Yüksek Site Aidatı Ödeyenler Dikkat! Genel Kurullara Katıl Davanı Kazan

Günümüz ekonomisinde kira kadar aidat alan site yönetimine hukuki yollardan çare bulundu. Yüksek aidata itirazımı nereye bildirmem gerekiyor, süreç uzun mu, kazanabilir miyim?

Yüksek Site Aidatı Ödeyenler Dikkat! Genel Kurullara Katıl Davanı Kazan

Günümüz ekonomisinde kira kadar aidat alan site yönetimine hukuki yollardan çare bulundu. Yüksek aidata itirazımı nereye bildirmem gerekiyor, süreç uzun mu, kazanabilir miyim?

Yüksek Site Aidatı Ödeyenler Dikkat! Genel Kurullara Katıl Davanı Kazan
26 Mart 2019 - 19:00

Apartman sakinleri günlük hayat koşturmacası içerisinde aidat, kira gibi gider masrafları çoğu zaman gözden kaçıyor. Bu durumdan yararlanan site yönetimleri kira kadar aidat ücretleri belirleyebiliyor.

Avukat Uygar Çöltekin, "Tüm kat maliklerinin yapması gereken şey, genel kurullara katılmak” diyerek uyarıda bulundu.

Genel Kurullara Katılmak Hakkınızı Savunmak Adına Zorunlu

Avukat Uygar Çöltekin, her senenin başında yapılması zorunlu olan genel kurulda aidatların belirlendiğini dile getirerek “Aynı zamanda bu genel kurullarda yönetimler de seçiliyor.

Aidatlarla ilgili site sakinlerinin ciddi şikayetleri olabiliyor. Bu şikayetler genelde, ‘Biz kullanmadığımız hizmetler için para ödüyoruz’ şeklinde oluyor.

Kat sakinleri bu aidatları ödemek istemiyor ama genel kurulda bunun kararı alınmış durumda.

Alındıktan sonra da uymak zorunda kalıyorlar. Tüm kat maliklerinin yapması gereken şey, genel kurullara katılmak.

Çok önemli bir işleri yoksa senede bir defa yapılacak bir toplantı, buraya katılıp kendi haklarını müdafaa etmeleri gerekiyor” dedi.

Rızaları Dışında Alınan Site Yönetim Kararı Sonrası Yapılması Gerekenler!

Avukat Uygar Çöltekin rızaları dışında alınan site yönetim kararı sonrası mağdur vatandaşların yapması gerekenleri şu şekilde ifade ediyor.

 “O toplantıya katılıp, kendi rızaları dışında bir karar çıkarsa bu kararın iptaline ilişkin dava açma hakları var.

Ancak toplantıya katılmazsanız sizin istemediğiniz bir karar çıkması durumunda eğer bir itirazınızı o genel kurul zaptına geçirmediyseniz dava açma hakkınız da olmuyor.

İnsanlar bunu çok önemsemiyorlar ama bu genel kurullarda 1 sene içinde yapılacak faaliyetler, harcamalar, aidat belirlenmesi, yönetim seçimi, denetçi seçimi bunların hepsi o toplantıda belirleniyor.

Hem genel kurula katılmayıp hem sonra da buradan şikayetçi olunca hukuken de yapılabilecek pek bir şey kalmıyor ellerinde” ifadelerini kullandı.

Sahte Vekaletlere Dikkat!

Apartman yönetimlerinin en çok kullandığı yöntemlerden biri ise vekalet sistemi.

Avukat Uygar Çöltekin, bu konuda da site sakinlerini uyararak, “Bazı sitelerde toplantıya katılmayacak olan kişilerden vekalet isteniyor. İnsanlar iyi niyetli olarak bu vekaleti verebiliyorlar o vekaletin ne şekilde kullanılacağını düşünmeden ve çoğunluk oluşturuluyor.  Bazı site yönetimleri sahte vekaletler düzenleyebiliyorlar.

 Siz toplantıya gitmiyorsanız sizin adınıza sahte vekaletler çıkartılabiliyor.

O vekaletin gerçek olup olmadığını denetleyebilecek kimse de olmuyor. Yani kat malikleri toplantıya gitmediği gibi daha sonra bir gidelim bakalım ne olmuş diye bakmayabiliyorlar. İşte duyurulması ve bunun sonuçlarının bildirilmesi gerekiyor ama ‘Posta kutusuna bıraktık’ deniyor, ‘Daireye bıraktık’ deniyor” ifadelerini kullandı.

Harcamalar Suistimal Ediliyor

 Avukat Uygar Çöltekin, "Eğer siz vekaleti verirken bazı şartlar koyarsanız vekalet verdiğiniz kişiye, ibra yönünden veya aidat belirlenmesi yönünden bu olur.

Ancak açık bir vekalet verirseniz, sizin iradenizin dışında da vekalet verdiğiniz kişi istediği şekilde oy kullanabilir.

Her sene Ocak ayında yapılıyor bu toplantılar. Eğer ilk toplantıda yeterli çoğunluk olmazsa ikinci toplantıya bırakılıyor.

Benim tavsiyem, genel kurula mutlaka katılsınlar.

Sonraki sene için alınan kararlara itirazları varsa bunu mutlaka zapta geçirsinler. Eğer kendi mantıkları dışında yapılmaması gereken bir harcama varsa bunu da mutlaka hukuki yönden çözümü için mahkemelere başvursunlar” şeklinde belirtti.

En güncel haberlerden anında haberdar olmak için.

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Finans365.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum