1 Ayda 3 Emekli Maaşı Birden Alınabiliyor! İşte Yolu

Bazı hallerde 1 kişinin 2 hatta 3 maaşa yakın emekli maaşı alabildiğini biliyor musunuz? Bunu nasıl yapabilirsiniz? Gerekli şartlar ve başvuru ile ilgili detaylar haberimizde.

1 Ayda 3 Emekli Maaşı Birden Alınabiliyor! İşte Yolu

Bazı hallerde 1 kişinin 2 hatta 3 maaşa yakın emekli maaşı alabildiğini biliyor musunuz? Bunu nasıl yapabilirsiniz? Gerekli şartlar ve başvuru ile ilgili detaylar haberimizde.

1 Ayda 3 Emekli Maaşı Birden Alınabiliyor! İşte Yolu
08 Aralık 2019 - 09:04

Birçok kişi bu hakka sahip olduğu halde başvurmadığı için bu haktan yararlanamıyor. Peki ne yapmak gerekiyor? Gerekli şartlar neler?

Emekli Vatandaşlarımıza müjde 3 maaş alabilirsiniz. Bazı şartlarda emekliler maaş sayılarını 2’ye hatta 3’e çıkartabiliyorlar.

Peki nasıl oluyor, hangi şartlarda maaşınızı arttırabiliyorsunuz, ama başvuru yapmalısınız, eğer başvurmazsanız sistemde arada kaynayabilirsiniz. Detayları mutlaka okuyun ve öğrenin, detaylar haberimizde.


Vefat eden eş veya anne-baba maaşını alabiliyorsunuz, özellikle kadın emeklilere bazı şartlarda çift maaş hakkı tanınıyor. Dul ve yetimlere de bu maaşlardan verilebiliyor.

Dul kavramına erkekler de giriyor. Çoğu emekli aldığı maaşın kesilmesinden korktuğundan veya hiç haberi olmadığından 2. veya 3. maaş için başvuru yapmıyor. veya bilmediği için ikinci, hatta üçüncü maaş hakkını aramıyor.

PEKİ YA NASIL ALINIYOR?

Emekli kişi hangi kurumdan emekli olursa olsun, vefat eden eşinden dul aylığı ile ikinci maaşı alabiliyor.
Alınan maaşların tutarları ise vefat eden eşin durumuna göre değişiyor. SSK ve Bağ-Kur’lu olursa yüzde 50’si Emekli Sandığı ise yüzde 75 oranında ikinci maaş alınabiliyor.

Kadın vefat eden eşi için dul aylığı alabilirken, vefat eden babasından da yetim aylığı alabiliyor. Yine emekli olarak çalışan kadın da, vefat eden eşinden de aylık alarak maaş alarak sayısını 3’e çıkartabiliyor.

Fakat bazı durumlarda kadının eş veya anne baba aylıklarından birini tercih etmesi gerekebiliyor. 2 veya 3 maaş alma hakkına sahip olan emeklinin bu maaşın bağlanması için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurması gerekli.

Devletin bu konuya da bir düzenleme getirmesi an meselesi.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Derya uzun
  4 ay önce
  Devletinparasi yok diyorlar eyt yapamayiz diyorlar habere herşeye zam getirmenize her yerden para yagdircaniza önce şu eyt bi kararlaştırdık artık
 • Bedriye tekin
  5 ay önce
  Iyi olur yanii tek emekli maaşı ile geçinmek zor artık bu hayat pahalılığında.annem dul aldığı maaş 1 altı yüz.ev kira tek nasıl yaşayabilir düşünmek lazım.eşim emekli aldığı maaş 2 tl evimiz kira sefilleri oynuyoruz cumhur başkanım olmuyo böyle gariban babası ol zengin degilll..
 • AHMET KARTAL
  5 ay önce
  T.B BANKASI TV REKLAMINDA NE DIYOR 1.49 FAİZLE DİĞER BANKA BORCLARIÑNI BİZ KAPATALIM DOĞRU MU SÖYLÜYOR KÜLLÜM YALAN GİDİN GÖRÜN 2.25 'TEN FAİZ HESAPLIYORLAR REKLAM BÖYLE DEMIYOR DİYOŘSUNUZ BİZİM BİLGİ SAYAR ŠİSTEMINDE 1.49 Ü TANIMLAMIYOR GENEL MÜDÜRLERİ UYUYORMU YUUHHH BANKAYA KADAR GIT G...E BAKA BAKA DÖN