GSM Şirketleri Kafasına Göre Zam Yapamayacak

GSM şirketleri kafasına göre zam yapamayacak. Bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu açıklama yaptı.

GSM Şirketleri Kafasına Göre Zam Yapamayacak

GSM şirketleri kafasına göre zam yapamayacak. Bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu açıklama yaptı.

GSM Şirketleri Kafasına Göre Zam Yapamayacak
Editor: Serhat KARAMAN
14 Mart 2019 - 17:03

GSM şirketleri tarife ücretlerine dönem dönem değişiklikler yapabiliyor. Müşterilerine SMS yoluyla birlikte bilgilendirme yapan GSM şirketleri artık kafasına göre bilgi vermeden zam yapamayacak.

 Bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu bu konuyla alakalı bir açıklama yaptı. Bir vatandaşı imzalamış oldu abonelik sözleşmesindeki tarife ücreti işletme tarafından yükseltilebilir mi? yönündeki soruya cevap verdi. Yapılan açıklamada Tüketici Hakları yönetmeliği 9. maddesi örnek gösterildi. GSM şirketleri SMS arama ya da posta ile duyurmaları koşulu ile birlikte tarife değiştirme hakkına sahiplerdir açıklaması geldi.

BTK ayrıca taahhütlü tarife aboneliğini sonlandırmanın yollarını da açıkladı yapılan duyuruda tahinli sözleşmeden çalması halinde işletmeciler taahhüde aykırı koşulları oluştuğu dönemlere ait aboneye sahip sağlanan indirim cihaz ve diğer faydaların bedellerinin tahsili edilmemesi durumunda tüketiciden aboneliğini olan bedeli şart ve cayma bedeli olarak talep edebilecek.

Eğer tüketici taahhütlü anlaşmasından caymak isterse taahhütten caydığı andan itibaren tüm indirimler taahhüdünüz devam ettirmeniz durumunda ödeyeceğiniz ücretleri ile karşılaştırılır ayrıca tüketici daha düşük olan talep tutarı ödetilecektir.

GSM şirketleri bundan sonra kafalarına göre tarifeler de değişiklik ya da zam yapamayacak. Vatandaşa mutlaka haber vermek zorunda olan GSM şirketleri olası durumlarda ise ceza alacak. Cep telefonlarına gelecek olan SMS mail gibi bilgilendirmeler ile tüketiciye haber vermek zorunda kalacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum