Erken Emeklilik Şansı (Başvuru ve Şartlar)

Meclisin açılması ile birlikte gündeme gelecek erken emeklilik. Vatandaşa erken emeklilik fırsatı. Teklif meclise sunuldu. Onaylanırsa yüzbinlerce başvuru yapılması bekleniyor. Borçlanma başvurusu ile emekli olunabilecek. Sosyal Güvenlik Uzmanının konu ile ilgili açıklaması haber detayında yer almaktadır.

Erken Emeklilik Şansı (Başvuru ve Şartlar)

Meclisin açılması ile birlikte gündeme gelecek erken emeklilik. Vatandaşa erken emeklilik fırsatı. Teklif meclise sunuldu. Onaylanırsa yüzbinlerce başvuru yapılması bekleniyor. Borçlanma başvurusu ile emekli olunabilecek. Sosyal Güvenlik Uzmanının konu ile ilgili açıklaması haber detayında yer almaktadır.

Erken Emeklilik Şansı (Başvuru ve Şartlar)
08 Aralık 2019 - 19:40 - Güncelleme: 08 Aralık 2019 - 19:40

Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye'den de emekli olabilmelerini sağlamak adına meclise teklif sunuldu.

Sunulan teklif ve yapılması gerekenler:

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına, AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş ve 75 milletvekilinin imzasıyla hafta içinde 'Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi (2/2019)' sunuldu.


Sunulan kanun teklifi yasalaşırsa Türkiye'de sigortası başlayan ve yurt dışından çalışma hayatını sürdürmüş bir vatandaş, Türkiye'den emekli olabilecek. Yasa teklifine göre, yurt dışı borçlanma bedeline esas olan prim oranı yüzde 32'den yüzde 45'e çıkarılacak. Şu anki günlük borçlanma bedeli 27,29 TL iken, bu oran 38,37 TL olacak. Teklif yasalaşırsa, SGK borçlanması ortadan kalkacak, herkes Bağ-Kur'dan borçlanacak.

"VATANDAŞLARA TAVSİYEM, İŞLEMLERİNİ BAŞLATMASI VE SGK'YA GİTMESİDİR"

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Sosyal Güvenlik Uzmanı Kadir Denizci, TBMM'ye sunulan bir gelir vergisi ve kanun teklifinden bahsederek, "Bu kanun teklifinin içinde yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının 3201 sayılı kanununa göre Türkiye'deki emeklilik işlemleri var. Bu kanunda bazı değişiklikler olacak. Eğer kanun teklifi kabul edilirse, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız Türkiye'de düşük maaş alıp ve yüksek ödeme yaparak genç yaşta emekli olacaklar. 75 milletvekili tarafından meclise sunulan kanun teklifinin Ağustos ayından kabul edileceği söylentileri var. Bu konuda yorum yapamıyorum çünkü Meclis'te onaylanmasını bekliyoruz. Vatandaşlara tavsiyem işlemlerini başlatması ve sosyal güvenlik kurumlarına gitmesidir. Müracaatlarını yapması ve borçlanmalarının tamamını yatırmaları gerekiyor. Kanun teklifindeki maddede borçlanmanın tamamını yatırmayan için şu anki yasanın geçerli olmayacağı yazıyor" dedi.

Denizci sözlerine şöyle devam etti: "Kanun teklifi kabul edilirse, bazı öngörülen maddeler şu şekilde devam ediyor; öncelikle asgari ücretin yüzde 32'sine göre belirlenen günlük tutar, 27,29 TL'den 38,37 TL'ye çıkarak, yüzde 32'den yüzde 45'e çıkacak".

"YURT DIŞI BORÇLANMASINI YAPAN VATANDAŞLARIMIZ ŞANSLI OLACAK"

Türkiye'ye her yıl olduğu gibi yılda bir kere asgari ücrete zam geldiğini söyleyen Denizci, "Bu zamanlara göre düşünürsek, 38 liradan 45-50 ve 52 lira olarak devam edecek. Yani şu anda borçlanmasını yapan vatandaşlarımız şanslı olanlar olacak. Sadece bununla da kalmıyor. Kanun teklifinde yurt dışında işe girişin Türkiye'de başlangıç sayılmayacağı, Türkiye'deki işe girişten itibaren başlangıç sayılacak. Kişilerin işe girişleri 1999 senesinden önce ise bir problem yok. Kişilerin girişleri 1999'dan sonra ise 2000'li tarihler 2005-2006 ve hiç girişi yoksa, başvuru yaptığı 2019 tarihi itibari ile geçerli sayılacak. Böyle bir durumda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) üç aşamada maaş bağlıyor. Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) bağladığı maaşlar nelerdir dersek; 1999 öncesi, 1999'dan 2008'e kadar olan ve 2008 sonrası, burada aylık bağlama oranları farklılık gösteriyor ve esas prim kazançları var. Tarihler burada önemli" diye konuştu.

YORUMLAR

 • 19 Yorum
 • Alper Tunga
  1 yıl önce
  Emeklilikte öyle bir sistem kurmuşlarki akıllara zarar. 8500 günüm var emeklilik yaşına kadar 11500 ü geçecek. Sigorta diyorki askerliği borçlanırsan 1 sene düşermiş. Ee benim zaten şu anda bin gün prim fazlam var yaş gelene 5700 isteneni iki katı 11700 prim gününe denk gelecek. fazla primden dolayı emeklilik maaşı düşecek. Yazık çok yazık benim bile umutlarım yok peki genç nesil nolacak.
 • Adem şahin
  1 yıl önce
  Öncelikle bizim kazanilmis hakkimizi verin.turkiye para sokmak icin yurt disinda yasayanlari erken emekli etmek icin çalismayin.sana hizmet veren turkiyede calisan milletine kiymet ver.yazik yazik bu millet bunu hak etmiyor
 • Nurettin yorulmaz
  1 yıl önce
  Yurt disindakilere ozel Turkiyedeki vatandaslar iki kati parada verse toplu odeme malesef yok
 • Nurullah koc
  1 yıl önce
  1984 girişim var gun çok az aradaki günleri ödeme şansım varmi
 • Adilek
  1 yıl önce
  Biz yasini ve yilini doldurmus dogum borclanmasi yapamayan eksik pirim gunu olan BAYANLARA borclanma YOKMU
 • Ramazan
  1 yıl önce
  Ane ve babam bana bağlı deyil sigortaları var neden pırimim fazla ozaman
 • Yildiz zulfukaroglu
  1 yıl önce
  Evet bizim halimiz ne olacak kanser tedavisi bitti yaş olmuş 54 git çalış veya prim öde benim çalışacak hal yok ev geçindirecek fazla param toplu odeme verse devlet bizde çaremize bakariz
 • HÜSEYİN ÖĞÜNÇ
  1 yıl önce
  1993 ssk girişiyim bu yasadan faydalana bılıyormuyum
 • Eyt
  1 yıl önce
  Eyt lilere yok yurt dışı borçlanma var nasıl bir adalet konu eyt olunca sistem batıyor peki yurt dışından gelenlere emekli maaşı bağlanınca sistem batmıyordu?
 • Ferit Yıldız
  1 yıl önce
  Biz engellileri unutmayin gün eksiyi olanlara gün satin alsinlar veya 1800 günlen tüm engellileri esit bir sekilde erken emekli yapsinlar umarim biz engellileri unutmazlar
 • Süleyman
  1 yıl önce
  Yazıklar olsun türkiyede çalışan insan degilmi rabbim sizi bildiği gibi yapsın.
 • Halil
  1 yıl önce
  Stajyerler için hala birşey yokmu..
 • Tuğba Avcı
  1 yıl önce
  Ne de olsa Türkiye de sadece vergiye calisan bi sürü enayi var nerden verilecek bunlarin emeklilik aylığı kimin cebinden çıkacak yasayi onaylayacak miletvekillerinin mi????
 • Mustafa Er
  1 yıl önce
  Türkiye de yaşayan SGK dan prim eksiği olan emekli olamayan vatandaşlar lari kimse niye düşünmüyor
 • Muharrem Elibol
  1 yıl önce
  Biz ne zaman emekli olacaz mezardamı
 • Merve pehlivanoglu
  1 yıl önce
  Evde çocuğuna bakan kişiye sigorta satılıyor.fakat anne babasına bakan sayılmıyor.lutfen bunada el atılsın.
 • Şabankaraca
  1 yıl önce
  1991 girişim bisse yaranapilirmiyiz
 • Elmas sengul
  1 yıl önce
  Turkiyedekiler ne olacak
 • Bayram gökkaya
  1 yıl önce
  Yasa yine zenginlere çıkıyor türkiyedeki vatandaşın ssk ara boşluk niye askerlik borçlanması gibi yapılmıyor