Asgari Ücret İçin İlk Toplantı Yapılacak! İşçi Talepleri ve İşveren Önerisi

Asgari ücret görüşmeleri 6 Aralık tarihi itibariyle başlıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonunda yer alacak temsilcilerin talepleri, önerileri ve görüşmelerde öne çıkan rakamlara dair detayları sizlere aktarıyoruz.

Asgari Ücret İçin İlk Toplantı Yapılacak! İşçi Talepleri ve İşveren Önerisi

Asgari ücret görüşmeleri 6 Aralık tarihi itibariyle başlıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonunda yer alacak temsilcilerin talepleri, önerileri ve görüşmelerde öne çıkan rakamlara dair detayları sizlere aktarıyoruz.

Asgari Ücret İçin İlk Toplantı Yapılacak! İşçi Talepleri ve İşveren Önerisi
06 Aralık 2018 - 09:26

Milyonlarca vatandaşın 2019 yılında alacağı ücretin belirleneceği asgari ücret tespit görüşmeleri 6 Aralık Perşembe itibariyle başlayacak. Saat 11.00'de başlayacak görüşmeler öncesinde talepleri ve önerileri sizlerle buluşturuyoruz. 

İşçi temsilcilerinin asgari ücret talebi ile işveren temsilcilerinin önerileri ve hükümetin ne düşündüğüne dair Finans365.com değerlendirmeleri. 

ASGARİ ÜCRET GÖRÜŞMELERİ BAŞLIYOR?

Çalışma hayatı içerisinde yer alan yaklaşık 7 milyon çalışanı doğrudan etkileyecek asgari ücret görüşmeleri için 6 Aralık tarihinde ki ilk toplantı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde gerçekleşecek. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un bir açılış konuşması yapacağı toplantıda işçi ve işveren temsilcileri hazır bulunacak. İşçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek.

TALEPLER VE ÖNERİLER

Asgari ücret konusunda yapılan açıklamaların ilki Türk İş Sendikası tarafından gelmişti. Eylül ayında yapılan açıklamalarda asgari ücretin enflasyon karşısında eridiği ve en kısa sürede bu rakamın 2 bin TL olması gerektiğini ve Aralık ayında zammın 2 bin TL üzerinden yeninden yapılması gerektiği ifade edilmişti. O dönem kabul görmeyen teklifin ardından ise Aralık ayı için taleplerini açıklayan Türk İş daha sonda 2 bin TL üzerinde durmuştu. 

Türk İş Talebi

Türk İş Başkanı Ergün Atalay ve Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat tarafından yapılan açıklamalarda asgari ücretin taban ücret olduğunu belirterek, bu ücretin bir kişiye göre değil dört kişilik aile dikkate alınarak belirlenmesi gerektiğini söyledi. Ekonomide yaşanan gelişmeler sonucu asgari ücretten 400 TL'lik bir erime olduğunu ifade eden Türk İş bu süreçten en çok dar gelirli vatandaşların etkilendiğini ifade etti. 

DİSK Talebi

Diğer bir işçi sendikası olan DİSK ise 2019 yılında asgari ücretten vergilerin kaldırılmasını Asgari ücretin en az 2 bin 800 TL olmasını istedi. DİSK başkanı Arzu Çerkezoğlu açıklamalarında "Asgari ücret tespitinde geçim koşulları ve milli gelir artışı da dikkate alınmalıdır. Asgari ücret yıllık olarak hesaplanmalı, tümüyle vergi dışı bırakılmalıdır. Asgari ücrette yaşanan kayıpların giderilmesi için, işçilerin krize karşı korunması için, asgari ücret net 2 bin 800 lira olmalıdır" ifadelerini kullandı. 

CHP'nin Talebi

Cumhuriyet Halk Partisi’nde bu süreçte asgari ücret ile ilgili değerlendirmelerde bulunmuş ve bir kanun teklifi sunmuştu. CHP tarafından sunulan kanun teklifinde asgari ücretin en az 2 bin 200 TL olması talep edildi. 

ENFLASYON ORANINA GÖRE ZAM YAPILIRSA

Eğer asgari ücrete enflasyon oranında zam yapılırsa maaşlar şu şekilde oluşacak. Enflasyon, eylül ayında tüketici fiyatlarında yüzde 6,30 artarken, yıllık bazda yüzde 24,52'ye ulaşmıştı. Ekim ayında zirve yapan enflasyon Kasım ayında ise düşmüştü. Enflasyon oranı esas alınarak asgari ücrete ortalama yüzde 20'lik bir zam yapılırsa Net asgari ücret: 1.920 TL olacak. 

Asgari Ücret Gelişmelerini Yakından Takip Etmek İçin;

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Finans365.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum