EYT'de Sona Gelindi! Kreterleri Uyan 1 Milyon Kişi Hemen Emekli Olabilecek (Son Dakika)

EYT son gelişmeler belli olmaya başladı. EYT derneğinin Cumhurbaşkanlığı'na sunduğu rapor ortaya çıktı. SGK ve EYT dernekleri uzlaşmaya başlayacak. Rapora giren o kriterleri taşıyan bir milyona yakın kişi hemen emekli olabilecek. Peki EYT yasası çıkarsa hemen emekli olabilecek kişiler kimler? İşte cevabı.

EYT'de Sona Gelindi! Kreterleri Uyan 1 Milyon Kişi Hemen Emekli Olabilecek (Son Dakika)

EYT son gelişmeler belli olmaya başladı. EYT derneğinin Cumhurbaşkanlığı'na sunduğu rapor ortaya çıktı. SGK ve EYT dernekleri uzlaşmaya başlayacak. Rapora giren o kriterleri taşıyan bir milyona yakın kişi hemen emekli olabilecek. Peki EYT yasası çıkarsa hemen emekli olabilecek kişiler kimler? İşte cevabı.

EYT'de Sona Gelindi! Kreterleri Uyan 1 Milyon Kişi Hemen Emekli Olabilecek (Son Dakika)
20 Ekim 2019 - 14:03 - Güncelleme: 21 Ekim 2019 - 10:48

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile hazırlanan EYT’ raporu sunumu tamamlandı. SGK ile mağdurlar arasında uzlaşı yolları aranmaya başlanacak. Raporda neler olduğu merak edilirken kaynaklardan raporun içeriği hakkında bilgilere ulaşıldı. EYT derneği başkanlarının bir araya gelerek hazırladığı rapor Cumhurbaşkanlığı’na sunuldu. Peki hazırlanan raporlarda neler var?

8/9/1999 yılında çıkarılan ve erkeklerde 60 kadınlarda ise 58 yaş ön gören emeklilik düzenlemesi bir çok vatandaşı mağdur etmiş prim ödeme gün sayısını 7000’e çıkarılması bu sayısı oldukça artırmıştı.
Son beş yılda EYT’ olarak yaşa takılanların sayısı milyonları aştı ve prim ödemeleri tamamlandığı halde yaşa takılan vatandaş hakkını aramaya başladı. Bir çok organizasyon ve miting yapan mağdurlar için somut adım eylül ayı başında atıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Prof. Dr. Vedat Bilgin’e EYT’liler ile görüşme talimatı verdi kendisinden rapor düzenlemesini istedi.

Bilgin EYT dernekleriyle yaptığı görüşmeyi tamamladı ve Cumhurbaşkanlığına gerekli rapor sunuldu. 
İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulan EYT Raporu,

EYT Sorunu,

1999 yılında çıkarılan yasa ile emeklilik sistemi değişmiştir. Eski sisteme göre 18 yaş sgk işe başlama tarihi olarak alındığında kadınlar 20 yıl ve 5000 gün prim ödeme ile erkekler 25 yıl 5000 bin gün prim ödemesi ile emekli olabilecekler di. 4447 nolu yasanın yürürlüğe girmesiyle sigorta sürelerine yaş sınırı eklenmiştir. aynı dönemde siyasi partilerden bazıları Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunmuş sa da yasa iptal edilmedi ancak kademeli emeklilik düzenlemesi getirildi.

İlk SGK işe başlama tarihi devlette yapılan sözleşmedir.
İş verenler ile işçi arasında yapılan sözleşmeler dışında, çalışanın emekliliği açısında yapılan ilk sözleşme devlet ile yapılan akittir. İşe giriş tarihini bilen çalışanın emeklilik tarihinin değişmesi mağduriyet doğurmuştur.

Emekli olacağı yaştan neredeyse 10 yıla ve üzeri farklı bir tarihte emekli olunması büyük mağduriyet yaratmıştır. Yasayı çıkaran dönemin hükümeti sonraki seçimlerde baraj altında kalmıştır.
Emeklilikte Yaşa Takılanların sayısı 5 milyon 404 bin 914 kişidir. Emeklilik yasasının değişmesi halinde SGK’ya yıllık 103 milyar 7774 milyon 800 tl maliyet oluşturacaktır. (Ortalama emekli maaşı 1600 tl olarak hesaplandı)

Ancak yasanın çıkmasıyla bu kadar kişinin emekli olması mümkün değildir.

Stajyer olarak işe başlayanların işe giriş tarihleri yasa öncesi olsa da emeklilik hakkı elde edemezler. Yine prim günü eksik olan, 25 yıllık sigortalılık süresini tamamlamayan, emekli sandığında emekli olacaklar, Bağkur lu olarak çalışanların 7200 gün kadınlarda ve 9000 gün erkeklerde eksik günü bulunanlar hemen emekli olmayacak ve bu süre 10 yıla yayılacağı düşünülmektedir.

Bu hesap ile EYT yasası değiştiğinde emekli olacakların sayısı 1 milyon kişiye yakın olacak ve yıllık SGK’ya maliyeti 14 milyar 200 milyon civarında olacaktır.

EYT Hakkındaki tüm gelişmelerden anında haberdar olmak için;

Bizi Twitter'da Takip Edin => Finans 365

Bizi Facebook'ta Takip Edin => Finans 365

Android Uygulamamız => Finans 365

IOS Uygulamamız => Finans 365


YORUMLAR

 • 139 Yorum
 • Hüseyin Kara
  1 gün önce
  Herkes için iş veren yok zaten yaş geçince işverende iş vermek istemiyor bukonu. Seçimlere vekillere mutlaka yansıyacaktır
 • Halit eyt.
  1 gün önce
  Hak edenler 25 sene. 5000.günü dolduranlar emekli edilsin adalet dogrusu budur haksızlıga birson verilsin artık
 • Mehmet gezen
  1 gün önce
  Üzgünüm bunlar hiçbir şey yapmayacak arkadaşlar bizi oyalıyorlar.
 • Bülent
  1 gün önce
  4 milyon suriyeli ye bulunan kaynak biz eyt liler için bulunamıyor. Eyt liler 6 milyon. Aileleriyle ülkenin yarısına tekabül ediyor. Bizi unutan siyasileri biz hiç unutmayacağız. Onlar bizi seçimde hatırladığında. Eyt liler evine ekmek götüremiyorlar issiz ler
 • İzmirli
  3 hafta önce
  Madem 40 yaş üstünü emekli edemiyorsa devlet devlet dairelerinde iş imkanı sunsun bizde çalışıp emekli yaşımızda emekli olalım 40 yaş üstüne kimse iş vermiyor.
 • Gülsen
  3 hafta önce
  Tabiki 25 yil olsun bunda hemfikiriz ama güñü dolmuş yılı dolmuş yaşi bahane ediyorlar bu hakmi zaten zor şartlarda idare oluyoruz eksik maaş diye bahane ediliyor ya bunu hakettik ki istiyoruz
 • Cevdet sinasi
  3 hafta önce
  46 yasında emekli olmaya çalısıyor yuh
 • Ercan buldu
  3 hafta önce
  Ercan bulduk zorunamı gitti hak ettiyse tabiki olucak bu ülkede 35 yaşlarda emekli olanlarda var.Nr yapalım kanunlar ozaman öyleydi canım kardeşim hak neyse herkes hakkını almalı dimi
 • Patron degil eyt\'li
  3 hafta önce
  Yeter gari işçi emekçi ezildi bitti Patrona kredi Suriyeliye kart Batana konkartodo Bize gelince bilmemleyi tuta Artık yeter eyt kırmızı çizgimiz ha ha yok mu diyorsanız israfa edin lütfen ülkenin gerçek sahiplerine emekçiler hakketti hakkımızı istiyoruz demokrasi hukuk içinde
 • Ercan çalışır
  3 hafta önce
  1990 girişli 3685 gün ek 5 var 1967 dogumlu sizce emekli olabilir mi
 • Siyaset bilimler uzmanı
  3 hafta önce
  Bence emeklilik yaşı 70 e çıksın Almanya'daki hollandadaki gibi işsizlik maaşı gelsin. Kira yardımı kiranın tamamı ayriyeten de genç işsize ayda 500 TL 30- 40 yaş arası 750 TL 40-50 yaş arası 1000 TL şeklinde 50 yaş üstü 1500 TL 70 e kadar emeklilik masida minimum 2000 TL olmalı.İşkur 3 kere iş bulmalı 3 ünüde beyenmezse bu yardımlar kesilmeli.
 • A.s
  3 hafta önce
  Abi sen dünyanın sonunun geleceği günün arefesinden bahsetmişsin turkiye ve bu kafadaki idareciler için . bu ülkede muasır medeniyetler seviyesi 4.adet süper donanımlı 80 trilyonluk mercedes
 • Dincerbukan
  3 hafta önce
  Merhaba ben 01 10 1997 sgk başlangıçım şu anda pirimim duldu 6064 günüm oldu bu yadan yararlana bilecekmiyim
 • Eyt li
  4 hafta önce
  Eyt li iş arıyor yaşlısın deniliyor; emekli olmak istiyor daha gençsin çalış deniliyor. Artık sesimizi duyun lutfen biz de bir can taşıyoruz.
 • Mehmet
  3 hafta önce
  Ben 1992 de giriş yaptım 74 doğumluyum 5640 gün sayım var emekli olamıyorum ölümümü bekliyorum mezarda emekli olacam galiba
 • Ha Tan
  4 hafta önce
  İİntibaktan naber
 • Yasin duran
  4 hafta önce
  Bazi yorumlara bakip gülüyorum devlet batacakmis iflas edecekmis bu devlet batacak iflas edecekse benim icin iflas etsin kardesim har vurup harman savuran siyasetciler ,suriyeliler yuzunden batana kadar benim.icin eyt liler icin bu memleket icin calisip ureten vergi veren insanlar icin batacaksa batsin.
 • Aynur.
  4 hafta önce
  99 yılına takildilar her şey değişiyor 20 yıldır. Bu yasa yerinde.2009. Çekin de. 60 yaşında olup.emekliligi.goremiyenler var.
 • Mağdurum da mağdurum
  4 hafta önce
  0 katsayiyla emekli olsan ne olacak, olmasan ne olacak? Yaştan değil asil katsayidan yediler hakkimizi. p den 30 a düşürdüler. 1000₺ emekli ol şimdi. Allah kahretsin alayını.
 • Erdi kaplan
  4 hafta önce
  Ssk giriş 1990 5mayıs şuan 4bin500 gün pirimim var yaşım 53 yasa çıkarsa hemen emekli olurmuyum
 • AHMET CAN
  4 hafta önce
  5000 GUNU TAMAMLAMAN LAZIM
 • H.sonel
  4 hafta önce
  Eyt çıksın eyvallah hakmıdır evet kimse devamında ne olur sgk sistemi bunu kaldırırmı soranyok beş yıl sonra 90yıllara dönermi sıkıntılı durumlar eyt çıksa ilk emekli olacaklardanım çıksın istemiyorum sistem çocuklarımın da ihtiçları için ayakta kalmalı
 • Ruhsuz
  4 hafta önce
  Herkes ek bişiler istiyor bende diyorumki bu yasadan emekli olanlar çalişmasın calısanlarında maası kesılsın hadi bakalım kımler kabul edecek hep devletten beklemeyin biz ne verdık diyin..
 • Halil İbrahim
  3 hafta önce
  O zaman önce milletvekillerinden başlasınlar. 2 yılda emeklilik hakkı kazanan milletvekilleri tekrar milletvekili seçilemesin. Garibanın kazandığı 2 kuruşa mı göz diktin? Yok maaşı kesilsin yok çalışamasın... Bırak da vatandaş bari kendi çabalarıyla yaşam standardını iyileşirsin.
 • Cengiz kurklu
  4 hafta önce
  Ya Kardesim Ortada Yasa Yok Cikan Bir Kanun Yok Ikide bir eyt Ile olumlu gibi haber yaziyosunuz Yazik Degilmi Insanlari umutlandiriyosunuz .Sayin cumhurbaskanimizin Son sozu ne oldu hayir su an Oyle bir duzenleme yok Butcemiz Kaldirmaz dedi daha bunu ikide bir yayinlamaniz etik degil milleti umitlendirmeyin
 • Vatandaş
  4 hafta önce
  11aydır işsizim 5 nüfusum 46yaşındayım 4800 gün bağkur ödedim 951gün sgk ödedim. bir gün dahi fayda görmedim bence adil değil
 • Yücel
  4 hafta önce
  Hani sorunun cevabı?? Aynı şeyleri yazıyorsunuz!!
 • Selim
  1 ay önce
  Emeklilik çalışma bunları geçin çok gencimiz iş bulamıyor 40 yaş üstü zaten iş bulamıyor. 40 yaş üstü iyi bir meseleyi yoksa iş bulamadığı için eyt istiyor. Sorun çözmek için yol ve bina yapımından vaz geçip faprika. Hayvancılık. Tarım sektörünü güçlendirme iz gerekli. Saygılar.
 • Tekin
  1 ay önce
  Yaş 49 7000 pirim günüm var 30 yıldır çalışoyorum EYT bekliyoz dahada bekleriz mezarda emekli oluruz sürüyelilere vatandaşlık ev maaş gıda giyim destegi veren devlet sürüyeliler namusumuza malımıza çocuklarımıza gaps ediyor hala daha görmezden gelin hakkımızı helal etmiyoruz
 • Onemlidegil
  1 ay önce
  EYT EYT diye tutturup ta yasa çıkınca çalışmaya devam eden şerefsizdir... hakkımız hakkımız diye nara atarlar ama çalışmaya devam edip gençlerin önünü açmayıp hak yerler
 • Mevlüt
  1 ay önce
  85 90 yıllarında internetmi vardı bizlerin primlerini ödememiş ler eğer yollarda Maliye takip etseydi bizimde primimizi eksik olmazdı bizlerde ept istiyoruz suç bizdemi
 • balik
  1 ay önce
  Sen yasa clkslnda geriye donugu sonra dusun dumduk
 • Behçet kobilay
  1 ay önce
  1994ün 12.ayın1isigota girişim 1967doğumluyum pirimim 8350 25 yılım 12. Ayda doluyor yasa çıkarsa emekli olabilirmiyim
 • Ahmet Akdeniz
  1 ay önce
  Nerede sona gelindi ,daha yeni çalışma yapın diye talimat verdi cumhurbaşkanı
 • Ozan özgen
  4 hafta önce
  Ben 15 yasinda sigortali oldum yasim 15 di neden bu devlet 15 yasimi saymiyorda 18 yasimi sayiyor ben stajer deyilimki
 • Ahmet k
  1 ay önce
  Mademki EYT liler emekli olamiyorsa o zaman 37-42 yasinda emekli olanlar yeterince doydular onlarinda emekli maaslarini dondursunlar haksa hak esitlik olsun onlar türk vatandasida biz ETY liler bir SURİYELİLER kadar kıymetimiz yoksa demek ki Yunan yada Bulgar vatandasiyiz...........
 • Mahmut Afyuncuoğlu
  1 ay önce
  Benim giriş 1997 17 yasında başladı SSK 39 yaşındayım 6400 günüm var benim ama 18 ekadar geçen süre boşamı gidecek
 • Cengiz arpacı
  3 hafta önce
  Yok kardeşim boşa gidenler staj sigortasi senin ki normal sigorta anladiğım kadar..
 • Veli Aygün
  1 ay önce
  12 yıl fazladan çalışıyorum bu adalet nerede? Eskiden 10 senede emekli oluyorlardı.
 • Barış
  1 ay önce
  Yaşım 48, 7000.günüm var ve 95 girişliyim.benide etkiliyormu acaba?
 • CAGATAY
  3 hafta önce
  EVET ETKİLİYOR
 • Karamanlı
  1 ay önce
  25 senedir işsizliğe kesilen paralarımızı yılda 100 milyar oluyor. Ama 1 ay bile işsizlik maaşı almayanlar var. Yılda biriken bu paralar nerede, şimdi neden ödenek yok deniyor.
 • Fikrî soylu.
  1 ay önce
  1999/ 4 .bu ay işe giriş tarihim SSK başlangıcım. Eyt den yararlanirmiyim.
 • Sedat Al
  1 ay önce
  Maş uys kardeşim avrupada adamlar kaç saat çalışıyor,cumartesi pazar da çalışmıyor.bizim ülkemizdeki gece vardiyası da normalken onlar 2 kat ücret alıyor 65 te olsunlar tabi şartlar hafif
 • Ertan tendra
  1 ay önce
  Arkadaş ben yurt dışında çalışıyorum, aşamaların alt katında atölyeden tut ,ağır iş atölyeleri var ,yurt dışı örnek veriyorsunuz hep insanlar harıl harıl çalışıyor gün boyu, ev kirası 1200 euro bir ekmek 1.5 euro,bir tane domates 1,70 euro adamlar kaşık tan tut ,ağır sanayi üretim ful ,70 yaşında adam çalışıyor, emekli oldu halde ,siz kahvene köşeleri,orası benim burası benim ,cepte malboro, parlement ,maaşı al yatis ,ben hollandada ,çalışıyorum eşim doğum yapacağı zaman turkiyeye geliyorum ,bedava ,hollandada bir doğum masrafı 5 bin euro netin hesabını yapıyorsunuz, siz yılda bir kişiye bir ambulans bedava ,ikincisi 275 euro sizin burun kanasın,öksürük ambulans biraz çalışın, 10 bin iş gücüne yakın buralar ,bedava emeklilik sizinki
 • Gazı Çobanoğlu
  1 ay önce
  06.09.1999 girişli SGK liyim bende eyt den yararlanabilirmiyim
 • Selim durmaz
  1 ay önce
  Ne yazıkki hayır 01'01'1999 dan sonrasın
 • Arif
  1 ay önce
  Merabalar ben 1997de sikortaliyim 6900. günüm var fakat 23yildir çalışıyorum bende eyetelimiyim lütfen cevap teşekkürler
 • Havva
  3 hafta önce
  Merhaba ben 38 yaşındayım 96 yılında sgk girişim var 5300 günüm var kanundan yararlanabilir iyim normal şartlarda 53 yaşında emekli olucam
 • Ercan
  4 hafta önce
  Hayır olamazsın
 • Uğur Kış
  1 ay önce
  2senen daha var çünkü 25yıl eksik
 • Slm
  1 ay önce
  Evett eytlisin
 • Melda
  1 ay önce
  Erkeklerde 25 yıl süre var. 1997 girişli 1 erkek için 2022 de hak kazanır
 • Hayri Son
  1 ay önce
  25 yıl şartının tutması gerekiyor.
 • Fatih çavaş
  1 ay önce
  Eyt çıkmalı hemde hemen. Sgk işsizlik primletinden nerelere kaynak bulunuyorsa bu kanuna takılanlaramı kaynak bulunmayacak. Bizim seçtiklerimiz 2 yılda emekli oluyor seçenler emekli olamıyor bu işte bir gariplik yokmu. Avrupa şartları diyorsunuz adamlar orada emekli oluyor aldıkları maaş memleketime gelince 3.5-4 kat oluyor. Bizim emeklilerden neredeyse 10 misli
 • Yasmin
  1 ay önce
  Eyt sorunu haklarımızı kaybetmeden çözülürse kaç milyon rahatlayacak
 • Ekrem keles
  1 ay önce
  Slm. Arkadaşlar ben 01 04 1987 girisliyim ya bizim geriye dönük haklarımız ne olacak tam 9987 günüm var bu beklediğimiz geçmiş haklarımız ne olacak
 • Tuba
  1 ay önce
  Ya kardeş hele yasa bir yürülüğe girsin emekli olda onuda istemeyin yani n3 kadar ac gözlü bir toplumuz hiç şükür yok yazık günah
 • EYT magduru
  1 ay önce
  Ya millet EYT kanununun çıkmasını istiyor sen geriye dönük hak peşindesin yaş haddinden emekli olanlar var onlar hak mı arıyor
 • Ali Kemal
  1 ay önce
  6100 günüm var 2001 girişim çalışma sürem19 yıl yaş 41 biz emkliliyi hak edrmiyiz günüm 3 sene sonra doluyor yaş 44 oluyor
 • Ramazan kozmaç
  4 hafta önce
  Ali Kemal 1999. 7. Ayından önce sigortalı olanlar yani yasadan önce sigortalı olanlar
 • Mehmet’i
  1 ay önce
  olamazsın 25 yıl tamamlaman gereken hizmet yolu bir de yaş tamamlama var etti 1999 giriştilerse kapsıyor
 • Barış
  1 ay önce
  2001 girişliler ile ilgili değil eyt .olamazsın emekli
 • Mustafa d
  1 ay önce
  Eyt bekleyip emekli olanlarinda geriye donuk haklari da verilsin.
 • Maş Uys
  1 ay önce
  Emekli olup ne halt edeceksiniz, erkekler gündüz 12de kahveye gidecek kadın milleti dırdırdan başka birşey yapmayacaksınız. Elin avrupasında amerikasında emekli yaşı 65. Adamlar emekli olmak istemez istese devlet izin vermez; hem ekonomiye hem devlete zarar.
 • Ali ucar
  1 ay önce
  Senin gibi altimiz kuru deyil bizim
 • Gariban işci
  1 ay önce
  Kardeşim burası Avrupa deyil ortalama ölüm yaşı Oralarda81 bizim ülkemizde 58 anladınmı Peki sen bizim ne şartlarda çalıştığımızı biliyomusun belliki işin rahat altın kuru keyfin yerinde...!
 • Zoro
  1 ay önce
  Len senin duzun Guru konuş ma abd de parası değerli seninki kim tanıyor.kimse işi iyi olsa niye istesin emekli olmayı. Milletvekili istiyormu veya vali veya devlet memuru. İsteyen ler çoğu özel sektör. Kolay mı özel de 65 yaşına kadar çalışmak. Bu gün koç bile spor kulübü ne el attı. Neymiş ab yok abd. Özel sektör 12 saat çalışıyor. Git abd resmi çalış bakalım. Hafta da 35 40 saat.
 • ASA
  1 ay önce
  Sen söylemlerinde haklı olabilirsin fakat bizim ülkemizde avrupadaki şartlar yok normal maaşı yetmeyen vatandaşlar emekli olduğunda maaşları yetmeyip çalışmak zorunda kalacaklar ve dahi (asgari ücret 2010 tl iken neden emekli maaşlarının burada yazılı olduğu için söylüyorum 1600tl olarak söyleniyor) haberde geçenle yanlış olduğunu düşünüyoeum
 • Özdemir
  1 ay önce
  1972 doğumluyum 1987 SSK başlangıcım var 5375 pirim şartım var ama benim pirimim şuanda 9000 olmak üzere SGK aradım daha üç yılım varmış emekliliğe başımı hangi taşlara vuruyum bilmiyorum
 • özdemir
  1 ay önce
  sigorta başlama yaş sınırı 18 15 yaş değil ondandır kardeş
 • Akman Sertkol
  1 ay önce
  Akman. 1969 doğumluyum.Sigorta giriş tarihim 1989 dur.Pirim günüm: 5254 Ne zaman emekli olabilirim.
 • Ali bulut
  1 ay önce
  1969 ve 1987 sigorta girişi olan kardeşim sen zaten 5200 ile emeklisin SSK ya sor Abim ayni durumda 6 aydır emekli parası alıyor
 • Mustafa d
  1 ay önce
  Ben 5 sene gec emekli oldum eyt den 1090 maas baglandi bu adaletmi geri donuk haklarimi helal etmiyorum.
 • Ömer
  1 ay önce
  40 li yaşlarda emekli olacaklara niye kiziyorsunuz, siz gezip eğlenirken gencliginizi yaşarken biz çalışıp ev gecindiriyor, pirim oduyorduk.bunuda dikkate alin
 • Mustafa Köksal
  1 ay önce
  1999 Yılından çıkan yasa bu tarihten sonra sigortalılar için uygulanmalı. Önceki sigortaları kazanılmış hakları geri verilmeli. Adiliyet sağlanmalı.
 • Ercan
  1 ay önce
  ssk girişim 1996 pirm günüm5390 olmuş pirim 5800 de doluyor kanun çıksa emekli olurmuyum
 • Osman aslan
  1 ay önce
  1973 doğumluyum işe giriş tarihim 1993 pirim gün sayım 7500 dür. 25 yılı doldurmama rağmen 8 yıl beklemek zorunda değilim. Biran önce yasa çıksın.
 • Ceyhun
  1 ay önce
  Ben de yaşa takılıp 8 yıl fazladan çalıştım.Ben gibi birçok insan var. Bu yasa çıksın ama bizim gibilerin de haklarına bir düzenleme yapılsın.
 • Murat B
  1 ay önce
  Eyt bin memlekete maliyetine kimse bakmıyor, herkes ben diyor, memleketi Yunanistan gibi batıracaklar, ben eyt ye karşıyım
 • Mehmet
  1 ay önce
  1970 doğumluyum 18 yaşında sigortalı oldum. Askerlik dahil sigortami hiç kesmedim. Önce bağkur sonradinda SSK toplam 10.600 primim var. Yazıklar olsun hala emekli olamıyoruz. Hep tavandan ödedim sdkyi. Emekli olursam alacağım maaş 7650 lira görünüyor.
 • Murat
  1 ay önce
  8 sene fazla çalıştım.bizlerin hakkı ne olacak
 • Ümit
  1 ay önce
  01,04,1998 girişliyim 7669 gün primim var Ben nezaman olurum 4 Sene sonramı
 • Kambozlu53
  1 ay önce
  Arkadaş eyt diye diye meydanlarda kemal itinin ardında hükümete sallayıp duranlara chplilerle iş tutanlara ne gerek var eyt ye onları ke MAL ve CHP beslesin emekli etsin.
 • Bülent
  1 ay önce
  hakaret etme adam ol edebinde yaz.
 • Hakli
  1 ay önce
  Eyt başlıklı dana beni hukumet emekli edecek diyerek artistlik yapma bu hukumet mi cikardi. Seni emekli yapmak.istiyorsan o zaman hukumete destek vereceksin
 • Eyt
  1 ay önce
  SIĞIR Holiganlık yapma Biz hükümete prim ödedik siyasi partiye ödemedik A parti B parti önemli değil şuan iktidar olan emekli edecek
 • Zerrin Görgün
  1 ay önce
  Ben 6 yıl yaş bekledim ve emekli oldum. Haksızlıkmı? evet kısmen haksızlık ama 40 yaş emeklilik için erken 60 yaş da geç. Yaşa takılı kalıp gerçek sorunu göremiyoruz,2000 ve 2008 sonrası bağlanan emekli aylıkları. Özellikle 2008 sonrası, maaş bağlama oranları değiştirilmediği veya intibak olmadığı sürece aldığımız maaşlar trajikomik. Lütfen ama lütfen daha insani şartlarda yaşamamız için bu sorunu göz ardı etmeyin.
 • Murat tan
  1 ay önce
  Devlet 8.9.1999 diyor ve benim sgk başlangıcım 27.9.1999 günle kacırıyorum bu haksızlığı ortadan kaldırılması lazım sacmalık gün dolduran emekli olsun başlangıc bitiş nedir
 • Sedat
  4 hafta önce
  Benim gibi. Acaba askerlik yatirsak ne olur.bilen yazsin lutfen.
 • Kemal Özberksoy
  1 ay önce
  Çıksın artık bu yasa, 9000 e yaklaşan gün toplamıyla senelerdir bekliyorum.
 • Yasemin
  1 ay önce
  1992 mart ayinda agk baslangicim var 10 yil yaklasik 4 bin is gunum varsa ben emekli olabilirmyim acaba
 • ZOR
  1 ay önce
  Bunlarda Allah korkusuyok
 • Dört ce
  1 ay önce
  Eyt liler için çok uzun bir süreç başladı
 • Watchandlearn
  1 ay önce
  Bu eytlileri nasıl mağdur ettilerse şimdi bunu adaletli bir şekilde 99 öncesi kimler hangi k Kanuna ve yasaya göre emekli olmuşsa geride kalanlarıda aynı şekilde aylık bağlanma oranında o günkü şartlar neyse aynı şekilde bugünde o şekilde kalanları emekli etmek zorundalar kim bunu yaparsa zaten eytliler ona yeşil ışık yakar her anlamda önümüzde seçim var kartları güzel oynamak lazım Bu arada aynı şekilde staj mağdurlarıda yine eytliler gibi haber peşinde gelecek haberi beklemeklteler avukata staj başlangıcı sayılıyor işciye hayır en azından başlangıç olarak gösterilmeli ✋
 • turgut ılıca
  1 ay önce
  Selam 1979 doğumluyum 01.07.1994.girişliyim yasadan yararlanıyormuyum
 • Remzi guler
  1 ay önce
  Tabiki yararlaniyorsun 5000 gun dolduysa, yoksa doldurduğunda emekli olursun
 • M.d
  1 ay önce
  Ben 5 sene bekledim 7000 binin ustunde emekli oldum 1090 maas baglandi benim gibi geriye donuk haklari olanlarin haklarida verilsin.
 • Mehmet
  1 ay önce
  Selamlar 15.05.1973 doğumluyum 21.11.1992 SSK girişim var toplam gün sayım 1585 16.02.2001 tarihli Emekli Sandığı işe başladım gün sayım 6800 ben ne zaman Emekli Sandığı Emeklisi olurum
 • Ahmet efe
  1 ay önce
  Cumhurbaşkanı biraz düşünsün gün bekleyip emekli olanların geçmiş haklrı nolcak bn 3 sene bekledim o fark nolcak
 • Erol kara
  1 ay önce
  Bir bardak su
 • Oktay oktauq
  1 ay önce
