıklamalarda meyve alanlarının %50 sinin meyve elma bahçelerini oluşturduğu açıklandı Türkiye'de elma üretiminin % 48'inde Isparta Karaman ve Niğde gerçekleştiriyor diyen Bostancı elmanın dünyada muz ve üzümden sonra en fazla ticareti yapılan meyve olduğunu anlattı.

Dünya üretiminde için Çin %49 Amerika Birleşik Devletleri %5 paya sahip Türkiye'ye 3,2 milyon ton üretim ile yüzde 4'ünü gerçekleştiriyor. Bu alanda dünyada 3. sırada yer alıyor. Son 10 yılda dünyada elma üretimi %30 artış gösterdi. Tarım ve Orman Bakanlığı ile İl Özel İdare çiftçilere sertifikalı fidanlar verilerek bu alanda da destekler sağlanıyor. 2005 yılından bu yana üreticilere 38 milyon 800 bin liralık katkı sağlandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum