Engelli İstihdamı Genel Şartları 2020

Engelli istihdamı için gerekli engelli raporu nasıl alınır? Engelli raporu almak için gerekli belgeler neler? Engelli istihdamından yararlananlar hangi işlerde çalışabilirler? Engelli kamu personeli seçme sınavı ve engelli istihdamından yararlananlar için emeklilik konuları hakkında sıkça sorulan sorulara cevap aradık.

Engelli İstihdamı Genel Şartları 2020

Engelli istihdamı için gerekli engelli raporu nasıl alınır? Engelli raporu almak için gerekli belgeler neler? Engelli istihdamından yararlananlar hangi işlerde çalışabilirler? Engelli kamu personeli seçme sınavı ve engelli istihdamından yararlananlar için emeklilik konuları hakkında sıkça sorulan sorulara cevap aradık.

Engelli İstihdamı Genel Şartları 2020
10 Nisan 2020 - 18:50

Engelli istihdamı için devletin engelli vatandaşlara yönelik hazırlanan 657 sayılı devlet memurluğu kanunun 53.maddesine istinaden belirlenen koşullar ile engelli istihdamı oluşturulmuştur. Bu istihdam ile devlet memurlarının yüzde 3 lük bir kısmı engelli vatandaşlardan oluşmaktadır. Engelli memur alımı ve engelli istihdamı için gerekli engelli raporu ve diğer maddeler, yazının devamında yer almaktadır.

Engelli İstihdamı için Gerekli Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli vatandaşların devletin sağlamış olduğu engelli istihdamından yararlanmaları için Engelli Sağlık Kurulu raporu almaları gerekmektedir. Bu rapor, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş tam teşekküllü kamu hastanelerinden alınabilmektedir. Engelli Raporu alacak olan vatandaşların fiziksel veya zihinsel engellerinin belirlenmesini ve derecelendirmesini için bu kurumlarda gerekli tetkik ve testlerden geçmesi, gerekli muayenelerin yapılması zorunludur. Bu muayenelerden sonra engel durumuna ve türüne göre hastane personelleri tarafından rapor oranları hesaplanmaktadır. Bu kamu hastanelerine rapor almak için kendileri, velileri veya raporu isteyen kurum başvuru yapabilmektedir.

Engelli Raporu Almak İçin Gerekli Belgeler

Engelli istihdamından yararlanmak isteyenlerin alması gereken engelli raporu için kamu hastanelerine başvururken temin etmesi gereken belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı veya fotokopisi

 • Engelli raporu için muayene olmak istediğine dair dilekçe

 • 6 adet vesikalık fotoğraf

Belgeler temin edildikten ve başvuru yapılır. Muayeneden sonra hastane kurulunun vereceği rapor oranın %40 ve üzeri olması, çalışabilir durumda olduğunun belirtilmesi halinde Engelli Devlet Memuru olmak için gerekli başvurular yapılabilir.

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı

Engelli vatandaşların devlet memuru olarak atanması için geçerli yönetmeliğe göre, Sağlık Bakanlığı ile Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının hazırladığı protokol ve esaslar doğrultusunda hazırlanan uygulama sınavına girmesi gerekmektedir. Engellilerin devlet memurluğu eğitim seviyelerine göre kategorize edilmiştir. İlköğretim düzeyinde olan engelli vatandaşların memurluğu kura çekimi ile belirlenmektedir. Ortaöğretim, ön lisans ve lisans mezunları ise E-KPSS olarak adlandırılan sınava göre belirlenmektedir. Bu sınava girmek isteyen engelli vatandaşlara talepleri üzerine bir refakatçi temin edilebilmektedir. Engelli istihdamında memur alım sistemi 2 senede bir gerçekleşmekte ve güncelliğini 2 sene boyunca korumaktadır. Sonrasında devlet kurumlarının ihtiyaç ve taleplerine göre belirlenen liste doğrultusunda tercih yapılarak atamalar gerçekleştirilir. Sınava katılabilme yaşı ise 18-65, mesleki eğitim almış olanlar için 15-65 ile sınırlıdır.

Engelli İstihdamından Yararlananlar için Emeklilik

Engelli istihdamından yararlanarak devlet memurluğu yapan vatandaşlar, normal vatandaşlara göre daha erken emekli olabilmektedir. Malulen emeklilik şartları şunlardır:

 • Engelli rapor oranları yüzde 40 ile yüzde 49 arasında olan engelli vatandaşların, 18 yıl süresince 4680 günlük pirim yatırmaları gerekmektedir.

 • Engelli rapor oranları yüzde 50 ile yüzde 59 arasında olan engelli vatandaşların, 16 yıl süresince 4320 günlük pirim yatırmaları gerekmektedir.

 • Engelli rapor oranları yüzde 60 ve üzeri olan engelli vatandaşların, 15 yıl süresince 3960 günlük pirim yatırmaları gerekmektedir.

Malulen emekli olmak isteyen vatandaşlar, sahip oldukları raporun oranına göre belirlenmiş olan pirim günlerini doldurduktan sonra emeklilik haklarını kazanabilirler.

Engelli İstihdamından Yararlananlar Hangi İşlerde Çalışabilirler?

Kamu kuruluşlarında engelli istihdamı ile çalışan alınacağı zaman, kadroya uygunluğu, hangi niteliklerin arandığı ve hangi yetkilerle sınırlandırılacağına dair gerekli bilgiler Devlet Personel Başkanlığınca hazırlanmış olan Nitelik Kod Kılavuzuna göre belirlenir. Devlet kurumları tarafından alınacak kadroya ilişkin gerekli eğitim durumu, cinsiyet, fiziksel durumu, sertifika ve yeterlilik belgeleri açıklandıktan sonra personel ilanı oluşturulur. İŞKUR’dan takip edilebilen engelli istihdamına uygun iş ilanlarında, bu kadrolar için adaylar belirtilen yetkinliklere sahip olması halinde başvurabilmektedir. Personel ihtiyacına göre engelli vatandaşların çalışabilecekleri alanlar değişkenlik gösterebilir. Engelli istihdamı ile vatandaşlar kamuda hizmetli, mühendis, müezzin, öğretmen, avukat, bilgi işlem gibi kadrolara atanabilmektedirler.

YORUMLAR

 • 6 Yorum
 • berat senlik
  1 yıl önce
  Rapor oranı 2.kademe olursa emekli maaşı farkı oluyormu 3.kademe arasında maaş farki
 • Nuran durmaz
  1 yıl önce
  Benim esim bana bakmiyo iki kizim var bide hamileyim bende yardim almak istiyorum evim kira dogalgazim kesik nolursunuz benide görün artik
 • engelli emeklilik
  1 yıl önce
  Engelli istihdamından yararlananlar kaç yılda emekli olur?
 • engelli raporu
  1 yıl önce
  Engelli raporu almak için gerekli belgeler neler?
 • Engelli istihdamı
  1 yıl önce
  Engelli istihdamı için gerekli engelli raporu nasıl alınır?
 • Zafer boz
  1 yıl önce
  Kiraciyim iki çocuğum var kırdım var eşim çalışmıyor yardım almak istiyorum