  Eger bir duzenleme yapilarak yasa cikacaksa genel olarak cikmali.1999 dan sonra ise baslayanlarin ne gunahi var.Hukumet bir tarafi mutlu ederek oy potansiyelini arttiramaz.geri kalan cogunluk secimlerde ona gore oy kullanacaktir.En azindan ben oyle yapacagim.
 • Necat Akbacı
  1 ay önce
  90 girişiyim 76 doğumluyum 6980 primim var emekli olucakmıyım
 • Ahmet
  1 ay önce
  25 yıl hizmet süren var arkadaşım. Giriş tarihine 25 yık ekle Günü doldur . Öyle hesap et.
 • Kenter
  1 ay önce
  Ben01 06 1999 sigortalılık yaşım 40 sigortam5870 gün olmuş devlet bana 58 yaşında emekli ol cam demîş ben devlete sigortalı olduğunda devlet bana 5500 güncalışcan dedi ben devlete söz verdim devlet de bana söz verdi ama devlet sözünden vazgeçti seçim zamanı yaklaşıyor bende devleti ona göre sececem bu yasayı değiştiren devlet yöneticisini seçelim fırsatçılık yapmayalım bundan sonraki nesil bizim çocuklarımız devlet suriyeliler harcadığı paraları vatandaşına harcasaydı ben mazur suriyeliler paşa eğer ki s uriyelilere bak cam diyorsa yöneticiler kendi maaşlarıyla baksınlar bende ğörüyüm s uriyelilere olan aşklarını
 • Kadir
  1 ay önce
  Devlet deseki Hepinizi emekli yapacağım, ama malı yük yüzünden devlet batacak. Yada kademeli düzenleme yaparak, kısım kısım emekli ederim, ama ekonomi bozulur enflasyon fırlar dese. Bu millet banane ben emekli olayım, ne olursa olsun der. Bu arada 5 yılda ben takıldım eyt ye....
 • Xyz
  1 ay önce
  Yuh artık 40 yaşındasın daha...
 • FİLİZ GÜNAY
  1 ay önce
  Benim prim dolu ama 12 yılım var bana vurmuyomu
 • Yusuf dogru
  1 ay önce
  Yihhuuu oleyyyyy sona gelinmis emekli oluyormusuz. Lan oglum kimse bizi emekli etmez. Etselerde tadi olllmmmaaazzzzz
 • Ahmet efe
  1 ay önce
  Biz yaşi bekleyip te emekli olanların geçmiş hakları nolcok onları kim ödeycek bn 4 sene bekledim emekli olmak için o farkı kim ödeycek
 • Zübeyir avcı
  1 ay önce
  Mahallenin muhtarı ödeyecek. Beklerken hiç sesiniz çıkmasın. İş ciddiye binince de bize yokmu diyin
 • Staj Eyt
  1 ay önce
  Hep bu sgk ya devlete.maliyet yaziyo. Ya bizden yıllardır topladıklarınız. Neden vatandaşa maliyeti yazmıyo.
 • Halit
  1 ay önce
  Erkeklerde 25 yılını.pirimini dolduranlar hakedenler emekli edilsin doğrusuda bu
 • Sedat sabuncu
  1 ay önce
  01/01/1999 sigorta girişim var pirimlerim o tarihte yatmaya başladı eyt ye dahilmiyim
 • Redkagit
  1 ay önce
  Evet eyt lisin ama ne zaman emekli olursun bilmem
 • Nuray sanli
  1 ay önce
  Benim günahım ne.2001giris yaş 60.
 • Murat kır
  1 ay önce
  Ciksin artik bu yasa kendilerine gelince 5 dikis emekciye gelince bisey yok.boyle gitmez
 • Ahmet
  1 ay önce
  İsrafları kesin milletin hakkını verin.
 • Gerçekçi
  1 ay önce
  Sen yasayı çıkaran kendi israfçı fikre sahip siyasetçine döşen. Bu iktidar çıkarmadı yasayı. Aklı evveller
 • Sami
  1 ay önce
  Bu kanun Türkiyenin batmasına sebep olur Özal ın getirdiği 50 yaşı Demirel oy uğruna kaldırdı SGK hala batık vaziyette herkes edebince yaşını beklesin. Bu kanun 1999 yılında Ecevit tarafından çıkarıldı o zaman neredeydi sözde EYT. ler
 • Tircı
  1 ay önce
  Bedenen rahatsız olan hiç bir şey ödemediği halde istediği yerde sağlıktan faydalananlarbunun üstüne birde maaş veriliyor bide daha ona bakana da maaş veriliyor oda yetmiyor gidip 300 bin tl lik passat alıyorlar(5 yıl vergi ödemeden ) . Dulluk maaşı ,çocuk parası veriliyor devlet batmıyor emeklilik hakkını ödeyeyipte emekli oluncami devlet batıyor
 • Oruc aras
  1 ay önce
  Sgk ya maliyeti olmuyor 25 yıl zaten ödenen prim paralarını zaten kullan dınız biz çalıştık karşılığında iş veren prim yatırdı alın terimiz 25 yıl yatırdık 10 yıl anca yeriz sgk ya maliyeti olmuyor hakkımızı verin sadaka deyil yediğiniz kadar yediniz helal etmiyorum
 • Mustafa yorulmaz
  1 ay önce
  3600 gündemden kalktı mı üç bin altı yüze bekleyelimmi
 • Şenol ersöz
  1 ay önce
  Bu birmilyon kişi işe enson kaç nesesinde girişleri kapsıyor ...
 • Misafir
  1 ay önce
  Kac gundur ayni muhabbet ve yazi degisik bisey yok
 • Eyt\'de sıkıntı yaşamış biri
  1 ay önce
  Şahsım olarak 7 yıl fazladan çalışmak zorunda kaldım. Geçmişte 39 yaşında emekli olan ve çalıştığından çok maaş almakta olan emekliler var , yanlış politikalar ile yapılmış olan erken emeklilik leri farkını biz çalışarak niye ödüyoruz. Şimdi bu tarihleri erkene çekenlerse bizim hakkımız ne olacak , biz niye o kadar zaman için sıkıntıya katlandık. Zaten özel sektör de çalışmak ayrı sıkıntı , çoğu insan işten çıkartma korkusu ile bir çok olumsuz iş şartlarına evet demek zorunda kalıyor. Benim gibi çeşitli zorluklar yaşayanlar var. Bu konudan etkilenen herkesin , belli başlıklar ile mağduriyetleri ele alınmalıdır. Hakkımız var ise o kadar çalıştık ve ürettik , bizlerde bende hakkımızı istiyoruz. Bu konudan mağduriyetleri olan tüm arkadaşların sıkıntıları çözülmesini şahsım adına destekliyorum. İnşallah çözüm üretilir.
 • Hüseyin Kartal
  1 ay önce
  1999 öncesi sigorta başlangıcı olan herkes eyt lidir. 5000 gün prim ve 25 yılı dolduran herkes bu yasadan faydalanabilmelidir. Aksi durumda siyasi iktidar kademeli sistemle emeklilik getirdiğinde genel seçimlerde İstanbul'daki sonuç kaçınılmaz olacaktır.
 • Aslan kaya
  1 ay önce
  Milet vekilleri 5 senede emekli oluyollar halki kim netsin hp kendilerini düşünuyolar pirim doldumu hemen versinler mağaşı ömrümüz calisarak geçiyor ölüncümü verecekler parayi
 • Namık Kuşçu
  1 ay önce
  Suriyelileri besleyeceğinize hak etmiş insanların hakkını verin.yeter artık bu kadar beslediğiniz birazda avrupa beslesin.
 • Faruk DOĞAN
  1 ay önce
  Güzelde ben eytliyim 6 yıl geç emekli oldum. Mecburen yaş bekledim nasıl telafi olacak?
 • Aydın şengül
  1 ay önce
  1997 girişliyim pirim günüm 5125 gün ben emekli olabilirmiyim
 • Hüseyin KOLÇAK
  1 ay önce
  Hadi inşallah yasa çıkar daemekli oluruz.
 • Yalçın
  1 ay önce
  İnşallah bugüne kadar yaşı bekleyip de emekli olanların geriye dönük haklarını ikramiye veye maaş olarak ödeme yapılır
 • Fatma ökdem
  1 ay önce
  Kardeşlerim inananmayin tok açın halinde anlamaz ben eli Beş yaşindayiz bizim hakimiz onlara haram olsun dul bir kadınım bende yaş bekliyorum béş kuruşa hasretiz hakimizi suriyeler yiyor yilardir akepeye oyUmu verdim çok çok mahduruz eve ekmek alamıyorum öglumçok zor şartlarla okumuyorum
 • $ turhan
  1 ay önce
  Prim eksiği olana ya borçlanma hakkı verilmeli yada sigortasız çalıştırıldığı yıllar için yargı yolu açılmalıdır Örnek: 1990 1998 arası sigortasız çalıştırıldım şimdi dava açamıyorum
 • Yusuf çakmak
  1 ay önce
  Hadi inşallah
 • İsmail
  1 ay önce
  Meslek liselerinde stajyer olarak işe başladığımızda o dönem bizlere bu sigorta giriş numarasıyla sigortanız başlanmış olup bu verilen sigorta numaranıza iş hayatınıza devam edebilirsiniz denmişti.Fakat verilen sigorta numarasının bir anlamı olmadığını neden belirtilmedi.Bu ben ve benim gibiler açısından büyük bir kayıp.
 • Özlem Kurt
  1 ay önce
  Haklısınız meslek liselerinde verilen sigorta numarası tam bir dış.Neymis sadece sağlığı kapsayan sigortaymis.O zaman devlet 18 altı sigortasız eleman çalıştırmış olmuyor mu?Sağolsun dönemin iktidarı her tarafa ....... sıvadı !
 • Ceyhab
  1 ay önce
  EYT ya eyt ysda busefer barajı alti