Asgari Ücret İkinci Toplantısında Çıkan Sonuç! TİSK ve Türk İş'in Açıkladığı Rakamlar

2019 yılının asgari ücret tutarının belirlenmesi için ikinci tur görüşmeleri gerçekleştirildi. Bu görüşmelerden çıkan sonuçları, işveren temsilcilerinin talepleri ve önerileri masaya yatırıldı. İkini görüşmenin tüm ayrıntıları haberimizde.

Asgari Ücret İkinci Toplantısında Çıkan Sonuç! TİSK ve Türk İş'in Açıkladığı Rakamlar

2019 yılının asgari ücret tutarının belirlenmesi için ikinci tur görüşmeleri gerçekleştirildi. Bu görüşmelerden çıkan sonuçları, işveren temsilcilerinin talepleri ve önerileri masaya yatırıldı. İkini görüşmenin tüm ayrıntıları haberimizde.

Asgari Ücret İkinci Toplantısında Çıkan Sonuç! TİSK ve Türk İş'in Açıkladığı Rakamlar
13 Aralık 2018 - 16:04

2019 yılının asgari ücretini belirlemek adına TİSK; Türk İş ve Hükümet Temsilcileri ikinci toplantıyı gerçekleştirdiler. 

İşverenleri temsilen toplantıda bulunan TİSK ev sahipliğinde gerçekleştirilen görüşmelerde işveren talepleri ile Türk İş tarafından yapılan açıklamaların ayrıntılarını sizlere aktarıyoruz. 

İŞVEREN TEMSİLCİLERİ NE İSTİYOR?

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ikinci görüşmeler kapsamında ele alınan konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamasında, TÜİK tarafından gelecek açıklamaları beklediklerini söyledi. Bu kapsamda sorunların çözümü ve asgari ücret için alınacak kararın oy birliği ile çıkmasını umduklarını ifade eden Akansel Koç hükümetten vergi indirimi teşvik açıklamasında bulundu. 

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç Tarafından Yapılan Açıklamalar

''Önümüzdeki hafta TÜİK'ten gerekli rakamalar gelmeden herhangi bir şey söylemek çok doğru değil. Geldikten sonra değerlendireceğiz ve muhtemelen son toplantıda bütün değerlendirmelerimizi paylaşacağız. 2018 yılı işsizlik, büyüme ve enflasyon rakamlarını gördük, 2019 yılındaki hedefler çok daha farklı, işsizlik oranları çok daha faklı. Bunların hepsini dikkate alarak bir rakam öngörüp paylaşacağız. Önerilerimiz, asgari ücret desteğinin artarak devam etmesi, işsizlik sigortası işveren hissesinin 2019 yılında alınmaması ve vergi dilimleri, kesinti oranlarının mutlak suretle gözden geçirilmesi ve buna bağlı olarak asgari geçim indirimi tekrar dikkate alınması. Bunları tekrar dile getirdik."

TÜRK İŞ TARAFININ AÇIKLAMASI

Türk İş adına ikinci tur görüşmelerine Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat katıldı. Burada yapmış olduğu konuşmasında 2 bin TL rakamının vatandaşlar üzerinde yerleştiğini ifade eden Nazmi Irgat değerlendirmelerin 2 bin TL üzerinde olmasını istedi. ''Hedeflenen değil, gerçekleşen enflasyon artı refah payı istiyoruz. Bu konuda bir uzlaşma sağlayamadık ama bir yaklaşım oldu. Ülkemiz büyük bir enflasyon oranıyla karşı karşıya kaldı. Bu yaşanan bir gerçek. Toplu iş sözleşmelerimizde de gerçekleşen enflasyon artı ülkenin gelişmişliğine bağlı olarak refah payı talep ederiz."

Nazmi Irgat açıklamasında ayrıca mevcut asgari ücretin bir hükmü kalmadığını ifade ederek Mevcut asgari ücretle geçinebilmek için sihirbaz olmak lazım. Mevcut bin 603 liranın geçerliliğinin kalmadığını tüm kamuoyu biliyor, dedi. 

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, Türk-İş olarak bir kişinin yaşam maliyetini kasım ayında 2 bin 385 lira olarak hesapladıklarını da hatırlattı. Kendi hesaplamaları ile TÜİK oranlarının yakın çıktığını da ifade eden işçi temsilcisi Nazmi Irgat ''Önümüzdeki hafta iyi bir noktaya ulaşacağımızı umuyorum. Çalışanların beklentisi doğrultusunda bir sonuç alacağımıza inanıyorum." ifadelerini kullandı.

HÜKÜMET TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder'in katıldığı ikinci tur görüşmelerinde hükümet tarafı ise asgari ücret konusunda şu ifadeleri kullandı. 

"Bu ayın sonuna kadar gerekli bütün çalışmaları ve elimizden gelen her şeyi yapıp, hiçbir şeyi gözden kaçırmadan iyi bir asgari ücret rakamı sunmayı umuyoruz. Çıkacak sonucun ülkemize, ekonomimize, asgari ücretlilerimize ve tüm çalışanlarımıza hayırlar getirmesini diliyorum." 

Asgari Ücret gelişmelerinden anlık haberdar olmak için bizleri takip edin

Andorid uygulamamız için TIKLAYINIZ

İOS uygulamamız için TIKLAYINIZ

Facebook Sayfamız için TIKLAYINIZ

Finans365.com 


 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • RZA
    7 ay önce
    Gerek yok işçiye para pul vermeyin,işçi ırgat zaten işinin adı ne çalışsın..Evini nasıl geçindiriyor,faturaları nasıl ödüyor,kirada mı,çocuklarına nekadar verimli bir hayat sunuyor Kime ne??? Üç kuruş asgari ücretten hak olmayarak alınan sözüm ona vergi (haraç) alınırken gariban işçinin hakkı gözetlenmez.Ama iş millet vekili maaşına geldimi yine sözüm ona eşek yüküyle maaş verilir.Herşeyi bir kenara biraktım,her bir millet vekilinin aldığı maaşta sahsım adına birak 1 lirayı 10kuruş dahi varsa helal etmiyorum...!!!