11 Bin 480 GSM Kullanıcısı ByLock IP'sine Yönlendirilmiş

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, gelen ihbarlar üzerine BTK ve MİT ile ortak çalışma başlattı. Bu kapsamda 11 bin 480 GSM kullanıcısının Bylock IP'sine yönlendirildikleri ortaya çıktı.

11 Bin 480 GSM Kullanıcısı ByLock IP'sine Yönlendirilmiş

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, gelen ihbarlar üzerine BTK ve MİT ile ortak çalışma başlattı. Bu kapsamda 11 bin 480 GSM kullanıcısının Bylock IP'sine yönlendirildikleri ortaya çıktı.

27 Aralık 2017 Çarşamba 14:35
11 Bin 480 GSM Kullanıcısı ByLock IP'sine Yönlendirilmiş

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ByLock ile ilgili açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada 11 bin 480 kişinin GSM numarasına iradesi dışında Bylock'a yönlendirildiği belirtildi.

Yapılan bir ihbar üzerine harekete geçen Ankara Cumhuriyeti Başsavcılığı, BTK ve MİT ile ortak çalışma başlattı. Çalışmalar kapsamında yapılan detaylı inceleme sonrasında benzer özellikler taşıyan 11 bin 480 GSM kullanıcısının Bylock IP'sine yönlendirildikleri öğrenildi.

11 Bin 480 GSM ByLock’a Yönlendirildi

11 bin 480 GSM numarasıyla ilgili tespitler il başsavcılıklarına iletilmiş raporlar ilgili mercilerle paylaşıldığı belirtildi. Elde edilen bilgiler doğrultusunda GSM numarası kullanıcılarının hukuki durumlarının soruşturma dosyalarında yer alan diğer delillere göre yeniden değerlendirilmesi gerektiği ifade edildi. Söz konusu uruma ilişkin şüpheliler konusunda soruşturmalar devam ediyor.


Önemli Delil

FETÖ'nün kriptolu mesajlaşma ağı ByLock'a ilişkin açıklamada bulunan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ByLock örgüt içi gizli haberleşme amacıyla geliştirilmiş ve bu özelliğiyle yürütülen soruşturmalarda örgüt üyeliğinin ispatında başvurulan önemli bir delil olduğunu ifade etti. 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada; "Uygulamanın bu özelliği ile delil değeri Yargıtay içtihatlarıyla da teyit edilmiş, kişilerin bu ağa dahil olduğunu kesin kanaate ulaştıracak teknik verilerle tespiti halinde örgüt üyeliğinin dayanağı olacağı ortaya konulmuştur" ifadelerine yer verdi.

Soruşturma Devam Ediyor

Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada, 11 bin 480 GSM numarasının kullanıcılarının iradeleri dışında ByLock IP'lerine yönlendirilmiş olduklarının tespit edildiği ifade edildi. Söz konusu kullanıcıların, gerçek ByLock kullanıcılarının tespitini güçleştirmek ve FETÖ/PDY terör örgütü ile mücadeleyi sulandırmak amacıyla örgüt mensubu yazılımcılar tarafından geliştirilen uygulamalarla bilinçli olarak bylock.net alan adına yönlendirilmiş oldukları yönünde bilgilere ulaşıldığı belirtildi. 

Başsavcılık açıklamasında, bu karartmayı yapanlar ile ilgili soruşturmanın devam ettiğini belirterek,  11 bin 480 GSM numarasıyla ilgili tespitler il başsavcılıklarına, başsavcılıklara iletilmiş, raporlar ilgili mercilerle paylaşıldığı aktarıldı. 

Yeniden Değerlendirilmesi Gerekiyor

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yapmış olduğu açıklamasında, söz konusu gelişmeler ışığında, GSM numarası kullanıcılarının hukuki durumlarının soruşturma dosyalarında yer alan diğer delillere göre yeniden değerlendirilmesi gerektiği belirtildi.

Finans365.com

Son Güncelleme: 27.12.2017 14:35
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol