Emeklilik Yaşı Düşüyor (O Meslek Grubunda İseniz Eğer)

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren yıpranma hakkı konusunda yeni gelişmeler yaşanıyor. Haber detayımız da yer alan meslek grupları ile ilgili yeniden düzenleme yapılıyor. Sizde bu meslek gruplarından iseniz emeklilik yaşınız düşmüş olabilir. Emeklilik yaşı düşen meslek grupları ve detaylar haberimizde.

Emeklilik Yaşı Düşüyor (O Meslek Grubunda İseniz Eğer)

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren yıpranma hakkı konusunda yeni gelişmeler yaşanıyor. Haber detayımız da yer alan meslek grupları ile ilgili yeniden düzenleme yapılıyor. Sizde bu meslek gruplarından iseniz emeklilik yaşınız düşmüş olabilir. Emeklilik yaşı düşen meslek grupları ve detaylar haberimizde.

Emeklilik Yaşı Düşüyor (O Meslek Grubunda İseniz Eğer)
10 Eylül 2019 - 11:54 - Güncelleme: 10 Eylül 2019 - 11:54

Kimi meslekler vardır ki diğer mesleklere göre çok daha fazla yıpratır insanı. Sosyal Güvenlik Kurumu bu tarz işlerde çalışanlar için daha eskiden bir düzenleme yapmıştı. Şimdilerde ise şartları daha da iyileştirecek yeni düzenleme için çalışmalar yapıldı ve sona gelindi.

Düzenleme yapılan taslakla ilgili tüm detaylar:

Milyonlarca kişiye tanınan yıpranma hakkından yararlanmak için en az 3600 gün çalışma şartı SGK'nın üzerinde çalışmaları tamamladığı yeni bir taslakla esnetiliyor. Yeni düzenleme ile isteyenler daha erken emekli olabilecek.


Milyonlarca işçiye sevindirici haber SGK'dan geldi. İşçilere tanınan yıpranma hakkından yararlanabilmek için getirtilen en az 3600 gün çalışmış olma şartı yapılacak bir düzenleme ile esnetilmesi planlanıyor. 2008'den önceki çalışma sürelerin de yıpranma hesabında dikkate alınmasıyla birlikte erken emekli olma yaşı 2.5 yıl öne çekilmiş olacak. 2008 yılından önce kullanılan sistemde, yıpranma hakkıyla işçinin kazandığı sürenin tamamı yaş haddinden de indiriliyordu. 5 yıl fiili hizmet süresi zammı alan bir kişinin yaş haddinde de 5 yıl indirim yapılıyordu. 5510 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği 1 Ekim 2008'den itibaren yaş haddinden düşülecek süre, Yıpranma ve yaş haddinden indirim hakkı için yıpranmaya tabi işte en az 3600 gün (10 yıl) çalışma şartı aranıyordu. SGK, bu konuda kolaylık sağladı. Buna göre; 3600 gün hesabında, 1 Ekim 2008 öncesi yıpranmaya tabi olmayan çalışma süreleri de dikkate alınacak. 2008 öncesi ve sonrası çalışma sürelerinin toplamı 3600 gün olanlar, 2008'den sonraki yıpranma sürelerini yaş haddinden indirip, daha erken emekli olabilecekler. Yıpranmadan yararlanan kişilere, çalıştıkları her 360 gün için 60 gün ile 180 gün arasında değişen sürelerde fiili hizmet süresi zammı veriliyor.

Yıpranma ile kazanılan sürenin yarısına indirildi.

Posta'nın haberine göre böylece, 5 yıl yıpranma hakkı bulunanların yaş haddinde en fazla 2.5 yıl indirim yapılıyor. 52 yaşında emekli olacak kişi bu sayede 49.5 yaşmda emekli olabiliyor.

SGK DAİRE İŞLERİ BAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili SGK Daire Başkanlığından yapılan açıklamaya göre; konunun gündemde olduğunu ve üzerinde çalışılıp düzenlemelerin yapıldığı ifade edildi.

10 YILLIK ÇALIŞMA ŞARTI 

Su altında çalışanlar, Emniyet ve, MİT mensubu, itfaiyeci, gazeteci, madenci, demir-çelik işçileri başta olmak üzere milyonlarca çalışanın yıpranma hakkı var. Yıpranma hakkı, erken emekli olmayı sağlıyor. Yani yıpranma süreleri emeklilik için gerekli yaş haddinden düşülüyor. Bu meslek gruplarına yeni ilaveler yapılacağı söyleniyor. Sizlerde yorum yaparak sesinizi duyurabilirsiniz.

YORUMLAR

 • 384 Yorum
 • melek çakır
  1 hafta önce
  özellikle bağkurlu bayan esnaflarda erken emekli olmali
 • Bulent oz
  1 hafta önce
  Oto boya boya islerinde calisan arkadaslarrada vurmasi gerek
 • Caner uymaz
  1 hafta önce
  Merhaba ben 1996 ssk başlangıçım var yıpranmayı kapsıyormu
 • Emin KARAKAŞ
  1 hafta önce
  AKŞAM Başlayıp SABAH'a kadar çalışan GÜVENLİK GÖREVLİSİ'de yıpranmıyormu? Birde şu var insanlar Anadan doģma bu işleri yapmıyor Ssk Dökümüne Bakılmalı. Ben 5 yılda Organize sanayide çalıştım Elektrikçi olarak ağır şartlarda yani çeşitli işlerde yaptım. Yaşım 47 Bedenen çok yoruldum ssk prim gün sayım 5830 sigortam 1992'den 1 ila 2 yılda yurt dışında çalıştım. Eski model Araba gibiyim. Ömrümüz yetermi bilmem. Babam bana ilk okuldayken ayakkabı boyası sandığı yapmıştı Ahanda o gündür bu gündür çalışıyorum. ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN. BABAM 40 Yaşında Kayın pederimde 45 yaşında emekli olmuşlar. 50'yaşımı görürmüyüm görmezmiyim ALLAH BİLİR.
 • Aggul
  1 hafta önce
  Firmalarda temizlik işinde çalışanlarda yararlanması gerekiyor oda zor ve yıpratıcı işler kapsamina alınması gerekiyor.saygilarimla .inşallah hayirlisiyla yürürlüğe girer.
 • Bedriye Elik
  1 hafta önce
  Merhaba ben aşciyim sabah gidip aksam 5de çıkıyoruz sadece 30 dk yemek yiyioruz ayaktayizhep ayaklarim çok ğriryor ne yapmam lazim
 • Ilhan caliskan
  1 hafta önce
  Kayakçıların yaş problemi kaldırılsın 20 yıl kaynak yapan yaş beklemeden emekli olması lazim
 • Süreyya camurcu
  1 hafta önce
  300 kişinin bulasigini yıkıyorum hem servisini yapıyorum bizlerde yarar lanacakmiyiz
 • Kim bu
  1 hafta önce
  Merrhaba Taksi şöförlüyü bodrum da 18 saat 24 saat ısdırat günü diye bi gün ısdırat olduğun 5 saat akşam saat on da dura geliyoruz Marin a taksiye gece iki de iş aldığımız da ancak yatağa gece 3 de giriyoruz sabah 7 de kalkıyoruz 8 de durakta 18 saat gece 2 te kadar iki de iş aldıkmı yatış 3 oluyor sabah 7 kalkıyoruz 8 de taksi durağın da ertesi gün sabah 8 e kadar sekiz de iş aldıkmı yatış Dokuz veya on u buluyor Hazıra da başlıyor ekim sonun a kadar Bodrum marina taksi de çalışma 10 yıldır böyle devam ediyor Nerde basit taksi şöförlüğü uyur geze gibi çalıyoruz bi araşdırma yapın bakalım sayın bakan lar bodrum da taksi şöförlüğü ağır iş ağır iş
 • Yahaya sabuncu
  1 hafta önce
  Forklift operatörüyüm benimde varmı acaba yıpranma payı.
 • Berke can
  1 hafta önce
  ELEKTRİK
 • Adem bakırcı
  1 hafta önce
  Seramik vitrifiye sektöründe çok ağır şartlarda çalışıyoruz bizde faydalana bilecekmiyiz
 • Yasar yazici
  1 hafta önce
  Sıcak metal dövme işi yapanlar bu haktan yararlanıyormu...konuyla ilgisi olanlardan cevap bekliyorum
 • Alim
  1 hafta önce
  Evet yaşar bey sizde yararlanıyorsunuz metal işi dahil.
 • Adem bey
  1 hafta önce
  Dunya devlet memurlarina gelmis...
 • Ali
  1 hafta önce
  Malulen emekli olamayanlar için özürlülük derecesi kadar bir indirim yapılmalıki insanların gönlünü alsınlar
 • Sinan ışık
  1 hafta önce
  Bütün vardiyalı çalışan arkadaşların yipranmadan faydalanması ve kimyasal fabrikalarda çalışan arkadaşların da bu kanundan faydalanması gerektiğine inanıyorum.
 • veysel
  1 hafta önce
  milyonlarca dış protez laboratuarın çalışan arkadaşlarımız var ve bu meslek çok tehlikeli bir sınıf da hastalık kapma olasılığı ` larda gerek ki erken emeklilik şartı ilk başlarda bunlara verilmeli
 • Mesut09
  1 hafta önce
  Belediye iktisadi teşekkül yani temizlik işçisi olaraktan çalışıyorum SGK girişim 1988 ve gün dolu senem 31 yıl oldu ben bu erken emeklilik haktan yararlanma biliyoruyum normal şartlarda 50 yaşı doldurup 51 yasında emekli hakkı kazanıyorum şuan yaşım 47:(01/01/1972) Doğumluyum ne zaman emekli olma hakkım var bu yasa çıktığı takdirde erken yaşa çekildiğinde
 • Nurdan emir
  1 hafta önce
  En yipratici ve ozverili meslek ögretmenlik daha önce yipranma veriliyordu simdi hic gündemde degil yilda kac cocugun kahrini cekiyorlar her sinif 20 kisiden 25 sinif ögrencisi bulunan bir ögretmen yipranmazda ne olur her yıl en az 500 öğrenci ile uğraşıp adam etmege çalışıyorlar yıpranma onları hakki esas
 • Ekrem yoglu
  1 hafta önce
  Özel sektörde 7.5 saat ayakta makina gibi durmadan çalışıyoruz bel gitti ellet siş uyandimizda kollar kalkmiyor bence özel sektör işcisi 50yasında emekli olmalı
 • Fatma yildirim
  1 hafta önce
  2006 yılında başladım işe halen çalışıyorum 1967 doğumlu 53 yaşındayım bayanim bizler içinde erken emeklilik istiyorum bayan için 50 den sonra si zor oluyor hele sanayi de iseniz
 • Hakan gül
  1 hafta önce
  Ağır ve bulaşıcı hastalık riski taşıyan 3 vardiyalı isciler bu haktan yararlanmali
 • Hakan gül
  1 hafta önce
  3 vardiya çalışan işçiler de çok yıpranıyor bu haktan oonlar da yararlanmalı
 • Melek aksoy
  1 hafta önce
  Sağlıkçılardan bahseden olmamış, sağlıktada yıpranma yüksek bizlere de erken emeklilik şart
 • Merve Çelik
  1 hafta önce
  Sağlık çalışanları için de emeklilik yaşı düşmeli hemşirelik gibi hem hukuken hem vicdanen en ağır şartlarda çalışan meslek grubu son sıralarda düşünülmeli.
 • Cihan Yavuz
  1 hafta önce
  Çelikeşya çelik yapılandırma ince sac işleri metalurji kaynak punta toz boya tehlikeli ve çok tehlikeli işler gurubunda olduğumuz halde neden bizde fiili hizmet zammından faydalanamıyoruz bu bizimde hakkımız
 • Meryem akbaş
  1 hafta önce
  Bütün mesleklerin zorlukları ve riksleri vardır ama tarımda çalışanları daha ağır şartlarda çalışıyor.tarım işçilerinede yıpranma payı verilmelidir.
 • Mehmet demir
  1 hafta önce
  Hamal olarak çalışan faydalana.bilirmi
 • İSMAİL ÇELİKTAŞ
  1 hafta önce
  BİZDE METRODA Çalışıyoruz demir tozu tutuyoruz. Daha evvel tütünde ilaçlamada çalıştım buda tehlikeli iş. 32 yıl sigortam var. 7 YAŞIMDAN BERİ çalışıyorum. Vücudumun yorulduğunu hissediyorum. Çoğu günlerim daha evvel çalındı şimdi 32 yıl içinde 4700 günüm var. Artık emekli olmak istiyorum. Saygılar.
 • Şoför
  1 hafta önce
  Şoför ler niye yararlanamıyor acaba gece gündüz çalışıyor kar hep kimyasalları taşıyorum
 • Mehmet kara
  1 hafta önce
  Özel güvenlik mensupları kesinlikle dahil edilmeli.Heryerde özel güvenlik hakkı yeniliyor bu büyük bir vebaldır.
 • Oğuzhan Atıcı
  1 hafta önce
  Cezaevi personellerini de görün ne şartlarda çalıştıklarını görün emeklilik yaşı aşağı çekilsin.
 • Ömer çoban
  1 hafta önce
  Textil de en çok yıpratan bi iş bunu da göz önünde bulundurmak lazım
 • Tevfik arı
  1 hafta önce
  Taşören işçileri ve temiźlik işçilerini ünutmayın lütfen
 • Recep DURMUŞ
  1 hafta önce
  Erkek kuaför leri nede bu hak verilmeli. Akşama kadar ayak üzerinde duruyoruz ve gözlerimizde bozuldu, sırt ve boyun düzleşmeleri mesleki hastalıklıklar yaşıyoruz. Bu nedenlerden dolayı çok mağduruz. Devletimizin buna el atıp biran önce düzenleme getirmesini arz ederiz. Ve yüksek mevlana bağkur primi ödeyip 5 senede geç emekli olyrz. Bu konularda devletimize düzenleme bekliyoruz
 • Saime albayrak AYTAC
  1 hafta önce
  Ne işte çalışırsak çalışalım! Bize çok büyük haksızlık oldu. Biz çalışma hayatına atılırken olanaklar çok farklıydı, şimdi apayrı. Kendimi haksızlığa uğramış hissediyorum bence 98 den öncekilerin hepsini kapsıyan bir emeklilik olması gerekiyor. Neden benim gün sayımı çoğaltıp yaşımı ileri çekiyorsunuz ki. Türkiye ve günümüzdeki şartlarla benim o yaş sınırı da çokta emeklilik yaşıyacağım, yada sağlıkla yiyemiceğim kesin..
 • Eşref yılmaz
  1 hafta önce
  İsmim eşref yılmaz 1986 sigorta girişliyim 3800 günün var 05/03/1971 doğumluyum inşaat işcisiyim yıpranma payım varmı
 • Hüseyin yazar
  1 hafta önce
  fırın çıta yokmu
 • Şükrü bozkurt
  1 hafta önce
  Tersane sahipleri geneli. Bakan ve milletvekili olduğu için bizler ölmeye, sakat kalmaya, meslek hastası olmaya mahkumuz. Kimse kusura bakmasın. Tersaneler ağır sanayi olamaz.
 • osman karasulu
  1 hafta önce
  Belki de dünyada sayılı tehlikeli iş grubundan biri de radyoloji dir yani radyasyon yada radyoiyonizan la calışanlar umarım uzattıları fiili hizmet sürenizi bizimde düşürürler günlük çalışma saatimiz 5 saatten 7 saate yükseltilmiştir buna istinaden canlarımızı hiçe sayarak başkalarının sağlığı için kendi sağlığımızdan oluyoruz düzenleme şart
 • SEYFETTİN aydın
  1 hafta önce
  Bu yorumları okuyorum da çeşitli iş kollarında çalışan işçi kardeşlerimiz tabiki her işin bir zorluğu vardır bunu tabiki bilmemiz gerekir.malisef şunu anlamıyorum Türkiye'de çeşitli kamu kurumlarında çalışan işçi kardeslerimizin çoğu kamuya torpil le girip kamuda masa başında Okey oyunu ile mesai bitiriyor servisi sabah getirip akşam evine bırakıyor ağır şartlarda çalışan işçi kardesler in haklarından bunlarda işçi kadrosu olduğu için aynı haklardan yararlaniyor . Şunu demek istiyorum çalışan hakkını alsın hemide iki misli alsın öncelikle bu gibi haksızlıkları bı duzetsinler tabiki şartlar gozetilsin yıpranma hakkı olan alsın
 • Sinan
  1 hafta önce
  8925 gün pirim var 10 .12.1989 ilk işe giriş demir çelık sektöründe Çalışıyorum yaşa takıldım yıpranmaya göre 2020 de emekliyim yaşım 48
 • Günay dikmen
  1 hafta önce
  Manikutrsti bende boyun fıtığı oturmaktan kuyruksokumum batıyor zor çalışıyorum çok yiprandim.
 • Sadık gündüz
  1 hafta önce
  Kamuda hizmet sektöründe çalışanları unutmayın
 • Yaşar
  1 hafta önce
  1997ssk girişim 4331günüm var bende erken emekli olalabilirmiyim
 • Kerem veli
  1 hafta önce
  Uzun yol şöföleri de bu kapsama alınsa iyi olur. Bizlerde gece gündüz yollardayız.
 • S. Yılmaz
  1 hafta önce
  En çok yıpranan ev hanımları, neden bizlere indirim yok
 • Ayşe Sinir
  1 hafta önce
  Gazetecilere var sağlık çalışanlarına yok bu nasıl iş sağlık çalışanları üvey evlat
 • Osman yalçın
  1 hafta önce
  İnşaat işçileri gibi yıpranan varmı acaba bunlar için bir kolaylık yapmıyorlar hala
 • Latif inanc
  1 hafta önce
  Demir celik fabrikasinda 6 yil calistim bana bi faydasi olurmu
 • Ercan akgüneş
  1 hafta önce
  19 yıldır sırtımda binalara millete su servisi yapıyorum bittim artık.
 • Yasin şahin
  1 hafta önce
  Merhaba inşaat içleri yararlanıyormu bundan
 • ENDER SÖZER
  1 hafta önce
  mobilya imalatçıları ahsap işiyle uğraşanlar da bu işe dahil mi
 • Yılmaz topçu
  1 hafta önce
  Gaz altı kaynak işçilerini kapsıyomu bu
 • My Grand Gril
  1 hafta önce
  Bu devletin belkemiği olan genel kollukların işini hafifleten özel güvenlik ilerde ne zaman yıpranma payı verilecek polis asker gibi geceli gündüzlü çalışıyorlar
 • taner karatas
  1 hafta önce
  Bizler belediye iscileriyiz biz cop arabalarinda calisan isciler mesleyimiz hem isolarak cok agir hemde saglik olarak cok riskli bir is yapiyoruz bizleride bu statude degerlendirirseniz cok memnun kaliriz saygilarimla
 • ali
  1 hafta önce
  mutfakta çalışıyorum 1997 giriş 7000 gün pirim var bizede vururmu
 • Yakup serin
  1 hafta önce
  Adı üzerinde beden işçisi fabrika da çalışanlar başta olmak üzere tozun içinde çalışıyorlar
 • Elif
  1 hafta önce
  Babam sofor 95 den beri sigortası var 3600 cokdan tamamladı 7000 is gunu felan var Yıpranma payı cok bu meslekde harffıyat işçisi sureli aynı yerde donup duruyor toz dan koa başlangıcı oldu bence soforlerde yas indirimine alınmalı......
 • Hatice
  1 hafta önce
  Market çalışan larininda yıpranma sureleri olmali uzun süreler ve agir calisma şartları var gece gunduz birbirine karisip gidiyor. İnşallah bizleride görürler.
 • İsmail var
  1 hafta önce
  Özel güvenlikleri de dusenmeniz lazım diye düşünüyorum gece gündüz kar yağmur da calisiyoruz
 • Sabite Bilcan
  1 hafta önce
  Temizlik işçilerinede uygulansın bu lütfen bedenen çok yıpranıyoruz 97 sigorta girişim var 4500 günüm doldu yaş 50 umarım banada yarar bu uygulama lütfen bizide duyun
 • Fatma Ünal
  1 hafta önce
  Kuaförler yıpranmaya neden girmiyor hem beden hem beyin yorulup yıpraniyor üsdelik tamamen kimyasal maddaler kullanılır bizlerinde hakkı deyilmi
 • Mehmet güleç
  1 hafta önce
  Tekstil daha yıpratıcı boyane
 • Ertuğ yurddaş
  1 hafta önce
  Denizciilk hem ağır iş, hem riskli, hemde gurbettesiniz?! Liste başı olması gerek meslek gurubudur.......
 • Hacı
  1 hafta önce
  Tekstili unutmayalım
 • Hüseyin
  1 hafta önce
  Turizimde lojman sorumlusu olarak çalışıyorum gecem ve gündüzüm lojmanda geçiyor sezonda 125 kişiyle ugraşıyorum psikolojimi yetkililer olarak sizler düşünün Turizimde çalışan personeli hiç düşünen yok bizlerde yıpranma ve erken emeklilik istiyoruz
 • Ahmet
  1 hafta önce
  Bims fabrikalarında çalışanlarda bu yasaya giriyormu
 • Ayşe Demiray
  1 hafta önce
  Asgari ücretle calisan inşaat işçileri için erken emeklilik olmalı gerçekten yorucu ve yıpratıcı ve emeklilikten gelen aylık açlık sınırının altında asgari ücret emeklisi asgari ücretle en azından emekli edilmeli çünkü garibanlik sa evet
 • Uğur akar
  1 hafta önce
  Güvenlik görevlisi arkadaşlar erken emekli edilmezse kimse edilmez düzeltme yoksa oyda yok ogg perişan halde onca onu duzeltin
 • Süleyman Çaylak
  1 hafta önce
  Tekstil de boyahanede çalışanlarda degerlenfirilsin lütfen çünkü kimyasalı ortamda üç vardiya çalışıyoruz eyt lirede değerlendirin 9500 iş günüm olmuş ama hâlâ çalışmak zorundayım
 • Engin şen
  1 hafta önce
  Vardiyalı çalışanlarda bu Haktan faydalanmali.ömrumuzden ömür gidiyor.
 • bahar
  1 hafta önce
  cagri merkezi calisanlari
 • Necla
  1 hafta önce
  01 09 1989 işe girişim ben 5 yıl ara verdim şuan 4858 günün var 1974 doğumluyum e devlette baktımda 46 yaş emeklilik görünüyor 2020 yılında emekli olabilirmiyim
 • Ibrahim kuşcu
  1 hafta önce
  Inşaat işçileri icin yaşta bir düzenleme olursa memnun olurum oda yıpranma payı fazla olan bir meslek
 • Hicabi Güneş
  1 hafta önce
  İnşaat sektöründe dış cephede 30-40-50 inci katlara çıkarak ailemizi gecindirmek ve ekmegimizi kazanmak için kışın rüzgar kar yagmura karşı yazın o nem o sıcak havalarda calısıyoruz ayrıca agır işte çalışabilir raporları alıyoruz bu raporları almamıza ragmen yıpranma olarak beden işçisi olarak mesleğimizin ismi gecmiyor. Masa başında oturanla beden işçisi arasında bir fark olmalı 60 küsür yaşa kadar dış cephede kim calısabilir inşaatlarda kim çalışabilir duyun sektörümüzün sesini artık
 • Sevgi alkan
  1 hafta önce
  Neden askeri personel faydalanamıyor bildiğim kadarıyla poliste var bu lütfen bunu da düzelt sinler
 • Osman kaya
  1 hafta önce
  Asker olupta 10 yil yipranma opmali ve yas dusurulmeli yoksa kimse emekli olamaz ve calişamaz hale gelir cok yipraniyor askerler düzenleme acilen şart !!!
 • Aşkın Türkyılmaz
  1 hafta önce
  Sağlık çalışanları hastabakıcılarıda bu gruba alırlar ise memnun oluruz teşekkürler
 • derya
  1 hafta önce
  bende bankacıyım.mit gazatecilerden daha çok yıpranma payı olduğunu düşünüyorum.neye göre bu yıpranma payı bence önce bunun açıklanmasi gerekiyor
 • Metin ceylan
  1 hafta önce
  OTO BOYACILARINADA YIPRANMA OLMASI LAZIM KİMYASAL MADDE İLE ÇALIŞIYORLAR HATTA SSK PRİM ÖDEMESİNDE MESLEKİ KOD DA ULUSLAR ARASI RİSKLİ MESLEK GRUBUNDA
 • Fatma sarıoğlan
  1 hafta önce
  Beden işçisi zaten haddinden fazla yıpranıyor
 • fatih doğan
  1 hafta önce
  Kurye meslek den bile sayılmıyor akşama kadar kele koltuk ya paket datım yapıyoruz Kaz riskimiz cok (=
 • BURHANETTİN ATA
  1 hafta önce
  MOTOKURYELERE DE YIPRANMA VERİLSİN. YEMEĞİ SICAK YETİŞTİRMEK, YEDEK PARÇAYI ZAMANINDA ULAŞTIRMAK, YANİ ACİL HİZMET VERMEK GÜNÜMÜZ TRAFİĞİNDE KOLAY İŞ DEĞİL. HERGÜN BİRKAÇ ARKADAŞIMIZI TOPRAĞA VERİYORUZ. LÜTFEN BİZLERİDE GÖRÜN....
 • Zbt
  1 hafta önce
  Zabıta olarak gerçekten yıprandık yıpranıyoruz kolay değil insanlar ile uğraşmak 1 ay bizim işi yapsınlar hak vereceklerdir
 • Sağlık Çalışanı
  1 hafta önce
  Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik bölümü unutulmasın!!
 • Bayram
  1 hafta önce
  Oto boya da çalışanlar da varmı
 • Hatice cıftcı
  1 hafta önce
  Turkiye sartların da anne olup ev iş cocuk buyutmek uzun saatler karsında mesai saati ve yıllık izin kullanmadan asgarı ucretle calısmak bayan lar için çok ama cok agır işten kovuluruz korkusuna işimize 4 elle sarılıp çalışıp hasta olup 3600 gunden emekli olmak muthiş olur evinin kadını cocugu a analık yapmak bu devlete daha hayırlı evlat yetıstırmek mukemmel olurdu ama nerede devlet hep zenginin yanında asgarı ucretlininde cebinde keske kadın işçiler ve kişinin istegi ne gire bu fırsattan yararlanabilse keske sesimizi duysalar denetlemekle arastırmalı dogru ve sık yapılsa ozel sektorde devlette zenginden zengin olurdu ama nerdeeeee
 • Kölelik sistem
  1 hafta önce
  Belediye taşeron çalışanları da etkiliyor mu?
 • Hatice cıftcı
  1 hafta önce
  Beyaz esya magzasında tezgahtarım bayanım depo musterılerin temizlik hep elimi den gecıyor ayaklarım bacaklarım vucudumu artık zor tasıyor varis agrılarındam ayakta durmakta zorlanıyorum emekli olmak benimde hakkım
 • Selo
  1 hafta önce
  Yani demir celik isi yapan madenciler boyacilar insaat iscileri yuksek ve agir tehlikeli sinifinda calisanlarin erken olmasi gerekir
 • Songul guney
  1 hafta önce
  Ben 1997 girişim var ve bin gün olmadı bazı nedenlerden dolayı on yıl bir boskul var ve 2018 ssklı çalışmaya başladım emeklik yaşı düşse ve doğum broşlanmsında yarşandımda ben kaç yaşında emekli olcam bana bilgi verırmısınız
 • Ev tekstili
  1 hafta önce
  Tekstıl. İşcisiyim yuttugumuz o kadar kumaş tozu ve kapitone sesleri duyma kaybı meslek hastalıgı oluyor.
 • İsmail sönmez
  1 hafta önce
  Fırıncılar için lahmacun pide ekmek ustaları için gelsin
 • Savaş yarışan
  1 hafta önce
  Inşaat işçisini yok saymak hak değildir. Yıpranma var diyecek olanlar inşaat işçisidir bunu görmezden gelmeyin. Türkiye genelinde inşaat sektöründe son 5 yılda ölümle sonuçlanan kazaları ve sakat kalanları yok saymak hak değildir. Çalışma süresi 15 yıldan fazla olması emekliliği tatması nasip olmayacak kadar uzun çünkü ya iş kazası yada ağır şartlardan kötü şekilde vucud zarar görüyor. Allah rızası için görmezden gelmeyin
 • Hakan koçak
  1 hafta önce
  Market çalışanları hicbir sosyal faliyetimiz yok özellikle bayramlar hafta sonlari herkes gezip eğlenirken biz onlara hizmet etmek için sabahtan aksama kadar ayaktayiz
 • Selda çakar
  1 hafta önce
  Textilcilerede yıpranma olmasi lazım sandalye tepesinde mesailerle koca birgün tozdan yıprandik valla bel boyun fıtıgı olduk yani hakkımız dir diye düşünüyorum saygılarımla
 • Baran aydoğan
  1 hafta önce
  Denizcilerin vardı geri alındı denizcileri tekrar ekleyin
 • Nihat Canik
  1 hafta önce
  Muhasebe mesleğini yapanlarda bu kapsama alınmalıdır
 • Cabir DAĞDELEN
  1 hafta önce
  İnşaat işçilerininde yıpranma hakkı verilmeli
 • Zelkif Çelen
  1 hafta önce
  Fırın işçisi gece gündüz çalışıp haftanın yedi günü izinsiz bir şekilde çalışmakta sıcak ortamda bedenin yıpranması daha da etken oluyor bunun yanında boyun düzleşmesi.,bel fıtığı, alerjik durumların etken olduğu iş kolu nasıl olurda ağır iş alanına tabii olunmuyor anlamış değilim. Yetkilileri bu konuda göreve davet ediyorum. Tüm iş kollarının şartlarına göre iyileştirme yapılması gerekli.
 • .Serkan Akyıldız
  1 hafta önce
  Agır işte çalışabilir raporu istenenler şantiye inşaat işlerinde çalışanlar elektrikçi ler ne olacak ölüm riskleri çok daha fazla
 • Nurdan
  1 hafta önce
  Çalışıpta yıpranmayan varmı??? Herkese geçerli olmalı. Benim eşim şantiyede çalışıyor. Tozdan pislikten adamda ciğer kalmadı. Göz hastaliklarindan kurtulamiyor. Eee nerde bu insanlarin yiprama paylari???? Böyle ayrimcilik olmax.
 • Oğuz Kara
  1 hafta önce
  Milli eğitim de çalışan kadrolu işçilerde yıpranma payı verilerek erken emekli olma imkanı verilmelidir devlet maalesef bizleri üvey evlat yerine koyuyor en zor işleri biz yapıyoruz hamalliktan çöpe temizlikten kanalizasyona kadar garsonlukta dahil buna
 • Yaman Yaman
  1 hafta önce
  Kaynakcıları da unutmazlar umarım 60 yaşına kadar kaynak yapan kişinin gözleri kör olur zehirli duman solumaktan ciğeri çürür
 • Nezih Halat
  1 hafta önce
  İnşaat işçileri
 • Nezih Halat
  1 hafta önce
  İnşaat işçileri
 • Aysee var
  1 hafta önce
  Yaa bunlarin hepsii tirii virii kimm neyii dusuruyorr kimsee emeklii olamazz artikk mezardaa ememkklilikk
 • Saner kaya
  1 hafta önce
  1978 sigorta girisliyim 57 yaşındayım ve 3925 gün pirimim var ve 33 senelik şoforum şimdi bir gazetecinin yıpranma payı varda bizim günün 24 saati trafikte olan kişinin yıpranması OLMUYORMU ..!
 • Müjdat aydemir
  1 hafta önce
  Diğer meslek ler aşçılık ağır meslek Grubuna girmiyormu?
 • Ahmet çoban
  1 hafta önce
  Asgari ücretle çalışan ölsün onları hiç düşünen yok
 • Mucahit
  1 hafta önce
  Madenci nn de zor şartları var Ama emeklilik yaşı 43 bu nada bi kolaylık sağlanması lazım degilmi
 • Ali Can DEMIR
  1 hafta önce
  Aylarca memleketlerinden sevdiklerinlerinden, hayatta herseyden mahrum, hapis hayati yasiyan, gecesi gunduzu belli olmayan okyanuslarda denizlerde dalgalarla bogusan gunlerce uykusuz Kalan gemicilerin yipranma haklari nerede bundan daha zor bir meslek varmi. Hayatta herseyden mahrum yasiorz.
 • Osman yaşar demirtas
  1 hafta önce
  3600 günüm var bakım elemaniyim yağ ile iç içe yaşıyorum bizim için indirim yok mu
 • Sila
  1 hafta önce
  Ben temizlik işçisinin devamlı kimyasalarla ugrSiyorum parmaklar kikleniyo2013girisim var yas55 ne ,zaman emekli olurum
 • Sila
  1 hafta önce
  Ben temizlik işçisinin devamlı kimyasalarla ugrSiyorum parmaklar kikleniyo2013girisim var yas55 ne ,zaman emekli olurum
 • Metin SOLMAZ
  1 hafta önce
  Gsm baz istasyonları çalışanları yurt dışında kapsamda ama bizde varlığımızı duyan yok. Sanki bu ülkede hizmet yurt dışından geliyor.
 • Bay
  1 hafta önce
  ilac fabrikalarında çalışan üretim işçileri ni unutmayin
 • Mirac
  1 hafta önce
  Bence bağ kur yatıranlarında bu indirimden yararlanması gerekiyor sonuçta her işin kendine göre zorluğu var saygılar
 • M vural
  1 hafta önce
  Tekstil çalisanlari psikojik ve bedenen magdur calisma saatleri suresiz bence buda kapsam alanina girmeli
 • Gokhan
  1 hafta önce
  Herkese iyi akşamlar 2001 Nisan girişliyim deri cuzdan canta iş yapıyorum 1976 dogumluyumm nezaman emekli olurum
 • Zeynep alemdar akinci
  1 hafta önce
  Eee ŞÖFERLER, YANI UZUNYOL OTOBUS KAPTANLARI ONCELIKLI ILK SIRALARDA OLMASI GEREKK
 • Bülent aksu
  1 hafta önce
  Bu mesleklerin içinde mermer işçisi de varmı acaba veya bu mesleği ağır meslek grubundan görmüyorsunuz?
 • Nigar efe
  1 hafta önce
  Peki sağlık çalışanlarına ne zaman verilecek yıpranma payı...elleri titreyen gözleri ıyi görmeyen yüzlerce insandan sağlık alanında çalışma beklemek ne kadar mantıklı
 • Nurcan uzunosmanoglu
  1 hafta önce
  Ben 2000 de işe basladim turizimde calisiyorum acaba bizede oluyormu emeklili hakkı bizede olursa çok seviniriz turizimde çok ağır ve yorucu bir meslek bilgilendirirseniz sevinirim
 • Muhsin selvitop
  1 hafta önce
  Evet kesinlikle getirilmeli sözde kalmaması umidi ile özellikle ağır işlerde çalışan insanlarımız inşaat kömür ocakları fabrikalar ve tarım sektörü en başta gelen meslek olarak göz önünde tutularak yapılmalı
 • İşçi
  1 hafta önce
  Asfalt işinde çalışan işçi ve operatörler daha çok yıpranıp kansere yakalanıyorlar bu işçiler erken edilnelier
 • Ömer baser
  1 hafta önce
  Pekiyi enzorvetehlikeli inşaat işçileri n'olacak yazarmisiniz
 • Murat
  1 hafta önce
  İnsaat işçisi beden işçisi ne uygulanacak en çok beden işçisi hakkediyor .yazık bu insanlara en çok yıpranan beden işçisi allahtan korkun.
 • İsmet turan
  1 hafta önce
  Ben 27 yıldır tabela işinde çalıştım mesleğim gerçekten çok zor ve ağır bir meslek artık beden bu kadar ağır bir ise dayanmıyor yastan ötürü çalışmak istiyorum ama ne beden dayanıyor nede kimse is veriyor pirim doldurdum Eyt yüzünden emekli olamadım hayatım perisan oldu şimdi işsiz ve beş parasız kaldım
 • Şerafettin Atmaca
  1 hafta önce
  benim altibn günüm var kamuda temizlik işlerinde en pis iş olmasına rağmen yaşım 48 neden bize yok 25 yıl istediler verdik neden onlar haketimiz bize çok giriyorlar
 • Mine kaya
  1 hafta önce
  Beden işçisine varmı ve 94yılında sigorta başlangıcı olan yaşı 50yd gelmiş fakat primi az böyle durumda mesela primsayısı illa3600 olmasını lazım daha az prim sayısıyla emekli olamazmış çünkü yaş var ve beden İşçisi?
 • Murat acar
  1 hafta önce
  Birde ayakkabı işçilerinin halini görseniz çokzor
 • Ahmet Güngör
  1 hafta önce
  Emekli olmamı sizce bu bı hayel şahsen kimse alınmasın benim için bı hayalim ötesinde 60yas bizim sulalede bu yasa ulaşmak dünyada emekli olma yasi
 • Dilek sertt
  1 hafta önce
  Bayan kuaförlerinede bu hak verilmeli fiziken ve psikolojik olarak çok yıpranıyoruz heleki mesai saatleri zaten bitiriyor
 • Hayrettin şahin
  1 hafta önce
  Eczane teknisyenlerinı de kapsıuormu
 • Murat altuntaş
  1 hafta önce
  Kasaplarda yıpranma hakkı verilip düzenleme yapılmasi lazim sonuçta kesici aletle calisiyoruz burdan sesleniyorum duzenleme istiyoruz tum ssk li kasaplara
 • Halis özcan
  1 hafta önce
  Torna tesviyeciler de dahilmi
 • Müjdat Görgün
  1 hafta önce
  Devamlı 12saat çalışıyoruz yıpranma çok
 • hafize marik
  1 hafta önce
  yük gemisinde çalışan gemicilere de varmi acaba yoksada onlarında fayadlanmasini rica ediyoruz
 • Gülü
  1 hafta önce
  Tarım da çalışanda faydalanıyormu
 • Erkan duraz
  1 hafta önce
  Oto sanayi oto tamircileri biz kendi primlerimizi cebinizden yatırıyoruz bizimgibilerde bedensel yıpranma daha fazla oluyor bizleri unutmayın
 • Mesut mesut
  1 hafta önce
  Gazetecilerin yıpranma payı aldığı bir devletteyiz biz hükümet kuruyo adamlar hükümet yıkıyor yorumlarıyla sanki savcı hakimler bunlara indirim yapan adam alnının teriyle fabrikada çimentoda kağıt sektöründe tozda inşaat tepesinde canla uğraşama indirim olur mu ne indirimi istiyoruz biz ki
 • Cevat dogan
  1 hafta önce
  Uzun yok şoferuyum bence ilk sirada bizim hakkimiz gecemiz gunduzumuz yoktur her an nerede ne olarak korkusu yeter yollar bitmeden biz bittik artik
 • Caner
  1 hafta önce
  Kalariferci de yıpramma olmalı madenciyle aynı statüde sanırsam
 • Emrah tuna
  1 hafta önce
  Guvenlik görevlileri de giriyormu yasaya
 • Dilek celebi
  1 hafta önce
  Guvenlik gorevlilerinede yasadan yararlaniyor mu
 • Şener çalık
  1 hafta önce
  Boya,badana,alçı düzleme,kartonpiyer ,mantolama yapanlarada hak verilmeli işleri hem yıpratıcı hem de tehlikeli
 • Resul kapusuz
  1 hafta önce
  Mobilyaya da yıpranma hakki verilmeli tozu toprağı ciğerlerimize yapisiyor
 • Türkiye
  1 hafta önce
  Engelli insanlaramızda olmalı eklenmeli
 • Ceylan çalık
  1 hafta önce
  İnşaat işçilerinin işi ağır kesinlikle hakları verilmeli
 • Umut
  1 hafta önce
  İnşaat işçisine yıpranma hakkı getirilsin
 • Hasan kaplan
  1 hafta önce
  Peki çok güzel ama ben turizimciyim özel sektörde çalışıyorum garsonluk yapıyorum ya bizim hakımız ve daha yetmemis gibi 10 saat fili ayakta bekliyoruz buna bi çare bunları lazim
 • Mehmet
  1 hafta önce
  Kapıcılarda yıpranmadan yararlanması kalorifer yakmak zor kömör tozu ve külü devamlı ciğerlerimi ze çekiyoruz
 • Süleyman Balçın
  1 hafta önce
  Alışveriş merkezlerinde çalışıp ne bayramı olan ne özel günleri olan kişiler için de yapılmalıdır.Buralarda çalışan kişilerin aileleri, eşleri ve çocukları ile paylaşabileceği güzel anları olmamaktadır.
 • Ersan alpkaya
  1 hafta önce
  Bizde olalım servis şöförüyüm
 • Emrah
  1 hafta önce
  Bence ÖZEL GÜVENLIKLERINDE buna dahil olması lazım çalışan emniyet güçlerini çok fazla yüklerini aldık herşeyle uğraşıyoruz hırsızı,kavgası,şüpelisi vb.
 • İsmail
  1 hafta önce
  Katılıyorum kardeşim,bir de 3 vardiya çalışıyoruz,biyolojik saatimiz karışıyor,erken yaşta,tansiyon hastası,şeker hastalığı v.s. erken emekli olsanda boş gerçi,o vakte kadar ne dert varsa girer insana,anca erken emeklilik ile hastaneye en azından izin almadan gidecek olman sevindirir,başkada bir işe yaramaz erken emeklilik ,saygılar.
 • Cengiz ilica
  1 hafta önce
  Dogalgaz kaynakcilari...faydalanabilecek mi
 • ASRIN
  1 hafta önce
  Metal işlerindeyim bizim işimiz ağır iş insanı çok yıpratıyor hep kendilerine yıpranma payı yapmasinlar öz evlatlarına yıpranma var bizlere yok artık yeter
 • Cengiz ilica
  1 hafta önce
  Dogalgaz kaynakcilari da faydalanabilecek mi...
 • Selvi karabulut
  1 hafta önce
  Otel temizlik personelleri houskeping bunlarda faydanabilmeli bence en yipratici is egil dogrul bel fitigi oluyo butun calisanlar
 • Ayşegül Bilge COKSEN
  1 hafta önce
  Özel güvenlik gorevlileri Masaj terapistleri Ikı meslek den dolayı sagligimla alakalı sorunlar yaşamıştım
 • CENGIZ AVCI
  1 hafta önce
  yurt disinda turist calisanlarda yipranma payi ve geriye donuk pirim odemesi saglanmasi gerek.sonucta yari ac yari tok para kazanip ulkemize doviz kazandirdik
 • Abdullah Çiyan
  1 hafta önce
  Kapıcılar içinde istiyoruz yıpranma
 • Kemal Gül
  1 hafta önce
  Is makinesi opr.analik cocugumu
 • İşçi
  1 hafta önce
  Asfalt işiyle uğraşanlar özellikle kanser oluyor
 • Muhammed eyertas
  1 hafta önce
  Şoförler operatörler nie yokk
 • Hüseyin Yörük
  1 hafta önce
  Özel Güvenlik Görevlilerine yıpranma hakkı verilmelidir. Gece gündüz kar kış ayaz demeden görev yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. ERKEN EMEKLİLİKTEN YARARLANMAK EN TABİİ HAKKIMIZDIR. İTİYLE ÇAKALIYLA UĞRAŞIYORUZ. HER AN ÖLÜM TEHLİKESİ OLAN BİR MESLEKTE YIPRANMA HAKKIMIZ VERİLSİN
 • Kaan
  1 hafta önce
  Tersanelerde ağır sanayi işlerine girmiyor. Hastanede acil de nöbetçi hemşire yıpranma payı alıyor. Bizler de yok
 • Ali koç
  1 hafta önce
  Özel güvenlikleri es geçmeyin 12 sast devamlı çalışıyoruz ayıp olur ayip
 • İbrahim kart
  1 hafta önce
  madencinin yipranma payi ne kadar
 • Murat Aydın
  1 hafta önce
  İnşaat işçileri zor şartlarda çıkartılıyor kesin erken emekli olmalı
 • Abdullah Acar
  1 hafta önce
  Slm ben yaklaşık 15 yıldır tedaş elektirik arızada çalışıyorum sigorta girişim 1996 erken emeklilik beni etkiliyormu
 • Özkan Demirtaş
  1 hafta önce
  İnşaat ta çalışan kimin umurunda
 • Turgay Duran
  1 hafta önce
  Kot yıkamalar kesinlikle zararlı kimyasal maddelerle asit hipo peroksit kostik sodyum sülfat hem asetik 100/80 hem kostik göze bir damla temas ettiğinde kör edebilen Permanganat ve daha bir çok zararli kimyasallar tehlikeli bir is olmasa zaten devletin ayda bir defa zorunlu doktor muayenesi olmazdı sanırim derhal bu meslek kaleme alınmalı devletimiz zaten biliyor 10 15 yıl önce bu meslekten bir çok çalışanımızı kaybettik sağlık bakanliğının bu meslek üzerine olan iş yerlerinin bir an önce denetim yapilip bu meslegin erken emeklilik grubuna dahili için çalışma başlatması gerekir
 • Murat Aydın
  1 hafta önce
  İnşaat işçileri erler emeklilik de fayda lanmak istiyorum
 • Hatice
  1 hafta önce
  Hatice Benim 1995 te sigorta girişiyim Mesleğim AŞÇI Sürekli yemek buharına maruz kalıyorum ve akciğerlerimde rahatsızlık var bende erken emekli olmak istiyorum.
 • Abidin Ayten
  1 hafta önce
  Otomotiv sektöründe yıpranma varmı
 • Turgay Duran
  1 hafta önce
  Kot yıkamalar ve kot taşlamada çalısanlari aerken emekliliğe katmayanlar gelip bir baksınlar hangi şartlarda çalışılıyor mutlaka ve katti suretle kot yıkama ve taşlamada bu meslek grubuna dahil edilmeli
 • Filiz
  1 hafta önce
  Çimento fabrikası çalışanları da yararlanmali zaten vardiyalı çalışıyorlar bir süre sonra şahitlikleri bile kabul edilmiyor.calisma ortamları da oldukça yıpratıcı
 • Mustafa ba
  1 hafta önce
  Merhaba ben asansör montajı yapıyorum işimizi bilen bilir çok ağır ve üstelik kaza riski çok fazla erken emeklilik kapsamında asansör sektörü çalışanları da olmalı...
 • Emrah
  1 hafta önce
  En çok ölümlü ve yaralanması meslek olan inşaat kalıpcılarının adını anan yok
 • Recep durmuş
  1 hafta önce
  İnsaat işcilerin hakki verilmeli işleri agir
 • Xxxx
  1 hafta önce
  Peki kuyumculuk imalatında çalışanlara varmı?
 • Mustafa yardım
  1 hafta önce
  İnşaat söktöründe çalışanlara neden kolaylık sağlanamıyor. Onlar bu ülkenin vatandaşı değil mi. Yağmur çamur kış yaz demeden yüksekte en zor şartlarda çalışıyorlar. Zaden haklarını iş verenler vermiyor. Birde devlet kolaylık yapmıyor. Ne olaçak bu kadar insanın durumu. Her kurumda çalışanın hafta sonu tatili var ama onların yok. Nerde devlet. Seçim zamanı siyasiler ahtam kesiyor. Verdikleri sözleri yerine gedirsinler. Onların aldıkları maaşla diğerlerini karşılaştırsınlar öyle karar versinler. Allah var Allah
 • Mevlüt
  1 hafta önce
  Kalıpcılarda ahır ısyapıyorlar metalle calısıyorlar hep bel fıtığı hatalıgına ve bacak arıları cekiyorlar yürümekte zorlanıyorlar karıstırılmasın metal kalıpcıları
 • Meltem
  1 hafta önce
  Çağrı merkezi çalışanlarına yıpranma payı gelmeli. Çoğu ülkede ağır iş kapsamındayken, ülkemizde ne yıpranma payı veriliyor ne de çalışma saatlerinde bir azaltmaya gidiliyor malesef. Hiçbir destek yok!!!
 • Şahin akyol
  1 hafta önce
  Turizm grubu olması lazım modern kölelik aşçıyım ben
 • Murat akgün
  1 hafta önce
  S.a mermer sektörün kesinlikle kapalı işletmeler statüsüne girmeli ağır iş çünkü yıpranma payı çok ömür dagda geçiyor.
 • Koray akcay
  1 hafta önce
  Mobilya montajı ve türevi iş yapanları kimse düşünmesin, sırtınızda 80 kiloluk bi yükle 12. Kata çıkanıniz oldumu hiç?? Yıpranmak kenarda dursun, canları çıkıyor
 • Murat yardımcı
  1 hafta önce
  Döküm fabrikasında çalışıyorum motor blokları taşliyorum ne olur her taraf demir tozu maske takiyoruz olmuyor cigerler simsiyah her sene röntgen cekiyorlar toz var diyorlar önce bizim hakkımız aslında erken emeklilik
 • Burcu
  1 hafta önce
  En çok yıpranan güneşin bağrında çalışan elleriyle toprağı kazanan çiftçiler çiftçiyi düşünen yok
 • Ahmet ÇAKAL
  1 hafta önce
  Bina görevlileri (Kapıcıları) unutmassan uz seviniriz onları hor görüyolar
 • Gülcan
  1 hafta önce
  Bilgisayar başında çalışan mühendislerin de yıpranma payı olmalı. Ayrıca bankacılar da.
 • Musa aksu
  1 hafta önce
  Bu tam bir ayrımcılık tüm çalışanlara olması gerekir akşamadar fabrikalarda inşatlarda temizlik iççileri bunlar içi deyilmi bunlar yıpranmıyormu masabaşında oturuyorlar emek veriyorlar alın teri döküyorlar hem de asgari ücrete yazık günah haksızlık
 • Bekır
  1 hafta önce
  Nasıl olacak bu isler Bekir kardes
 • Nuray nayis
  1 hafta önce
  Geriye dönük borclanarak emekli olmak istiyoruz yaş dolu ama prim eksigimizede çözüm istiyoruz
 • Ramazan çakar
  1 hafta önce
  Asgari ücretle çalışan herkesin yıpranma payından faydalansın çünkü en çok ezilen asgari ücretle çalışanlardır
 • M çalık
  1 hafta önce
  Tır şoförlerine yokmu olursa iyi olur
 • Mustafa
  1 hafta önce
  Biz inşaat alanında çalışan ağır işçiler her.gun kelle koltukta akşam eve donermiyiz.dusuncesiyle.ilkel şartlarda hala.calusmaya. devam edeyoruz kimse nin duymadığı görmediği bir güvence olmayan bizler 1990 giriş li sigortam hala gün eksikliği yaşıyorum çünkü firmalar inşaatla alakası olmayanlar bizlerin yerine sigortalaniyorn bizler ayda.5.10 gün sigorta ya mahkum ediliyoruz..
 • Admin...
  1 hafta önce
  Arkadaş köyde bağında bahçesinde otura kalka gene çalışan da memnun değil,masa başında gelsin çaylar gitsin boşlar yapan da memnun değil...
 • Osman
  1 hafta önce
  Bana saglam is verin masimida yetecek kadar vern erken emekli yapmayin
 • Cüneyt şengül
  1 hafta önce
  Motorlu kurye ler yağmur ve fırtına hertürlü şeye marüz kalan sektördür göz önünde bulunduralım
 • Şuayip camcı
  1 hafta önce
  , arkadaş Ayıptır ayıp Türkiye'de yıpranma payı verilecekse en önce inşaata çalışanlara vermesi lazım başka bir şey söylemeye gerek yok
 • Şuayip camcı
  1 hafta önce
  İnşaat işçilerine de yıpranma payı yapılsın öleyim ben iş kazası geçirdim boyun kırıklarım var artık işçi kayboldu Lütfen bize de yıpranma payı yakınsın
 • Ayşe avci
  1 hafta önce
  Hastanede çalışıyorum neden bizim yıpranma hakkımız yok bizim işimiz daha ağır bir bayan olarak hasta taşıyor temizlik bildigimiz her yükü bizlere yüklediler ayaklarımın altı patlıyor bu kadarda olmaz bizide görün uzaktan bizde hakkımızı istiyoruz emekliligimizi mezardamı yiyecegiz
 • Adana
  1 hafta önce
  Adana Ağır ve tehlikeli işler deniliyor işe girerken bir sürü sağlık raporu isteniyor sonra fabrika içerisinde işçi ayrımı yapılıp sizler geri hizmettesiniz deniliyor evraklar boşa hazırlanıyor demekki ayrıca burada bizde aynı havayı soluyoruz giriş kapısından heryerde pas tozu demir tozu bizim sağlığımız ne olacak adalet bunun neresinde,
 • Ilyas tokmak
  1 hafta önce
  Matbaacilara neden yipranma yok. Hele turk silahli kuvvetlerinde calisan memurlarin durumu onlar yipranmiyorlarmi.
 • Dilek
  1 hafta önce
  Bence bütün işçiler yıpranıyor eşim önceden cam fabrikasında çalışıyor du iş kazası geçidi ve aylarca çalışamadı şimdi eşim şu anda kapıcı ve eşim çok yıpranıyor beyin olrak çok yıpranıyor beden olrakta çok yoruluyor bütün işler ona bakıyor
 • Metin Yıldız
  1 hafta önce
  Garsonlar koruma altına alınsın
 • f korkmaz
  1 hafta önce
  herkezin işi ağır kolay para kazanilmiyo
 • Zeynep Gürel
  1 hafta önce
  Ev hanımları en ağır işçi hayatın tüm yükünü ev hanımları taşıyor.Ev hanımlarının hakı deyilmi erken emeklilik.
 • ibrahim kara
  1 hafta önce
  Özel güvenliklerde yıpranma payı istiyor.Bizlerde birer polis asker gibi her an can tehlikesi olan çalışkanlarız.bu bizimde hakkımız
 • Karadağli
  1 hafta önce
  Özel güvenlik gorevliisi olarak 20 yil calisan 12.12 geceli gunduzlu ayakta durup ve hala hasta olup calisan insanlari lutfen unutmayin
 • YUKSEL GENCTURK
  1 hafta önce
  Neden soforler faydalanmiyor aksama kadar okadar insanin kahrini lafini sitresini cekiyor bu insanlar aksam eve geldiklerinde cocuklariyla bile ilgilemiyorlar yorgunluktan bunlarda hak etmiyorsa busistem kokten yanlis
 • Kemal yilmaz
  1 hafta önce
  Inşaat işinde çalışanlar en çok yıpranıyor.dogru düzgün sigortaları yatmıyor.zatenkimse bunları düşünmüyor çünkü amele gözüyle bakılıyor.insaat işçileri 3600 den emekli olmaları lazim
 • Murat
  1 hafta önce
  Ayrımcılık yapılıyor faprikada tekstil diyer meslek lerde niyeyok yıpran payı diyer meslekler yıpranmıyormu türkiyede ayrımcalık yapılıyor hic avrupa ülkelerin deyokbeylebirşey
 • Kerem şenel
  1 hafta önce
  Ayrımcılığa geçit yok sizin dediğiniz gibiyse,ben 2 firmanin her birinde 10 seneden fazla çalıştım peki bu durumda ne olacak.2,5*2=5 senemi düşeceğiz.o zaman benim zaten 6 Senem kalmıştı.kisaca sizin dediğiniz gibiyse ve meslek olarak herkesi kavrarsa, hayırlısı olsun şunun şurasında geriye kaldı 1 sene mi desek.
 • Hakan
  1 hafta önce
  Bunlar polis hemsire rahat olanlara vuryuyor asgari ucretliye vurmuyor
 • Nusret celiktu
  1 hafta önce
  Özel güvenlik nerede onların çektiğini kimse çekmiyor doğru dürüst maaşlarıda yok
 • Binali
  1 hafta önce
  Ençok hakeden inşaatçı bizler hep geri plandayız
 • Yasin sen
  1 hafta önce
  Kamyon otobüs tır kaptan lari neden yok bu kanunda onlarda yıpranma payına sahip olsunlar
 • Ramazan ALTUNTAŞ
  1 hafta önce
  Ankara Büyükşehir belediyesi ego bünyesinde çalışan otobüs şoförleri bu kapsamda yer alacaklar mı bütün sitres sıkıntı bizde
 • Alp dürüzter
  1 hafta önce
  Sağlık isçilerinede istiyoruz lütfen bizide bu imkan dan faydalandırın çok istirham ediyorum saygılar sunuyorum
 • Suat üzüm
  1 hafta önce
  1975 yılı da sikorta girişim kaç yılında emekli olurum
 • Derman Dertli
  1 hafta önce
  Koruma ve Güvenlik Memurları için de yıpranma payı var mi ? Eğer yoksa sendikalar özellikle silahlı çalışan kor. Ve Güv. Memurları için talep etmesi lazım.
 • Caner
  1 hafta önce
  Kimya sanayi calisanlari üvey evlat
 • Admin
  1 hafta önce
  Kimyacılar nerede? Onlarında yıpranma kakı yokmu.
 • Admin
  1 hafta önce
  Kimya firmalarında çalısanlar neden erken emeklilik olamıyor agır iş sıtasüsüne girmiyor?
 • Meltem Dilek Şahin
  1 hafta önce
  Asansör işçileride alınmalı bu sıraya
 • Kalıpcı
  1 hafta önce
  İnşaat ssektörüyokmu milyon laar ca ölüme ragmen
 • UĞUR UYSAL
  4 hafta önce
  ASKER NEREDE ASKER. ONUN ÇEKTİĞİ ÇİLEĞİ KİM ÇEKİYOR.
 • Süreyya kaya
  4 hafta önce
  Ülkede her şey oyuncak oldu.bakiyoruda yoldan başka birşey yapılmıyor. Neden bu ülkeye fabrika açılmıyor? Neden kontrolsüz göç dalgası var bu ülkede? Okuyan çocuklarımıza iş sahası açılmıyor? Neden yap boz hep neden????
 • Nezaket
  4 hafta önce
  Her meslekte çalışan kişi yıpraanıyor oturarak para kazanmıyorlar hak ettikleri ücreti almadan çalışıyorlar. Her sabah işe gitmek için kalabalık dolmuş duraklarında yarım saat ayakta boş yer bulabil ek için beklemek bile işe gitmeden nasıl yıpratıyor insanı bunu yaşayan biliyor. Akşamları da yorgunluktan ayakta duramayacak durumda iken bile kokuşmuş havasız dolmuşta eve dönmek... Yaşayanlar bilir birde mevla bu insanların nasıl zorluklarla evlerine ekmek parası kazandıklarını
 • Nurullah Çapın
  4 hafta önce
  Çöpte çalışanlarınki nasıl olacak
 • M Salih artürkaslan
  4 hafta önce
  Günde 10 12 saat direksiyon tutuyoruz günde onlarca insan trafik kazalarında ölüyor şöförlük mesleğini kolay veya basit meslekten sayanın aklına şaşarım gidip gazate iliği zor meslek ten saymışlar bu düzenlemeleri yapan yetkili mercilere sesleniyorum lütfen şöförlüğü de zor ama çok zor meslekler arasına alsınlar
 • Hakan
  1 hafta önce
  Şöförlük mesleği az para çok risk taşıyan bir meslek gurubuna giriyor çok çalışacaksın çok ceza yiyeceksin az para alacaksın az konuşacaksın hata yapmayacaksın günah keçisi olacaksın yaşlanacaksın ama ya o arabayı süreceksin ya süreceksin başka yol yok
 • adnan
  1 ay önce
  bizler köylü kardeşiniz biz bu ülkede hibir soyal haki miz yok ne cumartesi ne pazar yok sabah ezanını da celik cok tarlaya gider yasti ezaniakadar calisir hibir soyal haki miz yotur bu ülkede en zor işi yapan biz 35 derecce sicagin altinda calisan biz disimizden tinagimizdan aririp bakur odeyen bizler gel gel elim 65 yasinda emeklisin 1200 magisla cileyi köylü sefayi süren sehirli sayi bamiz sesize duyun lufen sagilarila
 • Sinan olut
  1 ay önce
  Hani bizcsanayideyiz tornaci bize yokmu
 • İlet
  1 ay önce
  Kelle koltukta gece gündüz şoförler ne olucak yokmu yıpranma kelle koltukta çalışana
 • Musa Öztürk
  1 ay önce
  Hani özel sektörde çalışan işçilere hak yani asgari ücretle çalışanlar yıpranma hakki ne varsa asgari ücret üstüne
 • Orhan Baba
  1 ay önce
  Gazetecinin ne gibi bir yıpranması var acaba ağır sanayide çalışan binlerce işçi varken acaba
 • Aziz Dağdelen
  1 ay önce
  Yükseltirken ayrımcılık yokta. Düşürürken mi var. Kolay işmi var her işin zorlugu var ve bu yüzden herssk calışanı aynıdır ve hepimizin faydalanacagı bir yasa cıkar DEVLET BEY ayrımcılık yapma.
 • Yusuf
  1 ay önce
  Sizbiparke döşeyinde görün ağrımayan yeriniz kalıyomu.1gün.çalışın.3gün yataktan kalkabiliyonuzmu.15 20 senedir Çalışıyoz inşaallah yararlanırız.
 • Sinan
  1 ay önce
  Birde 5 sene vermisler hayirdiha 60 ha 55 nr fark etti ben 1999 dan beri çalışıyorum 20 sene eder 5 yil sonra 25 senem doluyor verdiğiniz 5975 gunde bitmek uzere 1600 gun kaldi ben neden bunlar dolduktan sonra çalisayim ki calismayacağim hakkimi da istiyorum emekli olup yan gelip yatma zamani
 • Zeynep Koçak
  1 ay önce
  Temizlik şirketinde çalıştım 18 sene bizim işimizde zor
 • Cilekes
  1 ay önce
  Ya bankacilar
 • Husnu yıldız
  1 ay önce
  Havalimanında çalişan işçiler de bu konuma olmalı
 • Kelebek
  1 ay önce
  Mandira filizofunu hayatini ornek almamiz lazim .paraya karsiyim calismaya karşıyım otur evindeyaaaa.bak bakalım neler oluyor
 • Süleyman.
  1 ay önce
  Bende market sektöründe çalışıyorum 60 yaşında emekli olacam 60 yaşına kadar market sahibi çalıştırırmı. Dinamik gençler varken 60 yaşında dedemi çalıştırılar.
 • İlyas gotlek
  1 ay önce
  Allah razi olsun devletimizden onlar her şeyin en iyisini bilirler.....
 • Yurdagul k
  1 ay önce
  O standart turkiye için geçerli değil bizler anca köle misali çalişalim üç kuruşa çalişani dusunen yok eğer bu yasa çikiyiorsa herkes icin gecerli olmasi gerekli hepimiz emekçiyiz kul hakkina gelirsek sen ben yersek kul hakki olur onlar yerse hak hukuk olmaz
 • Zühre YILDIZ
  1 ay önce
  Bende hizmet sektöründe calısıyorum 13 yasından beri 31 yasındayım kuaförlere de bayanlarla ugrastıgımız göz önünde bulundurulup cıraklık okulunda yapılan sigorta da dahil edilmeli ve yıpranma yılı göz önünde bulundurulmalı.
 • M. Ali
  1 ay önce
  insalar zaten kan ağlıyor insanları birbirine sokmayı mi.bu devlet hüner mi sanıyor ona var bu buna yok olurum mu insaf biraz
 • Gokhannad
  1 ay önce
  Madem emeklilikte Avrupa standardı getiriyorsun çalışma saatlerinide Avrupa standartlarına uygun yapsana avrupa da çalışanlar ezilmiyor dakikasında çıkıyorlar Türkiye de böyle yaptığın zaman patron gözlerinin içine bakıyor ülkenin suyu çıktı Damatta çıkıyor konuşuyor herşey çok iyi diye size iyi bize değil!!! Sigaraya 7 zam asgari ücrete $ nerede adalet nerede kul hakkı
 • Abdullah küçükalkan
  1 ay önce
  20 yıldır güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum bu emeklilik yasana bizlerinde alınmasını isteriz
 • Ali şahin
  1 ay önce
  En büyük yıpranma inşaat sektördür, bunu göz önünde bulundurma ak çok ayıptır, bunda bile ayrımcılık yapıyorlar neden çünki inşaat sektörü Türkiyenin yarısıdır, sizin adaletinizinde yönetimini inde canı cehenneme önce EYT yi halledin kazanılmış haklarını verin devlet gasp yapmaz boş boş işlerle uğraşmayın!!!
 • Mehmet
  1 ay önce
  Fırın işçisiyim herkes yatarken biz kalkarız herkes otururken biz yatarız sosyal yaşam sıfır çalışma saati uzun en az 13 saat enaz diyorum anlayın cumartesi pazar yoooook izin yoook cenaze düğün nedir bilmeyiz bizde çok yıpranıyoruz bizide görün
 • İlhami
  1 ay önce
  Ben 1994girisim var ben nasıl emekli olabilirim
 • Bülent KARAKUŞ
  1 ay önce
  3 vardiya band sisteminde çalışan özel sektör işçileri hiç akla gelmiyor her hafta vardiya dönüyoruz felegimiz şaşıyor bizleri de unutmayın özel sektörde 60 .65 yaş nasıl bulunacak hiç düşünen yok bizide unutmayin
 • Uğur altun
  1 ay önce
  Garsonlar almalı bence yipranma payi
 • Tarık
  1 ay önce
  Bu hükümet başımız da olduğu sürece bu iş olmaz.ilk geldiklerinde yaptıkları iş bu oldu zaten.yasar okuyan in tasarladığı emeklilik yasası ni geçirdiler.sonrada kademe kademe değiştirdiler.su anda primi dolanlarin yüksek sigorta göstermediği sürece maaşları düşüyor.dunyanin neresinde var acaba böyle bir sistem.Tamam Avrupa ülkelerinde emeklilik yaşı bizden fazla ama olanakları bizden daha iyi.Eyt liler gündem olmuştu Cumhurbaşkanligi seçiminde.muharrem ince dediki 30 sene çalışan emekli olsun.beklemesin.soyle bir durumda var emekli maaş baglanma oranları düşük olduğu için emekli olunca asgari ücret altında kalınıyor.ozamanda hem emekli oluyorsun hem tekrar çalışmak gerekiyor.bu arada milletvekili olanlarda bizim gibi yaş ve prim doldurması gerekiyor.2 yıl millet vekili olunca hemen emekli olmuyorlar.
 • Iskender
  1 ay önce
  Kalorifer kazancı işini yapanlarda faydalanmalı bu sitemden çünkü onlarda duman ve kurum ve kokuyu çekiyorlar ciğerler gidiyor doğruya doğru saygılarımla
 • İlkay Arslan
  1 ay önce
  Arkadaş emniyet mit mensubu mu yıpratıcı iş boş beleş uygulamalar bunlar yıpratıcı iş yapanlar polis akademisi okuyan memurlar değildir bizim gibi şu veya bu şekilde okuyamamış yük taşıyanlardır yıpratıcı iş yapanlar. Bu kanun gariban işçilere gelmelidir
 • Akif GELEN
  1 ay önce
  Neden belediyelerde şu ve kanalizasyon işlerinde çalışanları bu yasadan yararlandırmıyorlar bu işler pis ve tehlikeli değilmi
 • Engin yalcin
  1 ay önce
  Arkadsa soruyorum holanda 70 yas mis gel turkiyede calis niye gittin oraya ozaman anlayan anladi
 • Ergül tanver
  1 ay önce
  Diğerler çalışanlar zaten yıpranmıyor adalet nerde diger sanki masada oturuyor işçi yıpranmıyor degilmi yapacaksan hepsini yap
 • Sedat Hanoğlu...
  1 ay önce
  Enerji söktöründe çalışan tanker şöförleri her gün dolum boşaltım yapıyor petrol buharını soluyoruz iç organlar kurşun oluyor sonuç KANSER. umarım enerji sektöründe kanundan yararlanır
 • 155
  1 ay önce
  Eyt yüzünden ailem parça parça oldu zaten 25 yıllık emniyet mensubunun 2ci sarka gittim zorunlu olarak allaha havale ediyorum sorumlulari
 • Kürşad Tuncer
  1 ay önce
  Gazetecilerin neresi yıpranıyor acaba
 • Fatih
  1 ay önce
  Önce Eyt eyt eyt
 • Arif Tekkanat
  1 ay önce
  Toprak sanayi de unutulmasin (Tuğla fabrikasi) Kısımına göre 55 ile 65 derce sicaklikta çalışma yapılıyor
 • Sedat akıncı
  1 ay önce
  Gariban güvenliğide alsanıza yasaya hep güzel para kazananlar adamlar 12 saat ayakta heryerde karşınızda avm hastane maç ta mağazada gece gündüz hep memura kıyak
 • Bahar ördek
  1 ay önce
  Benim eşim fırıncı 12 saat çalışıyor ne mesai yansıyılıyor nede hakkını alabiliyor izin desen zaten yok tanıdığım kimse 8 saat çalışmıyor önce işçinin hakkını arasalar keşke emeklilik hayal zaten insanları hayattan soğuttunuz
 • Vanlı
  1 ay önce
  Asgari ücretle çalışanların 25 hizmet yılı dolañı emekli edecen
 • Baki
  1 ay önce
  Bakanlar milletvekillerimiz cumhuru reismiz dururken sizin ne haddinize haddinizi bilin adamlar zaten kıt kanaat geciniyorlar bırakında biraz da onlar erken emekli olsunlar
 • Baki
  1 ay önce
  Amma ağladınız be kardeşim ya bu nedir ya demir çelik de inşaat ta karda soğukta aşırı sıcakta çalışanlara ne oluyorsa ben anlamıyorum yediğiniz önünüzde yemediğiniz arkanızda bide emeklilik istiyorsunuz meclisteki mazlumlar ne yapsın hele sarayimizdaki Muhafiz ne yapsın adamlar 30 bin lira ile 70 bin liralık maaş la çalışıyorlar bırakın da biraz da onlar dinlensin
 • Murad mızrak
  1 ay önce
  Çöpçü ler ne olacak daha çalışma hayatımızda mikroptan çeşitli hastalık sahibi oluyoruz ve emekli olmadan rahmetli olan çalışanlar unutulmasın
 • Cem sellier
  1 ay önce
  Peki büyük elektironik mağazalarda radyasyonda çalışanlar. İnsanlar bir cep telefonun yaydığı radyasyonu düşünürken biz hepsinin içindeyiz
 • Eyt
  1 ay önce
  Ulan millet torun sahibi olmuş emekli olamamış. ne anlatıyonnn davar
 • Işçi
  1 ay önce
  Insanlarla dalga geciyosunuz her işin yıpranma payı var kolay ismi var
 • Gül
  1 ay önce
  Emekli olmayı beklerken yıprandım pirim çok yaş yok bekle haa bekle 14 yıl daha bekleyeceğim ölme eşşegim ölme
 • Ahmet hezer
  1 ay önce
  Herkez için hayırlı olsun,olursa
 • Ali bal
  1 ay önce
  Özel güvenlikte yararlanması. Hastane de çalışıpta stressızlik olurmu
 • İlhan
  1 ay önce
  Anlaşılan yakinda seçim gözüküyor
 • sevgi gündüz
  1 ay önce
  SGK çalışanı yım 4A 1994 4700 prim doldu 1975 doğumluyum bir çocuk çalışma sürem de çocuk borçlanmasında düşersen buna göre ne zaman emekli olurum lütfen yanıt
 • Pedro
  1 ay önce
  Satandart bi yaş belirleyin herkez yararlansın zaten emekli oluncada yatamiyacak bu kişiler mecburen tekrar çalışacaklar en azından yan gelir olur millete her meslek gurubu yıpranıyor her işin kendine göre zorlukları var.hiç bir iş diğerinden kolay değil zaten emekli maaşı kuş kadar sanki emekli olduktan sonra refah hayat mi sürecek en azından hem emekli maaşı alır hemde çalışmaya devam eder insanlar.
 • Mahmut alacam
  1 ay önce
  Demir çelik sektörü için yok yıpranma payı 5 bin personel içinde 100 kişiye veriliyor oda göz boyama hepsi yalan
 • Musa gökalp
  1 ay önce
  Milletvekilleri gibi bir dönem görev yapıp hemen emekli olamıyacağıma göre neyi bekleyim..Kendimi bildim bileli yani 7 yaşından beri çalışıyorum.. Yaş olmuş 45 ... İnşallah bizde en kısa zamanda eyt den faydalanıp emekli oluruz..
 • Yusuf başıaçık
  1 ay önce
  Aķümülatör işçisiyim kurşun asit tüm çalışanların kanına işlemiş bizide kapsiyormu bu indirim
 • Mitat Bacak
  1 ay önce
  POLİS GAZATECİ İTFAİYECİ NASIL ERKEN EMEKLİ OLUR ONLARIN ERKEN EMEKLİ OLACAKKADAR YIPRADIKLARINA İNANMIYORUM .ASIL İNŞAAT TEKSTİL TARIM İŞÇİLERİ DAHA ÇOK YIPRANMAKTA
 • Kemal avci
  1 ay önce
  Butun milletin ilgilendiren bir konu ben 12yasimdan beri çalışıyorum yaşım 41 daha ne yapıyım yıprandım kardeşim okeyi dönüyorum ya yoruldum yaş genel olarak emeklilikyasi 45 olmali kardeşim ruhen çöktük yeter artik
 • Emre
  1 ay önce
  Satış temsilcisi taksici gibi saatlerce araba kullan, muhasebeci gibi hesap yap, hamal gibi ürün taşı, eğitim veya toplantı için uçakla oraya buraya git yıprandık ya.
 • Can kartal
  1 ay önce
  2023 bu zihniyet le AKP tarihin karanlık sayfalarında kaybolacak gidecek galiba fanatik bir AKP olarak üzülüyorum Başkomutan ne yapsın yanındakiler ihanet ediyor göremiyor yüzde eli gözü yokki REİS imin reis bu yanındakileri bakanları hepsini degiştir birtek Süleyman soylu abimiz hariç helede ekonomi yi yöneten albayrak abimiz beceremiyo yonetemiyor
 • Sivaslı
  1 ay önce
  Emniyet yararlanıyor peki özel güvenlik ler ne için yararlanamıyor hiç yıpranma yok çok iş az para itin kopugun agız kokukusu.. Degerlendirilmesi lazım
 • Abdullah Kaya
  1 ay önce
  Oto boyacısı da yararlanacak mı onlarda zehirli işte çalışıyoruz
 • Ahmetyanar
  1 ay önce
  Biz tlr Şoför leri yıpranma yokmu 5 yılda bir muhane istiyorsanIz demekki bizler de de yıpranma varmış demekki neden biz Şoför ler hep dIşlanlyoruz göz ardı ediliyoruz
 • Bülent Yorulmaz
  1 ay önce
  devlet memuru olarak çalışanlarla özel sektörde çalışanların yıpranma açısından aynı kefeye konması çok yanlış. özel sektörün memurlara göre kıyas açısından hiç bir güvencesi yok dense yeri var. 50 yaşına gelmiş bir işçiye işler kötü al şu 10 bin tazminatın yürü git dense o yaştan sonra işe kimse de almaz bunlar yaşanan şeyler ama memur neredeyse hırsızlık yapsa işten atılmıyor ve hatta memurlar ben zorunlu emekli olacağım dese dahî kimse karışamıyor, özel sektörde 60 yaşında hala çalışmak istiyorum dese birisi yemediği küfür kalmaz heralde.
 • İşçi
  1 ay önce
  Maden demi çelik itfaiye nerde kaldı deri sektöründe çalışan işçiler bunlar da yipraniyor kimyasal içinde bu insanlar ne ozaman çıkaracaksınız çıkarın artık şu yasayı insanların umutlariyla çalışmış haklarıyla oynamayın
 • Sınıf Öğr.
  1 ay önce
  Sınıf öğretmeni yıpranmakla kalmıyor. Hırpalanıyor, parçalanıyor, darmaduman oluyor. Artık bizi de görün.
 • Ermenekli
  1 ay önce
  Alüminyum döküm cuye de varmı acep bu yıpranma olayı 2013den öncesi kömür ocağından sigortam nasıl oluyor bu sistem ?
 • Yigit emre
  1 ay önce
  Beden işi yapanla masa işi yapanı ayırmanız sert hiç bir patron yaşlı işçi istemiyor çünkü beden yaşlanınca iş gücü düşüyor buda işverenin işçi çıkarması demek oluyor beden işi yapan 25 yaşındaki ve 50 yaşındaki arasında çok fark var birde kıdem tazminatı kalkarsa yüzlerce yaşlı işçi kapı dışarı olacak patron senin tazminatını zaten ödedim ben diyerek defol git diyecek
 • Kemal toprak
  1 ay önce
  Selam bence ssk meslek kodlarını yazmalı kim emekli olacak hangi meslek kodları daha belirgin olur diye düşünüyorum
 • BAHATTIN ALTO
  1 ay önce
  Neden inşaatçıları kapsamyor zor iş değilmi
 • IŞÇİ USTA
  1 ay önce
  TÜRKİYE'DE BU ÇALIŞMA ŞARTLARINDA INSANLAR ANCAK MALUNEN EMEKLİ OLURLAR 55 FLN GÖRMEZ KİMSE BIRAKIN 65 YAŞI ÇALIŞMA ORTAMLARI REZALET IS GUVENLIKLERI 0000
 • Yorgun
  1 ay önce
  Fabrikada isciyim asgari ücretle çalışıyorum yaptığım iş kimyasal ben fabrikanın doktoruna sordum bunun bizim iş tehlikeli 24 adet kimyasal en ufak hatada korsun yada vücudunu yakıyorsun bana dedi ki yok bunlar ağır isdeyil yıpratıcı is deyil dedi bende senin ana ni '''' dedim nasıl arkadaşlar iyi demiş miyim şimdi işsiz im
 • BAHATTIN ALTO
  1 ay önce
  Niye inşaatçılar yıpranmıyormu otuz senedir kalıp ustalığını yapıyorum çalışacak güçüm kalmadı eğer adalet iman vijdan din varsa bizide bu yasanın içine almalısınız.
 • Bekir yakışıklı
  1 ay önce
  Akaryakıt sektörü çalışanları tehlikeli statüye alınmalı hem iş geregi hem insanlarlarla uğraşma geregi
 • M.K
  1 ay önce
  Pilastik (poşet) işinde çalışanlar çalışma saatleri 12 saat kimyasal made ile üretiliyor kanser olma olasılığı çok yüksek bunlara niye bir hak taninmiyor
 • Eray baba
  1 ay önce
  Akaryakıtta çalışan ne olacak hiç dudunen yok 12 ayakta izin yok Bayram yok it köpekle uğraş herkes istiyor bari bende yazayım dedim bence kimseye verilmesin
 • Leyla ATLI
  1 ay önce
  Ya lojistik depolarında tozdan pislikten sürünen işçiler? Senin itfaiyeci emniyetçi dediğin adam devletin kendi çalışanı. Aldıkları maaş bizimkilerden fazla! Adaletiniz batsın
 • Leyla oztas
  1 ay önce
  Emekli olanlar halen calisiyo once Onlari temizleyin ondan sonra yapin
 • İbrahim YALÇIN
  1 ay önce
  2000 lira ile evin kira olacak nasıl geçineceksiniz?
 • Huseyın keleş
  1 ay önce
  Leyla Hanım emeklileri temizleyin yazmışın emekliye verilen maaşı en az 2.5 veya 3 yapsın calıştırmasın genclerede iş imkanı acıkır bu sayede
 • İsmail gölcü
  1 ay önce
  Gemi yapım tersanelerde insanı yıpratıyor ağır sanayi unutulmasın lütfen yıpratmayan iş varmı
 • Özkan Temir
  1 ay önce
  Plastik enjeksiyon ustasıyım,30 senedir kansorejen le mücadele ediyorum,bizi neden kapsamıyor,illaki kanser olmak mı lazım.
 • Kayabey
  1 ay önce
  Textil işçileride tozdan boyadan kansorejen maddelerden etkileniyor textil işçilerini es geçemezsiniz. 50 yaşındayım ve gözler gitti.adaletli olun saraylarda yaşıyorsunuz ve bu milletin vergilerini çarçur ediyorsunuz adaletin tartısı bir gün herkesi tartar.
 • Milletvekili
  1 ay önce
  Köleler sizi bir de utanmadan daha iyi şartlarda çalışmak ve emeklilik istersiniz ha. Siz çalışacaksınız biz yiyecez düzen böyle.
 • Mesut09
  1 hafta önce
  Milletvekili diye takma isim ile yorum yapmışsınız Milletvekili olup olmadığınızı bilemem ama yapmış olduğuğunuz yorum acaba uygunmu şayet milletvekili iseniz sizler bizim vekil olaraktan masalarda oturup ceplerinizi doldurmaktasınız hem bu yorumunuzu Tweet de ve facebook hesabından paylaşım yapacağım sizi teşifre edeceğim yaptıpınız saygısızlık edebsizlikdir bir milletvekili ne yakışmayan sözlerdir
 • Kara
  1 ay önce
  Uzun yol tır şoförüyüm gece gündüz omrum yollarda geçti ne düğün ne cenazelere katıldım sevdiklerimin hep ölüm haberlerini yollarda aldım düğün var deyip izin istedik kabının önüne koyulduk tayip avrupa yaş 65 desin hiç soruyormu turkiyele avrupanın arasindaki uçurumu söylüyomu işine geldi gibi konuşsun yaşa geldimi avrupa diyen tayip bide avrupaya baksın sık sık gidiyor bizden iyi biliyor adam almanyadan cenazeye mazeret izinle yakının cemiyetine katılıyor biz kendi ülkemizde mahrumuz herşeyden hakkı nerde aricagiz tayip mahkeme köşelerinde 7 sene koscaz şirketler adli sicil kaydın varsa ise almıyor biz nasıl adelet ariyacagiz adelet kalkınma partisi yaşa geldimi avrupaya bakan tayip 65 diyo maaşa geldin mi afrika oluyon tayip bu konusmalarina kendiside inanmayan tayip bu halk artık senden nefret ediyo artık gidin babanızı kandirin genel secimi sabırla bekliyoz yolu sonu tayip nefret nefret ediyoz artık gidin bu ülkeden tayibi gördü mü televizyondan aynı hüsnü mübarek aynı besar esed
 • Ahmet Metin
  1 ay önce
  Siz herşeyi neden Tayyip e bagliyorsunuz Tayyip giderse senin cenazen de yollarda gömülür ve akıllısın herşeyi bağla Tayyip e serseri 80 yıllık pisliği 17 yılda temizlemek kolay değil o dediklerin ancak yer altı kaynakları alınmaya baslaiginda görürüz siz hala CHP ABD PKK iyi derseniz daha çok yollarda gecer zamanınız
 • Osman Çelebi
  1 ay önce
  Vardiyalı çalışanlar insan değil, 28 yıldır vardiyalı çalışıyorum ailem ve ben toplumla iletişim kuramaz olduk.
 • Ahmet akkaya
  1 ay önce
  Bir şöförün dayanma gücü20yıl gözler gidiyor reflexs ölüyor dengesiz beslenme uykusuzluk şeker hastası yapıyor
 • Cihat karataş
  1 ay önce
  Ulan bizde çiftçiyiz ne olacak.alnımızın teriyle mahsul suluyoruz
 • Berzan demırtas
  1 ay önce
  Çıkaracağınız kanun batsın şerefli bir kanun çıkaracaksanız bu ülkede herkes yıpranıyor.
 • Fetiye
  1 ay önce
  Çay temizlik işinde çalışan hizmetçilerde faydalanmalı
 • İşçi
  1 ay önce
  Havalimanı çalışanlarına bi indirim yokmı
 • Hakan
  1 ay önce
  Ben aşçıyım bende rrken emeklilik istiyorum
 • Fatih Ozendi
  1 ay önce
  Tornacıyım gğnün en az 12saatini çalışıyorum 65 yaşı belki görürüm
 • Songül
  1 ay önce
  Esnaflar bir gun tatil yapmiyor en çok yipranan onlar
 • Cookie
  1 ay önce
  Ne güzelll ben hollanda da yaşıyorum burada 70 küsür yaşında olmalısın ve gittiköe yükselecek şükredin. İnş dönmek nasip olur dua edin
 • Kartal kaan
  1 ay önce
  Seninle aynı şartlarda mi yaşıyoruz.hollandali .sen nasil besleniyor ne kadar para alıyor .ve hangi şartlarda calisiyon.turkiyeye gel de.vergiler seni 10 yılda ottursunde de gör
 • Deniz
  1 ay önce
  Hemen dön birader ne bekliyon ! Dön de gör ebenin güzel şeyini ....
 • Numan
  1 ay önce
  Çalışma kosullariniz buradakilerle birmis gibi konusuyorsunuz. Oicd ülkeleri arasinda haftalık çalışma saati en yüksek ülke türkiye. Senin orada yipranman ile burada yıpranman aynı olamaz.
 • Hasanhan Çetinbay
  1 ay önce
  Buyurunuz geliniz... Mani olmayız olmuyoruz da
 • Selahattin durak
  1 ay önce
  Selahattin durak sene 1987den beri sanayide çalıştım neden bize yıpratma payından yararlanmak idtiyoruz yıl 2019 olmuş halen çalışıyoruz bizde yaratmak idtiyoruz
 • mustafa aslan
  1 ay önce
  inşaat calışan işciler yıpranma yokmu bir inşaat başlar en az 10 ay süre ama sıgorta 3ya zor göşteriler
 • Mağdur
  1 ay önce
  Tekstil iscilerinede uygulansın tekatilde calisanlarda yipraniyorr
 • Ö.g.g
  1 ay önce
  Özel güvenlik görevleri hayatı boyunca sizlerin kaprislerini pisliklerini çeksin haklarını da doğru düzgün alamasın zaten insan değilki onlar hemde fakirler dayılarıda yok istedigıniz gibi ezin onları nede olsa köleleriniz onlar gıklarını bile çıkaramazlar 50-55 yaşında devriye attırın kar buz yağmur dinlemez eşşek gibi ne derseniz yaparlar dimi kullanın tepe tepe işiniz bittimi tazminatsız atıverirsiniz köşeye.
 • Ozkan Efe
  1 ay önce
  Havacilikta calisan larada yipranma payi yapilmasi lazim havalimani her turlu mikribik ve gurultuye maruz kaliniyor cogu ulkelerde havlimaninda calisanlar yiprnma indiriminden yararlaniyor.
 • Selami
  1 ay önce
  Bizler emekli olma zamanımız geldigi halde emekli olamıyoruz yani birde şu var emekli olsak verecekler 1300, 1400 maas hadi geçin diyecekler miletvekiline 22000 lira yetmezken bizler ne olacaz bizim için çift dikiş diyorlar ne diyelim sigorta günüm olmuş 8500 gün devlet vermiş 5525 gün
 • Recep Hakan
  1 ay önce
  Yılın 365 günü çalışıyoruz gece gündüz haftalık iznimiz bile yok fırın işçisiyim
 • ipek mustafa
  1 ay önce
  ESAS YIPRANMA ALMASI GEREKEN MESLEKLERE YER VERİLMEMİŞ GEMİ ADAMI DENİZCİLER 6 AY BOYUNCA MEMLEKETLERİNDEN AİLELERİNDEN UZAK DEVAMLI TEHLİKEDEN KARŞI KARŞIYA OLAN VE DALGALAR İLE BOĞUŞAN VE KİMYASAL DAŞIYAN KİMYASAL İLE İÇ İÇE OLAN DENİZCİLER UNUTULMUŞ *KAMYONCULAR * YEM FABRİKASI ÇİMENTO FABRİKALARI HEP TOZLU VE YORU İŞLER BU MESLEKLER UNUTULMUŞ HALBUKİ SGK DA MESLEK DALLARI VAR VE İŞVEREN DOĞRU BİLDİRSE VE HER ÇALIŞAN MESLEK DALINA GÖRE YIPRANMA VERİLMESİ LAZIM KEŞKE TÜRKİYEDE HAK EDEN HAKKINI ALSA VE BİRAZDA AL MERTEBE DÜŞÜNĞLSE NE İYİ OLACAK
 • Hakan tekin
  1 ay önce
  Ben 11yaşından buyana mobilyada tozun toprağın boyanın kokusunda çalışıyorum yaşım48yani36senedir bununla ekmek yiyorum artık beden yorgun her sene seneyi aratıyor işten çıksam iş vermiyorlar yaşın Kemal'e erdi diye performans her seneye ilişkin düşük kamu degilmi bizi kim kabul eder 60yaşına kadar
 • Ömer günal
  1 ay önce
  Akp pirim yapmanın derdinde doğru olsa bile bu paranin mislini başka bir taraftan çıkarır ki akp zaten hep böyle bir politika uyguluyor din tüccarı...
 • Erkan çilek
  1 ay önce
  Akaryakıt işinde çalışanlar kesin ve kesinlikle erken emekli olmalıdır. Çünkü dünyada maden işçisi birinci akaryakıt işinde çalışanlar ikinci bunlar dünyanın en tehlikeli işleri dir.ama bizde normal iş gibi oldu bu hükümet sayesinde.
 • fatih tatar
  1 ay önce
  bekleyin 10 yıl sonra cıkar belki
 • Metin solmaz
  1 ay önce
  Gsm haberleşme Sektörü dünyada yıpranma grubunda fakat bizde yok. Sağlık olsun. Her şey nasip kısmet.
 • Serhat altintas
  1 ay önce
  Mermerci taş ocaklarında çalışanlar içinde olsun
 • Muhsin yilmaz
  1 ay önce
  Benim calistigim fabrikada metal üzerine 3 vrd calisiyorum orta agir sanayi sinifina giriyor nasil ogrenecez etkileyim etkilemedigini sigorta girisim 1998 5750 gün primim var askerliği saydirmadim onuda saydirirsam 6250 gün prim oluyor
 • Hüseyin Yörük
  1 ay önce
  Özel Güvenlik Görevlileri olarak yıpranma hakkı bizlerinde hakkıdır. Kolluk kuvvetlerine Emniyet asayişte en büyük yardımcı Özel Güvenlik görevlileridir
 • Kenan58
  1 ay önce
  Günde nerdeyse 10 saat ayakta çalışan cafe restoran çalışanları, mağaza ve market çalışanlarını kapsamasın aman birilerine göre çok rahat işler bunlar, kimse kusura bakmasın bu ülkede en zor işi, ite köpeğe hizmet vermek zorunda kalan, günün yarısını ayakta çalışarak geçiren ve hiçbir sosyal hakkı olmayan cumartesi pazar tatil hakkı olmayan hizmet sektörü en zor iştir bu ülkede birileri erken emekli olacaksa bu insanlar öncelikli olmalıdır.
 • Laz53
  1 ay önce
  Neden ahcilar lokanta sektörü yokmu eliden sonra kom garsonu calistirir veya ahciyi bizim meslekte agir ful ayaktasin sicakda cabasi
 • Cihangir Fındık
  1 ay önce
  Milletvekili olun 2 yıl yeterli sonra ömür boyu maaş,sağlık imkanları vs..2 yıla karşılık 35 senedir çalışıyorum.Devlet bana diyor ki yaşın emekli olman için küçük ama küçük yaşda çalışmaya başlaman normal..8700 gün prim ödemişim hala emekli olmak için çalışıyorum.Hakkımızı vermeyen gasp edenlerden yaradan bu dünyada da ahiretde de hesabını misli misli sorsun inşallah
 • Zonguldaklı
  1 ay önce
  Hastanelerde hizmetli personeller içinde geçerli olması lazim
 • Kerem taş
  1 ay önce
  Özel Güvenliğide erken emekli yapın
 • Gokhan celik
  1 ay önce
  Ben 2010dan berı demır celikteyım 35yasındayım bende olabılirmıyım yanı
 • özay
  1 ay önce
  enerji uretim de calisanlar icin neden yok yipranma payi
 • Mustafa erkul
  1 ay önce
  En iyisi meslek ayırımı yapmayın 55 yasa düşürün bu halk devletten başka birşey istemez
 • Halil İbrahim Yıldırım
  1 ay önce
  Halil İbrahim Yıldırım bende oto elektrik tamircisi olarak çalıyorum çıraklık giriş hakkımızı verirseniz yani sayın başbakanımız dan rica ediyoruz saygılar.
 • İsmail reis
  1 ay önce
  Merhaba ben 64 yaşındayım hala emekli olmadım emekli olabilmem için 71 yaşında ancak olurum bu da 1999 ölüm yasası dan, kaynaklandı. Bir yol farkı ile 10 yıl beklemek zorundayım. Buna çara bulsunlar.
 • B.E
  1 ay önce
  Ben memur HEMŞİRE çalışmakta yum beni etkiler mi
 • Memur
  1 ay önce
  Kadın çalışanlarda emeklilik yaşı 45 olsun kadınlar çabuk yıpranıyor devlet kadınlara pozitif ayrımcılık yapsın
 • Sağlıkçı
  1 ay önce
  Hemşireyim 42 yaşındayım 21 yıldır çalışıyorum artık kendimi yorgun hissediyorum emekli olmak istiyorum ama yaştan dolayı olamıyorum bizler emekli olalım gençlere yer açılsın
 • Fatih
  1 ay önce
  Ben iş makinası sürüyorum süpürge aracı dışarıdaki insanlar bile sesden rahatsız oluyor ama ben içinde saatlerce çalışıyorum sabit kalmaktan boyun omur iliğim çayır çayır yanıyor ama bize yıpranma yok üstüne EYT liyim daha ne olsun
 • Emektat
  1 ay önce
  Herkeşe adaletli olunması gerek bence
 • Turgut kayaer
  1 ay önce
  Ben kamyon ve tır tamircisiyim 10 yaşında ilk okulu bitirip bu işte çalışıyorum gece gündüz sıcak soğuk kar tipi yaş yağmur artık vücut dayanmıyor şu an 38 yaşındayım eğer Avrupa'da calişsam iki kez emekli olurdum en azından çıraklık eğitim merkezi sigortamizi başlangıç sayın bı memur 65 yaşına kadar oturduğu yerden çalışa biliyo 65 yaşında küçük bı vidaya bile gücümüz yetmez mantikmi bunlar
 • Tarık boyuneğmez
  1 ay önce
  Uzun yol tır şoförlerine varmı bizim normalde ağır iş gözüküyor fakat buna bi çözüm bulunamıyor
 • Ahmet akkaya
  1 ay önce
  Bilader türkiyede tır şöförllerinin hakları yok bakurlu esnaf geriye dönük gün satın alıyor ssk lı lar alamıyor ona yasa çıkıyo ssk alıyayok zaten tır şöförlüğü adamı 20 yılda bitiriyo sahibimiz yok tarıkkardeş
 • Tufan
  1 ay önce
  Tır şoförüne bence 5 kere emekli yapsınlar yol kenarında otostop yapanla yipraniyo
 • ozlem
  1 ay önce
  Emeklilik yasi 50 olsun
 • Sertt
  1 ay önce
  Evde uyuyan da yıpransin emekli olsun
 • Suzan karasu
  1 ay önce
  Bence bütün işçiler faydalanmali inşaat, boyacı, hurdacı, Kuofor,denizci, hemşire, doktor, tekstil,bedenen yıpranan herkese uygulanmalı
 • Muharrem arslanbay
  1 ay önce
  Böyle saçmalık olur mu bedenen çalışanlar hele özel sektörde 15 saat ayakta çalışanların hakkı yokmu hele işsizler piskolojik olarak yıpranmıyor bunlar ne olacak onları düşünen hic yok hiç kimse ayırt edilemeden her kese uygulanmalı
 • ülker Arslan
  1 ay önce
  bence taksi şoförleride erken emekli olmalı çünkü zamanla tırlatmaya baslıyolar
 • nadim tan
  1 ay önce
  12 yıl teksil ve 7 yıl benzin istasyonunda prim dolu yaa 45 12 sene var banada vururdu
 • Lider 123
  1 ay önce
  Bu insaat iscileri kalıpcılar demirciler sogu sıcak demeden tehlikeli ve agır islerde calısıyorlar gasteciler hemşireler hepsi oluyordu insat niye yok avrupada en öncelikli insatır yazık deyil mi bu vatandaslara 50 sonra insaat tepelerinde dolasacak ondan sonra iskazaları artıyor diyorsunuz
 • H.dursun aynak
  1 ay önce
  Bence özel sektorde çalışan tüm işçi ler zaten yipraniyor.özel sektörde çalışanların hakkıdır.50 yaşından sonra hiç bir özel sektör seni çalıştırmaz .hak ise eğer bizim hakkımızdır.
 • Şükrüye yildiz
  1 ay önce
  Ben asciyim 55 yasinda bir bayanim hala salisitorum artik gucum bedenim yetmiyor cok yoruluyorum sabah ise kalkip gelmeye zorlaniyoeum mesburum calismaya
 • Y pmn
  1 ay önce
  Kuaförlere nedn yıprnma payı yok
 • Cihan cayiezmez
  1 ay önce
  inçaat da çalisan lar erken emekli olmuyormu bizleri düşlenen yok
 • Serhatdogan
  1 ay önce
  Kalipci misin birader