2019 MEB Açıkladı! Yeni Düzenleme Yolda Okullar Ne Zaman Yaz Tatiline Girecek?

MEB açıkladı. Okullar ne zaman kapanacak, yaz tatili süresi azalıyor mu? Yeni tatil düzenlemesi yolda...

2019 MEB Açıkladı! Yeni Düzenleme Yolda Okullar Ne Zaman Yaz Tatiline Girecek?

MEB açıkladı. Okullar ne zaman kapanacak, yaz tatili süresi azalıyor mu? Yeni tatil düzenlemesi yolda...

2019 MEB Açıkladı! Yeni Düzenleme Yolda Okullar Ne Zaman Yaz Tatiline Girecek?
11 Mayıs 2019 - 15:00

Başta öğrenciler olmak üzere velileri, öğretmenleri ve diğer okul mensuplarını ilgilendiren haber Milli Eğitim Müdürlüğünden (MEB) geldi. İşte yaz tatili ile ilgili tüm detaylar...

2019 Okullar Ne Zaman Yaz Tatiline Giriyor?

2018/2019 Eğitim öğretim dönemi MEB'in yapmış olduğu açıklamaya göre; 14 Haziran 2019 Cuma günü yaz tatili başlıyor. 2019-2020 eğitim öğretim yılı da 16 Eylül 2019 Pazartesi günü okulların açılmasıyla beraber başlayacak. Bu durumda öğrenciler 3 ay tatil yapmış olacak.

Yaz Tatili Azalıyor Mu?

 Yaz tatiline yönelik açıklamada bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk daha önce, “Bizim tatilimiz uzun. Avrupa ortalaması 200 okul günü. Bizde 180 iş günü var. Japonya'da 220 gün. Önce yapısal olarak bir iyileştirmeye gidelim. Ondan sonra 180 iş günü Avrupa'daki gibi 200 iş günü olabilir. Türkiye'nin yüzde 90'ı tarım toplumuyken yazın 3 aylık boşluğu bırakmışlar çünkü tarım yapılıyor. İş tersine dönmüş yüzde 80'i şehirleşmiş ama bu takvim yine aynı kalmış temel çıkmaz bu. Değişebilir. Şu anda 180 iş gününü hemen artırmak gibi bir derdimiz yok. Önce yapısal olarak bir iyileştirmeye gidelim. Ondan sonra orta vadede 180 iş günü Avrupa'daki gibi 200 gün olabilir” diye açıklama yapmıştı.

Yeni Tatil Düzenlemesi Yolda

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, katılmış olduğu bir programda, eğitimle ilişkili soruları cevapladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk   "Okulların tatil programıyla ilgili bir değişiklik yapılacak mı? Bölgelere göre tatil düzenlemesi mümkün mü?" sorusuna şu cavabı verdi; "Biz bu tek tip anlayışımızdan kaynaklanan neden dolayısıyla, bölgesel tedbir almakta biraz zorlanıyoruz.

Aslında sayın valilerin denetiminde bu konu. Fakat önümüzdeki süreçte bu konuyla ilgili kısa zamanda bir açıklama da yapacağız. Bunu Kültür ve Turizm Bakanlığımızla da başka kurumlarla da görüştük. Tatillerin düzenlemesi, araya küçük tatiller koymakla ilgili bir açıklamamız olacak. Fakat Türkiye birden bire hemen 200 gün, 220 gün olsun gibi bir hazırlığa henüz sahip değil. O, zaman içerisinde dikkate alınabilecek bir şey. Şu anda biz mevcudu ne kadar iyi yapabilirizin peşinde olmalıyız ve bu amaçla da bölgelere göre tatil olabilir, bunun önü açılabilir.

Konuyla ilgili takvimi ilan ettiğimizde aslında sayın valilerin zaten yetkisinde olan bazı hususların çok daha işlevsel bir biçimde bölgesel olarak yapılması söz konusu olacak" açıklamsında bulundu.

Finans365.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum